Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση ΑΘΟΡΥΒΟΥ HTPC


Anaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειδα τη διαρρυθμιση του κουτιου, και εχω να προτεινω κατι.

Μπορεις καλλιστα να προσαρμοσεις το ανεμιστηρι στην ψυκτρα του επεξεργαστη που θα αγορασεις, και να μη βαλεις επιπλεον ανεμιστηρι στο πισω μερος του κουτιου, αφου ετσι κι αλλιως αυτο του επεξεργαστη προς τα εκει θα φυσαει.

Ετσι γλυτωνεις ενα ανεμιστηρι και βεβαιωνεις οτι ο επεξεργαστης θα μπορει να δουλεψει, αφου ουσιαστικα δε θα ειναι σε Passive λειτουργια...

 

Προσεξε ομως γιατι η Thermalright σε AMD συστηματα τοποθετειται "οριζοντια", δηλαδη το ανεμιστηρι μπορει να προσαρτηθει κοιτωντας μονο το τροφοδοτικο ή τον πατο του κουτιου, και οχι το πισω μερος. Οποτε προτεινω την Ninja στην οποια επειδη ειναι τετραγωνη μπορεις ετσι κι αλλιως να βαλεις ανεμιστηρα απο οποια πλευρα θελεις.

 

Ωραία, Ninja λοιπόν. Προτείνεις κάποιο ανεμιστηράκι για αυτήν;

 

Α και κατι ακομα: Γιατι τον θελεις τον SSD? Για να γλυτωσεις θορυβο/θερμοκρασια σε σχεση με εναν HDD? Ομως θα βαλεις HDD ετσι κι αλλιως... οποτε ποιος ο λογος να πληρωσεις ακομα τοσα ευρω για SSD, οταν τα ιδια λεφτα μπορεις να τα δωσεις για εναν ακομα 1,5ΤΒ HDD ας πουμε.

 

Βασικά τον SSD τον θέλω για την ταχύτητα πιο πολύ. Μετά από αυτά που συζητήσαμε όμως σκέφτομαι ότι μάλλον είναι περιττός αυτήν την στιγμή. Μάλλον θα πάω σε άλλον έναν CAVIAR GREEN.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Όσον αφορά την συναρμολόγηση τι πρέπει να προσέξω; Έχω δει διάφορες πατέντες (να κρεμάνε τους δίσκους ώστε να αιωρούντε, να βάζουν ροδέλες σιλικόνης, κ.α) για αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Moderators
Ωραία, Ninja λοιπόν. Προτείνεις κάποιο ανεμιστηράκι για αυτήν;

 

Ο ιδιος δεν εχω δοκιμασει τα SilenX, οποτε η αποψη που εκφερω ειναι καθαρα βασισμενη σε αυτα που λεγονται κατα καιρους εδω μεσα καθως και απο αυτα που εχω διαβασει στο silentpcreview.

Καλο θα ηταν να ρωτησεις τους πιο ειδικους, οπως τον Thresh ή τον liopyr σε αυτο.

 

Το μονο που εχω να πω ειναι οτι οι Arctic Cooling με εντυπωσιασαν με την "αθορυβια" τους, παντα σε σχεση με τα 4 ευρω που ζητανε για να τους αποκτησεις. :-)

 

Βασικά τον SSD τον θέλω για την ταχύτητα πιο πολύ. Μετά από αυτά που συζητήσαμε όμως σκέφτομαι ότι μάλλον είναι περιττός αυτήν την στιγμή. Μάλλον θα πάω σε άλλον έναν CAVIAR GREEN.

Και πολυ καλα θα κανεις. Νταξει, δε λεω, καλο το να ανοιγει τα παντα γρηγορα, αλλα καλυτερο το να εχεις 1-1,5ΤΒ παραπανω :P Προσωπικη αποψη αυτο.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Όσον αφορά την συναρμολόγηση τι πρέπει να προσέξω; Έχω δει διάφορες πατέντες (να κρεμάνε τους δίσκους ώστε να αιωρούντε, να βάζουν ροδέλες σιλικόνης, κ.α) για αυτό ρωτάω.

 

Θα πρεπει να φροντισεις να κρυψεις τα καλωδια οσο καλυτερα μπορεις για να υπαρχει καλη ροη αερα.

Τους δισκους σκεφτεσαι να τους βαλεις στις κλασικες 3,5" θεσεις ή σε 5,25" θεσεις? Γιατι τοτε ναι μπορεις να παρεις κατι τετοιο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805824

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ ότι για όσους στήνουν home theater pc κανένας δεν προτείνει 2 εξίσου χρήσιμα εξαρτήματα.

Μία DvB-S2 κάρτα τηλεόρασης για λήψης HD εικόνας έστω και ξένων καναλιών,και μια καλή κάρτα ήχου που να εκμεταλεύεται τα διάφορα πρότυπα όπως Dolby True HD και DTS HD,εφόσων υπάρχουν και τα κατάλληλα περιφεριακά....:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@GeorgeMan

για τα ανεμιστήρακια, μάλλον θα βάλω αυτό που προτείνεις, μιας και όλα τα SilenX που είδα έχουν 1200 rpm ενώ αυτό που προτείνεις είναι στα 1000.

για τους δίσκους, σε 3,5" θέση θα τους βάλω γιατί νομίζω το κουτί έχει μόνο μία 5,25" θέση. Αυτό που προτείνεις κάνει;

 

@palawiaris

έχεις να προτείνεις κάποια κάρτα τηλεόρασης; Για κάρτα ήχου δεν θα βάλω ακόμα. Θέλω να δω απόδοση με την onboard και μετά θα κρίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Παρατηρώ ότι για όσους στήνουν home theater pc κανένας δεν προτείνει 2 εξίσου χρήσιμα εξαρτήματα.

Μία DvB-S2 κάρτα τηλεόρασης για λήψης HD εικόνας έστω και ξένων καναλιών,και μια καλή κάρτα ήχου που να εκμεταλεύεται τα διάφορα πρότυπα όπως Dolby True HD και DTS HD,εφόσων υπάρχουν και τα κατάλληλα περιφεριακά....:-)

 

Για καρτα TV ειπα οτι δεν εχω ιδεα καθ'οτι εχω να ασχοληθω καιρο. Προετρεψα ομως αν αγοραστει και εχει ψηφιακο δεκτη, αυτος να μπορει να αποκωδικοποιησει MPEG4.

Εκτος αν εννοεις DVB Satellite καρτα, οποτε και θα πρεπει να αγορασει και πιατακι κτλ...

 

@GeorgeMan

για τα ανεμιστήρακια, μάλλον θα βάλω αυτό που προτείνεις, μιας και όλα τα SilenX που είδα έχουν 1200 rpm ενώ αυτό που προτείνεις είναι στα 1000.

για τους δίσκους, σε 3,5" θέση θα τους βάλω γιατί νομίζω το κουτί έχει μόνο μία 5,25" θέση. Αυτό που προτείνεις κάνει;

 

Απο μεσα ομως εχει αλλες δυο θεσεις για 5,25" εσωτερικες συσκευες νομιζω. Δες στο site της Thermaltake καποιες φωτογραφιες που εχει. Δεν ειμαι σιγουρος ομως.

 

Αν υπαρχει κενο εστω και 1,5 χιλιοστο μεταξυ δισκου και 3,5" bay, μπορεις να κοψεις κομματακια ενα λαστιχακι απο τα κοινα που εχουμε ολοι στο σπιτι μας και να τα βαλεις μεταξυ δισκου και 3,5ρας θηκης ετσι ωστε να μη συντονιζει ο δισκος και το κουτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις να προτείνεις κάποια κάρτα τηλεόρασης; Για κάρτα ήχου δεν θα βάλω ακόμα. Θέλω να δω απόδοση με την onboard και μετά θα κρίνω.

Δεν ξέρω και πολλά,πάντως λίγες οι επιλογές με κάρτα CI για να δέχεται και μοντούλα,technotrend ή καλύτερα πιστεύω η terratec cinergy S2.Δες στην σελίδα τους ή κοίτα σε κανα φόρουμ.Και εγώ συνέχεια κοιτάω στο ebay μήπως πετύχω καμιά καλή ευκαιρία,μιας και δεν το πολυβιάζομαι.Μεταχειρισμένες πάνε κανα 60-70 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω και πολλά,πάντως λίγες οι επιλογές με κάρτα CI για να δέχεται και μοντούλα

 

Τι εννοείς, ακριβώς; Η κάρτα CI τι κάνει και τι μόντα μπορείς να κάνεις; Είμαι άσχετος τελικά έτσι; :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ακομη να απαντησει ο topic starter; 4 μερες εχουν περασει..

 

Ε έτσι γίνεται συνήθως όταν πετάει κάποιος ατάκες του στύλ θέλω το super duper htpc με 8 σκληρούς σε raid 25 για να ανοίγω μόνο και μόνο το facebook απο τον καναπέ, να κατεβάζω και δίνω και τον ουρανό με τα άστρα και 5 μισθούς για να βγεί όνειρο.

Γιατι κακά τα ψέματα HTPC με 1000+ ευρό budget στην τελική δικαιολογείται μόνο αν μεσα σε αυτό περιλάβεις και την αγορά μιας καλής HD 37":p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν νομίζω ότι κατέληξα εδώ:

 

1) Κουτί: THERMALTAKE VH3001BNS DH103 BLACK - 216,99 Ευρώ

2) Μητρική: Asus M4A785TD-V EVO - 91,5 Ευρώ

3) Επεξεργαστής: AMD Athlon II X2 250 - 66,94 Ευρώ

4) Ψύκτρα: Scythe Ninja 2 CPU Cooler (SCNJ-2000) - 31 Ευρώ

5) Τροφοδοτικό: Enermax EMD525AWT MODU82 PSU (525W) - 77,29 Ευρω

6) Μνήμη: Corsair 2GB DDR3-1333 Ram Kit (2 x 1GB, PC3 10666, 9-9-9-24, TWIN3X2048-1333C9) - 42 Ευρώ

7) 3xWestern Digital Caviar Green 1TB HDD (32MB Cache, Sata, WD10EADS) - 223,62 Ευρώ

8) 2χNexus Real Silent Series Case Fan (120MM, Black/White, D12SL-12 BW) - 12,60 Ευρώ

9) Blu-Ray: LG BH08LS20 RW + / - BD-DVD Rom - 173 Ευρώ

10) Πληκτρολόγιο: Logitech Ασύρματο Dinovo Mini - 87 Ευρώ

11) Ηχεία: Logitech Z-5500 - 259 Ευρώ

12) Wireless Card: TP-LINK TL-WN951N Κάρτα Δικτύου (Wireless PCI Adapter, 300 Mbps) - 27,8 Ευρώ

13) NOD PCI Sata Raid 0.1 Controller - 24,5 Ευρώ

 

Σύνολο: 1334,08

 

Για TV Card θα ρωτήσω στο Πλαίσιο να μου προτείνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ninja βόδι τι το θες? Άσε που παίζει να μην χωράει.

Πάρε την ninja mini ή την shuriken εκτός αν σκοπέυεις να πάρεις και γερανάκι να το σηκώνεις.

Επίσης αντί για 2 internal hdd πάρε εναν και εναν external. Μπορεί να πας και σε κανά ξένο σπίτι να δείς τις ταινίες που κατέβασες. Στο λέω γιατί ήμουν παθόν.

Και αντί για internal wifi βάλε αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616454 πίστεψε με δε θες να γεμίσεις πράγμα μέσα το htpcκουτο.

Τραβηγμένες προς το ακριβό οι λύσεις σου. Το keyboard ας πουμε... Ελπίζω να σου βγει λειτουργικό. Εγω βαρέθηκα μπαταρίες, φορτιστές low bat warnings και εβαλα προέκτση για απλό usb keyboard mouse.:P

3920637340_301ecd821d_b.jpg

Βολεύει κιόλας γιατί συνδέω και joypads με κοντό καλώδιο ή στικάκια με ταινίες χωρίς να πάω στο κουτί και να κάνω γυμναστική.

To blue ray δεν αξίζει και δεν νομίζω πως αυτό θα αλλάξει ποτέ. Κατέβασε blue ray rips καλύτερα.

Πάρε και κανένα remote control.

Εγω σκοπεύω να κάνω κάποια πατέντα με παλιό xbox1 remote.:P

Πέρνα και xbmc είναι ωραίο για να στησεις την DVDοθήκη σου με ταινίες!

Βλέπω το φυσάμε.:X

Το κόβω γιατί θα με πουν πάλι ζηλιάρη και κακεντρεχή.:X

Και μια alternative σύνθεση.

3920599282_7d54c17b1e_o.jpg

Και για ήχο αυτό.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702829

To είχε κερδίσει μια φίλη σε τηλεπαιχνίδι και με είχε συγκινήσει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ninja βόδι τι το θες? Άσε που παίζει να μην χωράει.

Πάρε την ninja mini ή την shuriken εκτός αν σκοπέυεις να πάρεις και γερανάκι να το σηκώνεις.

 

Βασικά η ψύκτρα χωράει γιατί το κουτί έχει ύψος 21cm. Σκέφτομαι όμως να το αγοράσω πρώτα και μετά να πάρω ψύκτρα, just in case!

 

Επίσης αντί για 2 internal hdd πάρε εναν και εναν external. Μπορεί να πας και σε κανά ξένο σπίτι να δείς τις ταινίες που κατέβασες. Στο λέω γιατί ήμουν παθόν.

 

Έχω ήδη 2 εξωτερικούς, οπότε μπορώ να μεταφέρω τις ταινίες (το παθα και έμαθα και εγώ)

 

Και αντί για internal wifi βάλε αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616454 πίστεψε με δε θες να γεμίσεις πράγμα μέσα το htpcκουτο.

 

Το external wifi είναι κάτι το οποίο το σκέφτομαι, για τον λόγο που είπες, να μην γεμίσω το κουτί. Για αυτό δεν θα τα αγοράσω όλα μαζί. Πρώτα θα στήσω τα βασικά και μετά ανάλογα με τον χώρο στο κουτί θα πράξω

 

Τραβηγμένες προς το ακριβό οι λύσεις σου. Το keyboard ας πουμε... Ελπίζω να σου βγει λειτουργικό. Εγω βαρέθηκα μπαταρίες, φορτιστές low bat warnings και εβαλα προέκτση για απλό usb keyboard mouse.:P

 

Το πληκτρολόγιο το επέλεξα και λόγους design και λόγω ότι έχει touchpad-clickpad. Ακριβό, το παραδέχομαι, αλλά βολικό. Για προέκταση δεν το συζητώ, θα με χωρίσει η γυναίκα μου :lol:

 

To blue ray δεν αξίζει και δεν νομίζω πως αυτό θα αλλάξει ποτέ. Κατέβασε blue ray rips καλύτερα.

 

Ξέρεις κανένα site για blu-ray rips; Επίσης έχω και πολλά video τα οποία μου πιάνουν χώρο και τα bluray έχουν 25G οπότε καθαρίζω πολύ χώρο με ένα δισκάκι.

 

Πάρε και κανένα remote control.

Εγω σκοπεύω να κάνω κάποια πατέντα με παλιό xbox1 remote.:P

 

Remote έχει το κουτί

 

Πέρνα και xbmc είναι ωραίο για να στησεις την DVDοθήκη σου με ταινίες!

 

Δεν ξέρω ακόμα τι software θα του βάλω, αυτό θα είναι το επόμενο topic που θα ανοίξω

 

Βλέπω το φυσάμε.:X

Το κόβω γιατί θα με πουν πάλι ζηλιάρη και κακεντρεχή.:X

 

Όχιιιιιι, καλέεεεεεεεε!:lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πληκτρολόγιο το επέλεξα και λόγους design και λόγω ότι έχει touchpad-clickpad. Ακριβό, το παραδέχομαι, αλλά βολικό. Για προέκταση δεν το συζητώ, θα με χωρίσει η γυναίκα μου

 

Αν παίζει θέμα χωρισμού (για τα καλώδια) σκέψου σοβαρά την αγορά 2.1 αντι για 5.1.:lol::lol::lol:

Επίσης τα keyboard στα htpc τρώνε πολύ ξύλο.

Εμένα εχει φάει νερό, ουίσκι, καφέ, κόκα κόλα, γαρίδες σαγανάκι μακαρόνια με κόκκινη και λευκή σάλτσα, τρίχες απο το γάτο, τρίχες απο την τριχόπτωση, κερί απο ρεσό στάχτες απο τσιγάρο απο πίπα καπνό old holborn και άλλες μάρκες, βάλε και καμιά 40αρια πτώσεις και θα καταλάβεις

Είναι που ναι ακριβό κοίτα να ναι και γερό γιατί θα το κλαίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς το θέμα 5.1 το έχω λύσει (δεν φαίνονται τα καλώδια) αλλιώς με 2 ηχεία γραφείου θα την έβγαζα. :lol::lol::lol:

 

Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες αλλά να σου πω την αλήθεια είμαι πολύ ψείρας (σε εκνευριστικό βαθμό) με τα πράγματά μου και μέχρι τώρα δεν είχα πολλά τέτοια συμβάντα με άλλο εξοπλισμό. Θα είμαι πολύ-πολύ-πολύ προσεκτικός και θα ελπίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...