Προς το περιεχόμενο

Τι θα λέγατε για αυτό το σύστημα?


jason77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φίλοι. Τι θα λέγατε για το παρακάτω σύστημα? Γύρω στα 600-650 ευρώ βγαίνει

 

ΚΟΥΤΙ

Thermaltake Soprano VX BL

 

ΜΗΤΡΙΚΗ

Gigabyte P55-UD3

 

CPU

Intel Core i5 - 750

 

MEMORY

Kingston 2048MB DDR3 1333MHz

+

Kingston 2048MB DDR3 1333MHz

 

VGA

Sapphire Radeon HD4870 1GB DDR5 PCI-E TV-OUT

 

Τροφοδοτικό

Silverpower 500W PSU By Seasonic (SP-SS500)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρακαλω μη κανεις το λαθος και παρεις αυτο το τροφοδοτικοο. ειναι το χειροτερο που εχω παρει ποτε. Δηλαδη η σειρα TR2 . Προτημησε κατι τετοιο αν θελεις thermaltake http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650590

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προβλήματα σου έβγαλε φίλε? Δεν έχω προτίμηση σε thermaltake, απλά σκέφτηκα ότι με κουτί thermaltake ίσως ήταν καλύτερα να έχω και τροφοδοτικό. Το κουτί είναι καλό btw?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λες τι χρήση για την οποία προορίζεται, πχ η κάρτα γραφικών είναι αρκετά μέτρια αν είσαι φανατικός gamer και παίζεις σε ψηλές αναλύσεις. Αν βάλεις 64bit λειτουργικό βάλε άλλα 2GB RAM αν σε παίρνει. Για τα TR2 κι εγώ δε θυμάμαι τα καλύτερα (αν κι έχω την εντύπωση πως οι πρώτες τους φουρνιές είχαν κάποια ζόρια). Για τα υπόλοιπα δεν πολυκατέχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι φανατικός gamer. Ένα pro και ένα football manager θέλω να παίζω. Νομίζω πως είναι εξαιρετική η κάρτα πάντως.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:48 ----------

 

Παιδιά συγγνώμη, λάθος. Η κάρτα είναι η 4870 και όχι 4670. edit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/SeaSonic-500W-M12II-500.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/PC-Power-Cooling-Pcp-C-500W-Silencer-PPCS500-EU.htm

Οτι καλυτερο σε αυτα τα χρημματα..

 

onty: Το PurePower ειναι στην ιδια κατηγορια με τo ΤR2... (απο thermaltake αξιζει μονο η σειρα Toughpower)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα εναν athlon 5200+ x2 με μια 3870 randeon και εναν σκληρο , δλδ αδυναμο συστημα για τα 500 w και εκανε μετα απο ενα μηνα restart , η δεν εδινε επαρκες ρευμα στην καρτα γραφικων και μου απενεργοποιουσε το catalist control center και τετοιες αηδειες. Μετα πειρα ενα corsair και ησυχασα μια και καλη !! Το κουτι μαρεσει αλλα ειναι θεμα γουστου καθαρα. 2 ανεμηστηρες το λιγοτερο να εχει και ολα τα αλλα ειναι υποκειμενικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

phanispal τι θα άλλαζες σε αυτό το σύστημα?

 

Όπως ήδη ειπώθηκε, το κουτί και το τροφοδοτικό. (και όντως, η σειρά TR2 δεν είναι και η χειρότερη βλ. Q-TEC π.χ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό το τροφοδοτικό:

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Silverpower-Sp-Ss500-Psu-500W-SP-SS500.htm

 

επειδή λόγω τιμής είναι πιο κοντά στο thermaltake. είναι αξιόπιστο?

 

ΥΓ Γιατί, τι έχει το κουτί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλύτερο το Silverpower.

 

Το κουτί έχει ότι είναι Tt αρχικά, και ότι είναι κατώτερο του Lancool που όλοι από τότε που κατέφθασε στο Πλαίσιο, προτείνουμε καθολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η εμφάνιση είναι για σένα το πρωτεύον χαρακτηριστικό, πάω πάσο.. άλλους όμως τους νοιάζουν άλλα χαρακτηριστικά, όπως η ποιότητα κατασκευής, ο θόρυβος, η λειτουργικότητα, η ευχρηστία κ.ά.

Γενικότερα, για μένα η εμφάνιση είναι τελευταία στη λίστα, δε θα το βγάλω γκόμενα που λέει ο λόγος. Προτιμώ να είναι αθόρυβο και να μη συντονίζει, όπως και να έχει ιδανικό airflow, άρα χαμηλές όσο γίνεται θερμοκρασίες, και να μου δίνει τη δυνατότητα να "πειράζω" εύκολα το εσωτερικό του.

 

Όχι, δε θα άλλαζα κάτι περαιτέρω στο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...