Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Seagate Barracuda ST3500320AS


emkatsom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω 2 Seagate Barracuda στο PC μου: έναν 160GB για το λειτουργικό και έναν 500GB για αρχεία, ο οποίος εμφάνισε το πρόβλημα.

 

Εχθές και ένω τις προηγούμενες μέρες δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, μετά από μια επανεκκίνηση που έκανα, το PC άργησε χαρακτηριστικά να bootάρει και όταν μπήκα στα Windows, δε μπορούσα να δώ το σκληρό και το χειρότερο είναι οτι δε μπορώ να τον δω ούτε από bios... :S

 

Άλλαξα τα καλώδια του αρκετές φορές(ρεύμα και sata), τα τέσταρα όλα, αλλά τπτ...

 

Όποτε τον αποσυνδέω και bootάρω ξεκινάει κανονικά το pc χωρίς καθυστέρηση.

 

Πήγα στο e-shop. από όπου έχω αγοράσει ολόκληρο το pc και μου είπανε πως το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να μου τον αντικαταστήσουν. Το θέμα είναι πως έχω αρχεία μέσα τα οποία χρειάζομαι.

 

Έχει κανείς ιδέα μήπως μπορώ κάπως να τον "αναστήσω" ή έστω να σώσω τα αρχεία μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν το βλέπεις @ BIOS, δύσκολα τα πράγματα, δε νομίζω να λύνεται με αλλαγή πλακέτας.

 

Υπάρχουν εταιρίες ανάκτησης δεδομένων αλλά μιλάμε για μηνιάτικο (δεν είναι και πολλά ο βασικός :Ρ) και βάλε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν το βλέπεις @ BIOS, δύσκολα τα πράγματα, δε νομίζω να λύνεται με αλλαγή πλακέτας.

 

?

πώς σου ήρθε πάλι αυτό βρε Φάνη...

 

ΟΤΑΝ δεν φαίνεται στο BIOS, το αμέσως επόμενο "λογικό" (και αυξητικά οικονομικό) βήμα, είναι ακριβώς η δοκιμή αλλαγής πλακέτας...

 

 

emkatsom, έχεις τις εξής επιλογές :

 

α) τσεκάρεις ΜΠΑΣ και ο δίσκος είναι (αν και κάτι μου λέει πως όχι) της "περίφημης" σειράς της Seagate με το προβληματικό firmware

(απλά τη συγκεκριμένη φάση δεν έτυχε να την παρακολουθήσω τόσο στενά, και δεν ξέρω με τη μία αν είναι ή όχι ο δικός σου αυτής της σειράς - φαντάζομαι πως αύριο ο phanispal θα πει σχετικά, γιατί έχω την εντύπωση πως γνωρίζει)

 

 

β) αν ΔΕΝ μιλάμε τελικά για τη φάση με το γκαγκά firmware, ψάχνεις να βρεις ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ δίσκο, και αλλάζεις την πλακέτα με την βοήθεια ενός torx κατσβιδιού (νομίζω Τ6 ή Τ8 πέρε μαζί τον δίσκο σε σιδεράδικο και τσέκαρε).

Το παραπάνω σημαίνει ότι αν δεν κάνει τπτ η αλλαγή πλακέτας (δε μας είπες κάτι για θορύβους και "χτυπήματα" του δίσκου, πράγμα που το θεωρώ ενθαρρυντικό : ίσως δεν έχουν "χτυπήσει οι κεφαλές" του, και το πρόβλημα να είναι στην πλακέτα), μένεις στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ περίπτωση με πάντα "ψόφιο" τον παλιό δίσκο, και με έναν νέο 500σάρη. Στη χειρότερη -όχι ως πιο πιθανή, αλλά ούτε όμως και απίθανη- περίπτωση, μπορεί να πάθει ζημιά ΚΑΙ η νέα πλακέτα, και να έχεις πληρώσει "τζάμπα" ΚΑΙ τον νέο δίσκο (εναλλακτικά ψάξε για πανομοιότυπη σκέτη πλακέτα : βάλε αγγελία στο ινσόμνια και στο adsl.gr για παράδειγμα, δες στο e-bay, πάνε σε γειτονικά καταστήματα Η/Υ ΜΠΑΣ και έχουν καμμιά τέτοια πλακέτα/χαλασμένο δίσκο, και μπορεί από το να τη δοκιμάσουν στον δίσκο σου, μέχρι να σου τη δώσουν τζάμπα)

 

γ) πας σε ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗ εταιρία ανάκτησης (που ανέφερε ο phanispal) (μόλις μισή ντουζίνα από δαύτες υπάρχουν όλες κι όλες, απ' όσο ξέρω), και ανάλογα τη ζημιά που έχει ο δίσκος, 1) σου κάνουν μια ΔΩΡΕΑΝ -κάποιες από αυτές, ίσως όλες πλέον- διάγνωση/πρόγνωση της κατάστασης, και πόσο θα σου κοστίσει η ανάκτηση αν τους δώσεις πράσινο φως να συνεχίσουν με αυτή 2) σου κάνουν την ανάκτηση, την οποία να υπολογίζεις από ένα μίνιμουμ 200€, μέχρι δεν ξέρω πόσα, 3,5,10 κατοστάρικα; Μια μέση τιμή είναι πες 5, κι εξαρτάται από διάφορα (επαναλαμβάνω ότι είναι ενθαρρυνικό το να μην κάνει θορύβους ο δίσκος, άρα και η δουλειά ευκολότερη/φθηνότερη, άρα και η ανάκτηση με μεγαλύτερες πιθανότητες)

 

 

 

 

...Γενικά ξέχνα αυτό που ρωτάς "με κανένα πρόγραμμα μπορώ"; , διότι όπως λες, ο δίσκος κολλάει το σύστημα.

Αν θες πάντως, δοκίμασε να κατεβάσεις το σχετικό αρχείο-να φτιάξεις ένα linux lbased ive CD (αν σου φαίνονται κινέζικα, πάνε και ρώτα για λεπτομέρειες στο linux section του φόρουμ), μπας και μπορεί να δει τον δίσκο, μπουτάροντας από αυτό....αν και προσωπικά το θεωρώ ψιλοχαμένη υπόθεση, μιας και όπως είπα ήδη κολλάει ο υπολογιστής. Είναι πάντως η πιο φθηνή προσπάθεια που μπορείς να κάνεις.

 

 

Αν δε μιλάμε για αναντικατάστατα αρχεία (παρ' το σαν μάθημα επί τη ευκαιρία να κρατάς πάντα αντίγραφα), χέσε όλα τα παραπάνω, και δώσε το δίσκο γι' αλλαγή, και ξαναμάζεψέ τα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εξέφρασα λάθος βασικά και απολογούμαι.

 

Ήθελα να πω πως έχω την εντύπωση πως δεν είναι και σίγουρο ότι θα παίξει με αλλαγή πλακέτας. Τώρα αν είναι, πάω πάσο. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα όχι

 

ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι σίγουρο

 

ούτε ότι ΘΑ παίξει....ούτε ότι ΔΕΝ θα παίξει

 

 

 

 

για πες όμως, είναι από τη σειρά με το προβληματικό firm ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πες όμως, είναι από τη σειρά με το προβληματικό firm ;

 

είναι της σειράς 7200.11 άλλα απο τη στιγμή που δε μπορώ να τον δω ούτε με bios, δε μπορώ να πώ με σιγουριά...:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε το ιδιο μοντελο και το ιδιο προβλημα(μαλλον ειχαμε το ιδιο προβλημα).Σε μενα εκανε εναν περιεργο φορηβο για αρχη και μετα απο κατι μερες δεν μπουταρε καθολου.Δεν ειχα ιδεα τι επαιζε,μεχρι που ειδα και θυμηθηκα πως ειναι οι ελλατωματικοι σκληροι της

Seagate.Δοκιμασα και τον εβγαλα τον καθαρισα λιγακι απο κατω εβγαλα και την μπαταρια απο την μομπο(χωρις να λεω οτι με αυτο θα παιξει)και ευτυχως ειδα windows και εκανα update το firmware του.Μια βδομαδα τωρα παιζει κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να το έχω ψάξει (το δήλωσα άλλωστε), νομίζω ότι το συκεκριμένο f/w update δεν γίνεται (σαν πρακτική) μέσω win.

 

Άσε που για να μπήκες win, δεν υπήρχε πρόβλημα.

 

H λιθίου βάλε/βγάλε δεν έχει (κατά 99%) καμμία σχέση (όπως και οι καθαρισμοί).

 

 

 

Εικάζω πως κάποιο ζόρι θα υπήρχε με τη συνδεσμολογία (μάλλον βύσμα τροφοδοτικού), και απ' τα πολλά πέρα-δώθε ήρθε στα ίσα του (με βάση πάντα αυτά που είπες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω δεν ξερω απλα δοκιμες εκανα και μου εκατσε.Το φιρμ τι εννοεις δεν γινετε μεσω win.Eτρεξα το update φορτωσε το βιος και κατι αρχεια εκανε reboot και comple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...όταν μιλάμε για προβληματικό f/w, συμβαίνουν τα εξής :

 

α) ο δίσκος δεν "διαβάζεται" από το BIOS, συνεπώς δεν πρόκειται να τον δει ούτε και το λειτουργικό στον αιώνα τον άπαντα (όπως αν δεν περάσεις πρώτα από την εξωτερική πόρτα, δεν πρόκειται ποτέ να φτάσεις στο καθιστικό του σπιτιού).

 

β) συνεπώς το όποιο update γίνεται σε άλλο περιβάλλον.

 

..γι' αυτό και υποστήριξα (με βάση τα όσα είπες) ότι ο δίσκος σου μάλλον δεν είχε τέτοιο ζόρι. Το ότι του έκανες δηλαδή εν τέλει αναβάθμιση του f/w, μάλλον "τσάμπα" ήταν (οκ, δεν ήταν κακό, κι ίσως πρόλαβες περαιτέρω ιστορίες - μια φορά δεν έχει σχέση με αυτό που ήδη εδώ συζητάμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, δυστυχώς κι ο δικός μου 500ρης Barracuda διέκοψε επαφή με το υπόλοιπο σύστημα. Παρόμοια συμπτώματα με του emkatsom.

 

Δηλαδή: κατά το bootάρισμα δεν τον αναγνωρίζει και κολλάει. Μόνο εάν τον αποσυνδέσω από το sata καλώδιο γίνεται εκκίνηση των windows (τον έχω σαν D: ).

 

Έβγαλα την πλακέτα και καθάρισα τις επαφές αλλά αποτέλεσμα μηδέν.

 

Στη συνέχεια, σύνδεσα μεσω ενός εξωτερικού rack sata->usb. Οι δίσκοι ακούγονται να γυρνάνε απροβλημάτιστα, χωρίς περίεργα χτυπήματα και ύποπτους-επαναλαμβανόμενους ήχους αλλά δεν υπάρχει καμία ανταπόκριση από το σύστημα όταν τον συνδέω. Εννοείται ότι και το λαμπάκι μεταφοράς δεδομένων δεν ανάβει.

 

Το πρόβλημα είναι ότι προφανώς δε μπορώ να ανακτήσω τα δεδομένα μου. Επίσης δεν μπορώ να ξέρω αν ήταν ένας από αυτούς της ελλατωματικής σειράς (και μάλλον ήταν αφού παρουσίασε το πρόβλημα).

 

Η μόνη λύση που μου ρχεται στο μυαλό, είναι να παραγγείλω έναν ολόιδιο από ebay και να κάνω τράμπα τις πλακέτες.

 

Αny other ideas?

 

Μπορώ να βρω κάπου στην Αθήνα κάποιον ολόιδιο μεταχειρισμένο (αλλά λειτουργικό) για να μη μπλέκω με μεταφορικά?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γιατί να μην μπορείς να ξέρεις αν ήταν της προβληματικής σειράς; Τo μοντέλο του αναγράφεται πάνω του, πάνε και τσέκαρέ το στο σχετικό thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γιατί να μην μπορείς να ξέρεις αν ήταν της προβληματικής σειράς; Τo μοντέλο του αναγράφεται πάνω του, πάνε και τσέκαρέ το στο σχετικό thread

 

Έχεις δίκιο. Δεν το πρόσεξα ότι αναφέρει και το firmware ver στο ταμπελάκι του.

 

Και πράγματι, είναι SD15 άρα της προβληματικής σειράς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...