Προς το περιεχόμενο

Δικαιώματα στον κώδικα


hartzoua

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κατάλαβα καλά,

 

Θέλει ο πελάτης να φτιάξει ένα e-shop πχ.

Πάει στην εταιρία τα συμφωνούν και η εταιρία ξεκινάει την ανάπτυξη.

Η εταιρία έχει πληρώσει και έχει τα δικαιώματα να χρησιμοποιεί το χ script, το οποίο και χρησιμοποίησε για την δημιουργία του παραπάνω e-shop.

 

 

το αρχικό θέμα είναι οτι η εταιρεία ανέπτυξε για τον πελάτη ένα e-shop και δεν πήρε ένα έτοιμο script. Ίσως σε αυτό το σημείο έχεις μπερδέψει. όλα αυτά που λέμε οτι ο κώδικας ανήκει στον developer είναι για την περίπτοση που ο developer έχει γράψει τον κώδικα μόνος του.

 

Δηλαδή. Αν το σιτε σου είναι με joomla τότε έχεις το δικαίωμα να κάνεις στον κώδικα ότι θές. Αν το σιτε είναι σε joomla αλά ο developer έφτιαξε ένα δικό του plugin για μια συγκεκριμένη δουλεία που του ζήτησες και δεν ήταν μέσα στις δυνατότητές του jomla, τότε μπορείς ελεύθερα να πάρεις όλο το σιτε ΕΚΤΟΣ απο το συγκεκριμένο plugin που έχει προγραμματίσει ο developer με δικό του κώδικα .

 

σε περίπτωση κάποιου πληρωμένου script δέ βλέπω τον λόγο να μη μπορεί να σου μεταβιβάσει την άδεια χρήσης μιας και ο κώδικας δεν είναι δημιούργημα του developer (και προφανώς θα είναι πληρωμένη και η αγωρά του script και η δουλειά παραμετροποίησης του)

 

ελπίζω να έδωσα κατανοητό παράδειγμα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για να γίνω πιο σαφής. Έστω ότι ως developer φτιάχνω ένα site και χρησιμοποιώ ένα datagrid control από την εταιρεία ABCD. Αν το control αυτό το έχω αγοράσει στο όνομά μου ως developer, τότε δεν έχει δικαίωμα άλλος να χρησιμοποιήσει την εφαρμογή εκτός από τον πελάτη μου. Ακόμα και αν πουλήσω τον κώδικα στον πελάτη, αν ήταν τέτοια η συμφωνία, δεν έχει δικαίωμα άλλος να τροποποιήσει τον κώδικα στις σελίδες που το περιλαμβάνουν εκτός αν αγοράσει και αυτός από την ABCD τα δικαιώματα να χρησιμοποιήσει αυτό το datagrid.

 

Αν το control δεν ήταν αγορασμένο με developer licence αλλά με domain ή website licence, τότε ΑΝ παραχωρήσω στον πελάτη τον κώδικα τότε έχει το δικαίωμα να επέμβει και δικός του άνθρωπος.

 

Ειδική προσοχή χρειάζεται καθώς κάποια commercial controls/plugins κλειδώνουν με βάση το domain ή το ip του server. Αν τα περάσει κάποιος σε άλλον server τότε καθίστανται αυτόματα ανενεργά.

 

Αν σε κάποιον τα παραπάνω φαίνονται κινέζικα, τότε ας μην ασχοληθεί ακόμα, έχει καιρό μπροστά του. Όσοι κατάλαβαν ας τα έχουν στα υπ'όψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνω πιο σαφής. Έστω ότι ως developer φτιάχνω ένα site και χρησιμοποιώ ένα datagrid control από την εταιρεία ABCD. Αν το control αυτό το έχω αγοράσει στο όνομά μου ως developer, τότε δεν έχει δικαίωμα άλλος να χρησιμοποιήσει την εφαρμογή εκτός από τον πελάτη μου. Ακόμα και αν πουλήσω τον κώδικα στον πελάτη, αν ήταν τέτοια η συμφωνία, δεν έχει δικαίωμα άλλος να τροποποιήσει τον κώδικα στις σελίδες που το περιλαμβάνουν εκτός αν αγοράσει και αυτός από την ABCD τα δικαιώματα να χρησιμοποιήσει αυτό το datagrid.

 

Αν το control δεν ήταν αγορασμένο με developer licence αλλά με domain ή website licence, τότε ΑΝ παραχωρήσω στον πελάτη τον κώδικα τότε έχει το δικαίωμα να επέμβει και δικός του άνθρωπος.

 

Ειδική προσοχή χρειάζεται καθώς κάποια commercial controls/plugins κλειδώνουν με βάση το domain ή το ip του server. Αν τα περάσει κάποιος σε άλλον server τότε καθίστανται αυτόματα ανενεργά.

 

Αν σε κάποιον τα παραπάνω φαίνονται κινέζικα, τότε ας μην ασχοληθεί ακόμα, έχει καιρό μπροστά του. Όσοι κατάλαβαν ας τα έχουν στα υπ'όψιν.

 

 

Όπως δηλαδή λέω και πιο πάνω,

 

φτιάχνει ο developer το eshop και χρησημοποιεί κάποια commercial script για να καλυψει τυχόν ιδιαίτερες απαιτήσεις του πελάτη του.

 

Μετά ο developer ας πούμε ότι δίνει τον κώδικα στον πελάτη του.

Εδώ μας λέει ο stavrosD ότι μπορεί να έχουμε πρόβλημα ανάλογα με το licensing του ή των plugin που έχει αγοράσει και χρησημοποιεί ο developer.

 

Σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.

 

Συγκεκριμένα σε κάποια control που έψαχνα μήπως τα αγοράσω ανάφερε τα εξής:

 

Valid for 1 developer

The Licenses allow 1 developer to work with the design-time product. If you purchase a license for multiple products, i.e. T*****k Premium Collection for .NET Developer License with Subscription and Priority Support, still only 1 developer would be allowed to use all the individual product suites that are included in the package.

 

Unlimited deployments

 

T*****k Developer Licenses have no run-time limitations and allow the licensed developer to use the T*****k controls for an UNLIMITED number of applications spread across various servers (and domains). The controls work without license keys and can be installed on more than one machine as long as only the licensed developer is using the design-time product.

 

Το κλειδί στην τελευταία παράγραφο είναι "only the licenced developer is using the design-time product". Ακόμα και σε μια ομάδα προγραμματιστών, αν χρησιμοποιούν πολλοί το ίδιο προϊόν για την ανάπτυξη ενός website, πρέπει να αγοράσουν μια άδεια για τον καθένα. Η κάθε άδεια κάνει 1299$ (+ΦΠΑ στο τελωνείο για να μπορεί να περάσει όλο το ποσό στα έξοδα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συμπέρασμα από την παραπάνω συζήτηση είναι ότι υπάρχουν κάποιοι λογικοί κανόνες αλλά αν δεν είσαι εξασφαλισμένος με κάποια σύμβαση το κάθε πράγμα μπορεί να ερμηνευτεί από τον καθένα όπως τον βολεύει. Οσο δύσκολο κι αν είναι ειδικά σε μικρές κοινωνίες να βάζεις τον άλλο να υπογράφει συμβάσεις, αν θέλεις να κάνεις κάτι σοβαρό και να μετριάσεις τον κίνδυνο των "σφαλιάρων" ("τελικά δεν το θέλω το site", "τελικά βρήκα ένα ξάδερφο του μπατζανάκη μου που ασχολείται με ιστιοσελίδες:-D" κτλ) πρέπει να μπείς σ αυτή τη διαδικασία.

 

Μήπως θα μπορούσε κάποιος freelancer να "ανεβάσει" κάποιο πρότυπο σύμβασης ώστε να το χρησιμοποιήσουν και οι υπόλοιποι ως μπούσουλα;

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το eurofasma ναι φίλε hartzoua το γνωρίζω γιατί είναι η δουλειά μου.

Και το πληρώνεις και δεν μπορείς να το πειράξεις και πληρώνεις ετήσιο release για να έχεις δικαίωμα για νέες εκδόσεις. Αλλά πιστεύω ότι δεν έχει καμία σχέση με την αγορά μιας ιστοσελίδας.

 

Ναι να υπογράψω ότι δεν θα το μεταπωλήσω αυτούσιο ή τμηματικά, ούτε θα το χρησημοποιήσω κάπου αλλού.

Αλλά όχι να μη μου δώσεις και στοιχεία ftp ή να μου κρυπτογραφήσεις κώδικα.

Και αν εγώ θέλω να το πάω σε άλλη εταιρία hosting? Τι θα γίνει θα με υποχρεώσεις να το αφήσω στους συνεργάτες σου hostαδες? Και από εκεί θα τα πάρεις?

 

Δηλαδη η Singular σου δινει τον κωδικα και σου λεει οτι αμα θες να βαλεις εσυ ενα κουμπακι μπορεις να το κανεις?

 

 

 

 

 

Εγώ θέλω να έχω τους δικούς μου άνθρωπους / υπαλλήλους για να το καταφέρνω αυτό, και όχι τον τρίτο που θα μου πεί ολοκλήρωση σε δέκα μέρες και κόστος 2500 ευρώ.

Με λίγα παραπάνω χρήματα έχω δύο υπαλλήλους, ΕΝΤΟΣ, που θα μου κάνουν την δουλειά όταν τη θέλω και όσες αλλαγές και αν γίνουν θα πάρουν πάντα τον μισθό τους.

Τοτε δεν θα μεταπουλησεις το προγραμμα, αρα δεν θα εχεις προβλημα. επισης οποιος υπαλληλος μπορει να σου κανει modules και design για κατι που εχτισε καποιος αλλος, τοτε μπορει χτισει και μονος του. Σου κανω παραπομπη στη προηγουμενη ερωτηση με την Singular

 

 

Θα ήθελα να παρακαλέσω όποιον ασχολείται επαγγελματικά με κατασκευή ιστοσελίδων να παραθέσει την γνώμη του και την τακτική που ακολουθεί στο συγκεκριμένο θέμα.

 

Συνειρμος... Ενας ΙΤmanager πρεπει να δινει παντα δωρεαν συμβουλες μεσω ιντερνετ αλλα ενας δικηγορος ή γιατρος σου λεει... "ελα απο το γραφειο"

Αν και στα περισσοτερα σε καλυψε ο Σταυρος, μη ξεχνας οτι εδω ειναι Ελλαδα και δεν υπαρχουν πολλα νομικα πλαισια.

Δεν υπαρχει νομικο πλαισιο να καλυπτει εσενα ή τον Developer για αυτο και μονο τον λογο κανε συμβαση και μεσα στο συμβολαιο να τονιζεις αυτες τις λεπτομερειες ανεξαρτητα εαν εισαι developer, αγοραστης, επενδυτης. Αν θες να μην εχεις ποτε μα ποτε κανενα προβλημα νομικο ή αλλο κανε προσληψη σε εναν προγραμματιστη, νομικα οτι κωδικα αναπτυξει ειναι δικος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη η Singular σου δινει τον κωδικα και σου λεει οτι αμα θες να βαλεις εσυ ενα κουμπακι μπορεις να το κανεις?

 

Γενικά όχι, αλλά σε πληροφορώ ότι στο μεγάλο erp γίνεται και να πειράξεις browsers και να προσθέσεις κουμπιά και να βγάλεις custom reports. Επίσης σε όλα τα προγράμματα έχεις πρόσβαση στην βάση δεδομένων.

Αλλά δεν ήταν εκεί το θέμα. Ξαναλέω ότι ένας κατασκευαστής λογισμικού που εμπορεύεται μια εφαρμογή και πουλάει μια άδεια χρήσης στα 1000 ευρώ τον χρόνο, δεν μπορεί να δώσει πηγαίο κώδικα και είναι λογικό.

 

Ένας developer που φτιάχνει κάτι custom που θα εξυπηρετήσει έναν και μόνο, και θα το πληρώσει ένας και μόνο, γιατί να μην έχει πρόσβαση στον κώδικα να τον παραμετροποιεί μόνος του; Εννοείται ότι δεν θα έχει δικαίωμα για μεταπώληση.

 

Άμα ήταν έτσι να καταργηθεί και το joomla, wordpress κτλ..να κλείσει ο κώδικας και να ζητάνε λεφτά και αυτοί.

 

 

 

Ερώτηση προς developers,

πόσα χρήματα έχετε βγάλει δουλεύοντας πάνω σε ένα έτοιμο cms τύπου joomla και wp? Δίνετε μετά τον κώδικα ή και αυτός είναι δικός σας;

 

Εντελώς φιλικά το τελευταίο.

 

Αν θες να μην εχεις ποτε μα ποτε κανενα προβλημα νομικο ή αλλο κανε προσληψη σε εναν προγραμματιστη, νομικα οτι κωδικα αναπτυξει ειναι δικος σου.

 

Συμφωνώ σε αυτό και το γνωρίζω.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Τέλος θα ήθελα να πώ ότι μετά από επικοινωνία με επαγγελματίες διαπίσθωσα τα εξής όσον αφορά το θέμα:

 

- Εάν η εταιρία ή ο freelancer έχει αναπτύξει ο ίδιος μια εφαρμογή cms που την χρησημοποιεί και την παραμετροποιεί για να φτιάξει όποια ιστοσελίδα του ζητηθεί, τότε αυτός δεν δίνει κώδικα.

 

Αυτό το βρίσκω λογικό διότι υποτίθεται ότι εάν σου δώσει τον κώδικα είναι σαν να σου δίνει το προϊόν του.

 

- Εάν τώρα η εταιρία ή ο freelancer φτιάξουν κάτι εντελώς custom χωρίς να βασιστούνε σε κάποια πλατφόρμα τους τότε το πιο λογικό είναι να σου δώσουν τον κώδικα γιατί είναι κάτι εντελώς custom και υποτίθεται ότι θα καλύψει μόνο εσένα που το ζήτησες.

Σε αυτήν την περίπτωση είναι στην κρίση της εταιρίας - developer.

Είτε θα στον δώσει δωρεάν, είτε με ένα ποσοστό πάνω στην τιμή του project. Δηλαδή εαν το όλο website στοίχησε 1000 ευρώ και σου πεί +40% για τον κώδικα τότε θα πληρώσεις άλλα 400 ευρώ για να τον αποκτήσεις.

 

Τα παραπάνω είναι γενικά, δεν αναφέρομαι σε καμία εταιρία ή freelancer συγκεκριμένα, είναι ένα ρεσουμέ από αυτά που άκουσα από πολλούς.

 

Και τα βρίσκω λογικά.

 

Προτείνω το συγκεκριμένο θέμα να γίνει 'sticky' γιατί είναι άκρως ενδιαφέρον και περιέχει θέματα που πρέπει να απασχολούν κάθε developer

...και αγοραστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα για τα CMS.

 

Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν open source CMS, τα οποία έχουν GPL ή LGPL άδεια χρήσης. Για παράδειγμα τα Joomla, Drupal, Plone έχουν αυτή την άδεια χρήσης.

 

Βρήκα και ελληνική μετάφραση της άδειας χρήσης για όποιον έχει πρόβλημα με τις ξένες γλώσσες

http://www.eexi.gr/?q=node/16

http://stillmover.tripod.com/Adana/

 

Στην άδεια αυτή αναφέρεται ρητά:

 

3. Επιτρέπεται η αντιγραφή και διανομή του Προγράμματος (ή έργου βασισμένο σε αυτό, σύμφωνα με την Ενότητα 2) σε μορφή κώδικα ή εκτελέσιμη μορφή, σύμφωνα με τους όρους των Ενοτήτων 1 και 2 ανωτέρω, με την προϋπόθεση ότι προβαίνετε και σε μία εκ των ακόλουθων ενεργειών:

 

 

α) Συνοδεύετε το Πρόγραμμα με τον πλήρη αντίστοιχο πηγαίο κώδικα σε μορφή αναγνώσιμη από μηχανή, ο οποίος πρέπει να διανέμεται υπό τους όρους των Ενοτήτων 1 και 2 παραπάνω, σε ένα συνηθισμένο μέσο ανταλλαγής λογισμικού - ή,

β) Συνοδεύετε το Πρόγραμμα με γραπτή προσφορά, ισχύουσα τουλάχιστον για τρία χρόνια και με χρέωση όχι μεγαλύτερη από το κόστος διανομής του κώδικα, παράδοσης σε οποιονδήποτε τρίτο ενός πλήρους αντιγράφου του αντίστοιχου πηγαίου κώδικα σε μορφή αναγνώσιμη από μηχανή, ο οποίος πρέπει να διανέμεται υπό τους όρους των Ενοτήτων 1 και 2 ως ανωτέρω, σε συνηθισμένο μέσο ανταλλαγής λογισμικού- ή,

γ) Συνοδεύετε το Πρόγραμμα με τις πληροφορίες που λάβατε σχετικά με την προσφορά διανομής του αντίστοιχου πηγαίου κώδικα. (Η εναλλακτική αυτή επιλογή επιτρέπεται μόνο για μη εμπορική διανομή και μόνο εφόσον λάβατε το πρόγραμμα σε κώδικα μηχανής ή άλλο παράγωγο κώδικα ή εκτελέσιμη μορφή με αυτήν την προσφορά, σύμφωνα με την Υποενότητα [β] παραπάνω.)

 

 

Από τα παραπάνω είναι σαφές ότι όποιος έχει φτιάξει site στηριγμένο σε CMS υποχρεούται να δώσει και τον κώδικα, καθώς η περίπτωση (γ) είναι μόνο για μη εμπορική διανομή. Από την στιγμή που κάποιος πληρώνεται για ένα site είναι εμπορικό προϊόν.

 

 

Αν κάποιος έχει πληρώσει για site το οποίο βασίζεται σε CMS δικαιούται τον κώδικα χωρίς επιβάρυνση (άντε το πολύ 5€ για το CD και τα ταχυδρομικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά Joomla και λοιπά CMS δεν έχω άποψη δεδομένου ότι δεν τα χρησιμοποιώ αλλά προτιμώ να δημιουργώ δικό μου κώδικα. Όσο αφορά τα υπόλοιπα και σχολιάζοντας κάποια από τα γραφόμενα του singular

τα custom reports που αναφέρεις είναι η δυνατότηα που σου δίνει η συγκεκριμένη εφαρμογή (στην περίπτωσή σου αναφέρεις erp). Αντίστοιχα το admin panel ενός δυναμικού site μπορεί να σου δίνει αυτή τη δυνατότητα. Επίσης η πρόσβαση στις βάσεις δεδομένων είναι εφικτή επειδή τα erp στα οποία αναφέρεσαι είναι ως επί το πλείστον εγκατεστημένα στον υπολογιστή σου. Άρα η πρόσβαση αυτή περισσότερο "παράνομη" είναι παρά δυνατότητα που σου δίνει το erp!

Ακόμα, όσο αφορά αυτό που λες ότι ο developer φτιάχνει κάτι custom που θα εξυπηρετήσει εσένα μόνο να σε διορθώσω.... αυτό το custom που λες είναι μόνο το τελικό αποτέλεσμα (γραφικά + html source) και όντως αυτό είπαμε ότι ανήκει στον πελάτη. Όσο αφορά όμως το πως παράγεται το html source (php, asp κτλ) μιας και αναφερόμαστε σε δυναμικό site, αυτό δεν είναι κάτι custom. Είναι αποτέλεσμα της εμπειρίας και των γνώσεων του developer, είναι διαδικασίες και μέθοδοι που έχει αναπτύξει ο ίδιος ο developer για να συστηματοποιεί τη δουλειά του ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι αυτό που βλέπεις στον browser. Δεσ το περίπου σαν τεχνογνωσία. Για να σου δώσω να καταλάβεις εγώ όταν δεν έχω κάποιο site να ετοιμάσω δεν κάθομαι... προσπαθώ να αναπτύσσω τους κώδικές μου και να τους συστηματοποιώ ώστε όταν αναλάβω project να μπορώ να το διεκπεραιώσω όσο πιο γρήγορα και αξιόπιστα γίνεται. Κι ανεξάρτητα αν οι κώδικές μου δεν είναι παγκόσμια πρωτοτυπία και ανακάλυψη εξακολουθεί να είναι δημιούργημά μου και "περιουσία" μου!

 

ΥΓ: Πάντως template για συμβόλαιο δε βρήκα στο link που δώθηκε πιο πάνω παρά μόνο συμβουλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάποιο πρότυπο.

 

Απλά καταγράφεις ότι συνεννοηθείς με τον πελάτη, ώστε αν διαφωνήσετε σε κάτι να υπάρχει σε έντυπη μορφή η συμφωνία.

 

Συστήνω να περιέχει μεταξύ των άλλων λεπτομέρειες σχετικά με:

1) Στοιχεία συμβεβλημένων (πελάτη και freelancer).

2) Την διάθεση ή όχι του πηγαίου κώδικα.

3) Τον χρόνο μέχρι τον οποίο θα μπορεί να προτείνει αλλαγές ο πελάτης.

4) Ημερομηνία παράδοσης.

5) Κόστος και ημερομηνίες πληρωμής.

6) Λεπτομέρειες για λοιπά έξοδα (ΦΠΑ, χρεώσεις τρίτων, ασφάλεια, server, domain, κτλ). Τι επιβαρύνει εσένα και τι τον πελάτη.

7) Να αναγράφεις ότι η παρούσα σύμβαση μπορεί να αλλαχθεί με έγγραφη συμφωνία και από τις δύο πλευρές.

8) Την πλατφόρμα ανάπτυξης. Μην αρχίσεις π.χ. σε .net και σου πει μετά ότι το ήθελε σε php, perl ή κάτι άλλο.

9) Τα στάδια ανάπτυξης (προσχέδιο, σχέδιο, δοκιμαστικό στάδιο, τελικό προϊόν), με κάποιες ενδεικτικές ημερομηνίες.

 

και ότι άλλο νομίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ολο θεμα είναι ένα μπερδεμα διοτι όπως ειπα δεν υπαρχει νομικο πλαισιο και εκτος αυτου δεν νομιζω στην ελλαδα να εχει γινει τετοια διαμαχη ώστε να υπαρχει και αποφαση δικαστηριου. Θα ανεβασω ένα αρχειο template με αυτό που ειχα φτιαξει για να δεις πως τα λεω.

 

Σε γενικες γραμμες , εγω προσωπικα δινω τα παντα και δεν γραφω δικο μου κωδικα αλλα τον παραμετροποιω. 2φορες εφτιαξα πλατφορμες ώστε να καλυπτει τις αναγκες ενός πελατη και δεν το ξαναεκανα ουτε και θα το ξανακανω. Εμαθα ότι το να ξανα-ανακαλυπτεις τον τροχο δεν σου κανει καλο ουτε οικονομικα ουτε ψυχολογικα, εμαθα πως ο χρονος είναι χρημα.

 

Ενας κωδικας για να ΜΗΝ δινεται πιστευω ότι πρεπει να απευθυνεται στην “μαζα” , κατά συνεπεια να το εχεις δει σοβαρα και κάθε update που κανεις να εχεις την μαζα για πελατες, ώστε να είναι προσιτο σε ολους. Για παραδειγμα να εχεις 1000 ατομα, κανεις ένα upgrade ή plugin για 50euros αμεσως εχεις 50.οοο, αντε ζητα από έναν να σου δωσει 20.οοο για να του κανεις το Plugin.

Επισης να είναι ΠΡΟΙΟΝ με σημα κατατεθεν και να εχει αριθμο πρωτοκολλου από το αναλογο υπουργιο.

 

Ότι αφορα με την τιμη, εδώ υπαρχει ένα θεματακι… Το να παρεις λεφτα από καποιον διοτι του εκανες 4-5 κλικ και του εβαλες ένα σουπερ ουαααο ετοιματζιδικο template δεν είναι και κατορθωμα στις μερες μας, οι freelancers τιμολογουν με το ζυγι του ματιου τους. Εγω εχω παρει από 100euros μεχρι και 3.500 (πολύ φιλικη τιμη) για Joomla.

 

Μην ξεχνας ότι θες να κανεις την δουλεια σου πανω απολα. Πολλοι developers, όπως και εγω στην αρχη δεν το αρνουμαι, για το καρφι χανουν και το πεταλο (lose the forest for the tree). Μιας πιανει ο εγωισμος της προγραμματιστικη μας ευφιας και ενώ μας ζητανε πυροσβεση ξεκιναμε να ανακαλυπτουμε την φωτια για να φτασουμε στην πυροσβεση.

 

Το θεμα είναι να του κανεις αναλυση, τι menus θα πανε ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ, conversion rates, το κάθε τι να παει που και ΓΙΑΤΙ, ψυχολογια / συναισθηματα επισκεπτη, χρωματα (ψυχρα, ζεστα, τραβηγμα προσοχης), σχηματα (καμπυλωτα, γωνιες, που τεμτουν οι γωνιες), βαρος, στατικη κινηση. Τι υπηρεσιες θα βαλεις μεσα στο Site ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ( forum, guest books, galleries, chat)

 

Ακυρες απαντησεις σε αυτό το ΓΙΑΤΙ (τις εχω δωσει και εγω καποτε)

- επειδη είναι ομορφο,

-είναι λειτουργικο,

-ένα εξτρα ακομα,

-το πρασινο δεν παει με το κοκκινο

 

Μετα πας στο Marketing που εκει ειναι αλλος τομεας και μαλιστα τσουχτερος.

Αυτό το ΓΙΑΤΙ πρεπει να φτασεις να εξηγεις αμα θες να φτιαξεις δικο σου site ή για να παρεις χρηματα και ο πελατης να δει αντικρισμα, και πανω απολα να κανεις την ερωτηση.. ΓΙΑΤΙ θελω να φτιαξω site.

 

Θα σου πω μονο το εξης παραδειγμα για να αναρωτηθεις μονος σου και να δωσεις μονος σου απαντησεις. Πιστευω ότι ολοι σημερα μπορουνε να φτιαξουνε ένα e-shop ποσοι όμως μπορουνε να φτιαξουνε ένα e-shop.gr και να εχει τους τζιρους του? Υπαρχουνε πολλα ready-to-go social networks, γιατι όμως το Facebook κανει την διαφορα?

 

Εξκιουζμι εάν σας κουρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρατήρησα ένα νέο post στο insomnia που αναφέρει ότι η microsoft μάλλον έχει χρησιμοποιήσει GPL κώδικα, και πάει να γίνει θέμα.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=343104

http://www.withinwindows.com/2009/11/06/microsoft-lifts-gpl-code-uses-in-microsoft-store-tool/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα είναι θέμα σύμβασης αλλα κακά τα ψέμματα αν δωσεις κώδικα μπορουν να στον κλέψουν χαλαρά και τρέχα γύρευε.

Έχω βρεί μία πολύ καλή λύση για PHP5 που λέγεται Bcompiler gui.

Η λύση σου κάνει compile τον κώδικα αλλα για να τρέξει πρέπει on server side να έχεις enable το bcompiler module (99% θες dedicated server).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...