Προς το περιεχόμενο

Security Essentials: Δωρεάν antivirus από τη Microsoft


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς να έχεις ενεργοποιημένα Windows μπαίνει;

 

Ναι, γιατι δεν ειναι σπασμενα, ουτε ληγμενα. Μπορει να μην εχουν ενεργοποιηθει ακομη αλλα δεν μπορουν να κατηγορηθουν ως παρανομα ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

χμ....εμένα δεν κάνει..είχε να κάνει από χθες πρωί και μόλις έκανα manually

 

edit: έχω απενεργοποίησει το scheduled scan όπου υπάρχει επιλογή "check for the latest definitions...", μάλλον φταίει αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρώει και σε σας τίποτα κολλήματα το pc λόγω του Essentials; πχ όταν postάρω στο Insomnia, μπορεί για 1-2 δευτερόλεπτα να σταματήσουν να εμφανίζονται αυτά που πληκτρολογώ. Εκείνη τη στιγμή το MsMpEng.exe βαράει κόκκινα.

Επίσης το memory peak του παίζει μεταξύ 200-300MB, που μάλλον είναι αρκετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχτές που πήγα να εγκαταστήσω το zone alarm pro με το SE ενεργό και είδα μπλε οθόνη στο 1/3 της εγκατάστασης... λεπτομέρειες έχω δώσει στο thread win7. Από τότε τα win7 μου μια μπαίνουν και δύο δεν μπαίνουν (κολάνε στο φόρτωμα μετά το log in)...

έκανα uninstall και νέο install το SE, αλλά δεν μπορεί να κάνει update...κατέβασα χτες μια πιό ενημερωμένη έκδοση να εγκαταστήσω, κόλησε η εγκατάσταση! Μάλλον έχει μείνει καμμία μλκ από το zone alarm και πάει και χτυπάει το SE...

 

τεσπα, υπομονή να έρθουν τα νόμιμα μου 7άρια και θα πέσει φορματ και καθαρό σεταπ, έτσι και αλλιώς δοκιμαστική εγκατάσταση είχα κάνει για να τσεκάρω drivers conflicts. Αλλά δεν ξέρω αν θα εμπιστευτώ ξανά το SE...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα με το SE, αλλά δεν έπαιξα και με την τύχη μου εγκαθιστώντας το μαζί με άλλο security suite για να το δοκιμάσω στα όρια της σταθερότητάς του. Μια επιφύλαξη μόνο για το κάθε πότε κάνει auto-update γιατί υποψιάζομαι πως είναι σχετικά σπάνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρώει και σε σας τίποτα κολλήματα το pc λόγω του Essentials; πχ όταν postάρω στο Insomnia, μπορεί για 1-2 δευτερόλεπτα να σταματήσουν να εμφανίζονται αυτά που πληκτρολογώ. Εκείνη τη στιγμή το MsMpEng.exe βαράει κόκκινα.

Επίσης το memory peak του παίζει μεταξύ 200-300MB, που μάλλον είναι αρκετό.

 

όχι anton... καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως φαίνεται εδώ ανάλογο πρόβλημα αντιμετωπίζουν και άλλοι, ενώ το γνωρίζει και η ίδια η MS

@anton: κανένα πρόβλημα και σε εμένα, το μόνο είναι το θέμα του μη-automatic update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

tip: πώς να κάνουμε αυτόματα updates στο Microsoft Security Essentials, ενώ έχουμε τα Windows Updates (το service ή το setting) απενεργοποιημένα* :

 

* αν θέλουμε ενεργό τo windows update, το tip δεν μας ενδιαφέρει, αφου το W.U. ενημερώνει και το M.S.E.

 

 

 

1. ειτε με ενα utility

MSEUpdateUtility.png

http://www.addictivetips.com/windows-tips/mse-update-utility-addictivetips-apps/

 

 

 

2. ειτε με ενα δικό μας task

http://www.addictivetips.com/windows-tips/microsoft-security-essentials-automatic-virus-signature-update/

Create a new scheduled task to update MSE,

 

Now enter the full path of the directory where the MpCmdRun.exe is residing. You have to put SignatureUpdate command next to MpCmdRun.exe as shown in the screenshot below. So the full path becomes something similiar to:

"C:\Program Files\Microsoft Security Essentials\MpCmdRun.exe" SignatureUpdate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου εμφάνισε ένα πρόβλημα τρελό το mse. σε ένα νέο pc που έφτιαχνα οποτε το έβαζα όταν πήγαινα να τρέξω ένα game έκλεινε το pc.. με το που το έκανα uninstall έφτιαχνε το πρόβλημα. το ξαναέβαζα τα ίδια. σε ολοκαίνουργιο pc με περασμένους μονο drivers games και antivirus..

πέρα από αυτό το pc κανένα άλλο πρόβλημα.. αλλα πολύ περίεργο και σοβαρό αυτό το πρόβλημα, κανένας άλλος το έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...