Προς το περιεχόμενο

Νευρωνικός υπολογιστής: Το μέλλον των computers;


Daimon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιες είναι οι ενεργειακές απαιτήσεις του ανθρωπίνου εγκεφάλου; Πρόκειται για ένα ερώτημα που έχει απασχολήσει πολλούς επιστήμονες κατά καιρούς, ωστόσο μία «συμβατική» εξομοίωσή του, με τη χρήση κλασικών τσιπ κρίνεται ως ασύμφορη.

 

Ο Κουαμπέναν Μποαχέν, επιστήμονας πληροφορικής του πανεπιστημίου του Στάνφορντ, έχει εκτιμήσει πως η ενεργειακή τροφοδοσία ενός ρομπότ εφοδιασμένου με έναν επεξεργαστή ικανού να «πιάσει» τις επιδόσεις του ανθρωπίνου εγκεφάλου θα απαιτούσε 10 μεγαβάτ- ενέργεια που αντιστοιχεί σε ένα μικρό υδροηλεκτρικό σταθμό.

 

Ωστόσο, σύμφωνα με έρευνα που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Discover Magazine, υπάρχει πιο οικονομικός τρόπος: πρόκειται για τον υπολογιστή Neurogrid, ο οποίος δημιουργήθηκε από τον Μποαχέν και την ομάδα του και αφήνει κατά μέρος την ακρίβεια των ψηφιακών τρανζίστορ για ένα σύστημα που αντιστοιχεί στο «χάος» των νευρώνων, βάσει του οποίου λειτουργεί ο ανθρώπινος εγκέφαλος.

 

Η τάση υιοθέτησης του «χάους» έναντι της «τάξης» θα μπορούσε να φέρει μία νέα εποχή στον κόσμο των ηλεκτρονικών υπολογιστών, της οποίας βασικό χαρακτηριστικό αποτελεί η «απρόβλεπτη» λειτουργία του εγκεφάλου.

 

Ο Neurogrid περιέχει ένα εκατομμύριο νευρώνες (ουσιαστικά πυκνωτές αντιστοίχων επιδόσεων με ένα νευρώνα) και παρόλα αυτά χωράει σε ένα χαρτοφύλακα και για την τροφοδοσία του επαρκούν μερικές μπαταρίες D. Πρόκειται για μεγάλη πρόοδο σε σχέση με προηγούμενα συστήματα «νευρωνικών» υπολογιστών, που είχαν φτάσει μέχρι τους 45.000. Το επόμενο μοντέλο εκτιμάται πως θα έχει 64 εκατομμύρια, αντιστοιχώντας σε έναν εγκέφαλο ποντικιού.

 

Το νέο αυτό είδος υπολογιστή δεν βρίσκεται ακόμη σε θέση να αντικαταστήσει τα συμβατικά συστήματα- ωστόσο δεν είναι λίγοι αυτοί που θεωρούν πως θα αποτελέσει μία διέξοδο από το «νόμο του Μουρ», αποτελώντας έτσι το μέλλον των συστημάτων υπολογιστών.

 

Source.png Πηγή: kathimerini.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η τάση υιοθέτησης του «χάους» έναντι της «τάξης» θα μπορούσε να φέρει μία νέα εποχή στον κόσμο των ηλεκτρονικών υπολογιστών, της οποίας βασικό χαρακτηριστικό αποτελεί η «απρόβλεπτη» λειτουργία του εγκεφάλου.

 

Δηλαδή πέρα από τις μπλε οθόνες τώρα θα μου λέει και ότι έχει πονοκέφαλο, δε γουστάρει, δεν τον πήρα αγκαλίτσα, είμαι γουρούνι, δεν είμαι αυτός που γνώρισε. Ε όχι. Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πέρα από τις μπλε οθόνες τώρα θα μου λέει και ότι έχει πονοκέφαλο, δε γουστάρει, δεν τον πήρα αγκαλίτσα, είμαι γουρούνι, δεν είμαι αυτός που γνώρισε. Ε όχι. Όχι.

 

χαχαχαχαχαχαχ :-D

 

 

10 μεγαβάτ ε? Μπράβο.... Μου γεννήθηκε η απορία πόσα Megapixel είναι το μάτι μας, και με ένα γρήγορο search η απάντηση ήταν επίσης εντυπωσιακή, 576 mega pixels...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχαχαχ :-D

 

 

10 μεγαβάτ ε? Μπράβο.... Μου γεννήθηκε η απορία πόσα Megapixel είναι το μάτι μας, και με ένα γρήγορο search η απάντηση ήταν επίσης εντυπωσιακή, 576 mega pixels...

 

?? http://wiki.answers.com/Q/How_many_megapixels_does_the_human_eye_have

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kβαντικοι υπολογιστες, νευρωνικα δικτυα και νανοτεχνολογια μας εισαγουν σε μια νεα εποχη που σιγουρα προκαλει μεγαλο ενδιαφερον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά πριν 10 χρονια ήταν επίσης κινητά 3g ρολόγια με κάμερα, όπως να μιλάς στο αυτοκίνητο και να σε πηγαίνει (τώρα μιλάς στο gps και σε πηγαίνει, χρειάζεται ένα προγραμματάκι που να ελέχει το αμάξι και το κατορθώσαμε..) σεναρια επιστημονικης φαντασιας :D

Επεξ/σία από Daimon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xexe μαλλον απεχουμε ακομα απο την εποχη που θα ακούμε <ασε τσακωθηκα χτες με το πισι μου> <λες να κολησα ιο ή ηταν κομπιουτερομουρμουρα?> <το πισι μου την πεφτει στην κοπελα μου> ...

 

Παντως αν το καταφερουνε θα πεσει πολύ ανεργία .. γιατι θα εκπαιδευεις τον υπολογιστη να κανει δουλειες που τωρα συμετεχουν κ ανθρωποι εστω σαν χειριστες. Πχ ενας εσκαφεας με νευρωνικο υπολογιστη δεν χρειαζεται τοση υπολογιστικη ισχυ για να το εκπαιδευσεις να ανοιγει μια τρυπα κ να μεταφερει το χωμα σε μια γωνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γμτ συσκευή που να φτιάχνει καφέ και να στον φέρνει στο γραφείο δεν εχει βγει ακόμα :cry:

 

Αφού υπάρχει η χαριτωμένη γραμματέας του γραφείου γι'αυτή τη δουλειά, γιατί να θες να την αντικαταστήσεις με συσκευή;;;;

 

(No offence για καμμια χαριτωμένη γραμματέα που μπορεί να προσβλήθηκε... Δε λέω ότι αυτή είναι η δουλειά σας, αλλά όταν το κάνετε μας φτιάχνετε τη μέρα και δουλεύουμε όλοι καλύτερα :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού υπάρχει η χαριτωμένη γραμματέας του γραφείου γι'αυτή τη δουλειά, γιατί να θες να την αντικαταστήσεις με συσκευή;;;;

 

(No offence για καμμια χαριτωμένη γραμματέα που μπορεί να προσβλήθηκε... Δε λέω ότι αυτή είναι η δουλειά σας, αλλά όταν το κάνετε μας φτιάχνετε τη μέρα και δουλεύουμε όλοι καλύτερα :-) )

 

Που είναι αυτό το γραφείο να έρθω και εγώ, γιατι εδώ όλες είναι κατι κακιασμένες θειές και οι νεότερες είναι με κάτι μούτρα μέχρι το πάτωμα και είναι τσακωμένες με το μνι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την τηλεμεταφορά πότε θα τη προχωρήσουν... Βαρέθηκα να μπλέκω κάθε μέρα στην κίνηση και να τρώω τη ζωή μου στους δρόμους...

 

Ναι ρε φίλε και εγώ το περιμένω πως και πως.... αντε να δούμε.. :lol::lol::lol::lol:

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:17 ----------

 

Τα πράγματα παιδιά είναι πιο τρομακτικά...!!! Αν αυτή η τεχνολογία εξελιχθεί και φτάσει

σε επίπεδα ανθρωπινής νοημοσύνης... θα παράγονται άνθρωποι και οχι υπολογιστές....:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φίλε και εγώ το περιμένω πως και πως.... αντε να δούμε.. :lol::lol::lol::lol:

 

Τα πράγματα παιδιά είναι πιο τρομακτικά...!!! Αν αυτή η τεχνολογία εξελιχθεί και φτάσει

σε επίπεδα ανθρωπινής νοημοσύνης... θα παράγονται άνθρωποι και οχι υπολογιστές....:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Καλά άνθρωποι παράγονται σίγουρα μέσω κλωνοποίησης σε κανα καταγώγι καμμιας ΝΑΣΑΣ κλπ... Αλλα γενικότερα η τεχνολογία αναπτύσσεται πάρα πολύ γρήγορα και πρόκειτε να δούμε πάααρα πολλα ακόμη στο μέλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά άνθρωποι παράγονται σίγουρα μέσω κλωνοποίησης σε κανα καταγώγι καμμιας ΝΑΣΑΣ κλπ... Αλλα γενικότερα η τεχνολογία αναπτύσσεται πάρα πολύ γρήγορα και πρόκειτε να δούμε πάααρα πολλα ακόμη στο μέλλον...

 

αυτό όμως είναι χειρότερο απο την κλωνοποίηση... διότι μιλάμε για δημιουργία και οχι για αντιγραφή... :fear::fear::fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...