Προς το περιεχόμενο

Ο Steve Jobs παρουσιάζει νέο iPod nano και iTunes 9


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...

 

Φιλε μου ειναι ακυρα αυτα που λες και θα σου πω παραδειγματα αν θες πχ φτιαχνω ενα προγραμμα και μου παιρνει πολυ χρονο και χρημα για να το φτιαξω, εγω θελω να βγαλω ενα κερδος με αυτο το προγραμμα, ε τι μλκς ειμαι να μην το υποβαλωεχει πνευματικα δικαιωματα και να το αντιγραψει οποιος θελει και να πανε χαμενα τα λεφτα και ο χρονος μου?

Αν δεν υπυρχαν τα πνευματικα δικαιωματα θα ειχαμε μηδενικη αναπτυξη.

 

...Απλά, ολες οι τεχνολογιες (γραφη, μηχανη εσωτερικης καυσης, ηλεκτρικη γεννητρια κ.λ.π) που χρησιμοποιουμε τωρα ειναι πριν βγει η χαζομαρα με τις πατεντες....

 

Σε αυτα που λες μπορει να υπηρχαν πνευματικα δικαιωματα αλλά ουτος αλλιως εχουν λήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για παραδειγμα, γιατι το Ubuntu να μην μπορει να παιξει DVD out of the box? Να σου πω, επειδη καποιος, λογω του εκανε την πρωτη υλοποιηση του MPEG2 και CSS, εχει στα χερια του καποια παντεντα που λεει οτι μπορει να ζητησει royalities απο οποιονδηποτε αλλον κανει δευτερη υλοποιηση, ασχετα αν αυτος το κανει με οχημα δικες του ιδεες και μεθοδους. Φαντασου καποιος να ζηταγε royalities απο τον κινητηρα εσωτερικης καυσης, και να ειχες 1000Ε καπελο σε καθε αυτοκινητο που αγοραζες. Γιατι;

 

To MPEG2 (και ο οποιοσδηποτε αλγοριθμος) δεν δημιουργηθηκε βαζοντας... μαιμουδες να πατανε τα κουμπια ηλεκτρονικων υπολογιστων, αλλα απο ενα consortium εταιριεων που η καθεμια συμβαλε με τη δικια της τεχνογνωσια και ανθρωπινο δυναμικο, ωστε να δημιουργηθει ενα codec που θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει ως το standard που επιτρεπει στον average Joe να βαζει το δισκακι στο player και αυτο να παιζει.

 

Αντιθετα, τα αρνητικα χαρακτηριστικα της αναρχιας (η για μερικους ελευθερια) που προτεινεις αντικατοπτριζονται για παραδειγμα στο <video> tag του HTML5, και τα διαφορετικα codecs που θελουν να υποστηριξουν οι διαφοροι browsers (Η264 για Chrome και Safari, Theora για Firefox, και την καθυστερηση της Microsoft στην υποστηριξη του μεχρι να βρεθει ενας κοινος παρονομαστης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, δεν το κανω για να το παιξω μαγκας, απλά βλεπω ιδεες και ελευθεριες να περιοριζονται, επειδη καποιος καποτε σκεφτηκε οτι θα τον συνεφερε καργα να εχει αϋλη περιουσια εεε... πνευματικα δικαιωματα, οποτε ειπε, γιατι να μην το κανω; Ετσι, το περασε και στους νομους του κρατους, και τσουπ! αυτο ηταν.

 

Για παραδειγμα, γιατι το Ubuntu να μην μπορει να παιξει DVD out of the box? Να σου πω, επειδη καποιος, λογω του εκανε την πρωτη υλοποιηση του MPEG2 και CSS, εχει στα χερια του καποια παντεντα που λεει οτι μπορει να ζητησει royalities απο οποιονδηποτε αλλον κανει δευτερη υλοποιηση, ασχετα αν αυτος το κανει με οχημα δικες του ιδεες και μεθοδους. Φαντασου καποιος να ζηταγε royalities απο τον κινητηρα εσωτερικης καυσης, και να ειχες 1000Ε καπελο σε καθε αυτοκινητο που αγοραζες. Γιατι;

 

Και γιατι να μην μπορώ να βγαλω ενα τραγουδι με παρομοιο ηχο με αυτον καποιου γνωστου τραγουδιστη. Επειδη η δισκογραφικη εχει πνευματικα δικαιωματα πανω στα συγκεκριμενα κυμματα του ηχου;

 

Απλά, ολες οι τεχνολογιες (γραφη, μηχανη εσωτερικης καυσης, ηλεκτρικη γεννητρια κ.λ.π) που χρησιμοποιουμε τωρα ειναι πριν βγει η χαζομαρα με τις πατεντες. Αμα καποιος αρχισει να σου ζηταει royalities σε καθε εγγραφο word που σωζεις με το openoffice, απο καθε προγραμμα που φτιαχνεις (ηδη εχουν πατενταρει τα μισα multimedia συστηματα) και γενικα απο οποια εφευρεση χρησιμοποιεις στο αμεσο μελλον, και θα σε λεει και "παρανομο" απο πανω αμα το κανεις, θα σου πω.

 

συμφωνώ σε ότι γράφεις, αλλά δεν εννοούσα αυτό που κατάλαβες. ούτε στο το προηγούμενο που μου απάντησες.

 

To MPEG2 (και ο οποιοσδηποτε αλγοριθμος) δεν δημιουργηθηκε βαζοντας... μαιμουδες να πατανε τα κουμπια ηλεκτρονικων υπολογιστων, αλλα απο ενα consortium εταιριεων που η καθεμια συμβαλε με τη δικια της τεχνογνωσια και ανθρωπινο δυναμικο, ωστε να δημιουργηθει ενα codec που θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει ως το standard που επιτρεπει στον average Joe να βαζει το δισκακι στο player και αυτο να παιζει.

 

Αντιθετα, τα αρνητικα χαρακτηριστικα της αναρχιας (η για μερικους ελευθερια) που προτεινεις αντικατοπτριζονται για παραδειγμα στο <video> tag του HTML5, και τα διαφορετικα codecs που θελουν να υποστηριξουν οι διαφοροι browsers (Η264 για Chrome και Safari, Theora για Firefox, και την καθυστερηση της Microsoft στην υποστηριξη του μεχρι να βρεθει ενας κοινος παρονομαστης).

 

το "άναρχο" δωρεάν opensource/GPL κίνημα έχει καταφέρει να αποδώσει και να πετύχει στην υλοποίηση των κοινών προτύπων.

 

το πρόβλημα της μη υιοθέτησης κοινών προτύπων (ή και πρωτοκόλλων)

έγκειται σε φορείς (ΙΕΕΕ) και οργανισμούς (Microsoft, Mozilla κτλ) οργανωμένους με το κλασσικό πρότυπο του οργανισμού (είτε κερδοσκοπικού - Μicrosoft πχ - είτε μη κερδοσκοπικούς open source oriented - Mozilla πχ - είτε μη κερδοσκοπικούς non open source oriented -Οpera πχ) σε αντίθεση με τους οργανισμούς που ακολουθούν τη φιλοσοφία του open source, το έργο των οποίων δεν ακολουθεί τη λογική της απόδοσης ευθυνών ή του deadline.

 

με λίγα λόγια πιστεύω σε γενικές γραμμές (με βάση αυτά που γνωρίζω) πως αν η υιοθέτηση προτύπων και πρωτοκόλλων ακολουθούσε τη λογική της ανάπτυξης open source λογισμικού (δημιουργία ομάδας ενδιαφέροντος - forum - χρήστες - εθελοντικό code testing απο τους χρήστες - δημοψήφισμα - υλοποίηση, ξανά testing κοκ) αυτή θα ολοκληρωνόταν πιο αξιόπιστα και δημιουργικά σε σχέση με την υπάρχουσα κατάσταση.

 

ps έπεσε το μάτι μου στο τίτλο και διαπίστωσα πόσο τραγικά offtopic είμαστε... τέλος απο εμένα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη χαλάτε δυνάμεις ! κρατηθείται για το netbook της apple.. εκεί θα γίνει σφαγή :-D:-D

 

Γιατί αυτά που κυκλοφορούν τώρα με 13'' τι είναι? :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και γιατι να μην μπορώ να βγαλω ενα τραγουδι με παρομοιο ηχο με αυτον καποιου γνωστου τραγουδιστη. Επειδη η δισκογραφικη εχει πνευματικα δικαιωματα πανω στα συγκεκριμενα κυμματα του ηχου;

 

Αν έγραφες μουσική φαντάζομαι πως δεν θα έλεγες τα ίδια βλέποντας τις δημιουργίες σου να κατεβάζονται αβέρτα από χιλιάδες χρήστες, χωρίς εσύ να παίρνεις ούτε euro...

 

Αν θέλεις κάτι free, πάρε ένα αρμόνιο, πάτα ό,τι πλήκτρα θέλεις, ηχογράφησέ τα και ρίχτα στο mp3 player να γουστάρεις! :rolleyes:

 

Αν κάναμε όλοι ακριβώς το ίδιο που προτείνεις, το αγαπημένο σου συγκρότημα δεν θα έβγαζε νέο album κάθε τόσο...

 

Για μένα το πλεονέκτημα του itunes είναι πως μπορώ και κατεβάζω συγκεκριμένα τραγούδια που μου αρέσουν από ένα album με πολύ μικρότερο κόστος σε σχέση με την τιμή του ολόκληρου! Και από τότε που ξεκίνησα με το itunes, το να αγοράσω πλεον cd από ένα δισκοπωλείο μου φαίνεται ...χαζό!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αυτά που κυκλοφορούν τώρα με 13'' τι είναι? :X

 

αυτά notebook είναι.. κανονικά δηλαδή λάπτοπ με τα όλα τους. φαντάζομαι κάτι πολύ διαστημικό από την apple σαν πρόταση για netbook.. 200χρόνια μπροστά.

 

Παιδιά ξέρει κανείς πότε θα γίνει το επόμενο keynote ή media event ή music event ή τέλοσπάντων event της Apple ??

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:59 ----------

 

Αν έγραφες μουσική φαντάζομαι πως δεν θα έλεγες τα ίδια βλέποντας τις δημιουργίες σου να κατεβάζονται αβέρτα από χιλιάδες χρήστες, χωρίς εσύ να παίρνεις ούτε euro...

 

Αν θέλεις κάτι free, πάρε ένα αρμόνιο, πάτα ό,τι πλήκτρα θέλεις, ηχογράφησέ τα και ρίχτα στο mp3 player να γουστάρεις! :rolleyes:

 

Αν κάναμε όλοι ακριβώς το ίδιο που προτείνεις, το αγαπημένο σου συγκρότημα δεν θα έβγαζε νέο album κάθε τόσο...

 

Για μένα το πλεονέκτημα του itunes είναι πως μπορώ και κατεβάζω συγκεκριμένα τραγούδια που μου αρέσουν από ένα album με πολύ μικρότερο κόστος σε σχέση με την τιμή του ολόκληρου! Και από τότε που ξεκίνησα με το itunes, το να αγοράσω πλεον cd από ένα δισκοπωλείο μου φαίνεται ...χαζό!

B)

 

θα διαφωνίσω.. όχι κ χαζό, εμένα μ αρέσει να πιάνω το CD κ να το βάζω στη συλλογή μου με τα υπόλοιπα και να τα βλέπω όλα μαζί κ ας ξέρω ότι δεν πρόκειται απο τη στιγμή που θα το περάσω στα itunes να ξαναπέξει(το δισκάκι).

 

όπως κ να έχει την σχέση με τη μυρωδιά του cd κ το εξώφυλλο κ το ότι το κρατάς είναι άλλο. σαφώς δεν μπορείς να το κάνεις με όλα τα cd που θέλεις γιατί 1 δεν θα χωράς να μπεις στο δωμάτιο κ 2 θα ξεφραγκιαστείς..αλλά με κάποια cd το κάνεις (έστω κ αν είναι 15cd το χρόνο) κ η χαρά του να περιφέρεσαι στο δισκοπωλείο κοιτώντας cd κατά τη γνώμη μου είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από το να κάθεσαι μαγκούφης κ να πατάς ένα κλίκ κ να το αγοράζεις.

 

σιγά σιγά έτσι όπως πάμε δε θα βγαίνουμε από το σπίτι. κ αυτός είναι ένας λόγος που προτιμώ να μην αγοράζω μέσω ιντερνετ (όσο γίνεται). ακόμα κ αν δεν έχω χρόνο, θα βρώ μια μέρα να πάω γιατί μ αρέσει. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

 

Παιδιά ξέρει κανείς πότε θα γίνει το επόμενο keynote ή media event ή music event ή τέλοσπάντων event της Apple ??

 

[...]

 

Εκτός απροόπτου (και... εκπλήξεως) ανακοίνωση νέων προϊόντων γινόταν μέχρι τώρα:

 

α. Στις αρχές κάθε Ιανουαρίου, στο MacWorld, έκθεση που δεν διοργανώνεται από την Apple. Εδώ συνήθως υπήρχε keynote του Steve Jobs για καινούργια προϊόντα hardware (iMac, MacBook, Mac Pro, XServe) και software (iLife, iWork, Apperture).

Η Apple έχει ανακοινώσει ότι το MacWorld 2009 ήταν η τελευταία τέτοια έκθεση στην οποία θα συμμετείχε, συνεπώς δεν ξέρουμε τι θα την αντικαταστήσει το 2010.

 

β. Στα μέσα Ιουνίου, όπου η Apple διοργανώνει το WordWide Developers Conference (WWDC), μία έκθεση για developers. Εδώ ανακοινώνονται ειδήσεις σχετικές με το λειτουργικό και το iPhone.

 

γ. Στις αρχές Σεπτεμβρίου, όπου η Apple διοργανώνει ένα μικρό Media Event - συνήθως αφορά iPod/iTunes και ανακοινώσεις πολυμεσικού χαρακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απροόπτου (και... εκπλήξεως) ανακοίνωση νέων προϊόντων γινόταν μέχρι τώρα:

 

α. Στις αρχές κάθε Ιανουαρίου, στο MacWorld, έκθεση που δεν διοργανώνεται από την Apple. Εδώ συνήθως υπήρχε keynote του Steve Jobs για καινούργια προϊόντα hardware (iMac, MacBook, Mac Pro, XServe) και software (iLife, iWork, Apperture).

Η Apple έχει ανακοινώσει ότι το MacWorld 2009 ήταν η τελευταία τέτοια έκθεση στην οποία θα συμμετείχε, συνεπώς δεν ξέρουμε τι θα την αντικαταστήσει το 2010.

 

β. Στα μέσα Ιουνίου, όπου η Apple διοργανώνει το WordWide Developers Conference (WWDC), μία έκθεση για developers. Εδώ ανακοινώνονται ειδήσεις σχετικές με το λειτουργικό και το iPhone.

 

γ. Στις αρχές Σεπτεμβρίου, όπου η Apple διοργανώνει ένα μικρό Media Event - συνήθως αφορά iPod/iTunes και ανακοινώσεις πολυμεσικού χαρακτήρα.

 

άρα δηλαδή βαδίζουμε στα τυφλά δυστηχώς... ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !!

:-):-) κάτι που μου έκανε εντύπωση.. εαν δεν οργανώνει η Apple το macworld τότε ποιός το οργανώνει..; περίεργο δεν είναι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
άρα δηλαδή βαδίζουμε στα τυφλά δυστηχώς... ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !!

:-):-) κάτι που μου έκανε εντύπωση.. εαν δεν οργανώνει η Apple το macworld τότε ποιός το οργανώνει..; περίεργο δεν είναι ;

Το MacWorld είναι μία έκθεση μόνο για προϊόντα (hardware & software) Apple και προϊόντα τρίτων κατασκευαστών για κάθε τι Apple, που τη διοργανώνει μία εκδοτική εταιρεία που εκδίδει και το ομώνυμο περιοδικό.

 

γίνετε να το παραγγείλω από τη σελίδα της apple και να μου το φέρουνε Ελλάδα? προφανώς ε? η παραπάνω επιβάρυνση πόσο θα κοστίσει?

 

Όχι, δεν γίνεται. Η Apple πουλάει τα προϊόντα της από το δικό της online store (http://store.apple.com) αλλά εξυπηρετεί μόνο τις χώρες στις οποίες έχει online store. Για παράδειγμα, το αγγλικό Apple Store στέλνει μόνο εντός του Ηνωμένου Βασιλείου, το γερμανικό μόνο εντός Γερμανίας κλπ κλπ.

Στην Ελλάδα δεν έχει (ακόμα) Apple Store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για μένα το πλεονέκτημα του itunes είναι πως μπορώ και κατεβάζω συγκεκριμένα τραγούδια που μου αρέσουν από ένα album με πολύ μικρότερο κόστος σε σχέση με την τιμή του ολόκληρου! Και από τότε που ξεκίνησα με το itunes, το να αγοράσω πλεον cd από ένα δισκοπωλείο μου φαίνεται ...χαζό!

B)

 

γιατι το dc ++ ή gdl δεν βγαινει για osx?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...