Προς το περιεχόμενο

Ghetto Mods


caution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bασικά αν υπάρχει καλό airflow στο κουτί δεν νομίζω ότι απαιτείται εξτρά φουρφούρι για τα vrm / ram.

Το θέμα είναι να κάνεις την μόντα αλλά να βγεί όμορφο και συμμαζεμένο το τελικό αποτέλεσμα, έχω θέμα με αυτό. :P

Όπως είδατε και απο το Link, το σύστημα της coolIT κοστίζει 180€, όσο δηλαδή 2 H60.

Αν ο Τάσος το φτιάξει και είναι μια χαρά με βλέπω για H60 άμεσα. :)

 

Η hydro πέφτει στα χέρια μου "από το πουθενά" και για cpu έχω την d14 της noctua (η οποία θα μείνει γιατί είναι super) οπότε ωραία θα 'ναι να αποδίδει σωστά η h60 @ gtx 470. Will see :)

 

Nα σαι καλά φίλε. (Ψιλογομαράκι η D14 btw, αλλά σίγουρα best of all). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 488
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι τέρας ναι, και εγώ την αντιπάθησα με την πρώτη ματιά, αλλά έχει τόσο τέλειο & εύκολο mounting system και κοντράρει τόσο καλά τις θερμοκρασίες ακόμα και με πολύ λίγα rmp που δεν την βλέπω να φεύγει από το σύστημα. Πήγα από true (lapped&ροδέλες) σε D14 και είδα διαφορές και σε temps αλλά κυρίως στο θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Auto clicker για Games (ειδικά για αυτά που με κάποιο τρόπο π.χ. Gameguard κλειδώνουν τη δυνατότητα για software auto clicker).

 

Η κατασκευή έγινε πάνω σε ένα καπάκι για CD από ένα παλιό case χρησιμοποιώντας ένα παλιό ποντίκι και παλιά υλικά πεταμένα εδώ και κει στο χώρο μου.....

 

Καρδιά του κυκλώματος ένα 555 που δημιουργεί παλμούς και "φτιάχνει" τα Clicks.

To Led είναι για να βλέπεις τα clicks.

To trimmer είναι για να ελέγχεις την συχνότητα των clicks.

Το δεύτερο trimmer ρυθμίστηκε μια φορά και τέλος... είναι για να ελέγχεις πόση ώρα θα είναι πατημένο το click.

 

Συνδέεται σαν ποντίκι μαζί με το κανονικό μας ποντίκι (2 ποντίκια στο σύστημα). Πάμε με το κανονικό μας ποντίκι εκεί που θέλουμε να κάνουμε αυτόματα clicks και απλά ανοίγουμε τον διακόπτη.

post-219577-0-69119600-1306748990_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο wnet!!

Έτοιμο για να μπει και σε πρόσοψη mame PC το βλέπω :-)

Απλά μια τρύπα για το διακόπτη να βγαίνει κανονικά μπροστά.

 

Καλή συνέχεια με τις κατασκευές σου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα ωραίος ρε πολύ καλό :P

Μπράβο wnet!!

Έτοιμο για να μπει και σε πρόσοψη mame PC το βλέπω :-)

Απλά μια τρύπα για το διακόπτη να βγαίνει κανονικά μπροστά.

 

Καλή συνέχεια με τις κατασκευές σου !

Ευχαριστώ.

Καλή ιδέα για την πρόσοψη αλλά η εξέλιξη του θα είναι μάλλον να μπεί μέσα σε ένα κανονικό ποντίκι (το πλακετάκι με το 555 μόνο).

 

Άσχετος αλλα πως ακριβώς βοηθάει ένα ποντίκι που κάνει αυτόματα κλικ?

 

Αυτοματοποιείς κάποιες διαδικασίες. Δεν κάνει προφανώς για όλα τα παιχνίδια.... στο lineage π.χ. μπορεί να θέλεις να craft-άρεις κάποιο αντικείμενο σε μεγάααααλες ποσότητες. Αυτό απαιτεί ώρες που θα κάνεις απλά Click και θα περιμένεις.... εε, βάζεις το auto clicker λοιπόν και την πέφτεις για ύπνο. όταν ξυπνήσεις θα είναι όλα έτοιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία δουλειά και στα ηλεκτρονικά σου ;)

 

Κολλήσεις, θερμοσυστελλόμενα, δεματικά... Job well done :D

 

 

 

 

 

Αν είχες κάνει schematic - feel free να το ανεβάσεις, σε περίπτωση που κάποιος θέλει να προσπαθήσει και ο ίδιος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία δουλειά και στα ηλεκτρονικά σου ;)

 

Κολλήσεις, θερμοσυστελλόμενα, δεματικά... Job well done :D

 

Αν είχες κάνει schematic - feel free να το ανεβάσεις, σε περίπτωση που κάποιος θέλει να προσπαθήσει και ο ίδιος :)

 

Το κύκλωματάκι έγινε αρκετό καιρό πριν και δυστυχώς δεν έχω διάγραμμα.... παρ' όλα αυτά αν κάποιος θέλει να το κατασκευάσει, το κύκλωμα ώστε να λειτουργεί το 555 σαν timer είναι κλασικό και είναι γεμάτο το internet από διαγράμματα, π.χ. http://en.wikipedia.org/wiki/555_timer_IC (astable mode).

Από κει και πέρα απλώς το τροφοδοτώ με 5 volt από το USB καλώδιο του ποντικιού, μέσω του διακόπτη που το ανοιγοκλείνει. Επίσης η έξοδος των παλμών απλά οδηγεί μέσω μιας αντίστασης γύρω στα 100Ω ένα led καθώς και μέσω μιας άλλης αντίστασης τη βάση ένός τυχαίου NPN τρανσίστορ (από το συρτάρι...). Οι άλλες 2 επαφές του τρανσίστορ πάνε και κολλάνε στο διακόπτη των click του ποντικιού.

Ελπίζω να βοήθησα αν κάποιος θέλει να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λόγω οικονομικής κρίσης, έκανα μία μόντα ώστε να κάνω το Cage που έβγαλα από το PC μιας και έβαλα SSD και δεν ήθελα σκληρούς δίσκους μέσα στο κουτί, να βγάζει σε USB και να χρησιμοποιώ τους δίσκους μου σαν εξωτερικούς βεβαίως.

 

Με ότι είχα στην αποθήκη μου, χωρίς έξτρα έξοδα έγιναν τα παρακάτω:

 

IMG_0531.jpg

Εδώ είναι ότι χρησιμοποίησα.

 

IMG_0534.jpg

Εδώ είναι το εσωτερικό του Cage, το οποίο χωράει 3 δίσκους. Εγώ θα χρησιμοποιήσω 2 και το χώρο που απομένει για καλώδια τροφοδοτικά, κλπ.

 

IMG_0537.jpg

Το τροφοδοτικό.

 

IMG_0541.jpg

IMG_0539.jpg

Έγινε κάπως έτσι.

 

IMG_0543.jpg

Είχα και καλώδιο που κάνει γωνία, οπότε ακόμα καλύτερα...

 

Αυτό που με άγχωνε περισσότερο είναι μήπως από το τροφοδοτικό ζεσταίνονται οι δίσκοι και συγκεκριμένα αυτός που είναι από πάνω. Ευτυχώς δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο μιας και ο ανεμιστήρας του Cage είναι σε λειτουργία.

Οι θερμοκρασίες είναι ακριβώς οι ίδιες, οπότε κανένα απολύτως πρόβλημα.

senti.jpg

 

Ελπίζω να σας άρεσε!

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το τροφοδοτικό τόσο κοντά στους δίσκους, υπάρχει κίνδυνος απώλειας δεδομένων λόγω (ηλεκτρο)μαγνητισμού;

Θα δείξει η νεκροψία. :P

 

Ευχαριστώ παιδιά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...