Προς το περιεχόμενο

Security Essentials: Δωρεάν antivirus από τη Microsoft


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ αντικατέστησα το AVG (free) με το Security Essentials, καλό φαίνεται προς το παρών και ελαφρύ για να δούμε και σε βάθος χρόνου πώς θα συμπεριφερθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΚΑΙ εγώ το έβαλα το χρησιμοποιω και ειναι πολυ εύχριστο ,λειτουργικο ,ελαφρυ και εμφανίσιμο... ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΓΝΗΣΙΑ windows ΒΑΛΤΕ ΤΟ

 

Εγώ τουλαχιστον εχο βαρεθει τα crack kai τα trial reset... FREEEEEeeee.....

 

10αδες free υπάρχουν αλλα αμα θες το crackaκι στο pc σου και για intivirus μάλλον είσαι εξαρτημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10αδες free υπάρχουν αλλα αμα θες το crackaκι στο pc σου και για intivirus μάλλον είσαι εξαρτημένος.

 

μεγάλη αλήθεια... έχω κολλητό που αν είναι κάτι free δεν το κοιτάει ενώ αν είναι σπασμένο το βάζει και ας μην είναι το καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάστηκε σε pc με vista ult. που το Sophos έβγαζε μήνυμα για ζωολογικό κήπο. Ξωπέταξε 3 trojans και σχεδόν ερωτοτρόπησε με μία virtual διαδιχτυακή τσατσιά για τη μη ύπαρξη κλειδιού σε κάποιο πρόγραμμα, ωστόσο δεν προκάλεσε κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση και ο υπολογιστήρας πάει μία χαρά τώρα. Στα συν του, η χρήστρια του υπολογιστή αν και όχι πολύ πεπειραμένη στη διατήρηση του συστήματος, το βρήκε πολύ εύχρηστο και κατανοητό.

 

Σημείωση: Το site της Ολυμπιακής να το προσέχετε, μου έχει πετάξει από δύο pcια πως κάτι προσπαθεί να εγκαταστήσει στα μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εμενα δεν μου πολυαρεσει που δεν σου εχει επιλογη να μην στελνει στοιχεια το προγραμμα στην Microsoft...Εχει μονο normal (λιγα στοιχεια) και advanced (μεγαλυτερη συμμετοχη).Τωρα θα μου πειτε πως μπορει να μην εχει τοση σημασια αλλα δε ξερω... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προγραμμα τα σπαει.

Βρηκε trojan που ετρεχε στο startup μου και καταναλωνε 50% της CPU.

Το nod32 που ειχα κοιμοταν τον υπνο του δικαιου.

Συμπερασμα :

 

Security Essentials > Nod32 Antivirus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Παιδια εμενα δεν μου πολυαρεσει που δεν σου εχει επιλογη να μην στελνει στοιχεια το προγραμμα στην Microsoft...Εχει μονο normal (λιγα στοιχεια) και advanced (μεγαλυτερη συμμετοχη).Τωρα θα μου πειτε πως μπορει να μην εχει τοση σημασια αλλα δε ξερω... :o

 

Πως θα γίνει αλλιώς όμως; Από τη μιά θα παραπονιόμαστε για την ασφάλεια των Windows και από την άλλη δεν θα δίνουμε στοιχεία;

Έχεις δίκιο πάντως, θα έπρεπε να υπήρχε και η δυνατότητα να μην επικοινωνεί καθόλου.

Επεξ/σία από ahristos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Πως θα γίνει αλλιώς όμως; Από τη μιά θα παραπονιόμαστε για την ασφάλεια των Windows και από την άλλη δεν θα δίνουμε στοιχεία;

Έχεις δίκιο πάντως, θα έπρεπε να υπήρχε και η δυνατότητα να μην επικοινωνεί καθόλου.

Mια και δεν το εχω βαλει,με firewall δεν γινεται τιποτα?Δεν μπορεις να κοψεις το συγκεκριμενο?'Η πανε πακετο με τα updates?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα γίνει αλλιώς όμως; Από τη μιά θα παραπονιόμαστε για την ασφάλεια των Windows και από την άλλη δεν θα δίνουμε στοιχεία;

 

Πρώτον, ξέρουμε τι στοιχεία στέλνει;

Δεύτερον, γιατί η ασφάλεια θα πρέπει να πηγαίνει αγκαζέ με την αποστολή στοιχείων;

Και γιατί να μην μπορεί να <<γίνει αλλιώς>>;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, ξέρουμε τι στοιχεία στέλνει;

Δεύτερον, γιατί η ασφάλεια θα πρέπει να πηγαίνει αγκαζέ με την αποστολή στοιχείων;

Και γιατί να μην μπορεί να <<γίνει αλλιώς>>;

Τι στοιχεία ακριβώς στέλνει δεν πιστεύω πως μπορούμε να μάθουμε. Αλλά δεν πιστεύω πως θα χρειαζόντουσαν το mse για να βρουν καποιο στοιχείο που δεν έχει σχέση με το antivirus στον υπολογιστή σου. Μπορούν να το κανουν και χωρίς αυτό. Τώρα γιατί χρειάζεται, και τι πληροφορίες στέλνονται επίσημα, ορίστε:

 

It uses both definition file and real-time defences against viruses and spyware, and also offers rootkit protection. The program's reputation-based detection and software signature-based detection seem to rely heavily on Microsoft SpyNet, the unfortunately named cloud-based service that compares file behaviour across computers running various Microsoft operating systems.

 

There are two types of memberships basic and advanced. As a basic member -which is the default- your copy of MSE “sends basic information to Microsoft about software that Microsoft Security Essentials detects, including where the software came from, the actions that you apply or that Microsoft Security Essentials applies automatically, and whether the actions were successful. In some instances, personal information might unintentionally be sent to Microsoft. However, Microsoft will not use this information to identify you or to contact you.”

 

An advanced member sends more information in addition to what is stated above again “in some instances, personal information might unintentionally be sent to Microsoft.” MSE also collects standard computer information, which includes information about your computer software and hardware, such as your IP address, operating system, Web browser software, and version.”

 

There is no option not to participate in the SpyNet community. MSE privacy policy confirms that “to continue using Microsoft Security Essentials, you will need to remain a member of this online community.

 

Και κάτι τελευταίο: how-to-block-microsoft-spynet

Νομίζω κατα την εγκατάσταση υπάρχει ο όρος υποχρεωτικής συμμετοχής στο spynet. Οποιος δεν θελει και νιωθει άβολα, προτείνω avira. Εγώ παντως δεν εχω προβλημα με το spynet, ακόμα και σε advanced membership

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια και δεν το εχω βαλει,με firewall δεν γινεται τιποτα?Δεν μπορεις να κοψεις το συγκεκριμενο?'Η πανε πακετο με τα updates?

Μπαααα δυσκολο,θα πρεπει να μπλοκαρεις ολο το προγραμμα αφου ειναι μερος της λειτουργιας του κ γινεται χωρις να το καταλαβαινεις εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, ξέρουμε τι στοιχεία στέλνει;

Δεύτερον, γιατί η ασφάλεια θα πρέπει να πηγαίνει αγκαζέ με την αποστολή στοιχείων;

Και γιατί να μην μπορεί να <<γίνει αλλιώς>>;

 

Είμαι λιγάκι fanboy της Microsoft. Όποτε λέει "είναι για το καλό σου" την πιστεύω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν το πρωτοέβαλα δεν είχα ενεργοποιημένα τα Windows και τα βρήκε νόμιμα. Αυτό ήταν όμως παλιά στη δοκιμαστική-beta έκδοση. Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Στον φορητό με σπασμένα Windows XP με έπιασε πάντως, δεν εγκαταστάθηκε.

Τι το ήθελα κι εγώ; Αφού τα έχω νόμιμα. Η συνήθεια βλέπεις. Μου θύμισα τον ναρκομανή στο Trainspotting, θα παίρναμε λέει ακόμα και βιταμίνη C αν ήταν παράνομη :P

Επεξ/σία από ahristos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...