Προς το περιεχόμενο

Ghetto Mods


caution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xαχα. Κατι τελευταιο ολα αυτα χωρις να βαλω παστα?

Επισης βλεπω videos και λογικα χρειαζομαι και heatsinks για τις ραμ της καρτας σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 488
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λάθος...το μπλόκ που θα μείνει καλύπτει τα πάντα,μόνο αυτό που το φυσάει θα αντικατασταθεί!

ψυκτράκια για τις ραμ χρειάζονται όταν αλλάζει το ολόκληρο το εργοστασικό μπλόκ με κάποιο του εμπορίου,που συνήθως επικεντρώνονται στην gpu ....αλλά δίνουν κ ψυκτράκια για τις μνήμες!

για την πάστα είναι στην κρίση σου,κ στις θερμοκρασίες!

ακόμα όμως έχω την αίσθηση πως δεν έχεις καταλάβει κάτι!για το τι θα αφαιρέσεις συγκεκριμένα!no mean to offend!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχα καταλαβει δεν θα ρωταγα :P Με λιγα λογια βγαζω ΜΟΝΟ το πλαστικο, και ο χαλκος απο κατω μενει εκει που ειναι και απλα κοτσαρω τον ανεμηστηρα. Aρα δεν εχω αναγκη για παστα. Μονο οταν βγαλω και τον χαλκο μαζι, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αει γεια σου :-D

αν βγαίνει το πλαστικό χωρίς να χρειάζειται να κουνηθεί ο χαλκός είσαι μια χαρά....αν οχι κ χρειάζεται να αποχωριστεί ο χαλκός την gpu,πρέπει να καθαρίσεις(χαρτί κ οινόπνευμα) κ να απλώσεις νέα πάστα!οχι με το τσουβάλι,ένα λεπτό στρώμα!επίσης μην τσαπατσουλίσεις τα θερμοαγώγιμα "μαξιλαράκια" που ακουμπάνε τις μνήμες!

δεν το γλυτώνεις όμως ....

post-169747-0-47573700-1297593266_thumb.jpg

πρέπει να αφαιρεθούν οι κόκκινες βίδες για να βγεί το πλαστικό....τα μπλέ είναι τα μαξιλαράκια...σαν τα μάτια σου αυτά,είναι δυσεύρετα!μπορεί κ από κάτω τους να κρύβεται καμία βίδα...όπως πάνω δεξιά μάλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oκ ευχαριστω για τις πληροφοριες αλλα πρωτα θα αγορασω μια παστα να ειμαι καλυμμενος. Αρα απο αυριο θα αρχισει η διαδικασια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα σωστά και χρήσιμα όσα αναφέρει ο profi. Μόνο μία extra παρατήρηση να κάνω: όταν αφαιρέσεις το πλασικό καπάκι της ψήκτρας (αφού αφαιρέσεις ολόκληρη την ψήκτρα και προσέξεις τα λαδί θερμαγώγιμα μαξιλαράκια), θα πρέπει πιστεύω να κάνεις κάποια πατέντα στα fins της ψήκτρας γιατί σε στοκ μορφή (όπως φαίνεται και στις φωτό) σχηματίζουν μία συμπαγή, επίπεδη επιφάνεια, η οποία προφανώς και δεν ευνοεί την ψύξη με τη νέα της μορφή. Θα πρέπει λοιπόν με κάποιον τρόπο να απελευθερώσεις τα fins από τους συνδέσμους τους έτσι ώστε να μπορούν να δέχονται πλέον ροή αέρα από πάνω (κάθετα προς αυτά και το base-plate της ψήκτρα δλδ) και όχι μόνο από το πλάϊ όπως ήταν η μαμά-διάταξη.

 

Φυσικά βάζεις και νέα πάστα (όπως περιέγραψε ο profi), βιδώνεις αντίστροφα, κομπλάρεις και το φουρφούρι που θες και έτοιμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Navu κατάλαβα τι λες...αλλά αυτή η συμπαγείς επιφάνεια,είναι η κάτω μεριά...τα φινς είναι από πάνω!

 

Δες τη φωτό που ανέβασες ο ίδιος: τα fins είναι ενωμένα μεταξύ τους και σχηματίζουν "τοίχο" παράλληλο με το base-plate της ψήκτρας, οπότε εκμηδενίζεται σχεδόν η επιφάνεια αποβολής θερμότητας...

 

http://www.insomnia.gr/topic/316448-ghetto-mods/page__view__findpost__p__3860234

 

...εκτός αν με ξεγελάς τόσο η φωτό, που σαφώς παίζει και αυτό το σενάριο. Στην 3850 βέβαια που έχω μπροστά μου, με ψήκτρα ίδιας αρχιτεκτονικής τα fins είναι ενωμένα σε σχήμα Γ και ο αέρας περνά από κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως δεν καταλαβα και πολλα απο αυτο που παρατηρησες Navu... Τι πρεπει να προσεξω? Θα αγορασω την παστα σε λιγο, χρειαζομαι και τιποτα αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ειναι ποιο πολυ fixmod αλλα δε πειραζει... Λοιπον το θεμα ειναι 2 ηχειακια 2 δρομων της grundig που εχω κοτσαρει πανω στο 5.1 μου ως front speakers μιας και βγαζουν πολυ ποιο καλο ηχο απο τα allrange που ειχε απο την creative το συστημα... Επιδη λοιπον ηταν παρατημενα αρκετο καιρο και δεν τα προσεχα καθολου μεχρι να τα βαλω ειχαν γεμισει γρατζουνιες οποτε επιδη πανω στο γραφειο μου δε λεγανε και πολυ στα μαυρα τους τα χαλια ειπα να τα φτιαξω...

 

Ετσι ηταν αρχικα :

th_100_0627.jpg th_100_0624.jpg

 

Ξεκινισα να τα "διαλαω" εδω...

th_100_0628.jpg

 

Τριψιμο με 400ρι γυαλοχαρτο για ξυλα:

th_100_0629.jpg

 

Ετοιμα για βαψημο :

th_100_0631.jpg

 

Βαμμενα (black Mate):

th_100_0634.jpg

 

th_100_0635.jpg

 

th_100_0636.jpg

 

Βαψιμο βιδων σε λευκο:

th_100_0638.jpg

 

Συγκεντρωση των κομματιων και δεσιμο :

th_100_0639.jpg

th_100_0640.jpg

 

Και το τελικο αποτελεσμα!:

th_100_0641.jpg

th_100_0642.jpg

 

Να τα και διπλα-διπλα για να φανουν καλυτερα οι διαφορες...

th_100_0627.jpg th_100_0644.jpg

 

 

Αυτααα! Τωρα θελω να βαψω και τους κωνους απο τα wooferακια αλα δεν ξερω με τι... καμια ιδεα κανεις? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφα έκατσε το βάψιμο στην ταράτσα :)

 

Τους κώνους δεν γνωρίζω αν μπορείς να τους βάψεις, αν και αμφιβάλλω. Πρόσφατα έβαψα και εγώ κάτι άθλια ηχειάκια που έχω από τον καιρό του Νώε - θα σας τα δείξω μόλις βρω την κάμερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω caution! Nα ευχαριστισω παντως και τους γειτονες στην πολυκατοικια με το σιδεροαχουρι τους στην ταρατσα :P O δε παγκος βαφης? χειροποιητο καζανι ηλιακου... Αν δεις στην φωτο με τις βιδες σε ενα σημειο εχει ξεφλουδισει η επιφανεια... ειναι μπογια αυτη η φλουδα απο τις πολλες φορες που εχω βαψει... :P

 

Για τους κωνους ειχα μια ιδεα... Στα βιβλιοπωλεια πουλανε κατι μαρκαδορους ονοματι posca της uni που εχουν φαρδιες μυτες και σχετικα παχυ μελανι. Αυτοι αν γραψεις πανω σε χαρτι παπαριαζει μεν αλλα μολις στεγνωσει δε φαινονται ουτε γραμμες ενδιαμεσα απο τη μυτη και το χαρτι ειναι σχετικα στα καλα του.... Οι κωνοι ειναι απο χοντρο χαρτονι οποτε δεν θα παπαριασουν ευκολα.. τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...