Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση ΑΘΟΡΥΒΟΥ HTPC


Anaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Guyz ενδιαφερεται ο αδερφος μου να στησει μεσα στη βδομαδα ενα Home Theater PC και θελω τη γνωμη σας.

Η χρηση του θα ειναι ΜΟΝΟ για downloading και αναπαραγωγη ταινιων Blue Ray, δεν μ'ενδιαφερουν παιχνιδια και αλλες εφαρμογες.

Το μπατζετ ειναι γυρω στα 1000€ (και παραπανω ΑΝ χρειαστει) με απαιτήσεις:

 

1) Όσο το δυνατον αθορυβο

2) TrueHD

3) Θέλει να βάλει έναν SSD για λειτουργικό και μετά 3-4 HD 1TB σε RAID5

5) Η σύνδεση στην Τηλεόραση πρέπει να είναι HDMI

 

Εχω μια συνθεση στο μυαλο μου (απο παλιοτερες συζητησεις στο φορουμ) που του προτεινα, αλλα θα ηθελα να δω τη δικη σας προταση. Μοναδικο must στη συνθεση ειναι ενα blue ray recorder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλησπέρα

 

ήθελα να ανοίξω καινούργιο θέμα αλλά με πρόλαβε ο Anaz. Θέλω και εγώ να φτιάξω ένα HTPC μόνο για αναπαραγωγή ταινιών(HD) και μουσικής. Έχω μία σύνθεση στο μυαλό μου αλλά ήθελα την γνώμη σας και τις διορθώσεις ώστε να το κάνω όσο γίνεται πιο αθόρυβο. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν είναι εντάξει η κάρτα γραφικών μιας και το πρώτο ζητούμενο είναι όσο δυνατόν καλύτερη ποιότητα εικόνας.

 

Η σύνθεση είναι:

1) Κουτί: Silverstone SST-LC17B HTPC Black Case - 99 Ευρώ

2) Μητρική: Asus P5Q Pro Turbo (s775, DDR2, P45) - 120,5 Ευρώ

3) Επεξεργαστής: Intel Dual Core E6300 (s775 , 2.8 Ghz) Box - 67,2 Ευρώ

4) Ψύκτρα: εδώ θέλω να μου προτείνετε

5) Τροφοδοτικό: Enermax EMD625AWT MODU82 PSU (625W) - 120 Ευρω

6) Μνήμη: Crucial 2GB DDR2-1066 Ram Kit (PC2 8500, 5-5-5-15, BL2KIT12864AA106Α) - 40 Ευρώ

7) Κάρτα Γραφικών: Gigabyte GV-N96TSL-512I SVGA (PCI-Express, 512MB) - 78 Eυρώ

8) HD 1: Corsair 32GB 2.5" M32 SSD (CMFSSD-32N1) - 125 Ευρώ

9) 4xWestern Digital Caviar Green 1TB HDD (32MB Cache, Sata, WD10EADS) σε RAID5 - 298,16 Ευρώ

10) Blu-Ray: LG BH08LS20 RW + / - BD-DVD Rom - 173 Ευρώ

11) Πληκτρολόγιο: Logitech Ασύρματο Dinovo Mini - 87 Ευρώ

12) Ηχεία: Logitech Z-5500 - 259 Ευρώ

13) Wireless Card: TP-LINK TL-WN951N Κάρτα Δικτύου (Wireless PCI Adapter, 300 Mbps) - 27,8 Ευρώ

 

Σύνολο: 1494,66 Ευρώ

 

Θα ήθελα να μου πείτε επίσης άν έχετε υπόψη σας κάποιο αθόρυβο (τελείως) UPS για να βάλω δίπλα και που μπορώ να προμηθευτώ εδώ στην Ελλάδα κάτι τέτοιο. Τέλος αν έχετε υπόψη σας κάποια καλή TV-Radio Card.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση, σίγουρα θα περάσει τα 1000€. Το Blue-ray πάει 180€ και το κάθε δισκάκι ~15€. Μήπως δεν συμφέρει και πολύ ; Επίσης και το αθόρυβο είναι πονεμένη ιστορία. Θα πρέπει να βάλεις κάρτα γραφικών χωρίς Ανεμιστήρα , στους HDD να βάλεις ροδέλες σιλικόνης εκεί που κάνουν επαφή με τις βίδες. Επίσης επέλεξε τον πιο χαμηλό σε Voltage CPU. Βγάλε και τους περιττούς ανεμιστήρες από το Case εάν σε παίρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι για HTPC μόνο, τουλάχιστον για την ώρα, μήπως να έπερνες το παρακάτω;

 

Athlon II X2 550

Asus M4A785TD-V Evo AMD 785G

4GB DDR3, ένας δίσκος 1.5TB eco, και BR.

 

Αν είσαι μέσα στους 8/10 μπορείς να ανοίξεις και τους άλλους 2 πυρήνες της CPU.

Το έκανα με τα παραπάνω στο δικό μου HTPC και το σύστημα είναι κρύο και αθόρυβο. Σχετικά με τον ήχο, είτε από HDMI προς την TV είτε από τις έξοδο σε ηχοσύστημα.

 

Το spec που γράφεις παραπάνω θα παράγει τρομερή θερμοκρασία, (κάρτα γραφικών, 4 δίσκοι, SSD κλπ) και για αθόρυβο μάλλον θα κοιτάξεις για liquid cooling.

 

Μια ερώτηση. Που τον βρήκες τον Ε6300; Είναι πανάρχαιος!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι για HTPC μόνο, τουλάχιστον για την ώρα, μήπως να έπερνες το παρακάτω;

 

Athlon II X2 550

Asus M4A785TD-V Evo AMD 785G

4GB DDR3, ένας δίσκος 1.5TB eco, και BR.

 

+1000..!!! ειδικα για HTPC-δεν συζηταω καν για οτι εχει σχεση με νετ-, δε νομιζω οτι μπορεις να στησεις πιο ιδανικο συστημα. με την 4200 onboard παιζεις οτιδηποτε κυκλοφορει σημερα. πολυ αθορυβο ΚΑΙ κρυο. μην πετας λεφτα χωρις λογο...!! βαλε και εναν SSD το πολυ-πολυ, και εισαι αρχοντας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Μια ερώτηση. Που τον βρήκες τον Ε6300; Είναι πανάρχαιος!!!!!

 

Μια διορθωση. Ο νεος Ε6300 ειναι διαφορετικος απο τον παλιο, και δεν εχουν καμια σχεση...

 

Στα 1,86Ghz ετρεχε ο παλιος, ο καινουριος ομως τρεχει στα 2,8 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oριστε και μια συνθεση απο εμενα:

 

001nuo.jpg

 

 

Περιεχει ολα οσα ειπες (και καποια επιπροσθετα):

 

1) Core i5 (δεν χρειαζεται να πω τιποτα παραπανω)

2) Aθορυβο και ποιοτικο τροφοδοτικο

3) Kουτι με 200αρηδες και 140αρηδες ανεμιστηρες ωστε ο υπολογιστη σου να 'ναι κρυος και ταυτοχρονος αθορυβος

4) 4χ1ΤΒ σκληροι

5) Καρτα γραφικων οπου θα παιζει και κανα παιχνιδακι (σ'αυτη την τιμη ειναι μονοδρομος) + αυτο

6) Πολυ γρηγορο Ssd

7) Blu-ray writer

 

Συστηματακι που θα αντεξει για αρκετο καιρο, πιστευω οτι αξιζουν τα παραπανω χρημματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Η σύνθεση που έχω καταλήξει, μετά από αυτά που μου είπατε είναι η εξής:

 

1) Κουτί: THERMALTAKE VH3001BNS DH103 BLACK - 216,99 Ευρώ

2) Μητρική: Asus M4A785TD-V EVO - 91,5 Ευρώ

3) Επεξεργαστής: AMD Athlon II X2 250 - 66,94 Ευρώ

4) Ψύκτρα: Thermalright HR-01 Plus CPU Cooler νομίζω ότι χωράει - 39 Ευρώ

5) Τροφοδοτικό: Enermax EMD525AWT MODU82 PSU (525W) - 77,29 Ευρω

6) Μνήμη: Crucial 2GB DDR2-1066 Ram Kit (PC2 8500, 5-5-5-15, BL2KIT12864AA106Α) - 40 Ευρώ

7) HD 1: Corsair 32GB 2.5" M32 SSD (CMFSSD-32N1) - 125 Ευρώ

8) 2xWestern Digital Caviar Green 1TB HDD (32MB Cache, Sata, WD10EADS) - 149,08 Ευρώ

9) Blu-Ray: LG BH08LS20 RW + / - BD-DVD Rom - 173 Ευρώ

10) Πληκτρολόγιο: Logitech Ασύρματο Dinovo Mini - 87 Ευρώ

11) Ηχεία: Logitech Z-5500 - 259 Ευρώ

12) Wireless Card: TP-LINK TL-WN951N Κάρτα Δικτύου (Wireless PCI Adapter, 300 Mbps) - 27,8 Ευρώ

13) NOD PCI Sata Raid 0.1 Controller - 24,5 Ευρώ

 

Σύνολο: 1377,1 Ευρώ

 

Αυτό που μου έχει μείνει είναι TV-Radio Card και αθόρυβο UPS, αν έχετε να προτείνετε κάτι. Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) η ψύκτρα που έχω επιλέξει είναι επαρκής για αυτό το συστήμα ή πρέπει να βάλω και ανεμιστηράκι; Αν ναι ποιο είναι το πιο αθόρυβο;

2) Τα ανεμιστηράκια στο κουτί να τα αντικαταστήσω; Έχετε να προτείνετε κάποια άλλα πιο αθόρυβα;

3) Θα χρειαστώ software για να ρυθμίζω την ταχύτητα για τα fans και να παρακολουθώ την θερμοκρασία στο κουτί. Ξέρετε κάποιο καλό;

4) Διάβασα στο silentpcreview ότι τον επεξεργαστή αυτόν μπορείς να τον κάνεις undervolt για οικονομία και λιγότερη θερμοκρασία. Ξέρει κανείς πως; Ενδείκνυται;

 

Πολλές απορίες, το ξέρω, αλλά όποιος ρωτάει μαθαίνει, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παμε ενα-ενα:

 

1) Οκ... προσωπικο γουστο.

2) Οκ μια χαρα.

3) ΚΙ αυτος μια χαρα!

4) Γιατι οχι κατι τετοιο, για να εισαι σιγουρος οτι χωραει? Αν τη θες για να μπορεις εσυ να διαλεξεις το ανεμιστηρι που θα χρησιμοποιησεις, τοτε προτεινω αυτη. Οχι οτι αυτη που διαλεξες δε θα κανει, απλα δεν εχω τις HR σε μεγαλη υποληψη.

5)Αστερατο τροφοδοτικο και πολυ αθορυβο.

6)ΠΡΟΣΕΞΕ! Η μητρικη παιρνει DDR3 μνημες!! Αυτες που εβαλε ο pabou πιο πανω φαινονται μια χαρα.

7)Δεν νομιζω οτι ειναι ακομα ωρα για SSD, και οτι με 32GB θα εισαι αρκετα στριμωγμενος για τα προγραμματα σου, αλλα οκ. Προσωπικη αποψη αυτο. Εγω παντως με το Partition που εχω κανει στα 25GB για το λειτουργικο, ειμαι συνεχεια στα 2-3GB αδεια, και πρεπει ολη την ωρα να διαγραφω κατι ακομα.

8) Γιατι οχι ενας του 1,5TB με προοπτικη να βαλεις κι αλλον μολις γεμισει?

9) Οκ.

10) Πανακριβο, αλλα προσωπικο γουστο και αυτο.

11) Μονοδρομος.

12) Αν νομιζεις οτι θα πιανει 300mbps σε γελασανε :P Πρεπει να υποστηριζει και ο πομπος τετοια μεταδοση.

13) Εντελως περιττη, αφου η μητρικη υποστηριζει RAID.

 

Σχετικα με τις ερωτησεις:

1) Οχι Passive δε θα μπορει να παιξει κατα πασα πιθανοτητα, παρα μονο αν εχεις πολυ καλη ροη αερα στο κουτι, το οποιο ομως θα κοστισει σε θορυβο. Passive θα μπορουσε να παιξει μονο αν ο επεξεργαστης ειχε 45W TDP.

2) Ναι το κουτι εχει τα κλασικα 1300ρια της Thermaltake, τα οποια ειναι θορυβωδη. Προτεινεται η αντικατασταση τους με κατι τετοιο Παντα υπαρχει και η πανακριβη και δοκιμασμενη επιλογη των SilenX.

3) Κατα πασα πιθανοτητα δε θα χρειαστεις, θα εχει επιλογες στο BIOS ειτε για Fixed ρυθμιση, ειτε για Auto αναλογα με τη θερμοκρασια. Αλλα και να μην εχει, ακομα και στο max λειτουργιας τους αυτοι οι ανεμιστηρες ειναι αθορυβοι.

4)Μεσω bios. Αυτοματο undervolting κανει με την επιλογη cool 'n' quiet, οπου οταν δεν χρησιμοποιειται ο επεξεργαστης πεφτει η συχνοτητα λειτουργιας του καθως και το παρεχομενο ρευμα.

 

Στα μονα που δε μπορω να συνδραμω ειναι το UPS, γιατι ποτε δεν ειχα (ειμαι σε γραμμη ρευματος νοσοκομειου, ζητημα να εχει πεσει μια φορα τα τελευταια τρια χρονια). Ουτε ομως και στη TV Card μπορω να συνδραμω, γιατι η τελευταια που ειχα ηταν του 2004 :P

Αν θες να παρεις καποια που να περιλαμβανει (και) ψηφιακο δεκτη, προσεξε να αποκωδικοποιει και MPEG4 ομως, διοτι σε αυτο το φορμά θα γινεται η κωδικοποιηση στα ψηφιακα καναλια, οταν αυτα ερθουν στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ GeorgMan για την απάντησή σου. Έχω μερικές ερωτήσεις:

 

4) Γιατι οχι κατι τετοιο, για να εισαι σιγουρος οτι χωραει? Αν τη θες για να μπορεις εσυ να διαλεξεις το ανεμιστηρι που θα χρησιμοποιησεις, τοτε προτεινω αυτη. Οχι οτι αυτη που διαλεξες δε θα κανει, απλα δεν εχω τις HR σε μεγαλη υποληψη.

Για την ψύκτρα αυτή είδα πολύ καλες κριτικές στο silentpcreview για αυτό την επέλεξα. Με αυτό που προτείνεις θα είμαι εντάξει; Αν επιλέξω την δεύτερη λύση που προτείνεις, τι ανεμιστηράκι να βάλω; Και μεταξύ των δύο ποιο θα προτιμούσες;

5)Αστερατο τροφοδοτικο και πολυ αθορυβο.

500W νομίζω είναι αρκετά έτσι;

 

Σχετικα με τις ερωτησεις:

2) Ναι το κουτι εχει τα κλασικα 1300ρια της Thermaltake, τα οποια ειναι θορυβωδη. Προτεινεται η αντικατασταση τους με κατι τετοιο Παντα υπαρχει και η πανακριβη και δοκιμασμενη επιλογη των SilenX.

Τι λες για αυτούς;

3) Κατα πασα πιθανοτητα δε θα χρειαστεις, θα εχει επιλογες στο BIOS ειτε για Fixed ρυθμιση, ειτε για Auto αναλογα με τη θερμοκρασια. Αλλα και να μην εχει, ακομα και στο max λειτουργιας τους αυτοι οι ανεμιστηρες ειναι αθορυβοι.

Το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή από εκεί το ρυθμίζω και αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θεωρω τα 17€ για ανεμιστηρι υπερβολικο ποσο. Επισης, αυτος ο ανεμιστηρας που εδωσες λινκ ειναι ο "δυνατος" της SilenX σειρας. Μπορεις να παρεις καποιον με χαμηλοτερες στροφες και αρα χαμηλοτερο θορυβο. ΠΑΡΑ πολυ τιμιοι για τα λεφτα που ζητανε και αρκετα αθορυβοι ειναι κι αυτοι, με εγγυηση 6 ετων μαλιστα! Θα μου πεις, ε ενταξει ανεμιστηρι ειναι, σιγα... Και θα σου απαντησω ναι, σιγα μη το γυρισεις πισω αν π.χ. σε 5 χρονια παθει κατι, αλλα ειναι ενα δειγμα κι αυτο ε :-)

 

Το τροφοδοτικο που διαλεξες ειναι υπερ-υπερ αρκετο για το συστημα και πολυ καλο. Και ξεχωριστη καρτα γραφικων να βαλεις δε θα εχεις προβλημα, εκτος αν βαλεις καποιο τερατακι των 400-500€. Μαλιστα, αν δε το θελεις υποχρεωτικα modular (με αποσπωμενα καλωδια), και δε σκοπευεις να βαλεις αλλη καρτα γραφικων περα της onboard, τοτε θα προτεινα αυτο που ειναι ο,τι καλυτερο στα λεφτα του. Αλλα σιγα, 20€ διαφορά δεν ειναι τιποτα...

 

Το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη ναι το ρυθμιζεις και αυτο απο το BIOS.

 

Οσο αφορά τις ψυκτρες, η πρωτη ειναι η "σιγουρη" λυση, δηλαδη οτι θα χωραει στο media center κουτι. Απο προσωπικη εμπειρια, η ψυκτρα ειναι αρκετα καλη (οχι κορυφαια). Ομως εχει ενσωματωμενο ελεγχτήρι στροφων του ανεμιστηρα της, ο οποιος στις χαμηλοτερες rpm ειναι εντελως αθορυβος, ενω στις υψηλοτερες αρκετα αποδοτικος με χαμηλο θορυβο. Η αλλη ψυκτρα (Ninja2) ειναι απλα μια σιγουρα αποτελεσματικη λυση. Η επιλογη δικια σου...

 

Και κατι τελευταιο. Προσεξε το θεμα με τις μνημες ε. Οι DDR2 που ειχες επιλεξει δε ταιριαζουν στη μητρικη που ειχες επιλεξει.

 

Τελος να σε παρακαλεσω να απαντας εξω απο το Quote γιατι αν δεν ειχες κανει bold τις ερωτησεις σου μεσα σε αυτο δε θα τις ειχα προσεξει ποτέ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά έχω τα παρακάτω στο HTPC...

Κουτί http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804973

Enermax PRO425

M3N78-AM GF8200 - η onboard GPU για Physix ή Hybrid SLi

9600GT 512MB VGA/DVI/HDMI - Προσοχή υπάρχουν κάρτες που κάνουν πολύ φασαρία!

ATHLON 7750 BE - Δουλεύει 3.2GHz άνετα....

4GB RAM

1TB

DVDRW

Win7 x86

 

 

Ο επεξεργαστής μου πλέον δεν υπάρχει οπότε ένας καινούργιος Athlon II θα είναι άριστη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά έχω τα παρακάτω στο HTPC...

Κουτί http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804973

Enermax PRO425

M3N78-AM GF8200 - η onboard GPU για Physix ή Hybrid SLi

9600GT 512MB VGA/DVI/HDMI

ATHLON 7750 BE - Δουλεύει 3.2GHz άνετα....

4GB RAM

1TB

DVDRW

Win7 x86

 

+1 :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο αφορά τις ψυκτρες, η πρωτη ειναι η "σιγουρη" λυση, δηλαδη οτι θα χωραει στο media center κουτι. Απο προσωπικη εμπειρια, η ψυκτρα ειναι αρκετα καλη (οχι κορυφαια). Ομως εχει ενσωματωμενο ελεγχτήρι στροφων του ανεμιστηρα της, ο οποιος στις χαμηλοτερες rpm ειναι εντελως αθορυβος, ενω στις υψηλοτερες αρκετα αποδοτικος με χαμηλο θορυβο. Η αλλη ψυκτρα (Ninja2) ειναι απλα μια σιγουρα αποτελεσματικη λυση. Η επιλογη δικια σου...

 

Επειδή το κουτί έχει ύψος 21 εκατοστά θεωρώ ότι και η Ninja2 θα χωράει. Από πλευράς θορύβου ποια από τις δύο θα επέλεγες; Επιμένω σε αυτό γιατί πραγματικά το θέμα του ήχου είναι κάτι που δεν έχω ιδέα και είναι από τις προτεραιότητές μου για αυτό το PC. Αν έχεις και κάποια άλλη να προτείνεις, πιο ακριβή αλλά πιο αθόρυβη, κάντο. Δεν με πειράζει να δώσω 20 Ευρώ παραπάνω αν κάνει την διαφορά.

 

Και κατι τελευταιο. Προσεξε το θεμα με τις μνημες ε. Οι DDR2 που ειχες επιλεξει δε ταιριαζουν στη μητρικη που ειχες επιλεξει.

 

Το είδα και τις άλλαξα ήδη. Σε ευχαριστώ που μου το είπες.

 

Τελος να σε παρακαλεσω να απαντας εξω απο το Quote γιατι αν δεν ειχες κανει bold τις ερωτησεις σου μεσα σε αυτο δε θα τις ειχα προσεξει ποτέ :P

 

Νομίζω ότι έτσι είναι καλύτερα, ε; :-)

 

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και συγνώμη αν σε ταλαιπωρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειδα τη διαρρυθμιση του κουτιου, και εχω να προτεινω κατι.

Μπορεις καλλιστα να προσαρμοσεις το ανεμιστηρι στην ψυκτρα του επεξεργαστη που θα αγορασεις, και να μη βαλεις επιπλεον ανεμιστηρι στο πισω μερος του κουτιου, αφου ετσι κι αλλιως αυτο του επεξεργαστη προς τα εκει θα φυσαει.

Ετσι γλυτωνεις ενα ανεμιστηρι και βεβαιωνεις οτι ο επεξεργαστης θα μπορει να δουλεψει, αφου ουσιαστικα δε θα ειναι σε Passive λειτουργια...

 

Προσεξε ομως γιατι η Thermalright σε AMD συστηματα τοποθετειται "οριζοντια", δηλαδη το ανεμιστηρι μπορει να προσαρτηθει κοιτωντας μονο το τροφοδοτικο ή τον πατο του κουτιου, και οχι το πισω μερος. Οποτε προτεινω την Ninja στην οποια επειδη ειναι τετραγωνη μπορεις ετσι κι αλλιως να βαλεις ανεμιστηρα απο οποια πλευρα θελεις.

 

Οσο συνεργαζεσαι και σκεφτεσαι τι λεμε δεν με πρηζεις, μην ανησυχεις :-)

 

Α και κατι ακομα: Γιατι τον θελεις τον SSD? Για να γλυτωσεις θορυβο/θερμοκρασια σε σχεση με εναν HDD? Ομως θα βαλεις HDD ετσι κι αλλιως... οποτε ποιος ο λογος να πληρωσεις ακομα τοσα ευρω για SSD, οταν τα ιδια λεφτα μπορεις να τα δωσεις για εναν ακομα 1,5ΤΒ HDD ας πουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...