Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπερβολες.Ουτε Δυο game δεν χρειαζεσαι για να συνηθισεις αυτην την διαφορα στο ping.Οτι εχει διαφορα ναι.Οτι η διαφορα θα φανει σε ενα απλο game που δεν ειναι επαγγελματιες ολοι? Οχι

Πές μου λίγο πόσο αδιάφορο είναι 50 ping παραπάνω. Με ενδιαφέρει πολύ.

 

U5OqSa0.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πές μου λίγο πόσο αδιάφορο είναι 50 ping παραπάνω. Με ενδιαφέρει πολύ.

 

Κ.Δηλαδη εσυ εχασες το challenger λογο ping.Εγω με 100~ ping αν παω challenger θα ειμαι scripter.Βασικά όπως το βλέπω τώρα,και d5 πάλι κάποια πουστιά κάνω 

 

Και για να μην λες οτι λεω απλα βλακειες

 

http://www.humanbenchmark.com/tests/reactiontime

 

Αν σε ενοχλησαν τα 40ms παραπανω τοτε το reaction time σου πρεπει να ειναι ~160ms (240 το average -80).Εμενα που ειναι 250 το reaction time μου δεν με ενοχλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ.Δηλαδη εσυ εχασες το challenger λογο ping.Εγω με 100~ ping αν παω challenger θα ειμαι scripter.Βασικά όπως το βλέπω τώρα,και d5 πάλι κάποια πουστιά κάνω 

 

Και για να μην λες οτι λεω απλα βλακειες

 

http://www.humanbenchmark.com/tests/reactiontime

 

Αν σε ενοχλησαν τα 40ms παραπανω τοτε το reaction time σου πρεπει να ειναι ~160ms (240 το average -80).Εμενα που ειναι 250 το reaction time μου δεν με ενοχλει

Μ.Ο too hard γενικά. Σε καταλαβαίνω.

 

Οποιοσδήποτε έχει παίξει έστω και ελάχιστα lol μπορεί να νιώσει τη διαφορά που κάνει 10-20 ping στα cs και στα skillshot. Πόσο μάλλον 50. Δεν έχω κανένα λόγο και καμία διάθεση, κυρίως, να σε πείσω για το αντίθετο.

 

Όσο για τα υπόλοιπα, οποιοσδήποτε ξέρει τα βασικά απο εισπνοή/εκπνοή, θέλει να πιστεύει οτι έχει κάποια ιδέα απο το game και δεν έχει φάει 3 δάχτυλα στην τοστιέρα θα έπρεπε να μπορεί να πάει d5 με μια μικρή προσπάθεια. Εγώ είμαι Cardboard V player, άσε με. Φταίει ο jungler, οι ρώσσοι, το ping, η Rito και ο ωροσκόπος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

With Riot Direct now switched on, plans are already in motion to make it even better. We’re already looking at adding additional points of presence in Portugal (Lisbon or Porto), Italy (Rome), Greece (Athens) and potentially in Poland as well.

 

Ένας απο τους top λόγους που έχω παρατήσει το παιχνίδι είναι οι βλακείες της Riot με τους server. Απο τότε που βάλανε τους περιβόητους servers στο amsterdam (ή ότι διάολο αλλάξανε πρίν 1-1μιση χρόνο) πήγα απο 45 σε 80-100 ping μέσα σε λίγες μέρες. Οριακά unplayable. Μακάρι να κάνουν κάτι και να πέσει ξανά το ping σε λογικά επίπεδα.

 

Αν δε κάνω λάθος μόνο ο west δε πήγε amsterdam; ο eune είναι ακόμα Φρανκφούρτη.

 

Σχετικά με το ping προσωπικά οτιδήποτε πάνω από 80 το καταλαβαίνω πιο κάτω δε παρατηρώ κάποια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος λεει οτι δεν καταλαβαινεις διαφορα μεχρι το 80 ping ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν εχει παιξει με 0 ping. Η διαφορα ειναι εμφανεστατη.

Ακομα και με δεδομενο το 250 reaction time (που δεν ειναι δεδομενο, εγω βαραω 170), το extra 80 ειναι η διαφορα μεταξυ του να φας το skillshot και να το κανεις dodge. Στο lol δεν φαινεται ΤΟΣΟ πολυ η διαφορα στο ping (η μαλλον, νομιζεις οτι δεν φαινεται) γιατι χρησιμοποιουν μια τεχνικη για το ping  (lag prediction η κατι τετοιο) οπου ο client (εσυ δηλαδη) "προβλεπει" τις επομενες κινησεις των αντιπαλων και τις δικες σου χωρις να εχει κανει synchronize με τον server, γιαυτο πολλες φορες θα εχετε παρατηρησει οτι ο χαρακτηρας σας τηλεμεταφερεται λιγα εκατοστα παραπερα ετσι ξαφνικα. Ειδικα οταν πατησεις να περπατησεις ευθεια και μετα σταματησεις για autoattack, τα 80 ms που κανει ο client για να συγχρονιστει με τον server και να κανει το auto ο χαρακτηρας σου συνεχιζει να προχωραει για τον server, για τον client ομως εχει σταματησει, οποτε μετα απο λιγο εμφανιζεσαι 1 εκατοστο πιο μπροστα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος λεει οτι δεν καταλαβαινεις διαφορα μεχρι το 80 ping ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν εχει παιξει με 0 ping. Η διαφορα ειναι εμφανεστατη.

 

Ακομα και με δεδομενο το 250 reaction time (που δεν ειναι δεδομενο, εγω βαραω 170), το extra 80 ειναι η διαφορα μεταξυ του να φας το skillshot και να το κανεις dodge. Στο lol δεν φαινεται ΤΟΣΟ πολυ η διαφορα στο ping (η μαλλον, νομιζεις οτι δεν φαινεται) γιατι χρησιμοποιουν μια τεχνικη για το ping  (lag prediction η κατι τετοιο) οπου ο client (εσυ δηλαδη) "προβλεπει" τις επομενες κινησεις των αντιπαλων και τις δικες σου χωρις να εχει κανει synchronize με τον server, γιαυτο πολλες φορες θα εχετε παρατηρησει οτι ο χαρακτηρας σας τηλεμεταφερεται λιγα εκατοστα παραπερα ετσι ξαφνικα. Ειδικα οταν πατησεις να περπατησεις ευθεια και μετα σταματησεις για autoattack, τα 80 ms που κανει ο client για να συγχρονιστει με τον server και να κανει το auto ο χαρακτηρας σου συνεχιζει να προχωραει για τον server, για τον client ομως εχει σταματησει, οποτε μετα απο λιγο εμφανιζεσαι 1 εκατοστο πιο μπροστα. 

Λές για το movement prediction το οποίο σε ping πάνω απο 50-60 κάνει τα πράγματα χειρότερα όταν δεν προβλέπει σωστά.

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με το Ping δεν είναι τόσο το response time (που είναι) αλλα η κίνηση καθαυτή. Το να κλικάρεις αριστερά δεξιά και να αλλάξει κατεύθυνση ο ήρωας είναι χαοτικά διαφορετικό στα 0-30-50-80-100 ping (στην αίσθηση). Και ιδιαίτερα αν δεν έχεις σχετικά στατικό ping είναι σα να παίζεις άλλο παιχνίδι κάθε φορά που αλλάζει. Κλικάρεις πολύ πολύ πολύ πιο γρήγορα απο ότι αντιδράς. Οπότε το reaction time είναι κάκιστο metric αίσθησης του latency μέσα στο παιχνίδι και είναι τουλάχιστον αστείο να συγχέει κάποιος το ΜΟ του 250 response time με το αισθητό/Playable ping.

Αν δε κάνω λάθος μόνο ο west δε πήγε amsterdam; ο eune είναι ακόμα Φρανκφούρτη.

 

Σχετικά με το ping προσωπικά οτιδήποτε πάνω από 80 το καταλαβαίνω πιο κάτω δε παρατηρώ κάποια διαφορά.

Δε θυμάμαι. Θυμάμαι απλά χαρακτηριστικά οτι εκείνη την περίοδο με τις μεταφορές το ping πήγε στο θεό (σε διαφορετικά σπίτια/συνδέσεις οπότε δεν ήταν θέμα γραμμής). Πλέον έχω σχεδόν ίδιο ping σε euw/eune εκεί που είχα 30ms περισσότερα στον euw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως απο προσωπικη εμπειρια ξερω οτι οταν επαιζα μεταξυ 80-100 για(2μιση χρονια σχεδον) το ειχα συνηθισει και ημουν κομπλε...μετα εβαλα fast path και πηγε στα 50...πλεον οταν παει 65 γκρινιαζω...η διαφορα ειναι τρομακτικη!

 

in other news το rank μου ειναι το ιδιο παντα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ.Ο too hard γενικά. Σε καταλαβαίνω.

 

Οποιοσδήποτε έχει παίξει έστω και ελάχιστα lol μπορεί να νιώσει τη διαφορά που κάνει 10-20 ping στα cs και στα skillshot. Πόσο μάλλον 50. Δεν έχω κανένα λόγο και καμία διάθεση, κυρίως, να σε πείσω για το αντίθετο.

 

Όσο για τα υπόλοιπα, οποιοσδήποτε ξέρει τα βασικά απο εισπνοή/εκπνοή, θέλει να πιστεύει οτι έχει κάποια ιδέα απο το game και δεν έχει φάει 3 δάχτυλα στην τοστιέρα θα έπρεπε να μπορεί να πάει d5 με μια μικρή προσπάθεια. Εγώ είμαι Cardboard V player, άσε με. Φταίει ο jungler, οι ρώσσοι, το ping, η Rito και ο ωροσκόπος μου.

Δηλαδή όσοι δεν είναι d5 εδώ μέσα παίρνουν σύνταξη αναπηρίας?Να το ξέρω να γράψω έναν οδηγό πως να πας diamond με 7 δάχτυλα και αναπνέοντας οξυγόνο απο μπουκάλα.

Και όπως είχα πει,υπάρχει διαφορά,το είχα παραδεχτεί από το αρχικό post,αλλα όχι το να κάνει το παιχνίδι οριακά unplayable που είπες εσυ.Είναι σαν να λες ότι κλωτσάω στραβά και μου φταίνε τα παπούτσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όσοι δεν είναι d5 εδώ μέσα παίρνουν σύνταξη αναπηρίας?Να το ξέρω να γράψω έναν οδηγό πως να πας diamond με 7 δάχτυλα και αναπνέοντας οξυγόνο απο μπουκάλα.

Και όπως είχα πει,υπάρχει διαφορά,το είχα παραδεχτεί από το αρχικό post,αλλα όχι το να κάνει το παιχνίδι οριακά unplayable που είπες εσυ.Είναι σαν να λες ότι κλωτσάω στραβά και μου φταίνε τα παπούτσια

Αν πληρούν και τις υπόλοιπες συνθήκες του να θεωρούν οτι έχουν ιδέα απο το game και του το να καταβάλουν χρόνο και προσπάθεια τότε την επικουρική την τσιμπάνε άνετα.

 

Ως έχει το παιχνίδι χρειάζεται τα παρακάτω:

 

Γνώση

Ικανότητα

Αντίληψη

 

Και σε περίπτωση που σου λείπει κάτι απο τα παραπάνω(πράγμα απόλυτα λογικό):

 

Χρόνο

 

Αν είσαι στάσιμος και θεωρείς οτι είσαι για παραπάνω, είτε δεν έχεις εξελίξει κάτι απο αυτά, είτε δεν έχεις διαθέσει τον απαραίτητο χρόνο ώστε να συμπληρώσεις τις ελλείψεις σου με το grind. Αν θεωρείς οτι διαθέτεις όλα τα παραπάνω αλλα ακόμα δεν, συνταξούλα.

 

protip: Λείπει κάτι απο τα παραπάνω αλλα η αυτοκριτική είναι άγνωστη λέξη

 

Τελος πολύ ενδιαφέρον το παράδειγμα με τα παπούτσια. Φυσικά είναι ακριβώς το ίδιο να παίζεις με γαλότσες και ακριβώς το ίδιο με τα messi 10.3. Δεν. Όσο και αν μ'αρέσει να παίζω 5χ5, αν με βάλεις να παίξω με γαλότσες δε θα κάτσω να προσαρμοστώ αλλα θα παρατήσω τη μπάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμιζω το τερματισες και συ ρε klainmain, αμα δεν παιζεις 3-4 games την ημερα δεν πας diamond V ετσι για πλακα. Καλα για πιο πανω ουτε λογος, μιας και καπου στο d2 και πανω ειναι που οι αντιπαλοι ειναι πραγματικα καλοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι παίζει αλλά το ping το δικό μου ανέβηκε κατά 10 πριν κάτι μέρες, από 80 κάτι πήγε 90+, και νιώθω πως υπάρχει μεγάλη διαφορά, ειδικά εγώ που παίζω με kalista...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις μέρες πάντως που είναι λίγο πριν το reset είναι η χαρά του ranked. :P

 

Ενώ παλιότερα χόρταινα καρκίνο πλέον πετυχαίνεις και συζητήσιμους ανθρώπους που αποκρίνονται και στα calls. Απλά δε ξέρω προσωπικά ανέβηκα 3 divisions καπάκια οπότε ή έφυγαν οι tryharders ή δε ξέρω. Τέσπα απλά παίξτε ranked. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως απο προσωπικη εμπειρια ξερω οτι οταν επαιζα μεταξυ 80-100 για(2μιση χρονια σχεδον) το ειχα συνηθισει και ημουν κομπλε...μετα εβαλα fast path και πηγε στα 50...πλεον οταν παει 65 γκρινιαζω...η διαφορα ειναι τρομακτικη!

 

in other news το rank μου ειναι το ιδιο παντα :P

 

I know that feeling bro.

 

Βέβαια, στο καινούριο σπίτι δεν έχω ζητήσει ακόμα fastpath γιατί πλέον παίζω πολυ περιστασιακά. Οταν ζητήσεις fastpath πόσο καιρό κάνει να ενεργοποιηθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...