Προς το περιεχόμενο

Τι θα λέγατε για αυτό το σύστημα?


jason77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βλέπω προτείνεται τελευταία κουτιά Lancool αντί τα γνωστά και δοκιμασμένα Lian Li

 

Τα Lancool είναι από χάλυβα ενώ τα lianli αλουμινένια. Επίσης τα Lancool νομίζω ότι 2 πάνω ανεμιστήρες προκαλούν περισσότερο θόρυβο. Δεν ξέρω αλλά 7FΒ που έχω δεν ξέρω αν θα το άλλαζα με κάποιο άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είπα ότι είναι "χειρότερα" κουτιά απλά γιατί να προτιμήσει κάποιος το lancool από τα αλουμινένια της LianLi.

 

Αν είναι θέμα κόστους ΟΚ, αλλά είναι για άλλο λόγο τότε πραγματικά δεν βρίσκω γιατί να το κάνει κάποιος αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποδεέστερα (ποιοτικά) λογικό είναι να είναι τα Lancool συγκριτικά με τα Lian Li.

Όπως μόνος σου είπες όμως, παίζει και το κόστος το ρόλο του, όταν το φθηνότερο κοστίζει 99.00€.

 

Εγώ θα ήθελα πάρα πολύ το PC-P80, αλλά είχε και 280€ (όταν το έφερνε το Πλαίσιο)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δουλειά μου είναι να δοκιμάζω στησιματα υπολογιστών, και περνάνε πολλοι συνδιασμοι απο τα χέρια μου κάθε μέρα. εγώ θα σου πρότεινα για μητρική , να εμπιστευτείς την εταιρία Asus, για την σταθερότητα της, με μια P7P55-D, να καλύπτει άνετα τις ανάγκες σου.Επίσης θα σου πρότεινα να στοχέυσεις σε λίγο μεγαλύτερο τροφοδοτικό, 550-600watt , και άν μπορείς να δωσεις λευτά για Corsair τροφοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είναι η δουλειά σου (πού πάμε εμείς που περνάμε την ώρα μας στα forums), δε θα 'πρεπε να είσαι της άποψης ότι δεν παίζει ρόλο ποιας εταιρίας είναι η εκάστοτε μητρική και ότι δεν υπάρχουν περισσότερο "αξιόπιστες" εταιρίες από κάποιες άλλες; (εξαιρούνται κάποιες ECS, αν και ακόμα κι αυτή θα έχει πολύ σταθερά mobo's)

Επίσης ότι η κάθε εταιρία βγάζει πατάτες μητρικές αλλά και βραχόσταυλους; Το ίδιο ισχύει και για τους δίσκους, τις κάρτες γραφικών κλπ. (έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον που δεν είναι η δουλειά μου)

 

Για τα Corsair με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο, είναι απ' τις ποιοτικότερες εταιρίες, αλλά απ' την άλλη τα 550W-600W είναι κάπως overkill για το συγκεκριμένο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το πλαίσιο δεν έχει το τροφοδοτικό που ζήτησα κι έτσι ακύρωσα την παραγγελία. Το τωρινό μου τροφοδοτικό είναι 450 Watt. Να το χρησιμοποιήσω για το νέο σύστημα ή πρέπει να είναι οπωσδήποτε 500 Watt?

 

Υπενθυμίζω πως το σύστημα είναι αυτό:

ΚΟΥΤΙ

Thermaltake Soprano VX BL

 

ΜΗΤΡΙΚΗ

Gigabyte P55-UD3

 

CPU

Intel Core i5 - 750

 

MEMORY

Kingston 2048MB DDR3 1333MHz

+

Kingston 2048MB DDR3 1333MHz

 

VGA

Sapphire Radeon HD4870 1GB DDR5 PCI-E TV-OUT

 

Τροφοδοτικό

Silverpower 500W PSU By Seasonic (SP-SS500)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είναι η δουλειά σου (πού πάμε εμείς που περνάμε την ώρα μας στα forums), δε θα 'πρεπε να είσαι της άποψης ότι δεν παίζει ρόλο ποιας εταιρίας είναι η εκάστοτε μητρική και ότι δεν υπάρχουν περισσότερο "αξιόπιστες" εταιρίες από κάποιες άλλες; (εξαιρούνται κάποιες ECS, αν και ακόμα κι αυτή θα έχει πολύ σταθερά mobo's)

Επίσης ότι η κάθε εταιρία βγάζει πατάτες μητρικές αλλά και βραχόσταυλους; Το ίδιο ισχύει και για τους δίσκους, τις κάρτες γραφικών κλπ. (έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον που δεν είναι η δουλειά μου)

 

Για τα Corsair με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο, είναι απ' τις ποιοτικότερες εταιρίες, αλλά απ' την άλλη τα 550W-600W είναι κάπως overkill για το συγκεκριμένο σύστημα.

 

θα διαφωνισω φιλε phanispal. πιστευω πως όντος υπαρχουν περισσοτερο αξιόπιστες εταιριες και για αυτο τις προτεινω. τα κριτηρια μου βασιζονται πανω στην στατιστικη. σίγουρα εχουμε καλά μοντέλα σε ολες τις εταιρίες, αλλα τελικά, "αξιολογη" εταιρία θεωρω είναι αυτή που εχει βγάλει τα περισσότερα σταθερά χωρίς προβλήματα μοντέλα,ενώ πατατα εταιρια, αθτή που με γκαμα 30 μοντέλων μητρικών, εχει να δώσει 2-3 καλές επιλογές.

Δεν ηταν στην πρόθεση μου να θίξω την δουλειά καθενός, αλλα στήνωντάς σε καθημερινή βαση 12 με 15 διαφορετικά συστήματα, και τρέχοντας τέστ, θεωρώ (πάντα προσωπική μου άποψη) πως το στατιστικό δειγμα που χρησιμοποιώ για να βασίσω τα λεγόμενα μου ειναι κάπως μεγαλύτερο απο τον μέσο χρήστη, που απλά διαβάζει reviews.

να συμπληρώσω δε , πως πιστέυω πως καθε εταιρία εχει τον "Τομέα" της. παράδειγμα η PNY που ενώ μπορεί να ηγηθεί στον τομέα καρτών γραφικών, ακόμα παλέυει να αποδείξει αποτυχημένα πως μπορεί να βγάζει μνήμες..(προσωπική μου άποψη και πάλι)

 

 

Παιδιά το πλαίσιο δεν έχει το τροφοδοτικό που ζήτησα κι έτσι ακύρωσα την παραγγελία. Το τωρινό μου τροφοδοτικό είναι 450 Watt. Να το χρησιμοποιήσω για το νέο σύστημα ή πρέπει να είναι οπωσδήποτε 500 Watt?

καλυμένος θα είσαι λογικά, αν και μπορεί κάποιο μεγάλο ζόρι της κάρτας γραφικών και να στο γονατίσει.ουσιαστικά αργά η γρήγορα, θα πρέπει να προβείς και σε αναβάθμίση τροφοδοσίας

φιλικα doomster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jason77, u shall NOT buy soprano.

Νταξ, όμορφη πλαστικούρα, με κακό σχετικά airflow που αντί να μονώνει το θόρυβο της ροής του αέρα τον αυξάνει.

Ξεπερασμένος σχεδιασμός εσωτερικού, ευπαθές σε τυχόν μικροκακουχίες.

(το είχα στο 2ο Pc μου, και μπορώ να πώ τα χειρότερα).

 

Τα Lancool είναι πραγματικά άξιες κατασκευές για το κόστος τους, LianLi like, και υστερούν μόνο στο γεγονός πως δεν είναι από αλουμίνιο.

Μην αγοράζεις case με αποκλειστικό κριτήριο την εμφάνιση (προσωπικά τα lancool μου φαίνονται μια χαρά και σε αυτόν τον τομέα), θα το μετανιώσεις σίγουρα σε βάθος χρόνου.

 

 

 

DooM_STeR, να υποθέσω πως δεν πέρασε από τα χέρια σου κανένα από τα 100δες rma της striker extreme (680i) ε;

 

:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

liopyr, bad day,shit happens. δεν ειπα πως η asus δεν εχει βγάλει προβλήματα. απλά η Asus ασπουμε εχει και 10 αξιολογες επιλογές, Ενω η EVGA εχει 3-4, και αντιστοιχα η ECS πάλι 1.Για

αυτό τον λόγο λοιπον, αν μου εδεινες 3 καινουρια μοντελα, 1 της καθε εταιρίας, να επιλέξω,

στατιστικά και μόνο θα επέλεγα asus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, νταξ, προφανώς η Asus έχει μεγαλύτερη ποικιλία από την EVGA π.χ, αλλά για περισσότερη ποιότητα διατηρώ αμφιβολίες.

 

Ανάμεσα στις 2 που λανσάρουν τα περισσότερα μοντέλα από άποψη ποικιλίας δε, (Asus-Gigabyte) αν έπρεπε να μπω στο τρυπάκι να διαλέξω ποια εταιρία θεωρώ καλύτερη και όχι συγκεκριμένα μοντέλα της καθεμιάς, θα διάλεγα μάλλον την δεύτερη υποκειμενικά.

 

Αλλά, δεν βρίσκεις λάθος το να προτείνεις σε κάποιον να αγοράσει κάτι λόγω κατασκευαστή και όχι συγκεκριμένου μοντέλου (με τα θετικά και τα αρνητικά που μπορεί να κουβαλάει αυτό);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα ηταν λαθος να πω παρε Asus μητρικη, και να μην πω καθολου μοντελο,αφου ουτως η αλλως γνώμες ζητησε και εγω θα ειχα εκφέρει μια, οσο υποκειμενικη και αν ηταν. Αλλα βλέποντας

το αρχικό ποστ μου, εχω προτείνει μοντέλο, και απλά τονίζω οτι η συγκεκριμένη εταιρία έχει επιλογές, που ως επι των πλείστων εχουν αποδειχθεί βράχοι σταθερότητας.

 

Υ.Γ. και εγω θεωρουσα την Gigabyte καλή επιλογή, αλλα αγόρασα 3 διαφορετικά μοντέλα, και οπως φαινεται, επεσα πάνω σε 3 ελλατωματικές πλακέτες αφου ο Η/Υ δέν μπορούσε να λειτουργείσει καλα, οπότε, απο προσωπική κακή εμπειρία δεν θα μπορούσα να τις προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...