Προς το περιεχόμενο

Ghetto Mods


caution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mπράβο Ερνέστο!

 

Βρηκες ακομψη λυση για την ψυξη του προβληματικου τσιπ,αλλα οπως και να χει ειναι λυση.

 

Οποτε αν κλοκάρεις,δεν έχεις να φοβάσαι τιποτα. :)

 

Εμένα τώρα αρχιζουν να με ζωνουν φιδια να κοψω το plate της εργοστασιακης και να ξαναβαλω πανω την μκ13 και την vrm...

 

Υ.Γ. μια ερωτηση μονο.Ολες οι ψυκτρες (οι μαυρες) κρατιουνται με μοντα οπως βλεπω ετσι? απο κατω εχεις βαλει την κλασσικη παστα ή μια που ειναι σα πλαστελινη? (σαν αυτη που ειχε η εργοστασιακη ψυκτρα δηλ).

Η μεγαλη που λεγαμε για το μπελαλιδικο τσιπακι,η 4Χ4, παταει σωστα? γιατι απ'οτι θυμαμαι το προβληματικο τσιπ ειναι σε διαφορετικο υψος απο τα γύρω του, γιαυτο και δεν μπορουσα να κολλήσω ψυκτρακι εγω.

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 488
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@kanesaxo + everybody

 

το σκέφτηκα και γω το heatspreader, αλλά (βλακωδώς) βαρέθηκα να καθίσω και να το κόψω όμορφα με το dremel... Tελικά, η παρούσα μοντίφα μου πήρε ΔΥΟ μέρες με συνεχή κοψίματα και κόντρα διορθώσεις, μέχρι να καθίσουν με όμορφα και με ασφάλεια όλα τα τμήματα. Πιστεύω ότι αν καθίσεις και κόψεις το μαμά heatsreader, θα έχεις επικές θερμοκρασίες: στην 5850 που το είχα δοκιμάσει, είχα καταπλητικά νούμερα! (κάπου υπάρχει ένα νήμα στα mod+oc εδώ μέσα)

 

Για θερμαγώγιμο μέσο χρησιμοποίησα τις "τσίχλες" από μία μαμά ψήκτρα HD3850 AGP, από την οποία έχω πάρει κατά καιρούς διάφορα κομμάτια για άλλες μόντες. Η τσίχλα αυτή είναι πολύ μαλακή και κολλώδης΄, ότι χρειαζόμουν δλδ για να κάνω τα ψηκτράκια να καθίσουν εκεί που ήθελα. Ξέρω βέβαια, ότι από απαγωγή θερμότητας είναι πολύ μέτριο υλικό, οπότε σε άλλη φάση θα βάλω ΜΧ3 και θα γίνει σούπερ. Πάντως, η Akasa δεν κόλλαγε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ στις RAM!!!!!!!!!!!!! Μεγάλη μούφα, τα πιο πεταμένα 12€ που έδωσα ποτέ.

 

Το "4χ4" έχει καθίσει πάρα πολύ καλά και επίδεδα, έχω κάνει και τα ανάλογα βαθουλώματα/μονώσεις σε όσα components προεξέχουν και με τη βοήθεια του άγκρυστου πρεσάρεται όσο πρέπει πάνω στο πονεμένο VRM και στο αριστερό τσιπάκι της RAM. Δύο μέρες δουλειά, τη στιγμή που πίστευα ότι θα κόψω σε 10 λεπτά με τον τροχό τα αλουμίνια και τέλος... :P

 

Στα πίσω VRM όπου έβαλα τη Thermalright, αποφάσισα να βάλω καθαρή MX3, αλλά χωρίς τη θερμογώγιμη ταινία που δίνει η εταιρία (και είναι σίγουρα πάνω από 1 χιλιοστό σε πάχος), η ψήκτρα ερχόταν πολύ κοντά στις συστοιχίες αντιστάσεων που υπάρχουν από την άλλη πλευρά. Έτσι, απλώς μόνωσα το άλλο "πέδιλο" με ένα carbon αυτοκόλλητο και είδα θερμοκρασίες 27-30 idle και ούτε καν 50 σε load με παθητική ψύξη!!!! Έχω διαβάσει δοκιμή που πιάνουν 50 βαθμούς με ανεμιστήρα... :blink:

 

@heatspreader

 

Είμαι της αρχής: αξιοποίησε ότι υλικά έχεις διαθέσιμα εκείνη τη στιγμή, ήξερα ότι το σουβλακάκι κάπου θα μου φαινόταν χρήσιμο... Τουλάχιστον είναι η μεριά η καθαρή από χοιρινό! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσταρε στο xtremesystems να τους τρελάνεις όλους! :lol:

 

Δεν το γνώριζα το site, μπήκα και είδα τι γίνεται εκεί μέσα... Της τρελής το πανηγύρι, αυτοί ξεκοιλιάζουν τα πάντα, δεν αστειεύονται!

 

ΥΓ. Βασικά, μπήκα την τελευταία φορά για να σχολιάσω για τη μολυβοθήκη του caution. ΑΠΑΙΧΤΗ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η μόντα έγινε στο παλιό μου PC όπου το μόνο που ακουγόταν ήταν η stock ψύξη της VGA (HD3450 AGP)και δεν με άφηνε να κοιμηθώ,όχι τόσο λόγο θορύβου αλλά περισσότερο επειδή με έτρωγαν τα χεράκια again!

H VGA ήταν αυτή

post-169747-0-27171900-1295603347_thumb.jpg

κ από παλιά είχα αυτή την ψύκτρα αλλά δεν ταίριαζε με τις τρύπες της κάρτας!

post-169747-0-57227500-1295603436_thumb.jpg post-169747-0-61361900-1295603470_thumb.jpg

πού ειναι το dremel,που είναι το dremel...άφαντο...oh who cares...γωνιακός τροχός ανα χείρας,κατέστρεψα ό,τι σίδερο είχαμε στο σπίτι για να μικρύνω το δισκάκι,το οποίο κ πάλι ήταν τεράστιο γι'αυτό που το ήθελα αλλά είπαμε this is the ghetto!

και έκανα τις τρύπες ...σχισμές,άθλιες μεν οπτικά,λειτουργικές δε...et voila!

post-169747-0-17691700-1295603781_thumb.jpg

έφυγε κ ο ανεμιστήρας μιας κ ήταν εντελώς αχρείαστος πλέον!!

 

P.S 1:ωραίος ο navu...Το τερπνόν μετά του ωφελίμου!!

 

P.S2 :@ liopyr...αν όντως έχεις θέμα,ghetto mod δεν έχω,αλλά έχει παίξει mother mod...

post-169747-0-09970000-1295604713_thumb.jpg :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για άλλη μια φορά προσθήκη usb θύρων στην πρόσοψη παλιού κουτιού.(απο τα αγαπημένα μου πρακτικά ghetto mods)

 

Το κουτί δεν είχε φυσικά καμιά μπροστινή usb αφού πρέπει να είναι 90s, ενώ απο 3,5¨ tray είχε μόνο ενα και αυτό για floppy με floppy cover.

 

 

Να και η λύση.

5384379894_e85c72b49a_z.jpg

 

Και εδω σε λειτουργεία.

5383775597_5f05312ef4_z.jpg

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δεν έχει δει το Project Plexi δεν μπορεί να φανταστεί τι πάει να πει modding...

Αν έχετε υπομονή δείτε τι έκανε ο τύπος από την αρχή.Είναι 54 σελίδες αλλά αξίζει να δείτε τι έκανε.

Όταν το διάβαζα μια-μια σελίδα , έβλεπα ΤΑ κουφά και έλεγα "ε δεν πρόκειται να δω κάτι περισσότερο κουφό.Τα είδα ΟΛΑ". Μέχρι που πήγαινα στην επόμενη σελίδα και επαναθεωρούσα,ξαναέλεγα την ίδια φράση και στην επόμενη σελίδα ΠΑΛΙ αναθεωρούσα...

Στο διαγωνισμό που είχε λάβει μέρος δεν κατάφερε να βγεί πρώτος και στενοχωρήθηκε αλλά αν δείτε τη δουλειά και τις ώρες που έριξε θα καταλάβετε για ποιό λόγο άξιζε να πάρει την πρώτη θέση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως άξιζε κάτι παραπάνω στο ADW, όχι μόνο για τις ατελείωτες ώρες (αψεγάδιαστης) τεχνικής δουλειάς από ερασιτέχνη, αλλά και για τις αμέτρητες καινοτομίες που έχει ενσωματώσει ο Νίκος στο project.

 

Αν και δεν αναγνωρίστηκε το "βάθος" του όλου εγχειρήματος στο show (καλά, αυτά που πήραν τα πρώτα βραβεία ήταν για μπάτσες imho), εντούτοις αναγνωρίζεται από τους εκάστοτε χρήστες, καθώς το παλικάρι έχει δημιουργήσει "ρεύμα"... Πράγματι αξίζει να το μελετήσει κανείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P.S2 :@ liopyr...αν όντως έχεις θέμα,ghetto mod δεν έχω,αλλά έχει παίξει mother mod...

post-169747-0-09970000-1295604713_thumb.jpg :D

 

(τώρα είδα το μήνυμα)

 

Όντως έχω θέμα, αλλά δε μου κάνει δουλειά το συγκεκριμένο, είναι στρογγυλός και περίεργος ο καναπές... ;p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα επανέλθω με φωτογραφίες κάποια στιγμή αλλά take it from me, όσοι παίζουν με GTX470/GTX480 απλά βγάλτε το bracket! Τελείως, ούτε high flow ούτε τίποτα ;) Την βάζετε χωρίς bracket και μετά "σκαλώνετε" την μία dvi στο pci λαμάκι του case.

 

Ξέρω ότι ακούγεται μπερδεμένο χωρίς pics, αλλά ασχοληθείτε και δείτε μόνοι σας ;) 3 βίδες είναι όλες και όλες που πρέπει να λυθούν, δεν κοστίζει τίποτα, ~-3C σε idle και -3C ή -4C σε load ΚΑΙ λιγότερος θόρυβος, not bad at all!

 

 

 

 

 

 

 

 

Σχετικό linkie -> http://www.legitreviews.com/article/1355/1/

 

Cheers :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...