Προς το περιεχόμενο

Δικαιώματα στον κώδικα


hartzoua

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η τακτική που ακολουθείτε στο συγκεκριμένο θέμα, είναι αυτή που περιέγραψα στη προηγούμενη σελίδα.

ο circadian συμφώνησε με τον pournaras, ο οποίος είπε ότι είπα και εγώ.

 

όταν με το καλό φτιάξετε μια ιστοσελίδα, να κοιτάξετε να ξεκαθαρίσετε αυτά τα πράγματα απο την αρχή (με τη σύμβαση), γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα κάνετε τον ίδιο διάλογο που κάνουμε και εδώ, αλλά δε πρόκειται να πάρετε το δυναμικό κομμάτι της ιστοσελίδας σας, και θα μείνετε με τα γραφικά και το template.

 

το eurofasma πρόγραμμα δεν είναι; το e-shop πρόγραμμα δεν είναι; ποία η διαφορά; θα σου δώσουν το eurofasma όσο και να πληρώσεις για να το κάνεις μόνος σου compile;

 

αν βλέπετε έτσι τις ιστοσελίδες, φαντάζομαι πως θα βλέπετε τη δουλεία ενός γραφίστα που σας σχεδίασε ένα λογότυπο. θα του ζητήσετε και το αρχείο του illustrator για να το αλλάξει κάποιος δικός σας

 

και τέλος αν έχετε δύο άτομα για να ανανεώνουν τη σελίδα κλπ κλπ τότε βάλτε εκείνα τα άτομα να φτιάξουν τη σελίδα σας από την αρχή και μην υποχρεώνεστε στις εταιρείες.

 

Μισό λεπτό παιδιά γιατί αυτό είναι μεγάλο νταβατζιλίκι. Και θα πληρώσω δεκάδες χιλιάδες ευρώ για μια ιστοσελίδα και θα ανήκει σε αυτούς?

Και αύριο μεθαύριο θα δω και κομμάτια της ιστοσελίδας που χρυσοπλήρωσα να τα βάζουν και σε άλλα project τους??

 

ο ίδιος ο developer φυσικά και θα ξαναχρησιμοποιήσει τον κώδικα που σας πούλησε. Θα ήταν ηλίθιο να μην έχει μια βιβλιοθήκη και να κάθετε να ξαναγράφει κώδικα από την αρχή.

η μαγκιά είναι ότι δε πρόκειται να το καταλάβει κανένας (μιλάμε για κώδικα και όχι για design). Νταβατζιλίκι δεν είναι γιατί πληρώνεις ΚΑΙ τεχνογνωσία μαζί με την όποια εργασία χρειάζεται.

 

 

 

Δεν αναφέρομαι πχ σε μια εταιρία που πουλάει αυτοκίνητα και θέλει μια εταιρική παρουσίαση.

Αναφέρομαι σε κάποιον που θέλει να επενδύσει στην δημιουργία μιας ιστοσελίδας και θα έχει έσοδα από αυτήν. Δηλαδή η εταιρία θα είναι η ιστοσελίδα. Η οποία ιστοσελίδα θα πρέπει να αλλάζει και δεν εννοώ σε επίπεδο άρθρων από το admin panel. Εννοώ οτι θα πρέπει να αλλάζει και σε design και σε λειτουργικότητα ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

 

σε αυτή τη περίπτωση κάνεις ότι όλος ο κόσμος. ή πληρώνεις την εταιρεία που κατασκεύασε την ιστοσελίδα , για όπια updates θες, ή πληρώνεις δικούς σου ανθρώπους να φτιάχνουν τα γραφικά (μπάνερ κλπ) και τα στέλνεις στην εταιρεία και σου κάνει την αναβάθμιση (οπότε πληρώνεις 2 φορές ουσιαστικά, αλλά συμφέρει ), ή κατασκευάζεις από την αρχή την ιστοσελίδα in-house.

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω δει καμιά σοβαρή ιστοσελίδα να αλλάζει συνέχεια και σε design και σε λειτουργικότητα. Θαθελα να δώ ένα τέτοιο παράδειγμα, θα έχει ενδιαφέρον. Η μόνη σελίδα που είδα ότι άλλαζε κάθε χρόνο στη παλιά μου δουλειά, ήταν η σελίδα του rally acropolis .

 

οπότε συμπεραίνω ότι μιλάμε υποθετικά, γιατί έχω αναφέρει τόσα παραδείγματα και συνεχίζουμε να έχουμε τισ ίδιες ερωτήσεις και τις ίδιες απαντήσεις.

 

Θα ήθελα να παρακαλέσω όποιον ασχολείται επαγγελματικά με κατασκευή ιστοσελίδων να παραθέσει την γνώμη του και την τακτική που ακολουθεί στο συγκεκριμένο θέμα.

 

ορίστε παρέθεσα τη γνώμη μου και την τακτική που ακολουθούσαν οι δύο εταιρείες που εργαζόμουν για 8 χρόνια, που ακολουθώ εγώ στα 2 χρόνια που εργάζομαι ως ελ. επαγγελματίας, και η τακτική που ακολουθούν και δυο ατελιέ (διαφημιστικές) με τις οποίες συνεργάζομαι ως εξωτερικός.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:09 ----------

 

Με την ίδια λογική φίλε Pantelwolf μπορώ και εγώ να φτιάξω ένα συμφωνητικό ότι δεν έχει δικαίωμα να χρησημοποιήσει τον μηχανισμό της ιστοσελίδας ή μέρος αυτού για όσο καιρό συνεργαζόμαστε?

 

όχι είναι αδύνατον να γίνει κάτι τέτοιο. Πολλά πράγματα έχουν ένα συγκεκριμένο τρόπο που γίνονται. Τι θα κανονίσετε; να μή κάνει σύνδεση στη βάση με τον ίδιο τρόπο σε όποια ιστοσελίδα φτιάξει; να μή παίρνει με τον ίδιο τρόπο τα δεδομένα απο τον πίνακα;

 

όποιος συμφωνήσει σε κάτι τέτοιο σε κοροϊδεύει. νασαι σίγουρος γιαυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

η αληθεια ειναι οτι για εμενα που ειμαι νεος στον τομεα φαινεται ταυτοχρονα λογικο και παραλογο.

λογικο γιατι μιλαμε για ανοιχτο κωδικα και λαμογια που με την πρωτη ευκαιρια θα τον κανουν δικο τους (δεν ειναι καποιο προγραμμα που εχεις παρα πολλους τροπους να το κλειδωσεις). οποτε καπως πρεπει να το προστατεψεις.

 

παραλογο γιατι ειναι φερνει λιγο προς νταβατζιλικι που λεει και ο singular γιατι δε γινεται να αγοραζω κατι για τη δουλεια μου και τι μερα που για χ ψ λογους υπαρξει ριξη εσυ να μου κατεβαζεις ρολα.

 

συμφωνω και με τον pournaras και με τον vitaminq(και πριν και τωρα) απλα καταλαβαινω και αυτα που γραφουν μερικοι συμφορουμιτες.

 

το παν παντως ειναι η συμφωνια που θα γινει.

 

vitaminq να σε ρωτησω εσυ τι θα χρεωνες σε καθε περιπτωση για ενα custom e-shop(οχι cms με pluggins) αν θες απαντας απλα απο περιεργεια ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική φίλε Pantelwolf μπορώ και εγώ να φτιάξω ένα συμφωνητικό ότι δεν έχει δικαίωμα να χρησημοποιήσει τον μηχανισμό της ιστοσελίδας ή μέρος αυτού για όσο καιρό συνεργαζόμαστε?

 

Εσύ μπορείς να το κάνεις αλλά εφόσον για σένα το πρόγραμμα είναι μαύρο κουτί.. δεν μπορείς να ξέρεις με ποιο τρόπο θα υλοποιήσει την άλλη ιστοσελίδα.. Άρα όπως είπε και ο vitamineq μπορεί άνετα να σε κοροιδέψει και χωρίς να πάρεις χαμπάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παν παντως ειναι η συμφωνια που θα γινει.

 

πολύ σωστά. το μεγάλο λάθος είναι ότι κάποιες φορές αυτή η περίπτωση δεν αναφαίρετε μέσα στη σύμβαση, και ευτυχώς ή δυστυχώς όταν υπάρξει θέμα λύσης της συνεργασίας τότε αρχίζουν και τα παρατράγουδα. ο πελάτης δε θα πάρει τον κώδικα, και φυσικά θα μιλήσει με τα χειρότερα λόγια για την εταιρεία που συνεργάστηκε (και οι δύο χαμένοι δηλαδή).

σε αυτή τη περίπτωση το κυρίως φταίξιμο είναι της εταιρείας που δε φρόντισε να ενημερώσει επαρκώς τον πελάτη για το τι παίρνει. Γιατί μη μπερδευόμαστε, η εταιρία δε πουλάει πρόγραμμα, αλλά υπηρεσία (μεγάλη διαφορά).

 

 

παραλογο γιατι ειναι φερνει λιγο προς νταβατζιλικι που λεει και ο singular γιατι δε γινεται να αγοραζω κατι για τη δουλεια μου και τι μερα που για χ ψ λογους υπαρξει ριξη εσυ να μου κατεβαζεις ρολα.

 

ας ξεκαθαρίσουμε ότι δε πουλάς το πρόγραμμα, αλλά την υπηρεσία. σε αντίθετη περίπτωση η τιμολόγηση είναι διαφορετική και φυσικά ο πελάτης κάνει την ιστοσελίδα οτι θέλει.

 

vitaminq να σε ρωτησω εσυ τι θα χρεωνες σε καθε περιπτωση για ενα custom e-shop(οχι cms με pluggins) αν θες απαντας απλα απο περιεργεια ρωταω.

 

δύσκολη ερώτηση, μιας και δεν είμαι developer για να σου απαντήσω (τουλάχιστον στο επίπεδο για να φτιάξω ένα σοβαρό e-shop μόνος μου), αλλά έχω τις γνώσεις και την εμπειρία για custom cms.

αυτό που έχω κάνει και θεωρώ οτι είναι δίκαιο και για μένα, και για τον πελάτη, είναι το εξής :

έχω θέσει ένα ποσό σαν βάση (δηλαδή έχω αναπτύξει ένα cms και το έχω κοστολογήσει ένα ποσό), και αφού ακούσω τις απαιτήσεις του πελάτη, τότε σε αυτό το ποσό προσθέτω την υπόλοιπη αμοιβή μου με βάση 1. τις ώρες που θα δουλέψω 2. την πολυπλοκότητα του project, και μερικές φορές υπολογίζοντας το κέρδος του πελάτη απο τη δουλειά μου (είναι λίγο πολύπλοκο να το θέσω γραπτός αυτό το σκεπτικό, και είναι σπάνιες αυτές οι περιπτώσεις, αλλά υπάρχουν). Κάτι άλλο που υπολογίζω είναι τυχών αμοιβές τρίτων, και πάντα την εφορία και το τεβε μου.

 

σε καμιά περίπτωση δε σκοτώνω τον κλάδο μου για δουλειές των 200 - 300 ευρώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καμιά περίπτωση δε σκοτώνω τον κλάδο μου για δουλειές των 200 - 300 ευρώ :-)

 

Μεγάλη και ολόσωστη κουβέντα. Λάθη που κάνουν οι wannabe επαγγελματίες με τη λογική "ελα μωρε εξυπηρετηση θα του κανω για να μου βρει και αλλον"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή φίλε VitamineQ εάν κλείσει η εταιρία που είναι ο νόμιμος κάτοχος της ιστοσελίδας και ο πελάτης απλά έχει μια άδεια χρήσης, τι θα γίνει?

Θα κλείσει και η ιστοσελίδα? Η θα πάρουν τηλέφωνο τον πελάτη να του πούνε, ξέρετε κλείνουμε πάρτε τα αρχεία σας? Η μήπως ακόμα χειρότερα, ξέρετε κλείνουμε και αν δεν μας δώσετε χχ.χχχ,χχ ευρώ θα κλείσουμε και την ιστοσελίδα σας?

Ή το χείριστο καμία επικοινωνία και ξαφνικά η σελίδα χάθηκε?

Την οποία έχετε πληρώσει, ΑΛΛΑ έχουμε εμείς τα δικαιώματα?

 

Το ρωτάω επειδή πολλά ειπώθηκαν πιο πάνω για eurofasma και photoshop και λέω εγώ εδώ. Αν κλείσει η singular ή η adobe, δεν νομίζω να πουνε σε κανέναν ξέρετε κλείνουμε δώστε μας χρήματα για να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε το λογισμικό που έχετε αγοράσει.

Πολύ απλά θα παραμείνει στην κατοχή του πελάτη.

 

Και κάτι δεύτερο VitamineQ,

 

Αυτή η παράμετρος περί δικαιωμάτων κώδικα πιστεύω ότι θα προβληματίσει όποιον την ακούσει και θα αποκτήσει κάποιους ενδοιασμούς όσον αφορά αν θα αναθέσει σε εταιρία να του κατασκευάσουν ιστοσελίδα και να πληρώσει για κάτι που δεν θα του ανήκει.

 

Απ' ότι διάβασα είσαι freelancer, της δουλειάς,

Δώσε μου ένα λόγο να εμπιστευτώ τα χρήματά μου σε έναν freelancer που θα μου πει ότι ο κώδικας θα του ανήκει, όταν δυσκολεύομαι να εμπιστευτώ ακόμα και την μεγαλύτερη εταιρία σε αυτό το κομμάτι.

 

Και δεν μιλάω για το τώρα, για το μετά. Τι θα γίνει αν εσύ ή ο οποιοσδήποτε freelancer φτιάξει μια ιστοσελίδα και ξαφνικά του συμβεί κάτι καλό ή κακό (άνθρωποι είμαστε) και από τέλειοι συνεργάτες με τον πελάτη ξαφνικά ο τελευταίος δεν σε βρίσκει πουθενά.

 

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο πραγμα ειναι.

Εστω οτι ξερω απο προγραμματισμο, η ξερει καποιος φιλος, γνωστος μου.

Αν κλεισει η singular πχ, ναι το προγραμμα μου μενει, αλλα μεχρι εκει, δεν εχω δικαιωμα στον κωδικα του, μου δινεται το προγραμμα μονο να το τρεξω, οχι να του πειραξω τον κωδικα.

Εστω τωρα οτι για κανα 6αμηνο δουλευω μια χαρα, ερχεται λοιπον ο νεος υπουργος οικονομικων και κανει καμποσες αλλαγες, τις οποιες δεν μπορω εγω να εφαρμοσω πανω στο προγραμμα με τις ρυθμισεις παραμετρων μονο, αλλα πρεπει να επεμβω στον κωδικα. Μπορω; Οχι.

Αρα μενω με ενα δικο μου μεν, αλλα αχρηστο προγραμμα.

 

Με την ιστοσελιδα βεβαια ειναι πιο απλα τα πραγματα. Διοτι ναι μεν στα χαρτια δεν σου ανηκει κατι, αλλα αν κλεισει η εταιρια, ο κωδικας (ο πιο πολυς τουλαχιστον) ειναι ανοικτος, και κανενας δε θα βρεθει να σου πει τιποτε αν τον αλλαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... μπορεί να ξεκίνησα αυτή τη συζήτηση για να λύσω/επιβεβαιώσω κάποια πράγματα αλλά μερικά που ακούγονται εδώ με βγάζουν από τα ρούχα μου! (που λέει ο λόγος :-) ). Και φυσικά ο singular που έχει την ανίθετη άποψη με όλους τους υπόλοιπους καλά κάνει και τη λέει μιας και βοηθαέι στην οικονομία της συζήτησης. Απλά μερικές παρατηρήσεις από τη μεριά που το βλέπω εγώ

1) Ναι μεν είναι όλα θεμα συμφωνίας αλλά αν μια συμφωνία τα προέβλεπε όλα δε θα ήμασταν εδώ να συζητούσαμε. Άλλοστε ακόμα και στην περίπτωση που κάτι προβλέπεται από μια σύμβαση αν αυτό κριθεί παράνομο μπορεί να θιχτεί στα δικαστήρια (τελείως ακραία περίπτωση βέβαια!)

2)Αν κλείσει η εταιρεία ή ο freelancer ποιος σε καλύπτει για να μην "κατεβάσει ρολά" το site. Φαντάζομαι αυτός που θα σε κάλυπτε αν είχες την ασφάλεια του αυτοκινήτου σου στην ΑΣΠΙΣ Ασφαλιστική τώρα που έκλεισε. Ουσιαστικά κανείς :confused:

3)φυσικά και μπορείς να βάλεις τον freelancer ή την εταιρία να υπογράψει ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει αλλού τον κώδικα αλλά θα είναι σαν να βάζεις τον υδραυλικό σου να υπογράψει ότι δε θα ξαναφτιάξει καμία βρύση όπως έφτιαξε τη δική σου (τρόπος που κραταέι τον κάβουρα κτλ κτλ)

4)Ποιος ο λόγος να εμπιστευτείς ένα freelancer από μία εταιρία. Αν είχες εμπειρία θα ήξερες ότι ο freelancer σχεδόν πάντα θα λύσει άμεσα οποιοδήποτε πρόβλημα σε αντίθεση με την εταιρία που συνήθως θα σε έχει στο περίμενε. Αυτό τελέιως γενικά βέβαια, μπορεί να συμβεί και το αντίθετο.

5)Αυτό που λές singular (οι υπάλληλοί σου να ενημερώνουν το site) γίνεται με 2 τρόπους. Ο πρώτος έιναι να πληρώσεις τον freelancer και για σελίδα διαχείρησης όπου θα μπαίνουν οι υπάληλοι και θα κάνουν ότι αλλαγές έχουν προβλευθεί (πάλι κανένα δικαίωμα στον κώδικα) και ο δεύτερος να πληρώσεις από την αρή πολλά πραπάνω με την προύπόθεση να σου ανήκει ο κώδικας , όποτε μπορείς να μπεις με ftp και να κάνεις παρτυ στον κώδικα!!!! :-)

6)Φαντάσου ότι ενας developer για να φτιάξει ένα e-shop έχει ξοδέψει πολύ καιρό δουλειάς και έχει κάνει πολλές προσαρμογές για να ικανοπιήσει τις δικές σου ξεχωριστές απαιτήσεις. Φαντάζεσαι να πάρει κάποιος άλλος τον κώδικα μετά απο 1 μήνα και να τον παρουσιάσει ως δικό του;

 

Ουφ, τελέιωσα. sorry για το μακροσκελές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ιστοσελιδα βεβαια ειναι πιο απλα τα πραγματα. Διοτι ναι μεν στα χαρτια δεν σου ανηκει κατι, αλλα αν κλεισει η εταιρια, ο κωδικας (ο πιο πολυς τουλαχιστον) ειναι ανοικτος, και κανενας δε θα βρεθει να σου πει τιποτε αν τον αλλαξεις.

 

Ποιός κώδικας, αφού υποτίθεται ότι δεν έχεις πρόσβαση στον κώδικα, είναι της εταιρίας που στο έφτιαξε. Εκτός αν εννοείς να τον αγοράσεις.

 

2)Αν κλείσει η εταιρεία ή ο freelancer ποιος σε καλύπτει για να μην "κατεβάσει ρολά" το site. Φαντάζομαι αυτός που θα σε κάλυπτε αν είχες την ασφάλεια του αυτοκινήτου σου στην ΑΣΠΙΣ Ασφαλιστική τώρα που έκλεισε. Ουσιαστικά κανείς

 

+1, περιμένω απαντήσεις από τους υπόλοιπους σε αυτό.

 

Αν είχες εμπειρία θα ήξερες ότι ο freelancer σχεδόν πάντα θα λύσει άμεσα οποιοδήποτε πρόβλημα σε αντίθεση με την εταιρία που συνήθως θα σε έχει στο περίμενε. Αυτό τελέιως γενικά βέβαια, μπορεί να συμβεί και το αντίθετο.

 

Καταρχήν ανάλογα την εταιρία και ανάλογα τον freelancer γι' αυτό που λες και όχι λόγω εμπειρίας. Εμπειρία έχουμε όλοι όσοι συμμετέχουμε σε αυτή τη συζήτηση θέλω να πιστεύω.

 

Εσυ όταν σου ζητήσει ο freelancer 20.000 και η εταιρία 25.000, που από τα ποσά καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για ένα σοβαρό project, θα κοιτάξεις τα 5.000 διαφορά ή την μεγαλύτερη ασφάλεια της εταιρίας?

Γενικά πες μας πως λειτουργείς για μια σοβαρή επένδυση, βάση τιμής ή ποιότητας?

Θα διαλέξεις τον "Δημήτρη" ή την ΑΕ.

 

Σίγουρα οι freelancers θα τα εκτιμήσουν περισσοτερο αυτά τα χρήματα και θα τους έχεις και στο κινητό. Αλλά όταν το πράγμα σοβαρεύει πολύ, όταν θα στηριχτείς επαγγελματικά σε αυτό που θέλεις να σου φτιάξουν, τότε πας σε εταιρία.

Για κάτι πιο απλό εώς μέτριο, σίγουρα μια πολύ καλή επιλογή είναι και οι freelancers.

 

και ο δεύτερος να πληρώσεις από την αρή πολλά πραπάνω με την προύπόθεση να σου ανήκει ο κώδικας , όποτε μπορείς να μπεις με ftp και να κάνεις παρτυ στον κώδικα!!!!

 

Πόσα παραπάνω δηλαδή βρε παιδιά freelancers, γιατί δεν μας λέτε?

Πχ ένα eshop το πούλησες 5,000. Σου πήρε δύο μήνες να το φτιάξεις. Πόσο πουλάς το κώδικα αφού τα 5.000 ήταν μόνο για μια άδεια χρήσης?

6.000?

10.000?

100.000???

Είμαι περίεργος ας μας απαντήσει κάποιος freelancer έστω στο περίπου.

 

 

Φαντάσου ότι ενας developer για να φτιάξει ένα e-shop έχει ξοδέψει πολύ καιρό δουλειάς και έχει κάνει πολλές προσαρμογές για να ικανοπιήσει τις δικές σου ξεχωριστές απαιτήσεις. Φαντάζεσαι να πάρει κάποιος άλλος τον κώδικα μετά απο 1 μήνα και να τον παρουσιάσει ως δικό του;

 

Τελικά δεν σου δίνουν κώδικα για να μην τον μεταπωλήσεις σαν δικό σου ή για να σε δέσουν με την "συντήρηση" και για ότι αλλαγές χρειαστείς να τρέχεις σε αυτούς?

 

 

Δεν θέλω να είμαι το πνεύμα αντιλογίας εδώ μέσα, απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο.

ΔΕΝ θέλω να είμαι ο κάτοχος του κώδικα, ούτε να έχω τα δικαιώματα σε αυτόν. Δεν θέλω να τον πουλήσω. Να υπογράψω κιόλας για όλα αυτά.

 

Ίσως επειδή ότι εχω φτιάξει μέχρι τώρα το δίνω έτσι και δεν έχω σκεφτεί αυτή την εκδοχή.

 

Πρώτη φορά πάντως ακούω "άδειες χρήσης" να ξεκινάνε απο 2.000 και να φτάνουν σε δεκάδες ή ακόμα και εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ.

Γιαυτό λέω ότι δεν συγκρίνεται το web des/dev με μια άδεια λογισμικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναμαι και εγώ. δύσκολη μέρα η σημερινή αλλά η καλύτερη της βδομάδας (σκ ολεεε)

 

δε ξέρω τι να πρωτοαπαντήσω .

 

φίλτατε singular ναι καλά διάβασες. είμαι freelancer εδώ και δύο χρόνια τώρα, και μπορώ να πω οτι έκανα τη καλύτερη επιλογή όσον αφορά τη ψυχική μου υγεία. Στη δουλειά είμαι είμαι 10 χρόνια τώρα, και έχω δουλέψει όλο και όλο σε 2 εταιρείες ως υπάλληλος , αλλά είχα συνεργαστεί και συνεργάζομαι ακόμα και με κάποιες άλλες διαφημιστικές ως εξωτερικός συνεργάτης.

τα λέω αυτά για να καταλάβεις οτι ότι λέω στις προηγούμενες σελίδες δε τα έχω βγάλει από το κεφάλι μου, αλλά είναι πράγματα που έχω δει μπροστά μου.

Καλός ή κακός αυτή είναι η ταχτική που εφαρμόζετε. τώρα αν όσες εταιρείες έχω δουλέψει και έχω συνεργαστεί είναι νταβατζήδες τι να πω. έτυχα στις περιπτώσεις (που δε νομίζω).

 

στις περισσότερες περιπτώσεις ο όρος άδεια χρήσης δεν υπάρχει. και λέω στις περισσότερες γιατί υποτίθεται οτι δε παίρνεις ένα πακέτο software, αλλά σου παρέχετε μια υπηρεσία. δε πληρώνεις ένα πρόγραμμα, πληρώνεις την υπηρεσία που σου παρέχετε με απλά λόγια. δηλαδή πληρώνεις τη δυνατότητα να πουλάς ή να προβάλλεσαι από και στο ίντερνετ.

 

η σύγκριση με τα προγράμματα eurofasma κλπ ήταν ως προς τον κώδικα περισσότερο. ούτε για άδεις χρήσης ούτε τίποτα άλλο .

 

το λοιπόν. άν μια εταιρία έχει φτιάξει ένα e-shop ή ένα forum και πουλάει το πακέτο με άδεια χρήσης, μπορείς να το πληρώσεις να το κατεβάσεις και να το κάνεις ότι θες (υπάρχουν κάποιες δικλίδες για να μη το χρησιμοποιήσεις αλλού αλλά αυτό είναι άλλο θέμα -σπάνε συν της άλλης)

 

αν πας σε μια εταιρεία και ζητήσεις να σου φτιάξουν ένα e-shop για την επιχείριση σου, ουσιαστικά θα αγοράσεις υπηρεσία και όχι πρόγραμμα όπως εσύ το εννοείς. και ο κώδικας είναι περιουσία της εταιρείας, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΙ ΑΛΛΙΩΣ όπως έχουμε πει και στις προηγούμενες σελίδες.

 

αν θες να αγοράσεις την ιστοσελίδα σου το λές απο την αρχή και έληξε το θέμα.

 

στην ερώτηση που κάνεις για το τι θα γίνει αν κλείσει μια επιχείρηση, προφανώς αν είναι σοβαρή επιχείρηση θα σου δώσει πρόσβαση στο ftp να το κατεβάσεις. αλλιώς μπορείς πάντα να το πας το θέμα δικαστικά. τώρα αν πεθάνει ο freelancer, ας πλήρωνες την ιστοσελίδα απο την αρχή. δεν υπάρχει περίπτωση να τη πάρεις.

 

τώρα γιατί να προτιμήσει κάποιος τον Δημητράκη απο την ΑΕ , είναι καθαρά δικό του θέμα. αν εγώ προσωπικά ήθελα να επενδύσω τόσα χρήματα για μια ιστοσελίδα, θα έκανα μια έρευνα αγοράς κοιτάζοντας και το portfolio του freelnacer , και της εταιρείας που θα διάλεγα, όπως θα επικοινωνούσα και με πελάτες και των δύο για να πάρω πληροφορίες για τη συνεργασία που είχανε. Δε μιλάω για το θέμα εμπιστοσύνης για τον κώδικα γιατί τα είπα πιο πάνω. freelancer είναι, πολυεθνική είναι, ΑΕ είναι ο κώδικας δε σου ανήκει.

για μια σοβαρή επένδυση θα λειτουργούσα βάση ποιότητας πάντως και όχι βάση τιμής.

 

μιλώντας υποθετικά θα σου πούλαγα τον κώδικα πενταπλάσια απο όσο θα σε χρέωνα για την ιστοσελίδα, (και ίσως και περισσότερο, ανάλογα τα οφέλη που θα πίστευα οτι θα είχες εσύ ή κάποιος άλλος που θα πέσει στα χέρια του ο κώδικας) και ας μου υπογραφές 100 χαρτιά ότι δε θα τον χρησιμοποιήσεις αλλού.

 

Δε ξέρω τι έχεις φτιάξει και το έχεις δώσει έτσι. δεν μας έχεις πεί με ποια ιδιότητα μιλάς, αν θες πες μας. είσαι ο πελάτης που ισχυρίζεται οτι του ανήκει ο κώδικας, ή ένας επαγγελματίας του κλάδου που έχει διαφορετική πολιτική όσον αφορά το θέμα;

 

οι απαντήσεις είναι χωρίς quote, αλλά μετά από δουλειά τα πολλά quote φαντάζουν πολυτέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ VitamineQ

 

Να διευρκινήσω την ιδιότητά μου.

Καταρχήν εργάζομαι σε εταιρία πληροφορικής σαν σύμβουλος σε εμπορικές και λογιστικές εφαρμογές όσον αφορά την εγκατάσταση παραμετροποίηση και εκπαίδευση πελατών τα τελευταία 7 χρόνια.

Δεν είμαι freelancer ούτε έχω την εμπειρία ενός επαγγελματία στην ανάπτυξη μιας ιστοσελίδας. Έχω ασχοληθεί μόνος μου και έχω φτάσει σε ένα σημείο να μπορώ να φτιάξω μια αξιόλογη ιστοσελίδα. Αλλά εως ένα σημείο. Πολύ ικανοποιητικό όμως από το feedback των ατόμων που έχουν συνεργαστεί μαζί μου. Θα με χαρακτήριζα σαν έναν καλό ερασιτέχνη του είδους.

 

Αυτή την περίοδο όμως θέλω να κάνω κάτι και για τον εαυτό μου. Αλλά για το project που έχω στο μυαλό μου, μου λείπει η τεχνογνωσία για να το κατασκευάσω μόνος. Δεν είμαι επαγγελματίας όπως είπα. Έτσι είμαι σε αναζήτηση κάποιας σοβαρής εταιρίας ή κάποιου σοβαρου freelancer για να μου κάνει την δουλειά.

 

Όπως κατάλαβες μιλάω για μία σοβαρή επένδυση και όχι για κάτι απλό. Η σκέψη μου έχει ως εξής, μετά την δημιουργία της ιστοσελίδας και εφόσον μετά από χ χρόνο έχει βλέψεις για έσοδα, να ανοίξω και μια εταιρία να πάρω και σιγά σιγά κάποιο προσωπικό και να δουλεύουμε πάνω στην ιστοσελίδα σαν εταιρία.

 

Κατάλαβες και ίσως με δικαιολογήσεις και σε ένα σημείο γιατί έπεσα από τα σύννεφα όταν διάβασα εδώ ότι δεν θα πάρω κώδικα στα χέρια μου και ακόμα χειρότερα ότι δεν θα μου ανήκει. :shock:

 

Θα κλείσω λέγοντας ότι συμφωνώ ότι είναι θέμα συμφωνητικού είτε είναι εταιρία είτε freelancer. Επίσης αναγνωρίζω την μεγάλη προυπηρεσία σου στον χώρο και καταλαβαίνω ότι η άποψη σου πατάει γερά σε αυτή και την σέβομαι.

 

Ώρα λοιπόν για αναζήτηση ενός σοβαρού συνεργάτη και ένός ιδανικού συμφωνητικού...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα να μην χρησιμοποιείτε plugin και κώδικα για τον οποίο δεν έχετε δικαιώματα και ιδιαίτερα χωρίς συνεννόηση με τον developer.

Μπορεί ο developer να έχει χρησιμοποιήσει Plugin ή κώδικα του εμπορίου (Α) για να υλοποιήσει κάποια δυνατότητα στο website (Β).

Η άδεια χρήσης για το προϊόν (Α) επιτρέπει στον developer να το χρησιμοποιεί στα προϊόντα του.

Η άδεια αυτή όμως δεν μεταβιβάζεται, οπότε αν κάποιος τρίτος χρησιμοποιήσει το (B) για υλοποίηση δικής του λύσης, τότε είναι παράνομος γιατί χρησιμοποιεί χωρίς άδεια το (Α). Η εταιρεία που έχει τα δικαιώματα για το (Α) μπορεί να τον κυνηγήσει νομικά και αυτό "καίει" τις μεγάλες εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

singular πάλι καλά που έγινε η συζήτηση εδώ, και θα αποφύγεις κακοτοπιές :)

 

φρόντισε να τα ξεκαθαρίσεις αυτά τα πράγματα απο την αρχή για νασαι καλυμμένος.

 

καλή αναζήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα να μην χρησιμοποιείτε plugin και κώδικα για τον οποίο δεν έχετε δικαιώματα και ιδιαίτερα χωρίς συνεννόηση με τον developer.

Μπορεί ο developer να έχει χρησιμοποιήσει Plugin ή κώδικα του εμπορίου (Α) για να υλοποιήσει κάποια δυνατότητα στο website (Β).

Η άδεια χρήσης για το προϊόν (Α) επιτρέπει στον developer να το χρησιμοποιεί στα προϊόντα του.

Η άδεια αυτή όμως δεν μεταβιβάζεται, οπότε αν κάποιος τρίτος χρησιμοποιήσει το (B) για υλοποίηση δικής του λύσης, τότε είναι παράνομος γιατί χρησιμοποιεί χωρίς άδεια το (Α). Η εταιρεία που έχει τα δικαιώματα για το (Α) μπορεί να τον κυνηγήσει νομικά και αυτό "καίει" τις μεγάλες εταιρείες.

 

Αν κατάλαβα καλά,

 

Θέλει ο πελάτης να φτιάξει ένα e-shop πχ.

Πάει στην εταιρία τα συμφωνούν και η εταιρία ξεκινάει την ανάπτυξη.

Η εταιρία έχει πληρώσει και έχει τα δικαιώματα να χρησιμοποιεί το χ script, το οποίο και χρησιμοποίησε για την δημιουργία του παραπάνω e-shop.

Τελειώνει η ανάπτυξη και το παραδίδει στον πελάτη.

 

Αυτό που κατάλαβα ειναι το εξής,

 

Για όσο καιρό ο κώδικας παραμένει στην εταιρία που κατασκεύασε το e-shop ο πελάτης δεν έχει πρόβλημα με τα δικαιώματα.

Εαν όμως η εταιρία παραδώσει στον πελάτη τον κώδικα και δεδομένου ότι η άδεια του λογισμικού δεν μεταβιβάζεται, θα έχει πρόβλημα ο πελάτης?

 

Σωστά ή κατάλαβα λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην μπερδεύεται τις άδειες χρήσεις λογισμικού με τις συμβάσεις έργου με τους διάφορους developers.. Στο ένα φυσικά δεν δικαιούσε πηγιαίο κώδικα και στο άλλο και βέβαια δικαιούσε (έκτος και αν ρητά προβλέπει κάτι διαφορετικό η σύμβαση)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...