Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση ΑΘΟΡΥΒΟΥ HTPC


Anaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Επειδή στο Πλαίσιο δεν έχουν πια το τροφοδοτικό (Enermax EMD525AWT MODU82 PSU - 525W) σκέφτομαι να πάρω το ίδιο σε 425W. Είναι επαρκές για το σύστημα που έχω στο μυαλό μου ή να πάω στο μεγαλύτερο (625W);

 

  1. Κουτί: THERMALTAKE VH3001BNS DH103 BLACK - 216,99 Ευρώ
  2. Μητρική: Asus M4A785TD-V EVO - 91,5 Ευρώ
  3. Επεξεργαστής: AMD Athlon II X2 250 - 66,94 Ευρώ
  4. Ψύκτρα: Scythe Ninja 2 CPU Cooler (SCNJ-2000) - 31 Ευρώ
  5. Μνήμη: Corsair 2GB DDR3-1333 Ram Kit (2 x 1GB, PC3 10666, 9-9-9-24, TWIN3X2048-1333C9) - 42 Ευρώ
  6. 3 x Western Digital Caviar Green 1TB HDD (32MB Cache, Sata, WD10EADS) - 223,62 Ευρώ
  7. 1 x Western Digital 500GB Green HDD (Cache 32MB, Sata 2, WD5000AADS) - 47,35 Ευρώ
  8. 2 x Nexus Real Silent Series Case Fan (120MM, Black/White, D12SL-12 BW) - 12,60 Ευρώ
  9. Blu-Ray: LG BH08LS20 RW + / - BD-DVD Rom - 173 Ευρώ
  10. Πληκτρολόγιο: Logitech Ασύρματο Dinovo Mini - 87 Ευρώ
  11. Ηχεία: Logitech Z-5500 - 259 Ευρώ
  12. Wireless Card: TP-LINK TL-WN951N Κάρτα Δικτύου (Wireless PCI Adapter, 300 Mbps) - 27,8 Ευρώ
  13. Κάρτα Τηλεόρασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις vga είσαι τι να το κάνεις το 650αρι?

Οι 4 δίσκοι και η ninja συνήθως δεν χωράνε σε κουτί HTPC, εκτος αν το εχεις δει.

Και δεν χρειάζεται ρίξε λίγο νερό στο κρασί σου ή πάρε τους 2TB αν θες τόσο πολύ χώρο.

Εγω είμαι με 350αρι και nvidia 8800Gt τα παντα όλλα oced, αλλά με 1 κατα διαστήματα 2 internal HDD.

Ανετότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις vga είσαι τι να το κάνεις το 650αρι?

Οι 4 δίσκοι και η ninja συνήθως δεν χωράνε σε κουτί HTPC, εκτος αν το εχεις δει.

Και δεν χρειάζεται ρίξε λίγο νερό στο κρασί σου ή πάρε τους 2TB αν θες τόσο πολύ χώρο.

Εγω είμαι με 350αρι και nvidia 8800Gt τα παντα όλλα oced, αλλά με 1 κατα διαστήματα 2 internal HDD.

Ανετότατα.

Οντως το εχουμε παρακανει με τα τεραστια τροφοδοτικα!Εγω εχω της hiper 425w με 33 ευρω και σε συστημα πολυ πιο δυνατο απο του φιλου που ενδιαφερεται!Και δουλευει ανετοτατα!Οποτε για το ενερμαξ δεν το συζητω!Εννοειται τον καλυπτει!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με μία ερώτηση για τον επεξεργαστή

 

Διάβασα ότι μέσα στον Οκτώβριο η AMD θα βγάλει 4πύρηνο στα 45W (AMD Athlon II X4 600e & 605e). Λέω λοιπόν να περιμένω λίγο. Εσείς τι λέτε; Αξίζει την αναμονή ή να αρκεστώ σε αυτόν που έχω επιλέξει (AMD Athlon II X2 250); Επίσης με 45W θα μπορώ να παίξω με passive cooling;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι υπεραρκετος ο χ2 250.

Εγω με Ε2180 @ 3200 δεν εχω νιώσει ποτέ ελλειψη γκαζιού.

Και παίζω κιόλας.:lol:

 

Επειδή θα κάνω και blu ray rips σκεφτόμουν μήπως είναι καλύτερος ο 4πύρηνος. Επίσης με λιγότερα Watt μήπως μπορώ να πάω σε passive cooling ώστε να μειώσω τον θόρυβο; Εσύ τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να έχει ένα αθόρυβο κουτί ένα μεγάλο σκληρό για να αποθηκεύει ταινίες και να βλέπει Blue Ray πρέπει να δώσει 1200 ευρώ και να πάρει full tower για το σαλόνι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blue ray rips και με celeron κάνεις. Απλά όσο ταχύτερη cpu περισσότερα fps στο ripparisma πιο γρήγορος χρόνος στον οποίο πέρνεις το rip. Δε νομίζω να σε περιορίσει ο X2 και πάλι.

Επίσης καλύτερα απλά πράγματα στο HTPC. Την περισσότερη ώρα θα δουλέυει idle ούτος η άλλος.

Βασικά αφού δε θες games δεν θα σε χάλουσε κάτι τέτοιο απο Dell.

Δεν είναι με Atom αλλά με core 2 duo mobile cpu!!! και όλα του ττο hardware προέρχεται απο laptop components.

http://www.dell.com/content/products/productdetails.aspx/desktop-studio-hybrid?c=us&cs=19&l=en&s=corp&~lt=popup

[ame]

[/ame]

Μικρό, σέξυ, αθόρυβο με intell onboard graphics.

Ταίριασε το και με κανέναν εναν μεγάλο External HDD και θα σε κομπλέ.

H γυνναίκα σου θα με ευγνωμονεί.

Βασικά αυτή με έβαλε να στο προτείνω.:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακό. Το θέμα είναι ότι δεν αρέσει στην γυναίκα μου!:confused::confused:

Μάλλον τελικά θα πάω για τον 2πύρηνο γιατί δεν μπορώ να περιμένω και πολύ. Την άλλη εβδομάδα θα κάνω την παραγγελία και ξεκινάω το στήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...