Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση Η/Υ μέχρι 300 ευρώ


xanthigior

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για το στήσιμο ενός pc (μόνο πύργος) για ένα φίλο μου, μιας κι εγώ πλέον λόγω περιορισμένου χρόνου έχω να ασχοληθώ καιρό με αυτόν τον τομέα.

 

Τα χαρακτηριστικά του κουτιού να είναι τα εξής:

 

1. Θήκη υπολογιστή

2. Τροφοδοτικό

3. Επεξεργαστή

4. Μητρική

5. Μνήμη

6. Σκληρός δίσκος

7. Κάρτα γραφικών θα του δώσω μία δική μου (ati sapphire 3650 pci xpress)

 

Θα ήθελε η τιμή του να μην υπερβαίνει τα 300 ευρώ. Προορίζεται για δουλειά γραφείου (office), internet, downloading, και αναπαραγωγή ταινιών και τηλεόρασης (υπάρχει κάρτα τηλεόρασης). Η λειτουργία του ενδεχομένως να είναι συνεχής (24/7)

 

Θα προτιμούσα κάτι ποιοτικό (όσο γίνεται σ' αυτά τα χρήματα), να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο και να μη ζεσταίνεται ιδιαίτερα. Απαιτήσεις για επεξεργαστική, γραφική ισχύ κλπ δε χρειάζονται μιας και το παιδί δεν ενδιαφέρεται για παιχνίδια.

 

Εγώ θα κοιτούσα κάτι σε intel διπύρηνο (core 2 duo ή dual core; ), ένα επώνυμο κουτί και τροφοδοτικό (δε νομίζω να απαιτούνται πολλά watt) που να αντέξει στο χρόνο, μνήμη στα 2 γιγα (μιας και θα εγκαταστήσει προς το παρόν windows xp και αργότερα πιθανόν τα 7), είμαι πάντα υπέρ μιας ποιοτικής μητρικής (πχ. asus), και τέλος ένα μεγάλο σκληρό δίσκο για να μη χρειαστεί να αγοράσει άλλον εξωτερικό (πχ. western 640 gb).

 

Αυτά! Ελπίζω να σας βοήθησα με τις διευκρινίσεις που έδωσα και ελπίζω να με βοηθήσετε και εσείς με τις προτάσεις σας.

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ. Τι να προτιμήσει; e-shop ή plaisio;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Θα προτιμούσα κάτι ποιοτικότερο. Πιστεύω ότι αρκούν 300 ευρώ για κάτι καλύτερο. Για παράδειγμα επώνυμο τροφοδοτικό, όχι celeron, μεγαλύτερο σκληρό δίσκο (640 gb όπως ανέφερα και προηγουμένως), περισσότερη μνήμη και φυσικά δε χρειάζονται τα περιφερειακά (ποντίκι, πληκτρολόγιο κλπ.). Γενικά θέλω όσα ζήτησα στην αρχή (αν γίνεται φυσικά μέσα στην τιμή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον

 

κουτι ---> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700072 (εχει και τροφοδοτικο)

cpu ---> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559978

μνημη ---> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553830

μητρικη ---> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523334

σκληρος ---> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303709

dvdr ---> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.330637

πληκτρολογιο ποντικη ---> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.576702

 

συνολο 295 ευρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες συνθέσεις μου φαίνονται και οι δύο. Ερωτήσεις:

 

1. Το τροφοδοτικό Xilence Redwing Edition PSU (420W, SPS-XP420.(12)R) είναι αξιόπιστο;

2. Οι core 2 duo τι παραπάνω θα του προσφέρουν σε σχέση με τους dual core (έχουν βέβαια διπλάσια τιμή);

3. Η Asrock P43DE (s775, DDR2, P43) τι λέει; Γενικά σαν εταιρεία συγκρίνεται με asus, dfi;

4. Οι Mushkin 2GB DDR2-800 Ram Kit (2 x 1GB, PC2 6400, 5-5-5-15, 996527); Γενικά με τις μνήμες τι μπάχαλο είναι αυτό; Πόσες έχουν βγει πια;

5. Εσύ τι θα επέλεγες; Amd ή intel σύστημα όσον αφορά αξιοπιστία, αντοχή, θερμοκρασίες, θόρυβο;

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:25 ----------

 

Καλά είστε ταχύτατοι! Δε βλέπετε το debate; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πρόταση από εμένα.

30468506.jpg

+2χ αυτές τις ram.Κοντά στο 300άρι βγαίνει.Αν θέλεις να γλιτώσεις και τα έξοδα αποστολής του Πλαισίου για παραγγελία κάτω των 85€ πάρε και τον σκληρό από το πλαίσιο και βάλτον μόνος σου και αυτόν.Σκληρό βάζεις και άλλον όποτε θέλεις.Επίσης αν θέλεις μεγαλύτερο σκληρό βγάζεις τα 2gb ram τα οποία και αυτά μπαίνουν αργότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες συνθέσεις μου φαίνονται και οι δύο. Ερωτήσεις:

 

1. Το τροφοδοτικό Xilence Redwing Edition PSU (420W, SPS-XP420.(12)R) είναι αξιόπιστο;

2. Οι core 2 duo τι παραπάνω θα του προσφέρουν σε σχέση με τους dual core (έχουν βέβαια διπλάσια τιμή);

3. Η Asrock P43DE (s775, DDR2, P43) τι λέει; Γενικά σαν εταιρεία συγκρίνεται με asus, dfi;

4. Οι Mushkin 2GB DDR2-800 Ram Kit (2 x 1GB, PC2 6400, 5-5-5-15, 996527); Γενικά με τις μνήμες τι μπάχαλο είναι αυτό; Πόσες έχουν βγει πια;

5. Εσύ τι θα επέλεγες; Amd ή intel σύστημα όσον αφορά αξιοπιστία, αντοχή, θερμοκρασίες, θόρυβο;

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:25 ----------

 

Καλά είστε ταχύτατοι! Δε βλέπετε το debate; :P

 

Κάποια άλλη πρόταση ή διευκρίνιση στις απορίες μου;

 

1)Για μένα;Οχι!Απλά ένα τροφοδοτικό της σειράς και το αστείο της υπόθεσης είναι οτι παρέχει τροφοδοσία για 2 (!) μόλις συσκευές sata.

2)Αναφέρεσαι στην ονομασία που έχει δώσει η intel για τα τελευταία entry level μοντέλα της;Τεράστια μπαρούφα,αφού κάλλιστα θα μπορούσε να προκαλέσει σύγχυση το όνομα (που παραπέμπει σε εποχές Pentium D).Όπως και να έχει και αυτά τα μοντέλα βασίζονται στους Core2 (για την ακρίβεια, είναι c2d)

3)Θυγατρική της Asus ειναι που βγάζει budget μητρικές και συνήθως κάποια υβριδικά κομμάτια-πατέντες που κάνουν τον Μαγκάιβερ να χλομιάζει απο ντροπή.Είχα μία στο παρελθόν και δέν μπορώ να πώ οτι είχα πρόβλημα μαζί της.Τίμιες μητρικές για τα χρήματα που ζητάνε...σάν τα Hyundai ενα πράμα.

4)Καλούτσικο Kit-ακι,υπάρχουν και καλύτερα βέβαια.Υπάρχουν πολλές επιλογές πλέον και οι τιμές είναι πολύ χαμηλές.

5)Αν αναφέρεσαι σε αντοχή στον χρόνο,ΑMD ΑΜ3 πλατφόρμα ασυζητητί.Οι c2d/c2q είναι EOL πλέον και σιγά σιγά θα εξαφανιστούν απο την αγορά.H intel τους θάβει άρον άρον για να προωθήσει i3/i5/i7.Απο θέμα θερμικής συμπεριφοράς έχω την εντύπωση οτι η intel τα πάει καλύτερα,όπως επίσης και στον τομέα του overclocking.Βέβαια αυτό είναι σχετικό και με την ψύξη που χρησιμοποιείς έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα συνοψίζοντας:

 

1. Τροφοδοτικό να προτιμήσουμε τη δική σου πρόταση

2. Για επεξεργαστή λέω να επιλέξω intel (αν κι εγώ στα συστήματά μου είχα και έχω amd)

3. Για μητρική δεν ξέρω. Ακόμα το ψάχνω.

4. Μνήμες αυτές που προτείνω πιστεύω ότι αρκούν

5. Τέλος όταν μιλάω για αντοχή, εννοώ αντοχή στη χρήση. Τώρα αν εξαφανιστούν από την αγορά σιγά σιγά αυτοί οι επεξεργαστές... Δε μας πειράζει νομίζω.

 

Ευχαριστώ και πάλι. Σχεδόν φτιάχτηκε το συστηματάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Οχι απαραίτητα,υπάρχουν και άλλες αξιόλογες λύσεις που δίνουν επιλογές στον χρήστη και να δεν είναι του στύλ "Ένα οπτικό μέσο,ένας σκληρός,αν θές τίποτ' άλλο πιάσε αντάπτορα".Καλό είναι να κοιτάξεις κάτι ποιοτικό και ας πληρώσεις κάτι παραπάνω,ειδικά απο την στιγμή που μιλάμε για μεγάλα uptime.

5)Ισως σε πειράξει μελλοντικά αν θελήσεις να κάνεις αναβάθμιση,αφού θα υπάρχουν μόνο λύσεις απο δεύτερο χέρι.

 

Όπως και να έχει,υπάρχουν επιλογές για να στήσεις ένα καλό μηχανάκι σε αυτά τα χρήματα (ποιος θα τον φανταζόταν εν έτη 2001,pc με εκατό χιλιάρικα).

Φυσικά τον τελευταίο λόγο τον έχεις εσύ,πάντα με γνώμονα τις ανάγκες σου και το μέγεθος του πορτοφολιού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν έδινες περισσότερα χρήματα για pc θα ήταν καλύτερο για εσένα να πας σε intel αλλά σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην πάρεις μια φρέσκια πλατφόρμα της AMD με ddr3 ram για επιλέξεις μια πεθαμένη πλατφόρμα της Intel.

Γρηγορότερη και αναβαθμίσιμη η πρόταση με amd.Μπορείς πχ φθηνά να αναβαθμίσεις επεξεργαστή και ram σε 2 3 χρόνια.Κάτι που δεν γίνεται στην πρόταση με intel καθώς το s775 είναι θέμα χρόνου πότε θα ξεστοκάρει για να αποτελεί παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...