Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι άλλο έμεινε για να ανεβάσουμε το επίπεδό μας?

 

Μπήκα gold προχτές όπως προείπα, ίσως είναι ιδέα μου, αλλά νιώθω λίγο outclassed ως AD carry. Δεν έχω παίξει πολλά match, 2 συγκεκριμένα, 1defeat και 1victory. Νομίζω ότι θέλει βελτίωση το Play μου αλλά δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω...

 

Main παίζω varus. Έχω μεγάλο πρόβλημα με αντίπαλο lucian στο lane, φυσικά ποτέ δεν με ακούνε για να τον banάρουν (λογικό από την πλευρά τους) και πάντα με κάνουν counter pick. Μέχρι τώρα δεν με ένοιαζε γιατί πάλι το κέρδιζα το lane στο silver, αλλά, here is the catch: Παίζω duo με έναν φίλο μου support και μέχρι τώρα πηγαίναμε πολύ καλά (~90% win ratio σε duo). Το κακό είναι ότι όταν ξεκίνησαμε να παίζουμε μαζί, αυτός δεν είχε κάνει καν τα Placement matches (Gold 4 ήταν πέρισυ) και επειδή ακριβώς πήγαμε πολύ καλά (έκανε 8-2) τον πέταξε Gold 1. Οπότε παίζουμε συνέχεια με high gold/plats και με δυσκολέουν πολύ.

 

Από mechanics-farming πάω καλά, έχω average 220cs/game. Προσπαθώ να μην χάνω κανένα cs στο lane σε κάθε game, και είμαι κοντά στο να το πετυχαίνω όσο διαρκεί το Lane phase.

 

Από positioning το παλεύω, εξαρτάται πολύ από το team βεβαια... Αν με αγνοούν κατά την διάρκεια του fight οι δικοί μου (πράγμα που συνήθως είναι και το δεδομένο) προσπαθώ απλά να κάνω όσο τον δυνατόν μεγαλύτερο damage και ας πεθάνω. Για αυτό έχω και αρκετούτσικα deaths/game αλλά μεγάλο win ratio.

 

O duo partner μου παίζει main janna. Όπως και στα προηγούμενα ζητήματα, όσο είμασταν στο silver Πηγαίναμε πολύ καλά, αλλά από τα τελευταία game που παίξαμε νομίζω ότι έχουμε πρόβλημα. Στο ένα είχαμε αντίπαλο morgana και στο άλλο annie. Και οι 2 με hard engage, οπότε μας έκαναν εύκολα zone out. Ο κίνδυνος και μόνο από το stun της annie + lucian poke σε κρατάει πίσω. Την παλεύω στο farm παρ'όλα αυτά, αλλά μην μπορώντας να βάλουμε wards κτλ είμαστε στόχος για gankgs και dives. Εν ολίγης δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό το synergy κατά το lane phase και τι μπορεί να γίνει σε αυτό το κομμάτι. Ίσως και ο varus να μην είναι αντίστοιχα το καλύτερο δυνατό adc για να παίξει με janna. Τον διάλεξα αφενός γιατί μ'αρέσει, και αφετέρου για να συμπληρώνει την janna Με το cc του. Δεν έχει mobility όμως.

 

Τέσπα, πολλά έγραψα, εν κατακλείδι έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να γίνει σε φάση προπόνησης/hints/δεν ξέρω τι άλλο για να βελτίωθούμε πέρα από το να σπαμμάρουμε games μέχρι να μας έρθει η επιφοίτηση?

Thanks in advance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω duo με έναν φίλο μου support και μέχρι τώρα πηγαίναμε πολύ καλά (~90% win ratio σε duo). Το κακό είναι ότι όταν ξεκίνησαμε να παίζουμε μαζί, αυτός δεν είχε κάνει καν τα Placement matches (Gold 4 ήταν πέρισυ) και επειδή ακριβώς πήγαμε πολύ καλά (έκανε 8-2) τον πέταξε Gold 1. 

 

αχα τον χάλασε δηλαδή  :P. πες του να ξεκινήσει κανα άλλο supp. janna ποτε δε μου γέμισε το μάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλο έμεινε για να ανεβάσουμε το επίπεδό μας?

 

Μπήκα gold προχτές όπως προείπα, ίσως είναι ιδέα μου, αλλά νιώθω λίγο outclassed ως AD carry. Δεν έχω παίξει πολλά match, 2 συγκεκριμένα, 1defeat και 1victory. Νομίζω ότι θέλει βελτίωση το Play μου αλλά δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω...

 

Main παίζω varus. Έχω μεγάλο πρόβλημα με αντίπαλο lucian στο lane, φυσικά ποτέ δεν με ακούνε για να τον banάρουν (λογικό από την πλευρά τους) και πάντα με κάνουν counter pick. Μέχρι τώρα δεν με ένοιαζε γιατί πάλι το κέρδιζα το lane στο silver, αλλά, here is the catch: Παίζω duo με έναν φίλο μου support και μέχρι τώρα πηγαίναμε πολύ καλά (~90% win ratio σε duo). Το κακό είναι ότι όταν ξεκίνησαμε να παίζουμε μαζί, αυτός δεν είχε κάνει καν τα Placement matches (Gold 4 ήταν πέρισυ) και επειδή ακριβώς πήγαμε πολύ καλά (έκανε 8-2) τον πέταξε Gold 1. Οπότε παίζουμε συνέχεια με high gold/plats και με δυσκολέουν πολύ.

 

Από mechanics-farming πάω καλά, έχω average 220cs/game. Προσπαθώ να μην χάνω κανένα cs στο lane σε κάθε game, και είμαι κοντά στο να το πετυχαίνω όσο διαρκεί το Lane phase.

 

Από positioning το παλεύω, εξαρτάται πολύ από το team βεβαια... Αν με αγνοούν κατά την διάρκεια του fight οι δικοί μου (πράγμα που συνήθως είναι και το δεδομένο) προσπαθώ απλά να κάνω όσο τον δυνατόν μεγαλύτερο damage και ας πεθάνω. Για αυτό έχω και αρκετούτσικα deaths/game αλλά μεγάλο win ratio.

 

O duo partner μου παίζει main janna. Όπως και στα προηγούμενα ζητήματα, όσο είμασταν στο silver Πηγαίναμε πολύ καλά, αλλά από τα τελευταία game που παίξαμε νομίζω ότι έχουμε πρόβλημα. Στο ένα είχαμε αντίπαλο morgana και στο άλλο annie. Και οι 2 με hard engage, οπότε μας έκαναν εύκολα zone out. Ο κίνδυνος και μόνο από το stun της annie + lucian poke σε κρατάει πίσω. Την παλεύω στο farm παρ'όλα αυτά, αλλά μην μπορώντας να βάλουμε wards κτλ είμαστε στόχος για gankgs και dives. Εν ολίγης δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό το synergy κατά το lane phase και τι μπορεί να γίνει σε αυτό το κομμάτι. Ίσως και ο varus να μην είναι αντίστοιχα το καλύτερο δυνατό adc για να παίξει με janna. Τον διάλεξα αφενός γιατί μ'αρέσει, και αφετέρου για να συμπληρώνει την janna Με το cc του. Δεν έχει mobility όμως.

 

Τέσπα, πολλά έγραψα, εν κατακλείδι έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να γίνει σε φάση προπόνησης/hints/δεν ξέρω τι άλλο για να βελτίωθούμε πέρα από το να σπαμμάρουμε games μέχρι να μας έρθει η επιφοίτηση?

 

Thanks in advance.

Απο bot δεν ειμαι ο καταλληλος να σου πει, αλλα γενικα σε αυτα τα elo (που ειμαι κι εγω) θελει aggressive play απο το 1ο min. Μη νομιζεις οτι εχει και τεραστιες διαφορες το gold V-IV εως την πλατινα V σε σχεση με οσα εβλεπες silver. Απλα παιζει λιγο καλυτερο laning απτους αντιπαλους και συναντας συχνοτερα παιχτες που ασχολουνται με τα objects παρα με τα ανουσια tf. Eπισης αν δεν εισαι τρολλ-feeder, εχεις καλα mechanics και γνωριζεις καλα τα matchups στο lane σου (μαζι με τον φιλο σου), συνεχισε να παιζεις games, θα ανεβεις. Αλλα κυριως θα βελτιωνεσαι απο τα matchups που σιγουρα θα ειναι πιο hard απο αυτα που ηξερες εως τωρα (αλλα οχι ιδιαιτερα πιο hard).

 

Το βασικοτερο απτη στιγμη που μπαινεις premade duo bot προσπαθηστε να συνενοηθειτε να ειστε πιο aggressive . Οχι με janna supp ομως.

 

Επισης, ειδικα εσεις στο bot πρεπει να εχετε συνεχως το νου σας στα drakes και οποτε βρεθει η παραμικρη ευκαιρια να κανετε spam calls σε mid-jungle, γιατι συνηθως αυτοι ειναι στα @@ . Tελος αφου το duo σας παει καλα, επεδιωξε να συνεχιζεις να παιζεις με τον συγκεκριμενο. Μην κοιτας το div του, σημασια εχει να κινειται το mmr σας σε κοντινα επιπεδα (κοινως να εχεις εσυ mmr για gold2-gold3 πχ). Κατι που το καταλαβαινεις ευκολα απο τους υπολοιπους που σε ματσαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλο έμεινε για να ανεβάσουμε το επίπεδό μας?

 

Μπήκα gold προχτές όπως προείπα, ίσως είναι ιδέα μου, αλλά νιώθω λίγο outclassed ως AD carry. Δεν έχω παίξει πολλά match, 2 συγκεκριμένα, 1defeat και 1victory. Νομίζω ότι θέλει βελτίωση το Play μου αλλά δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω...

 

Main παίζω varus. Έχω μεγάλο πρόβλημα με αντίπαλο lucian στο lane, φυσικά ποτέ δεν με ακούνε για να τον banάρουν (λογικό από την πλευρά τους) και πάντα με κάνουν counter pick. Μέχρι τώρα δεν με ένοιαζε γιατί πάλι το κέρδιζα το lane στο silver, αλλά, here is the catch: Παίζω duo με έναν φίλο μου support και μέχρι τώρα πηγαίναμε πολύ καλά (~90% win ratio σε duo). Το κακό είναι ότι όταν ξεκίνησαμε να παίζουμε μαζί, αυτός δεν είχε κάνει καν τα Placement matches (Gold 4 ήταν πέρισυ) και επειδή ακριβώς πήγαμε πολύ καλά (έκανε 8-2) τον πέταξε Gold 1. Οπότε παίζουμε συνέχεια με high gold/plats και με δυσκολέουν πολύ.

 

Από mechanics-farming πάω καλά, έχω average 220cs/game. Προσπαθώ να μην χάνω κανένα cs στο lane σε κάθε game, και είμαι κοντά στο να το πετυχαίνω όσο διαρκεί το Lane phase.

 

Από positioning το παλεύω, εξαρτάται πολύ από το team βεβαια... Αν με αγνοούν κατά την διάρκεια του fight οι δικοί μου (πράγμα που συνήθως είναι και το δεδομένο) προσπαθώ απλά να κάνω όσο τον δυνατόν μεγαλύτερο damage και ας πεθάνω. Για αυτό έχω και αρκετούτσικα deaths/game αλλά μεγάλο win ratio.

 

O duo partner μου παίζει main janna. Όπως και στα προηγούμενα ζητήματα, όσο είμασταν στο silver Πηγαίναμε πολύ καλά, αλλά από τα τελευταία game που παίξαμε νομίζω ότι έχουμε πρόβλημα. Στο ένα είχαμε αντίπαλο morgana και στο άλλο annie. Και οι 2 με hard engage, οπότε μας έκαναν εύκολα zone out. Ο κίνδυνος και μόνο από το stun της annie + lucian poke σε κρατάει πίσω. Την παλεύω στο farm παρ'όλα αυτά, αλλά μην μπορώντας να βάλουμε wards κτλ είμαστε στόχος για gankgs και dives. Εν ολίγης δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό το synergy κατά το lane phase και τι μπορεί να γίνει σε αυτό το κομμάτι. Ίσως και ο varus να μην είναι αντίστοιχα το καλύτερο δυνατό adc για να παίξει με janna. Τον διάλεξα αφενός γιατί μ'αρέσει, και αφετέρου για να συμπληρώνει την janna Με το cc του. Δεν έχει mobility όμως.

 

Τέσπα, πολλά έγραψα, εν κατακλείδι έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να γίνει σε φάση προπόνησης/hints/δεν ξέρω τι άλλο για να βελτίωθούμε πέρα από το να σπαμμάρουμε games μέχρι να μας έρθει η επιφοίτηση?

 

Thanks in advance.

 

Οπως σου ειπανε ηδη η Janna δεν εχει πολυ νοημα αμα ειστε duo. Θα σας προτεινατε να παιζατε Varus με Leona/Thresh/Nami. O Varus εχει πολυ καλο laning αρα θελεις support που μπορει να κανει plays. Ειδικα με Leona αμα ειστε και skype ειναι πανευκολο να παρεις kills σαν Varus.

 

Αμα θες AD για Janna θα σου ελεγα κυριως Draven ή Ezreal. Αν και θα ηταν καλυτερο να παιζατε περισσοτερο Lucian/Jinx και Leona/Thresh σαν main picks. Ειναι πολυ πιο ευκολο να κουβαλησετε με αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Janna/Varus δεν ειναι κ το καλυτερο combo οπως ανεφεραν κ αλλοι παραπανω

 

Ειναι reactive duo , δηλαδη απλα αντιδρας στα plays των αλλων χωρις να μπορεις να κανεις πολλα πραγματα ( πραγμα που προσωπικα δεν μου αρεσει )

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι poke , με κανα 2 blight stacks στον αλλο κ με shielded Q θα φευγουν κομματια αλλα αυτο ειναι ολο κι ολο το lane

 

Το main concern σου ως Varus δεν ειναι πως θα την παλεψεις με το αντιπαλο AD , αλλα με το αντιπαλο support

Leona/Annie κ γενικα τα παντα με hard engage ( εκτος απο assasins) ειναι η αδυναμια σου λογω no escape 

 

Thresh λοιπον για escape

Αλλιως Leona/Morgana/Sona για double CC lanes

 

Το positioning σε champs με no escape ειναι τα παντα . 

Minimise τα deaths σου , ενα νεκρο AD που δεν μπορει να κανει sustained dps δεν ωφελει σε κανεναν . Δεν ειναι burst asssasin η burst support που δεν θα εχει σημασια να ψοφησεις μετα απο ενα full spell rotation . 

 

Αν συνεχισεις να παιζεις με Janna , δοκιμασε το BT σε LW ( αν δεν το κανεις ηδη )

Το shielded arrow θα κοβει απειρο dmg πριν αλλα και κατα τη διαρκεια των teamfights

 

Η Janna το μονο που προσφερει btw ειναι peel , δεν ειναι κακο combo αλλα δεν χρειαζεσαι παντα το peel της

 

Αυτα ως random thoughts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι γίνεται. Πάω να μπώ ένα ranked έτσι αμέριμνος, τυχαίνω με 3 έλληνες.

Όλοι feederια όσο δεν πάει. Πήγα mid και με akali ήμουν ο καλύτερος την ομάδας.

Αλλά ρε παιδιά, τι παναγιές κατεβάζανε χωρίς λόγο. Τι ευχές να πεθάνει η μάνα μου είδα.

Δεν αντέχεται άλλο ρε παίδες. Μπαίνω για να χαλαρώσω και καταλήγω σκασμένος.

Έστειλα στο support ολόκληρο κατεβατό αλλά μάλλον τζάμπα κόπος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...