Προς το περιεχόμενο

Cine Paradiso...Ανοίξαμε και σας περιμένουμε!!!


cineboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά όπως σας είπα πρόσφατα κατάφερα να βάλω στον Παράδεισο μία απο τις καρέκλες κινηματογράφου ΟΡΦΕΑ του Παππού.

Σε ευτην απαγορεύεται ρητά να κάτσει κάποιος επάνω γιά ώρα ,έτσι ώστε να μπορέσει να διατηρηθεί γιά όσο μεγαλύτερο διάστημα γίνεται σε αυτη την κατάσταση.

Απο πάνω της έχει περάσει πολύς κόσμος και που ξέρεις, ίσως κάποια στιγμή να έχω κάτσει και εγω σε κάποια ταινία πριν το 1990 που έκλεισε το σινεμά.

Φυσικά και πήρε την τιμητική θέση που της αξίζει ξέχωρα απο τις υπόλοιπες καρέκλες και ακριβώς κάτω απο την αφίσσα Cine Paradiso που ήταν και η τελευταία ταινία που πρόβαλε ο ΟΡΦΕΑΣ την τελευταία βραδιά πριν κλείσει γιά πάντα και γίνει Super Market.

Ακόμη μπόρεσα να πάρω στον Παράδεισο 2 κινηματογραφικές λάμπες εντελώς καινούργιες και αχρησιμοποίητες απο την κινηματογραφική μηχανή προβολής του παππού!!!.....μαζί τους έχω και τα manual της εποχής εκείνης γιά αυτές τις Ιταλικές λάμπες.Υπάρχει ακόμη και το κουτί συσκευασίας, όπου ο παππούς έχει γράψει το κόστος γιά την κάθε μία....13.000 δραχμές τότε....

image-0F40_4AB8FCB4.jpgimage-C3F8_4AB8FCB4.jpgimage-3498_4AB8FCB4.jpgimage-339B_4AB8FCB4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτικο! με εχεις αφησει αφωνο:-). Αν δεν εμενα Χανια θα ερχομουνα να σε επισκευτω.

Καλη επιτυχια στο Cine Paradiso:-).

 

Κάποτε θα περάσεις και απο τα μέρη μας και μην μας ξεχάσεις!!!

Σε ευχαριστώ πολύ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ενταξει...νυσταζω απο τις 5 αλλα τωρα ειναι 5.25 και ακομα διαβαζω το thread σου....Οταν μιλαμε για ΤΕΛΕΙΑ δουλεια και πανω απο ολα μονο απο τον τροπο που μας το παρουσιαζεις εδω περα,μπορει ο κα8ενας να καταλαβει το ποσο πολυ το αγαπας.Σου ευχομαι πραγματικα να το χαρεις οπως 8ελεις.Απλα καταπληκτικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και με αφορμη το επανω ειπα και γω να διαβασω το thread παρα την νυστα μου...

Αφωνος.Απλα αφωνος.Και με τον δεικτη ζηλειας να χτυπαει κοκκινο.Αμετρητα συγχαρητηρια,εκπληκτικο project.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PaokTothe Bone...Gio, και Panoramix222000, σας ευχαριστώ πολύ απο καρδιά....

Το ότι τέτοιες ώρες διαβάσατε το συγκεκριμένο θέμα με τιμά πολύ...πιστέψτε με...

Να είστε καλά παιδιά.....

 

Σημ....Επιτέλους άλλαξα και το μπουτόν στο κουδούνι εισόδου...σύντομα θα έχετε και φωτογραφία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα άλλαξα και το κουδούνι της πόρτας ,μιά που το προηγούμενο της Telco ήταν εκτός "παιχνιδιού".....Πατέντα φυσικά γιατί μου πήρε αρκετό χρόνο στο ψάξιμο....

Το ωραίο της ιστορίας είναι ότι με το χτύπημα του μπουτόν ,μέσα αναβοσβύνει ένας κιτρινόμαυρος δίσκος και ταυτόχρονα ακούγεται δυνατά μιά φωνή που λέει διάφορα πράγματα με κάθε επιπλέον πάτημα του μπουτόν έξω απο την πόρτα, όπως γιά παράδειγμα...Προσοχή, κάποιος χτυπάει την πόρτα...μην πανικοβάλεστε!!!

image-8912_4AC247FE.jpg

image-9F12_4AC247FE.jpg

image-2F17_4AC247FE.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θυμάμαι καλά είναι πάνω σε ύφασμα αυτό το σχέδιο, δεν το φοβάσαι με τις βροχές?

 

Δεν θυμάσαι καλά.....δεν είναι πάνω σε ύφασμα, αλά όπως έχω γράψει σε αυτό το θέμα, είναι ζωγραφική πανω σε ξύλο,στο οποίο έχω κάνει ολόκληρη επεξεργασία-προστασία γιά ήλιο και βροχή έτσι ώστε να αντέξει στον χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ετυχε κ ειδα αυτο το τοπικ και πραγματικα εμεινα κα8ως ειμαι μεγαλος φαν του cinema.Μπραβο σου που καταφερες να φτιαξεις αυτο το "ονειρο". Θα σου πω την αμαρτια μου.:-) Στο βιντεο σου εκει που δειχνεις το σκρινιο με τις ταινιες-δισκους το εκλεψα λιγακι με την φαντασια μου καθως μου θυμιζε παλιες ταινιες μυστηριου.Οσο για την ταινια "διπλη παγιδα" πηγα αλλου.

Μπραβο και παλι.

ps.Το τελευτεο αμαξακι εκει ειναι απο την ταινια "Επιστροφη στο χρονο"?:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...