Προς το περιεχόμενο

Έτοιμος ο Opera 10


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως πολύ καλό...Πας Tools->Appearence->Buttons και από την κατηγορία Preferences παίρνεις το εικονίδιο-μπάρα "Ιdentify as Opera'' και το σέρνεις στην κάτω μπάρα ή σε όποια μπάρα θες

 

Thanks man...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 228
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
plugins ala firefox εχει παιδες?

 

Αν μας πεις τι ψάχνεις ίσως να μπορέσουμε να βοηθήσουμε. Έχει αρκετές ενσωματωμένες παραμετροποιήσιμες λειτουργίες (mouse gestures, torrent client, chat client, ad blocker κλπ) και widgets που είναι αρκετά κοντά στη λογική των extensions.

 

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα στο φόρουμ του cdfreaks;

Χάλια βγαίνουν τα posts.

Με μια γρήγορη ματιά δεν είδα κάποιο πρόβλημα. Και με firefox έχω την ίδια εικόνα.

 

Εγώ έχω ένα πρόβλημα με το forum του Xsubs, όπου τα περισσότερα μηνύματα εμφανίζονται κεντραρισμένα, αλλά αυτό πρέπει να είναι θέμα υλοποίησης του forum περισσότερο παρά του Opera.

 

Επίσης, τελευταία στο Gmail η αριστερή μπάρα έχει αυξηθεί σε πλάτος... και είναι αίσχος. (Αλλά αυτό το βλέπω και από Firefox, άρα ίσως είναι γενικό το φαινόμενο; ). Αυτό ξέρει κανείς αν διορθώνεται κάπως; Edit: Από ό,τι φαίνεται πρέπει να ήταν θέμα που προκαλούσε η ελληνική γλώσσα, με αλλαγή σε English UK όλα φαίνονται καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σχετικά με την πρόοδο που έγινε στη μνήμη μου κάνουν εντύπωση αυτά που διάβασα διότι έχω δει εντελώς το αντίθετο!

 

Πρώτα να πω πως είμαι από τους χρήστες που διατηρούν ανοιχτά πολλά tabs (καμιά 30αριά αυτή τη στιγμή που πληκτρολογώ και είμαι σε ελφριά φάση) και που έχω ως συνήθειο να κλείνω το PC με hibernation, ενώ ο Opera είναι επί μονίμου βάσεως ανοιχτός. Με άλλα λόγια, στον υπολογιστή μου ο opera μένει ουσιαστικά πολλές συνεχόμενες ημέρες μόνιμα ανοιχτός ενώ από αυτόν έχουν περάσει μερικές χιλιάδες ανοιγοκλεισίματα tabs.

Ε, λοιπόν αυτό που παρατήρησα εγώ είναι πως μειώθηκαν αρκετά τα memory leaks με την έκδοση 10. Τώρα πια μπορώ να αφήνω συνεχώς on τον opera όπως περιέγραψα και η μνήμη να παραμένει σταθερή και ανάλογη του τί είναι ανοιχτό, πχ με τη δική μου συνεχόμενη χρήση ο v10 τώρα είναι στα 350MB private bytes, ενώ ο v9 όσο τον άφηνα συνεχώς ανέβαινε (τώρα θα ήταν πάνω από 600ΜΒ με την ίδια χρήση, με φανερά leaks και fragmentation) και αναγκαζόμουν να τον επανεκκινώ μετά από μερικές ημέρες για να ξελασπώσει η RAM.

 

Γι αυτούς που επιμένουν πως "κάτι δεν πάει καλά" με τη RAM, ας ρίξουν μια ματιά στις επιλογές όπου ρυθμίζεις το memory cache για τις σελίδες, οπότε μπορείτε να το βγάλετε από το automatic (που νομίζω είναι το default) και να επιλέξετε ένα μεσαίο νούμερο, λογικά θα δείτε διαφορά. Κάτι τέτοιες ωραίες επιλογές ο opera τις έχει χρόνια τώρα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ για πρώτη φορά τον Opera και έχω ένα πρόβλημα. Σε πολλές ιστοσελίδες οι εικόνες είναι θωλές. Τι να κάνω για να φαίνονται ολες οι εικόνες καθαρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπαθητική προσπάθεια,

 

αν και ο firefox εξακολουθεί να είναι καλύτερος!!!

 

Μajοr understatement

 

 

και το αποκάτω major... (...άντε μη το πω)

 

(άκου 'κει "συμπαθητική προσπάθεια"...Βρε, τί γράφετε χωρίς να έχετε πρώτα λυώσει πληκτρολόγια; )

 

(...πληκτρολόγια κάνοντας surfing με Opera - δεν εννοώ κάτι άλλο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω έχει ειπωθεί και πριν. Κατω αριστερά λογικά θα έχεις ένα κουμπί σχετικά με το opera turbo. Πατα το για να απενεργοποιηθεί

 

 

 

Ευχαριστώ πολυ!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την πρόοδο που έγινε στη μνήμη μου κάνουν εντύπωση αυτά που διάβασα διότι έχω δει εντελώς το αντίθετο!

 

Πρώτα να πω πως είμαι από τους χρήστες που διατηρούν ανοιχτά πολλά tabs (καμιά 30αριά αυτή τη στιγμή που πληκτρολογώ και είμαι σε ελφριά φάση) και που έχω ως συνήθειο να κλείνω το PC με hibernation, ενώ ο Opera είναι επί μονίμου βάσεως ανοιχτός. Με άλλα λόγια, στον υπολογιστή μου ο opera μένει ουσιαστικά πολλές συνεχόμενες ημέρες μόνιμα ανοιχτός ενώ από αυτόν έχουν περάσει μερικές χιλιάδες ανοιγοκλεισίματα tabs.

Ε, λοιπόν αυτό που παρατήρησα εγώ είναι πως μειώθηκαν αρκετά τα memory leaks με την έκδοση 10. Τώρα πια μπορώ να αφήνω συνεχώς on τον opera όπως περιέγραψα και η μνήμη να παραμένει σταθερή και ανάλογη του τί είναι ανοιχτό, πχ με τη δική μου συνεχόμενη χρήση ο v10 τώρα είναι στα 350MB private bytes, ενώ ο v9 όσο τον άφηνα συνεχώς ανέβαινε (τώρα θα ήταν πάνω από 600ΜΒ με την ίδια χρήση, με φανερά leaks και fragmentation) και αναγκαζόμουν να τον επανεκκινώ μετά από μερικές ημέρες για να ξελασπώσει η RAM.

 

Γι αυτούς που επιμένουν πως "κάτι δεν πάει καλά" με τη RAM, ας ρίξουν μια ματιά στις επιλογές όπου ρυθμίζεις το memory cache για τις σελίδες, οπότε μπορείτε να το βγάλετε από το automatic (που νομίζω είναι το default) και να επιλέξετε ένα μεσαίο νούμερο, λογικά θα δείτε διαφορά. Κάτι τέτοιες ωραίες επιλογές ο opera τις έχει χρόνια τώρα. ;)

 

+1000

 

Κάποιες φορές ο firefox ζορίζεται να τα βγάλει πέρα με πολλά tabs, ενω ο opera πετά. Επιπλεόν με τη μηχανή turbo που έχει, το browsing φυσα. Το turbo είναι η αυτόματη μείωση της ποιότητας των γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...