Προς το περιεχόμενο

Νέο PC.Γνώμες!


Nesshin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτη την συνθεση που μου λετε γιατι εχει am3 cpu σε am2 mobo? Το δοκιμασα στη συνθεση PC στο πλαισιο και οντως το βγαζει σε am2 socket.. αλλα τι παιζει γιατι λεει sam3?

 

Επισης ολοι επιμενεται σε AMD .. γιατι? Τοσο χαλια ειναι τα 8400?

 

Τεσπα, αυτο θα το σκεφτω ξανα.. Αλλα με το τροφοδοτικο τι κανω?

 

Ναι είναι χάλια γιατί ούτε δυνατότητα virtualization έχουν, ούτε καλή τιμή, ούτε αναβαθμισιμότητα. Σε socket AM2+ μπορείς να βάλεις άνετα AM3 CPU - είναι απολύτως συμβατά.

 

Εκτός αυτού η AM3 πλατφόρμα είναι πιο αναβαθμίσιμη και οι cpu που παίζουν αυτή την εποχή (σειρά Phenom II) καλύπτουν όλα τα standards, υποστηρίζουν πλήρως virtualization και έχουν εξαιρετική σχέση απόδοσης-τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κουτακι γυρω στα 50 ευρω αυτο...

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1270990&Manufacturer=CoolerMaster&category=69977695&catalog=20

 

Εχει αρκετα καλη ροη αερα και δεν θα εχεισ προβλημα με θερμοκρασιες, μιας και ειδα οτι δεν θα βαλεις custom ψυκτρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ .. τελικα θα ακολουθησω την συμβουλη σας για cpu,mobo, αλλα καρτα θα παρω την gtx260.Συγνωμη αν σας επριξα αλλα δεν τα ξερω οποτε ρωταω..

 

Θηκη θα παρω την Centuriom.

 

Τωρα τροφοδοτικο ..αν παρω http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=14&category=1000000283&product=1215728 αντι του enermax λετε να κανει? Please, προτεινετε κανενα γιατι εχω χαθει ?

 

Ευχαριστω για την βοηθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τωρα τροφοδοτικο ..αν παρω http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=14&category=1000000283&product=1215728 αντι του enermax λετε να κανει? Please, προτεινετε κανενα γιατι εχω χαθει ?

 

Κάνει, αλλά θα απέφευγα σε κάθε περίπτωση να δώσω 60€ για το συγκεκριμένο Chieftec.

 

Το πλαισιο κλασσικά τον μπαίζει πάλι με τις online διαθεσιμότητες.

Κάνε μια βόλτα από 2-3 καταστήματα, πιστεύω πως κάπου θα πετύχεις το enermax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,πηγα παντου και δεν το εχουν πουθενα .. Οποτε αναγκαστικα κοιταζω κατι αλλο. Στο πλαισιο οτι δεν λεει παραδοση σε 24 ωρες ειναι σαν να μην υπαρχει γιατι μπορει να ερθει σε 2 μερες, 2 μηνες ή και ποτε απ'οσο μου ειπε ο υπαλληλος..

 

Μου προτειναν αυτο .. CoolerMaster M520 Real Power Modular .. Τι λετε να το τσιμπησω να τελειωνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μου προτειναν αυτο .. CoolerMaster M520 Real Power Modular .. Τι λετε να το τσιμπησω να τελειωνουμε?

 

Damn, στα ίδια λεφτά παίρνεις αυτό, το οποίο φυσικά δεν είναι διαθέσιμο.

 

 

Πρέπει να πάρεις psu από πλαίσιο συγκεκριμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πειραζει να δω καπου αλλου,απλα π.χ. δεν βρισκω κατι καλυτερο στο e-shop. To pc το παρηγγειλα σημερα, χωρις τροφοδοτικο. Την δευτερα μου ειπαν θα ειναι ετοιμο.

 

Ασε που πηγα και σε ενα αλλο μαγαζι και με ειδε κοπελα και μου την ειπε που εψαχνα το Enermax .. "Στο WORD θα καταλαβεις την διαφορα?" Σοβαρα δεν αντεχω αλλο.. ουτε αμαξι να επερνα .. Αυτο που εκανα λινκ τι λεει ? Εγω βλεπω καλα A στα 12V.. τρενο δεν ειναι .. στα 50% εχει 83% efficiency .. 520watt ειναι καλα ..Να το παρω? Ουτως η αλλως το PC την GTX260 θα εχει πανω και εναν σκληρο.. Δεν προκειται να κανω ουτε OC ουτε τπτ, οποτε 80 δεν ειναι αρκετα?

 

Το ξερω οτι σας εχω πρηξει αλλα θα ξενερωσω ασχημα αν δεν κανει το τροφοδοτικο και πρεπει να σκασω αλλα τοσα και περισσοτερα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πειραζει να δω καπου αλλου,απλα π.χ. δεν βρισκω κατι καλυτερο στο e-shop. To pc το παρηγγειλα σημερα, χωρις τροφοδοτικο. Την δευτερα μου ειπαν θα ειναι ετοιμο.

 

Ασε που πηγα και σε ενα αλλο μαγαζι και με ειδε κοπελα και μου την ειπε που εψαχνα το Enermax .. "Στο WORD θα καταλαβεις την διαφορα?" Σοβαρα δεν αντεχω αλλο.. ουτε αμαξι να επερνα .. Αυτο που εκανα λινκ τι λεει ? Εγω βλεπω καλα A στα 12V.. τρενο δεν ειναι .. στα 50% εχει 83% efficiency .. 520watt ειναι καλα ..Να το παρω? Ουτως η αλλως το PC την GTX260 θα εχει πανω και εναν σκληρο.. Δεν προκειται να κανω ουτε OC ουτε τπτ, οποτε 80 δεν ειναι αρκετα?

 

Το ξερω οτι σας εχω πρηξει αλλα θα ξενερωσω ασχημα αν δεν κανει το τροφοδοτικο και πρεπει να σκασω αλλα τοσα και περισσοτερα ..

 

Eκει του πετας τιποτα απο το OC τμημα του forum και γουρλωνει τα ματια :P

 

Δεν πιστευω να εχεις προβλημα με το τροφοδοτικο που λες, αλλωστε το συστημα σου δεν ζηταει πολυ ρευμα... Απο την αλλη αν μπορεις να δωσεις κανενα 20αρι ευρω παραπανω βρηκα αυτο

 

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200003347

 

Το οποιο το εχω και με εχει βγαλει ασπροπροσωπο. 700αρι, θα σου μεινει και σε επερχομενη αναβαθμιση, αθορυβο και παρα πολυ σταθερο...

http://www.maxitmag.com/hardware-reviews/power-supplies/thermaltake-toughpower-700w-psu-review.html

 

Αλλα ειναι ελαφρως πιο ακριβο απο το δικο σου... αλλα αν δεις χαρακτηριστικα πιστευω αξιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ασε που πηγα και σε ενα αλλο μαγαζι και με ειδε κοπελα και μου την ειπε που εψαχνα το Enermax .. "Στο WORD θα καταλαβεις την διαφορα?" Σοβαρα δεν αντεχω αλλο..

 

Έτσι σου είπε;

:lol:

 

Θα της είχα σούρει όλο το φαλλοκρατισμό που καταπνίγω μέσα μου την τελευταία δεκαετία.

 

Αυτό δείχνει καλή προσφορά, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με μεταφορικά και χρόνους παράδοσης.

Πάρ'τους αύριο ένα τηλέφωνο, και αν δεν σε "πείσουν", πάρε το coolermaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα της είχα σούρει όλο το φαλλοκρατισμό που καταπνίγω μέσα μου την τελευταία δεκαετία.

 

Εγω ειμαι η κοπέλα :devil:

 

Καλο μου φαινεται αυτο αλλα ...εχω κουραστει να ψαχνω!!1eleven .. Λεω να παω την Δευτερα στο πλαισιο και να τον πριξω λιγο μεχρι να μου φερει enermax ή μεχρι να μου κατεβασει την τιμη σε τπτ αλλο.. oπως εκανα με το kit της Kingston και μου το εδωσε οσο αν επερνα χωρια τις μνημες .. Αλλιως μαλλον θα παρω το Coolermaster και θα σας πω πως τα παει ..

 

Edit : τωρα ειδα το λινκ σου liopyr θα βλεπω ειναι Θεσσαλονικη οποτε θα παω αυριο το πρωι να τσεκαρω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...