Προς το περιεχόμενο

Aγορά pc, θα ήθελ την γνώμη σας


Squalo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να φτιάξω ένα PC το οποίο προορίζεται για net, gaming(aion online), HD movies και επεξεργασία ήχου(Fl studio).Το Pc θέλω να δουλεύει 24/7 και να είναι σταθερό και αθόρυβο. Έλεγα να το στήσω πάνω στον quad 9550. Η κάρτα θα είναι σίγουρα η Sapphire 4870 Toxic SVGA (PCI-Express , 1GB), box και τροφοδοτικό(600w)(both silence από coolmaster) και έχω δύο επιλογές για mobo-ram

ASUS P5QL-E ( 775, P43, DDR2 ) με Kingston Hyperx 4GB DDR2-1066 Ram Kit (PC2 8500, KHX8500D2K2/4G)

Και

ASUS P5Q3 FSB1600 DDR3 PCIEX16 με CORSAIR XMS3 DHX DDR3 4GB (2x2GB) 1600MHz

Η διαφορά είναι περίπου 80e κ περίπου750-800 max.

Το θέμα είναι αξίζει για την χρήση του είναι να πάω σε λύση Intel Core 2 Duo 8500 με DDR2 που είναι πιο οικονομική ? Με το ίδιο cash να περιμένω για i-7 , i-5 ?? θέλω να είναι έτοιμο μέχρι τέλη σεπτ max!!

Δεν ενδιαφέρομαι για AMD και από o/c μόνο στον duo8500 μπορεί να μου κάνουν.

 

σε ένα post είχα δει..

‘’κάντε υπομονή..Σεπτέμβριος..Intel Core i5 750 196 ευρω και MSI P55-GD65 106 ευρω’’

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

‘’κάντε υπομονή..Σεπτέμβριος..Intel Core i5 750 196 ευρω και MSI P55-GD65 106 ευρω’’ :P

 

έχεις δίκιο κ αν ισχύουν οι τιμές το ίδιο κόστος θα έχει..είναι σίγουρο για Σεπτέμβρη ή είναι απλά μια φήμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε 1-2 βδομάδες αναμένονται κάποιες μητρικές p55 και κάποιοι i5 ( 750 ) όπως και κάποιοι i7 ( 860,870 ).

 

Ο 750 θα είναι κοντά στα 200 ευρώ , ο 860 στα 250-280 και ο άλλος πολλά !

 

Το [ame=http://www.youtube.com/watch?v=dEgqczaWAGg&feature=channel]CD53 [/ame] που θα είναι και το Mainstream Κομμάτι θα κοστίζει 100-120 ευρά...

 

Επίσης θα βγούν και καινούρια DDR3 kits ( δηλαδή έχουν ήδη βγεί ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ πολύ και Θα περιμένω αλλά έχω ένα προβληματάκι ακόμα.:-) Με τιμές 220 cpu ,120 mobo κ με τις ram στα 120 ανεβαίνει λίγο παραπάνω από όσο αντέχω

για αυτό κοιταξά για μια οικονομική κάρτα με ΗDMI την

{MSI 4850-2D512-OC SVGA (PCI-Express, 512MB) Engine Clock 633 MHz Ταχύτητα Μνήμης 1986MHz 256 bit DDR3 HDMI } και έλεγα να βάλω ενα τροφοδοτικό που έχω στα 500W. Το 500αρι θα αντέξει? και η κάρτα λέει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ πολύ και Θα περιμένω αλλά έχω ένα προβληματάκι ακόμα.:-) Με τιμές 220 cpu ,120 mobo κ με τις ram στα 120 ανεβαίνει λίγο παραπάνω από όσο αντέχω

για αυτό κοιταξά για μια οικονομική κάρτα με ΗDMI την

{MSI 4850-2D512-OC SVGA (PCI-Express, 512MB) Engine Clock 633 MHz Ταχύτητα Μνήμης 1986MHz 256 bit DDR3 HDMI } και έλεγα να βάλω ενα τροφοδοτικό που έχω στα 500W. Το 500αρι θα αντέξει? και η κάρτα λέει?

 

Aν δεν αντέχεις το κόστος πας στη λογική επιλογή: στήνεις σύστημα στην πλατφόρμα AM3 της AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μια ερώτηση.Αν θες με τις καινούργιες mobo και vga να στίσεις μηχάνημα σε XP θα πρέπει να περιμένεις αρκετό καιρό για drivers η θα κυκλοφορήσουν κατευθείαν???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

( έχεις βρει hardware που να μην έχει xp drivers; :shock: )

θυμάμαι μια μέρα caution έψαχνα για μια καινούρια mobo για τότε και δεν έβρισκα στο site της εταιρίας drivers xp..και μετά απο καιρό που είδα είχαν ανεβάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν αντέχεις το κόστος πας στη λογική επιλογή: στήνεις σύστημα στην πλατφόρμα AM3 της AMD.

 

Ένα σύστημα βασισμένο πάνω στον AMD Phenom II X3 720 (sAM3, 2.8 GHz, Cache 7.5MB) με mobo που να παίρνει DDR3 , αντίστοιχη RAM και την toxic gcard με τα υπόλοιπα parts ίδια μου βγαίνει στα ~680 ενώ με intel sta 820. Νομίζω ότι είναι αρκετό downgrade για 140e και επειδή θα είναι το main pc μου δεν θα εμπιστευόμουν την amd( πάντα για main γιατί θα φτιάξω αργότερα ένα με ΑΜD ΙΙ Χ2 για άλλη χρήση)

 

To spu μου είναι το Chieftec 500w to GTS-AB A. Αν αντέξει αυτό και με ένα πιο οικονομικό box θα μου έρθει το intel base όσο αντέχω(700) . Πιστεύω ότι καλύτερα να τα σπρώξω για το main system κ αργότερα το διορθώνω. Το πρόβλημα είναι το cash atm όχι το money (αλλά δεν βάζω δόσεις ) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι αρκετό downgrade για 140e και επειδή θα είναι το main pc μου δεν θα εμπιστευόμουν την amd( πάντα για main γιατί θα φτιάξω αργότερα ένα με ΑΜD ΙΙ Χ2 για άλλη χρήση)

 

Με 55€ παραπάνω από τον X3 παίρνεις οικονομικό και αποδοτικό Χ4 (τον 905e) που σε υπερκαλύπτει και εξακολουθείς να είσαι σε αναβαθμίσιμη future proοf πλατφόρμα χωρίς να πληρώνεις κερατιάτικα.

 

Επίσης καλό θα ήταν να μην έχεις ιδεολογικές αγκυλώσεις και προκαταλήψεις για intel/AMD γιατί αυτές ---> δε σε αφήνουν να δεις τι σε συμφέρει και σε καλύπτει ---> σου στοιχίζουν χρήματα από την τσέπη σου.

 

100€ είναι σημαντική διαφορά για όλους μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...