Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Seagate Barracuda ST3500320AS


emkatsom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

την τυχη μου... εχω τον 7200.11 (fwsd15)... και ξαφνικά δεν τον βλεπουν τα bios.. εχει κανεις καμια πλακετα να την δανιστω και να παρω τα data? η αμα ξερετε που μπορω να βρω

 

Δυστυχώς και πλακετα να κανεις τράμπα δεν θα δουλεψει.

 

Ο φίλος "tsourekia" έχει ανεβάσει ενδιαφέροντα links στην προηγούμενη σελίδα για το πώς μπορείς να τον επισκευάσεις.

Kι εγώ αναμένω το ανταπτοράκι που έχω παραγγείλει από ebay...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παίδες, επειδή και εγώ έχω ξεμείνει με ένα τέτοιο "τούβλο", και προμηθεύτηκα κατσαβιδάκι και ένα καλώδιο CA-42, μια ερώτηση: τι χρησιμοποιήσατε (όσοι προσπαθήσατε ή καταφέρατε να το φτιάξετε) για να ενώσετε τα καλωδιάκια του CA-42 με τα pins του σκληρού;

 

Στα ξένα φόρουμ που έχουν αναφερθεί χρησιμοποιούν είτε socket pins:

 

2065227.box.GIF

 

είτε jumper wires:

sfe-170mm-mm-premium-jumper-wires-B.jpg

 

Σε δύο καταστήματα με ηλεκτρονικά που ρώτησα στην πόλη μου (Πάτρα) δεν είχαν κάτι σχετικό, ή τους είχαν τελειώσει. Θα πάω και σε ένα-δυο ακόμα αύριο, αλλά μήπως υπάρχει και πιο γρήγορος τρόπος να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο, ώστε να προσπαθήσω να τρέξω την όλη διαδικασία απόψε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κόψεις από ένα παλιό κουτί pc τα βυσματάκια που συνδέουν το power button ή το ηχειάκι ή το reset button... τα μαύρα πλαστικά. Θα κόψεις προσεκτικά το μαύρο πλαστικό και θα εμφανιστούν τα θυλικά φυσάκια της πάνω φωτό που πόσταρες. Απλά θέλουν λίγο πρεσάρισμα με μιά πένσα για να μπουν σφηνωτά. Πριν τα βάλεις όμως, μόνωσέ τα με θερμοσυστελόμενο ή μονωτική ταινία για να μην ακουμπήσουν μεταξύ τους και έχεις άλλα...

 

Αν δε βρίσκεις παλιό κουτί, μπορείς να αγοράσεις ένα καλωδιάκι προέκτασης servo από κατάστημα μοντελισμού. Χρησιμοποιούν τα ίδια φυσάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επιτέλους, ήρ8ε το ανταπτοράκι από ebay.

 

Aκολούθησα τον οδηγό αλλά κολλάω στο τεστ επικοινωνίας με το pc. Δηλαδή σε συνδεσμολογία loopback, πριν συνδέσω το σκληρο, όταν πληκτρολογώ στο hyperterminal δε μου εμφανίζει τίποτα.

 

Έχω υποψίες ότι κάτι γίνεται με την COMport γιατί ακόμα κι όταν σύνδεσα ενα σειριακό ποντίκι για να την τεστάρω, δεν το είδε. Στο restart (με το serial mouse συνδεδεμένο) κόλλησε πριν μπει στα windows.

 

Πώς μπορώ να τσεκάρω αν η COMport λειτουργεί κανονικά? Ή τελόσπάντων κάποια λύση/ρύθμιση που πρέπει να κάνω... ?

 

Ευχαριστώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είχε "θέμα" η com του pc μου και έκανα το χειρουργείο στα εξωτερικά ιατρεία ενός φίλου :-D

 

Όλα λειτούργησαν άψογα, ο σκληρός αναστήθηκε και λειτουργεί σαν καινούριος!!!

 

Ένα ευχαριστώ σε όσους βοήθησαν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά γιατί να μπείτε στην διαδικασία να τον φτιάξετε μόνοι σας. Φϊλος μου τον έστειλε στην Seagate και σε 4 μέρες του τον έστειλε πίσω επισκευασμένο με τα αρχεία του κανονικά μέσα. Δεν πείραξαν τίποτα. Και δεν πλήρωσε τίποτα ούτε μεταφορικά ούτε τίποτα. Δεν χρειάστηκε και να έχει απόδειξει αγοράς να φανταστήτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εστειλα email στην εταιρία και μου ειπαν να παρω τηλεφωνο εδω 00.800.4.SEAGATE (Europe) δηλαδη στο 00,800,4,7324283

ε ωραια, καλω εκει και δεν υπαρχει γραμη.. wtf?

 

edit: επειδη τσαντιστηκα και δεν βρίσκω ακρη, υπαρχει καποιος που εχει φτιαξει τον δικο του και ξερει την διαδικασία, να με βοηθήσει να παρω τα αρχεια μου? θα πιει και καφε τσαμπα μετα

Επεξ/σία από kabamaru21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπερα σε ολη την παρεα εδω. Διαβαζω πολυ συχνα πραγματακια εδω αλλα δεν εχω ποτε γραψει.

 

Προσπάθησα να αφομοιώσω και να κατανοήσω την τεχνικη αυτη για το ριμάδι που αγορασαμε ολοι εδω αλλα νομιζω μου ειναι λιγο δυσκολο για πολλους λογους να το κανω.

 

Ανταλλάσω την τεχνογνωσία και την πατέντα με κτηνιατρικες υπηρεσιες για οποιον ενδιαφέρεται.

Με λιγα λογια βοηθηστε ρε παλικαρια να ανακτησω οσα εχασα κι απο εμενα οτι θελετε! ευχαριστω...

 

εν αναγκη πληρωνω και κατι. ετσι κιαλλιως κοιταω να αποφυγω την ταλαιπωρια οποτε το αξιζει.

 

[email protected]

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά με 70 Ευρώ σας ανακτώ τα δεδομένα και τον δίσκο μαζί. Ο δίσκος μετά την ανάκτηση εννοείται ότι θα είναι 100% λειτουργικός και δεν θα κολλήσει ξανά...;)

 

 

καλησπερα σας.ειμαι καινουργιο μελος και ενα μελος σας που ακουσε το προβλημα μου με κατευθυνε εδω ..

φιλε skapodis αν ισχυει ακομα η προσφορα επειδη καταλαβαινω οτι το ποστ ειναι παλιο ,ενδιαφερομαι ΣΟΒΑΡΑ..

το ιδιο ισχυει και για οποιον αλλο μπορει να με βοηθησει ...

σας ευχαριστω βασιλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια όποιος γνωρίζει έχω ένα Seagate Barracuda 7200.11 ST3500320AS 500gb  και εκεί που έκανα rerstart στον υπολογιστή μου ξαφνικά χάθηκε ο δίσκος δεν τον εμφανίζει ούτε στο bios ούτε στα windows . είχα μέσα πολύτιμα πράγματα   :cry:  .διάβασα μέσα στο ιντερνέτ ότι το έχουν πάθει και άλλοι και πως αυτό μπορεί να φτιάξει με ένα καλώδιο από nokia   :-D , το βρήκα μέσα από το ebay έτοιμο και το παρήγγειλα. Στην διαδικασία έχω κωλύσει πώς γίνετε αν υπάρχει κάποιος οδηγός πιο εύκολος ?και κάποιος  που το έχει κάνει πια είναι η διαδικασία ? η αν μπορώ με άλλο τρόπο να τον επαναφέρω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια όποιος γνωρίζει έχω ένα Seagate Barracuda 7200.11 ST3500320AS 500gb  και εκεί που έκανα rerstart στον υπολογιστή μου ξαφνικά χάθηκε ο δίσκος δεν τον εμφανίζει ούτε στο bios ούτε στα windows . είχα μέσα πολύτιμα πράγματα   :cry:  .διάβασα μέσα στο ιντερνέτ ότι το έχουν πάθει και άλλοι και πως αυτό μπορεί να φτιάξει με ένα καλώδιο από nokia   :-D , το βρήκα μέσα από το ebay έτοιμο και το παρήγγειλα. Στην διαδικασία έχω κωλύσει πώς γίνετε αν υπάρχει κάποιος οδηγός πιο εύκολος ?και κάποιος  που το έχει κάνει πια είναι η διαδικασία ? η αν μπορώ με άλλο τρόπο να τον επαναφέρω ?

 

Είχες μέσα πολύτιμα πράγματα, αλλά όχι τόσο πολύτιμα ώστε να κρατήσεις τουλάχιστον ένα αντίγραφο ασφαλείας; :-( Πόσο μάλλον όταν μιλάς για σειρά 7200.11, για τής οποίας τα προβλήματα έχει βουήξει το internet εδώ και χρόνια...

 

Τέλος πάντων...εφόσον στο bios δε φαίνεται ο δίσκος, οι πιθανότητες να πάρεις τα περιεχόμενά του, χωρίς τη συνδρομή ειδικών, λιγοστεύουν. Δοκίμασε μια πατέντα, η οποία έχει δουλέψει σε αρκετές περιπτώσεις (εγγυημένα αποτελέσματα δεν έχει προφανώς, αλλά στη φάση που είσαι δε χάνεις και τίποτα):

 

Κατέβασε και εγκατέστησε το δωρεάν πρόγραμμα ανάκτησης Recuva (υπάρχουν και αποτελεσματικότερα, όπως το active file recovery, αλλά είναι επί πληρωμή).

 

Βγάλε το δίσκο από το p.c., κλεισ' τον σε μια σακούλα τροφίμων με αεροστεγές κλείσιμο, έχοντας αφαιρέσει όσο το δυνατόν περισσότερο αέρα από μέσα και βαλ' τον στην κατάψυξη για καμιά ώρα.

 

Αμέσως μετά, σύνδεσέ τον και πάλι στο p.c. και τσέκαρε αν εμφανίζεται. Εφόσον εμφανίζεται τουλάχιστον στο bios, (υπ' όψιν, κατά πάσα πιθανότητα, δε θα εμφανίζεται για πολύ ώρα...), ακόμα κι αν τα windows συνεχίζουν να μη τον βλέπουν, τρέξε το πρόγραμμα ανάκτησης και αν αναγνωρίζεται μέσα σ' αυτό, πες του να αντιγράψει τα περιεχόμενα που θέλεις σε κάποιον άλλο δίσκο. Αν κατά τη διαδικασία κολλήσει ξανά, επανέλαβε το κόλπο με την κατάψυξη και προσπάθησε πάλι. Ενδέχεται να προλάβεις να πάρεις από κάμποσα, μέχρι - αν είσαι τυχερός - και όλα τα δεδομένα σου.

 

Εναλλακτικά και με δεδομένο πάντα ότι στο bios φαίνεται, μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις boot το p.c. από ένα linux live c.d. και να δεις αν σε περιβάλλον linux αναγνωρίζεται. Αν ναι, δοκίμασε απλά copy-paste μέσα από linux.

 

Αν δε δουλέψει τίποτα από τα παραπάνω, δυστυχώς πρέπει να πληρώσεις σε κάποια εταιρεία ανάκτησης προκειμένου να πάρεις τα δεδομένα σου. Μέσω αυτών των εταιρειών, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα γίνει ανάκτηση, αλλά το αν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις γι' αυτό, εξαρτάται αποκλειστικά από το πόσο σημαντικά είναι για 'σένα τα περιεχόμενα και κατά πόσο αναντικατάστατα, διότι οι χρεώσεις είναι υψηλές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Υπάρχει κανένας insomniac απο Πάτρα με μητρική με ρ35 ή ρ45 INTEL chipset (socket 775) να δοκιμάσουμε τους σκληρούς , γιατί υποψιάζομαι ότι μπορεί να είναι και ο controller της μητρικής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...