Προς το περιεχόμενο

Cine Paradiso...Ανοίξαμε και σας περιμένουμε!!!


cineboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχαρητήρια κι από μένα που αντί να κυνηγάς έναν παράδεισο που δεν ξέρεις αν υπάρχει, τον δημιούργησες μόνος σου. Κάθε του πινελιά φανερώνουν την αγάπη και το μεράκι σου για το έργο σου και εύχομαι να το χαρείς για πολλά-πολλά χρόνια και αύριο-μεθαύριο θα έχεις κι εσύ ένα σινεμά να κληροδοτήσεις στα δικά σου παιδιά & εγγόνια, που θα σε θυμούνται κι εκείνα όπως εσύ τον δικό σου Παππού. Είμαι σίγουρος ότι σε κάθευ προβολή ο Παππούς κάθεται σε μία από τις διπλανές θέσεις μαζί σου, στον πραγματικά υπέροχο παράδεισό σου...

 

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τα λόγια σου και μου έρχονται ζουμιά στα μάτια!!!

Σε ευχαριστώ πολύ....

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:29 ----------

 

Να ξέρετε φίλοι μου πως το σημαντικότερο πράγμα που έχω κρατήσει απο τον Παράδεισο και απο εποχή θερινών συναθρήσεων, ακόμη δεν σας το έχω παρουσιάσει...χρειάζεται λίγη δουλειά γιά να βγεί, και μάλλον αύριο θα είναι και αυτό έτοιμο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σου φίλε μου, μπράβο. Πραγματοποίησες το όνειρό σου και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Έδωσες χρόνο και αγάπη και έφτιαξες κάτι πολύ όμορφο.

Μακάρι να μπορέσω να κάνω κι εγώ κάτι ανάλογο κάποτε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέλειο και πάλυ μπράβο.

ο ΄χώρος δεν είναι μόνο για τενιες αλλα και συμείο συνάθρισης, ειδικα με το playstation 3 μεσα... ειδη το εδειξα σε εναν φιλο μου και του αρεσε ( ασχολήτε όμως με το θέατρο και όχι το συνεμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σου φίλε μου, μπράβο. Πραγματοποίησες το όνειρό σου και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Έδωσες χρόνο και αγάπη και έφτιαξες κάτι πολύ όμορφο.

Μακάρι να μπορέσω να κάνω κι εγώ κάτι ανάλογο κάποτε :)

 

Στο εύχομαι ολόψυχα...να είσαι καλά.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 02:07 ----------

 

τέλειο και πάλυ μπράβο.

ο ΄χώρος δεν είναι μόνο για τενιες αλλα και συμείο συνάθρισης, ειδικα με το playstation 3 μεσα... ειδη το εδειξα σε εναν φιλο μου και του αρεσε ( ασχολήτε όμως με το θέατρο και όχι το συνεμα)

Εχουνε γίνει εκεί κάτι πρωταθλήματα ispro τι να σου λέω!!!

Φυσικά έχω και τα απαραίτητα γιά μουσικές live ηχογραφήσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνο που γιά εμένα μετράει περισσότερο απο οτιδήποτε είναι αυτό το τετράδιο αναμνήσεων, το οποίο ξεκίνησα με τις πρώτες προβολές στον Θερινό παράδεισο και οι σελίδες του συνεχίζουν να γεμίζουν μέχρι και σήμερα στην Χειμερινή αίθουσα!!!

Η αξία του γιά εμένα είναι ανεκτίμητη, καθώς εκτός των άλλων έχουν γράψει και αγαπημένα μου πρόσωπα που πλέον δεν ζούν, ανάμεσα στα οποία και η μητέρα μου.

Οσο θα περνούν τα χρόνια τόσο μεγαλύτερη σημασία θα έχουν γιά εμένα αυτές οι σελίδες.

Σε αυτό το τετράδιο έχουν γράψει μικροί και μεγάλοι φίλοι, κάποιοι περισσότερο γνωστοί και κάποιοι όχι.Εδω μέσα κάθε άνθρωπος που μπαίνει στο σινεμά αφήνει μετά χαράς και την δική του υπογραφή....το καλύτερο δώρο γιά εμένα που θα μπορούσε να δώσει ποτέ κανείς που φτάνει εδω.

Παρακάτω το εξώφυλλο του τετραδίου και μερικές απο σελίδες του...

thumb-B98A_4AB3B162.jpgthumb-B9C8_4AB3B162.jpgthumb-FE13_4AB3B162.jpgthumb-FE63_4AB3B162.jpgthumb-7B82_4AB3B162.jpg

 

Σημ...Δεύτερη φωτογραφία μετά το εξώφυλλο και στην αριστερή σελίδα, η μητέρα μου Ισαβέλλα που πρόλαβε τον πρώτο χρόνο του θερινού Παραδείσου στην μεγάλη οθόνη και στο βιβλίο αναμνήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι τρελός, θεότρελος. Έβαλες ένα στόχο, τον πέτυχες, τον ξεπέρασες. Μπράβο για την επιμονή σου.

 

Ερώτηση: Χρειαζόταν τόσο δυνατό ηχοσύστημα; Εγώ βλέπω ταινίες στο σαλόνι μου που είναι λίγο μεγαλύτερο από το σινεμά σου με ηχοσύστημα μισής ισχύος από το δικό σου και ο ήχος μπορεί να γίνει πολύ πιο δυνατός από αυτό που αντέχω, εννοείται χωρίς παραμορφώσεις. Λογικά στο χώρο σου θα γίνεται κόλαση, ή θα τα δουλεύεις στο ρελαντί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
congrats

στον ηχο πως τα παει?μηπως τριζουν τα μπιχλιμπιδια?λογικα εξω δεν θα ακουγετε ηχος λογο τοιχων αλλα μεσα πως τα παει?

 

Αυτός ήταν και ο δικόςμου φόβος, όμως δεν τρίζει απολύτως τίποτε....

Κάθε πράγμα που έμπαινε σε τοίχους και σε ράφια περνούσε δοκιμή τριξίματος!!!

Ισως να έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο σε αυτό ,η χοντρή μοκέττα, τα καθίσματα, οι κουρτίνα και τα υπόλοιπα βαριά υλικά που μάλλον αποροφούν τα τριξίματα!!!

Γιά την ένταση προς τα έξω δεν με ενδιαφέρει καθόλου ,αφού ούτε μέσα στο σπίτι είναι ,ούτε έχω γειτονιά σε απόσταση 500 μέτρων περίπου!!!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 03:47 ----------

 

Είσαι τρελός, θεότρελος. Έβαλες ένα στόχο, τον πέτυχες, τον ξεπέρασες. Μπράβο για την επιμονή σου.

 

Ερώτηση: Χρειαζόταν τόσο δυνατό ηχοσύστημα; Εγώ βλέπω ταινίες στο σαλόνι μου που είναι λίγο μεγαλύτερο από το σινεμά σου με ηχοσύστημα μισής ισχύος από το δικό σου και ο ήχος μπορεί να γίνει πολύ πιο δυνατός από αυτό που αντέχω, εννοείται χωρίς παραμορφώσεις. Λογικά στο χώρο σου θα γίνεται κόλαση, ή θα τα δουλεύεις στο ρελαντί.

 

Ναι ρελαντί...τι να σου λέω τώρα....

Περίπου 100 Db απο τα 6 μέτρα,στο πολύ άνετο!!!

Το θέμα δεν είναι στις δυνάμεις του ηχοσυστήματος αλά στην ποιότητα.

Συνήθως σε έναν σωστό χώρο,τα πολύ καλά και δυνατά συστήματα σου δίνουν ξεκούραστο και καθαρό ήχο σε πολλά Db.

Μέτρησα 100 Db στα 6 περίπου μέτρα που κάθομαι και δεν το πίστευα....θεωρούσα ότι ακούω περίπου 60-70...κι όμως!!!

Πάντως εαν δεν υπάρχει σωστός χώρος, ότι και μηχανήματα να έχεις, ποτέ δεν θα πιάσουν τόπο τα λεφτά τους.

Και εγω πριν αυτο τον χώρο νόμιζα ότι άκουγα σωστά...απλά νόμιζα!!!

Επεξ/σία από cineboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα έλεγα ότι είμαι ιδιαίτερα cinefil αλλά μένω άφωνος μπροστά στο τι κατάφερες να δημιουργήσεις με το μεράκι σου. Πολλά συγχαρητήρια κι εύχομαι να το χαρείς όπως κι όσο θέλεις :)

Επίσης είσαι τυχερός που έχεις κάποια που συμμερίζεται και συμβάλει σ αυτήν σου την «τρέλα».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Δε θα έλεγα ότι είμαι ιδιαίτερα cinefil αλλά μένω άφωνος μπροστά στο τι κατάφερες να δημιουργήσεις με το μεράκι σου. Πολλά συγχαρητήρια κι εύχομαι να το χαρείς όπως κι όσο θέλεις :)

Επίσης είσαι τυχερός που έχεις κάποια που συμμερίζεται και συμβάλει σ αυτήν σου την «τρέλα».

 

Αυτη η κάποια πέρασε Crashtest πριν γίνει γυναίκα μου!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου....

Επεξ/σία από cineboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...