Προς το περιεχόμενο

Security Essentials: Δωρεάν antivirus από τη Microsoft


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το antivirus όμως, έχει πιο <<στενή>> σχέση με το λειτουργικό, απ'ότι το media player και ο browser.

 

 

δικο της ειναι οτι γουσταρει κανει....πωπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βάλτε και τίποτα στο "Excluded file types" για να γίνει λίγο πιο γρήγορο.

Όταν το πρωτοέβαλα είδα ότι ο explorer άρχισε να καθυστερεί όταν άνοιγα φακέλους με πολλά αρχεία και το Nero όταν πρόσθετα μεγάλα αρχεία (VOB ας πούμε).

Δυστυχώς δεν έχει ένα πίνακα με τετραγωνάκια να τσεκάρεις τι δεν θέλεις να σκανάρει κι έτσι πρέπει να γραφούν ένα-ένα.

Έχω βάλει τα VOB, MPG, JPG, BMP, AVI, MKV και WMV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλα σε 2 pc με Vista (το ένα είναι notebook) και έχω πάρα πολύ καλά λόγια να πω, ειδικά για το footprint στα resources αλλά και για το ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ και λειτουργικό interface! Είχα avast! free και δεν ξαναγυρνάω! Πάρα πολύ καλό, δεν περίμενα να το πω αλλά μπράβο MS... Σε συνδυασμό και με τα Win 7 έχει αλλάξει άρδην η άποψή μου για τους τυπάδες στο Redmond.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την ίδια λογική θα έπρεπε να έχει και τον καλύτερο media player, τον καλύτερο browser κτλ κτλ.

 

 

Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι καινούριοι.

 

Λόγω δεσπόζουσας θέσης στην αγορά όταν ένα πρόγραμμα έρχεται ενσωματωμένο με το λειτουργικό πρέπει να τηρεί κάποιους κανόνες και να μην πνίγει τον ανταγωνισμό,με λίγα λόγια πρέπει να ναι υποδεέστερο του ανταγωνισμού.

 

Όταν το πασάρει χώρια τότε ανταγωνίζεται με ίδιους όρους.

 

Για αυτό και το παράδειγμα σου είναι άκυρο

 

Αυτά,αν και ο WMP στα 7 είναι κορυφαίος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν δεν εχει η ms για τα λειτουργικα της ενα απο τα πιο αξιοπιστα antivirus ,τοτε ποιος το εχει;

 

θα δειξει :lol:

 

Μπορει να το εχει μπορει και να μην το εχει.Δηλαδη μονη η microsoft ξερει τα μυστικα του λειτουργικου της ? Και ολοι οι αλλοι (εταιρειες ασφαλειας κλπ κλπ ) που επισημαινουν κατα καιρους διαφορα κενα ασφαλειας δεν ξερουν ? Ολοι ξερουν/ασχολουνται και ολες οι εταιρειες εχουν ανθρωπους τζιμανια σε αυτο το τομεα.Τωρα ποση ερευνα θελουν να ριξουν , ποσο ανθρωποδυναμικο θελουν να απασχολησουν και κυριως τι κερδη προσδοκουν απο αυτα , μονοι αυτοι το ξερουν.Απο αυτα θα κριθει ο τελικος νικητης ...:-D

 

Εγω παντως θα το δοκιμασω.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την εγκατάστασή του, κάντε εναν έλεγχο στα Services και στο Task Scheduler να δειτε αν ολα έιναι όπως ήταν πριν.

 

 

ειχα τo Windows Update στο "never check",

Mετά την εγκατάσταση του security essentials, κλείνω το pc στις 1.00 (hybernate),

και το βρίσκω ανοιχτό το πρωί!

 

βλέπω το event logs, και είχε "ξυπνίσει" στις 3.00.

 

και βρήκα το Windows Update στο "Install updates automatically everyday at 3.00"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως λαμβάνει τα signature updates μέσω του Windows Update; Αν ναι, υπάρχει μία λογική σε αυτό (αν και ο σωστός τρόπος θα ήταν να ρωτήσει πριν το πειράξει)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξε μονο του μαλλον επειδή έχει προρυθμισμένο να υπάρχει scheduled scan. Επίσης, τα definitions updates του προγράμματος γινονται μεσω των windows updates νομίζω, γι αυτό μονο του άλλαξε την ρύμθιση (με πρόλαβες parsifal).

Τεστάρω αυτές τις μερες το mse, παράλληλα με το avira, και θελω μαζί με τα καθημερινά κοντραρίσματα, να συλλέξω αρκετούς ιούς 4 ημερων για να τα τεστάρω συνολικά.

Μεχρι τώρα έχω να πω πως τα πάει εξαιρετικά. Οσοι το δοκιμάσατε και σας άρεσε σαν προγραμμα και θελετε να αλλάξετε απο το avira, μπορειτε να το κανετε άφαβα.

Για μενα το μονο μειον, είναι οτι οταν παω να κατεβασω rar ή exe μεγάλου μεγέθους, αργεί να ξεκινήσει το κατέβασμα, και μετά απο 0,5-1 λεπτό πιάνει ταχύτητα. Ευτυχώς στο σερφάρισμα δεν καθυστερεί ούτε δευτερόλεπτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...