Προς το περιεχόμενο

Aγορά pc, θα ήθελ την γνώμη σας


Squalo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 55€ παραπάνω από τον X3 παίρνεις οικονομικό και αποδοτικό Χ4 (τον 905e) που σε υπερκαλύπτει και εξακολουθείς να είσαι σε αναβαθμίσιμη future proοf πλατφόρμα χωρίς να πληρώνεις κερατιάτικα.

 

Επίσης καλό θα ήταν να μην έχεις ιδεολογικές αγκυλώσεις και προκαταλήψεις για intel/AMD γιατί αυτές ---> δε σε αφήνουν να δεις τι σε συμφέρει και σε καλύπτει ---> σου στοιχίζουν χρήματα από την τσέπη σου.

 

100€ είναι σημαντική διαφορά για όλους μας.

 

Δεν είναι θέμα προκατάληψης αλλά πιστεύω( κ μπορεί να κάνω λάθος) ότι αν και τα Amd για τους περισσότερους χρηστές είναι καλύτερα από τα intel -στα ίδια πάντα χρήματα- υστερούν στα δικά μου χέρια γιατί έχω την συνήθεια να κάνω multi jobs στο pc. Έχω δει σε σχέση με τα pc φίλων μου με amd κατά καιρούς ότι είχα μικρότερες συχνότητες, μικρότερες αποδόσεις σε παιχνίδια και σε κάποιες εφαρμογές αλλά όταν παίζω wow με ανοιχτό mozz 10 tabs, media player,skype k γράφω dvd ταυτόχρονα ακόμα και σήμερα με ένα P4 1gram (brand όχι bto) οι φίλοι μου αλλάξανε pc . Στο μόνο που είμαι προκατειλημμένος είναι τα built από μαγαζιά τύπου plaisio κ ας έχουν κ 10 intel μέσα!Δεν είναι καλύτερα για μένα αν τελικά μπορώ να δώσω over700 να πάω για intel αλλιώς έχω ένα expert γνωχτό για να πάρω Amd Χ3 και να του κάνει πολύ μικρό o/c ?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:03 ----------

 

παίδες κάτι ακόμα :-)

αν πάρω τροφοδοτικό ποιό λέτε από τα δύο?

PC Power & Cooling S61EPS-EU PSU (610W) ή CoolerMaster Silent Pro M600 600W PSU (RS-600-AMBA-D3)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα προκατάληψης αλλά πιστεύω( κ μπορεί να κάνω λάθος) ότι αν και τα Amd για τους περισσότερους χρηστές είναι καλύτερα από τα intel -στα ίδια πάντα χρήματα- υστερούν στα δικά μου χέρια γιατί έχω την συνήθεια να κάνω multi jobs στο pc. Έχω δει σε σχέση με τα pc φίλων μου με amd κατά καιρούς ότι είχα μικρότερες συχνότητες, μικρότερες αποδόσεις σε παιχνίδια και σε κάποιες εφαρμογές αλλά όταν παίζω wow με ανοιχτό mozz 10 tabs, media player,skype k γράφω dvd ταυτόχρονα ακόμα και σήμερα με ένα P4 1gram (brand όχι bto) οι φίλοι μου αλλάξανε pc . Στο μόνο που είμαι προκατειλημμένος είναι τα built από μαγαζιά τύπου plaisio κ ας έχουν κ 10 intel μέσα!Δεν είναι καλύτερα για μένα αν τελικά μπορώ να δώσω over700 να πάω για intel αλλιώς έχω ένα expert γνωχτό για να πάρω Amd Χ3 και να του κάνει πολύ μικρό o/c ?

 

To σίγουρο είναι πως σε καμία περίπτωση με τη σειρά των Phenom II και ιδιαίτερα αν πας σε 3 και 4 πυρήνες, δε θα έχεις προβλήματα στο multitasking (όσο βαρύ multitasking κι αν κάνεις), ούτε φυσικά θα δεις κάποια διαφορά σε games.

 

Οι μικρές διαφορές στα νούμερα μεταξύ Phenom II X4 και Core i7 είναι μόνο σε synthetic και μη benchmarks - που δεν σε αφορούν και δεν επηρεάζουν τη δουλειά ή το παιχνίδι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...