Προς το περιεχόμενο

Ghetto Mods


caution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

usefull τρύπες...

post-169747-0-69330500-1296925010_thumb.jpg

μιας κ ειναι ακριβώς εκεί που είναι το λαμάκι του case...απλά θέλει κ αυτό 2 τρυπίτσες...κ να υπολογιστεί-αντικατασταθεί από ροδέλες το πάχος του bracket!

deep in the ghetto κόβουμε κ το λαμάκι μιάς κ ενοχλεί :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 488
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

;) Indeed

 

Αν πάλι δεν θέλουμε να μαγαρίσουμε το κουτί, μπορούμε να βάλουμε κάτι "κάτω" από την εξωτερική dvi ώστε να κοντράρει και να κρατάει το βάρος. Εγώ σφήνωσα ένα κόμπο από δεματικό και είναι nice & firm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, ειπα να κανω και γω μια μοντα στην καρτα γραφικων μου. Ακολουθοντας το πλανο ενος παιδιου που εβαλε ανεμηστηρακι στην καρτα σε μια παθητική nvidia. Εβαλα ενα ανεμηστιρακι απο την παλια ψυχτρα του επεξεργαστη μου αλλα μολις ανοιξα gpu-z βλεπω αυτο 66f.png

Πως εγινε απο 625/993 να εχω τωρα τετοιες αλλαγες :S Εχω βαλει αυτα που χρησιμοποιουμε για sleeving αν καταλαβατε και τα εχω σφιξει γυρω γυρω απο την καρτα. Λετε να πειραχτηκε κατι αφου εβαλα αυτα και ακουμπανε στην πανω επιφανεια την καρτας?

Furmark να τρεξω η θα τον καψω?

AKYΡΟ τωρα προσεξα οτι ειναι η onboard... Συγνωμη. Επανερχομαι μετα το τεστ να δω αν εχω διαφορες θερμοκρασιας!

 

Δεν ξερω αν ειναι συγκρισιμα αλλα σε 5 λεπτα χωρις την μοντα ειχα 88 μαξ και τωρα σε 10 λεπτα με την μοντα για 10 λεπτα ειχα 100 νταν μαξ...

Για oc με παιρνει? Τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανέβασε κ μία φωτογραφία της μόντας να ξέρουμε τι παίζει...

επίσης οι θερμοκρασίες σου ούτε καλές μου φαίνονται...ούτε να βελτιώθηκαν λόγο μόντας βλέπω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανέβασε κ μία φωτογραφία της μόντας να ξέρουμε τι παίζει...

επίσης οι θερμοκρασίες σου ούτε καλές μου φαίνονται...ούτε να βελτιώθηκαν λόγο μόντας βλέπω!

 

+1 :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...

 

Ενδιαφέρουσα προσέγγιση.

 

Να υποθέσω ότι το μαμά-ανεμιστηράκι της κάρτας έχει πάρει πόδι και στην τρύπα τώρα φυσάει ο καινούργιος που έχεις δέσει με τα tire-ups?

 

Aν NAI, μην απορείς καθόλου που έχεις χειρότερες temps από πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν ο συνδυασμός των δύο ανεμιστήρων κατ'αυτόν τον τρόπο οδηγεί σε χαμηλότερες θερμοκρασίες... Άλλο πράγμα ένας ανεμιστήρας που φυσάει φρέσκο αέρα προς την/τις κάρτα/κάρτες γραφικών και άλλο πράγμα αυτό που προσπάθησες να κάνεις, το οποίο προφανώς δυσχαιρένει την κατάσταση (διαταραχή του air-flow?).

 

 

β) η αλλαγή μιας θερμαγώγιμης που έχει υπηρετήσει για πολλά χρόνια σε θερμό περιβάλλον και η αντικατάστασή της από κάποια φρέσκια και ενδεχομένως καλύτερη τεχνολογικά είναι 99% σίγουρο ότι θα συμβάλλει στη βελτίωση της κατάστασης.

 

γ) στη θέση σου, επειδή μιλάμε για ghetto mod*, θα αφαιρούσα τελείως το πλαστικό κάλυμμα της ψήκτρας, θα μοντίφαρα τα fins με τρόπο ώστε να δέχονται τον αέρα από πάνω και όχι από το πλάϊ όπως τώρα και μετά θα κότσαρα και έναν μεγαλύτερο ανεμιστήρα από πάνω.

 

 

* σε διαφορετική περίπτωση, απλά θα άλλαζα ολόκληρη την ψήκτρα, ειδικά αν βρισκόμουν εκτός εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ό,τι είπε ο navu ακριβώς και...

η κάρτα σου πρέπει να είναι αυτή

post-169747-0-89995800-1297584902_thumb.jpg

ο ανεμιστήρας που έχει,παίρνει τον αέρα κ τον πετάει γύρω γύρω,κ όχι από την μία πλευρά του πρός την άλλη όπως αυτός που έχεις κοτσάρει(που μάλλον πνίγει τον stock για την ώρα)

βγάλε το πλαστικό κάλυμα της ψύκτρας κ τον στοκ ανεμιστήρα,να αποκαλυφθούν τα fins...όπως είναι αυτό το χρυσαφί δηλαδή στα δεξιά!μόνταρε πάλι τον δικό σου ανεμιστήρα (που μάλλον είναι ο στοκ της AMD) αλλά πάνω από την GPU αυτή τη φορά(εννοώ το βασικό chip όχι όλη την κάρτα),βρίσκεται λίγο πιό αριστερά από εκεί που είναι τώρα το σήμα της saphire,κοιτώντας από την πίσω πλευρά θα καταλάβεις που είναι!

επίσης αφού έχεις 4πιν fan,σύνδεσέ τον πάνω στην κάρτα για να ελέγχει αυτή τις στροφές του κατάλληλα,όχι πάνω στην μητρική! Ή σε 12 βολτ αλλά θα τρέχει μόνιμα τέρμα γκάζι,καλύτερα στην κάρτα λοιπόν!

 

 

P.S :Τακτοποίησε κ κανένα καλώδιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγαλω το πλαστικο δεν θα εχω προβλημα που ο ανεμιστηρας δεν θα ακουμπαει στον πυρηνα?

Προς το παρων ειναι συνδεδεμενο αναγκαστικα στην μητρικη.

Οσο για τα καλωδια τα εχω φροντισει οσο μπορουσα αλλα πρεπει να παρω extensions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγαλω το πλαστικο δεν θα εχω προβλημα που ο ανεμιστηρας δεν θα ακουμπαει στον πυρηνα?

γιατί τώρα ακουμπάει ο ανεμιστήρας στον πυρήνα?ΟΧΙ!

το μπλόκ των φιν ακουμπάει στον πυρήνα κ ο ανεμιστήρας φυσάει αυτό το μπλόκ για να απομακρύνει την θερμότητα...κάπου έχεις μπερδευτεί

 

Προς το παρων ειναι συνδεδεμενο αναγκαστικα στην μητρικη.

στην μητρική επειδή έχεις κ τους 2 σε λειτουργία...ο στοκ πρέπει να φύγει,ΜΑΖΙ με το πλαστικό,αλλιώς ο έξτρα που έχεις βάλει δεν θα κάνει δουλειά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ καταλαβα... Θα τον ανοιξω αρχικα και θα σας ενημερωνω τακτικα αν κολλησω πουθενα γιατι αυτη θα ειναι η πρωτη μοντα και λιγο δυσκολη μου μοιαζει :P Αλλα λετε να δουλεψει η τσαμπα κοπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά θα κάνει δουλειά,γιατί οχι!όταν βγάλεις το πλαστικό ρίξε καμία φώτο εδώ να δώσουμε ιδέες ...

κ ναί ενημέρωνε πρίν το power up μην έχουμε κανένα burn out ...χωρίς να σε τρομάζω όμως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...