Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση υπολογιστή


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Είχα αγοράσει από multirama μία από τις έτοιμες συνθέσεις τους. Γενικά, είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον υπολογιστή, καθώς έχει αποδειχτεί σταθερός και αξιοπρεπέστατος για τη χρήση που τον θέλω. Εξετάζω, όμως, την περίπτωση να αναβαθμίσω ορισμένα στοιχεία του, ώστε να τον "φρεσκάρω" χωρίς να χρειαστεί αγορά νέου μηχανήματος.

 

Η υπάρχουσα σύνθεση περιλαμβάνει:

 

Intel Core 2 Quad Q6600 @ 2,40

2 GB RAM

2 x NVIDIA GeForce 9600 GT 512

 

Τα παραπάνω "πατάνε" σε μια Gigabyte GA-N650SLI DS4L.

 

Επειδή θέλω να διατηρήσω την εγγύηση, θα παρακαλούσα τυχόν προτάσεις που έχετε να προέρχονται από τη multirama (αν και δε νομίζω ότι τους είναι δύσκολο να παραγγείλουν κάτι που δεν έχουν άμεσα διαθέσιμο).

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν βάλε άλλα 2GB από τις ίδιες ραμ που έχεις.

Πούλα τις 9600 όσο όσο και πήγαινε σε μία δυνατή κάρτα γραφικών.

Κάνε ένα ελαφρύ o/c στον επεξεργαστή σου.(~3.00GHZ)

 

Αλλά πριν τα κάνεις όλα αυτά τι τροφοδοτικό έχεις;;

Και επίσης πόσα λεφτά είσαι διατεθιμένος να χαλάσεις...

 

Όσο για την εγγύηση οι εταιρίες λένε ότι άμα βάλεις χέρι χάνεις την εγγύηση αλλά άμα έχεις εγγύηση για κάθε πράγμα ξεχωριστά δεν χάθηκε και ο κόσμος,ότι χαλάσει απλά το βγάζεις και το πας εκεί και στο αλλάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο d3m0n, το έχουμε ξαναπεί άλλωστε, το κάθε part έχει τη δική του εγγύηση.

Αυτά που ακούγαμε μικροί "μην ανοίξεις το κουτί γιατί θα σκιστεί ένα αυτοκόλλητο και θα χάσεις την εγγύηση" είναι τουλάχιστον τραγελαφικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λοιπόν, τα δύο στοιχεία που ξέχασα να αναφέρω: για το μεν τροφοδοτικό, είναι 450 ή 500, νομίζω το πρώτο, αλλά δε γνωρίζω μάρκα.

 

Επίσης, τρέχω Win XP. Το λέω αυτό γιατί άκουσα πως τα XP δεν "βλέπουν" τα 4GB Ram που θα έβλεπαν τα Vista (τα οποία σιχαίνομαι, όμως...) οπότε θα περιοριστώ στα 3GB.

 

Γενικά, δύο σκέψεις κάνω: αντικατάσταση των μνημών + προσθήκη ενός επιπλέον GB RAM στα 800 (είναι 667 οι νυν) και μία κάρτα γραφικών.

 

Σκεφτόμουν την ΑΤΙ 4890, ας πούμε. Γνώμες για αυτή; Στα ίδια χρήματα ή εκεί γύρω κάτι καλύτερο;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς απ' τη στιγμή που έχεις βλέψεις για 4890, θα πρέπει να μάθεις περί ποίου τροφοδοτικού πρόκειται.

 

Κατά δεύτερον, τα 32μπιτα ΧΡ, όπως και τα 32μπιτα Vista δεν αναγνωρίζουν πάνω από 3.50GB μνήμης (ενίοτε και 3.25GB).

Αυτό όμως δεν ισχύει για τα 64μπιτα λειτουργικά, τα οποία αναγνωρίζουν και αξιοποιούν έως 128GB. Άρα δεν παίζει ρόλο αν βάλεις ΧΡ/Vista, αφού εξαρτάται απ' τον αν θα είναι 32bit ή 64bit.

 

Σε τι αναλύσεις παίζεις;

 

Εδιτ: Στα χρήματα που κοστίζει η 4890 που κοιτάς, θα παίζει πάνω-κάτω (πάνω λογικά) η 5850 που αναμένεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα Windows είναι 32bit, οπότε ο περιορισμός ισχύει, από ό,τι βλέπω. (έριξα μια ματιά, αλλά για να βρω πλέον 64 XP...)

 

Ελπίζω πως η αύξηση της RAM σε 3GB με τη μικρή έστω βελτίωση από τα 667 στα 800 θα δώσει κάτι επιπλέον.

 

Η 5850, πότε αναμένεται; Σκέφτηκα την 4890 γιατί τη βρίσκω άμεσα διαθέσιμη και επειδή στον ίδιο υπολογιστή, εκτός από κάποια παιχνίδια, βγάζω τη δουλειά μου, είναι ευκαιρία αυτό το διάστημα που έχω λάσκα να τον αποχωριστώ για 1-2 ημέρες, αργότερα αυτό θα είναι απολύτως αδύνατον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ξεχνάς έτσι κι αλλιώς τα 64μπιτα XP. Άθλιο έως ανύπαρκτο support.

Τώρα για ποιο λόγο δε σκέφτεσαι για 64μπιτα 7, δεν ξέρω αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω (άλλο που κι εγώ με 32μπιτα ΧΡ είμαι ακόμα :Ρ).

 

Περισσότερη άυξηση θα δεις λόγω αύξησης ποσότητας της μνήμης, παρά της συχνότητας, να ξέρεις.

 

Η συγκεκριμένη 4890 δεν αξίζει κατά τη(ν) (παραμένει ταπεινή) γνώμη μου. Στην τελική παίρνεις την έκδοση με το 1GB με 178€. Πολλά τα +44€ για αμελητέα αύξηση επιδόσεων.

 

Ακόμα δεν είπες ποιο τροφοδοτικό έχεις. Σε βλέπω να τρέχεις και για τροφοδοτικό, αν αυτό δεν είναι ποιοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα Win7 τα σκέφτομαι, και πάρα πολύ σοβαρά μάλιστα, αλλά αν έχω διαβάσει σωστά, κυκλοφορούν τέλος του μήνα, εποχή κατά την οποία είναι αδύνατον να αποχωριστώ το μηχάνημα.

 

Η 4890 στο 1GB είναι επίσης μια σκέψη. Ο κίνδυνος να χρειαστεί νέο τροφοδοτικό επίσης υπαρκτός, αλλά το κουτί δεν θα το ανοίξω αν δε μου επιβεβαιώσουν από το κατάστημα πως η ιστορία με την εγγύηση που δίνουν αυτοί δεν επηρεάζει την εγγύηση που έχουν από μόνα τους τα εξαρτήματα και αυτές τις ημέρες, λόγω του πανικού με τα μαθητικά notebooks/netbooks εμάς τους γέροντες μας διώχνουν και απαξιούν. Τέλος εβδομάδας θα γίνει ό,τι είναι να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλέω, αυτό το warranty void if removed του πλαϊνού φύλλου του κουτιού, είναι καραγκιοζιλίκι.

Πολύ θα 'θελα να μου το λέει τεχνικός κοιτώντας με στα μάτια. Θα είχε την πλάκα του.

 

Τέλος πάντων, πράξε όπως νομίζεις προς το παρόν.. αργότερα πάλι εδώ είμαστε για οτιδήποτε. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...