Προς το περιεχόμενο

Αποκαλυπτήρια για το Google Chrome OS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
το αυτό (καμία σχέση με το avatάρι σου)...

 

Το κατεβάζω τώρα αν και δεν βλέπω καμία απολύτως χρήση σε μένα, από περιέργεια και μόνο.

Mολις το εβαλα στο virtual box και το ειδα για 2-3 λεπτα.Χρειαζεσαι λογαριασμο gmail για να κανεις login.Tιποτα το φοβερο,προφανως εχει ακομα για να παρει την μορφη που θελουν να του δωσουν.

Επισης του δωσα 800mb ram και ψιλοζοριζοταν,αλλα μαλλον θα φταιγε και η φοβερη συνδεση μου:lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδες, επειδη η google θελει να το χρησιμοποιησουμε με τον Χ τροπο, δεν σημαινει οτι θα το κανουμε.

 

Καποιο API δεν εχει; Ε, σε αυτο θα γινει port o VLC, Virtual Dub και XBMC και εχουμε ενα ωραιοτατο Media Center PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Ρε παιδες, επειδη η google θελει να το χρησιμοποιησουμε με τον Χ τροπο, δεν σημαινει οτι θα το κανουμε.

 

Καποιο API δεν εχει; Ε, σε αυτο θα γινει port o VLC, Virtual Dub και XBMC και εχουμε ενα ωραιοτατο Media Center PC

Και γι αυτο ακριβως το λογο θα διατηρησω τα υπαρχοντα λειτουργικα μου.Ενα συστημα που θελει να ειναι η χαρα του cloud,γιατι να προσπαθησω να το κανω media center?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο API δεν εχει; Ε, σε αυτο θα γινει port o VLC, Virtual Dub και XBMC και εχουμε ενα ωραιοτατο Media Center PC

 

υπάρχουν ήδη λειτουργικά για να κάνουμε κάτι τέτοιο... και επίσημα υποστηριζόμενο. Δεν βλέπω τον λόγο λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πρακτική χρησιμότητα που θα μπορούσα σχετικά άμεσα να βρω σε μια τέτοια προσπάθεια θα ήταν λαπτοπάκια των 100-200 ευρώ που θα τρέχουν chrome OS και δεν θα έχουν μεν τις τρομερές δυνατότητες αλλά τα βασικά (ίντερνετ, office) θα τα κάνουν άνετα.

 

Γενικά η όλη ιδέα του cloud μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα και με προοπτικές κυρίως σε ό,τι αφορά την συνεργασία πάνω σε κοινά έργα, έστω κι αν ακόμα δεν πιστεύω πως είναι έτοιμη να καθιερωθεί.

 

Όσο για το θέμα της ασφάλειας, εγώ είμαι της ακριβώς αντίθετης άποψης: για να νιώσω ασφαλής, φροντίζω πάντα τα σημαντικά δεδομένα μου να βρίσκονται και κάπου online (βλ. dropbox κυρίως), γιατί τον δίσκο μου δεν τον πολυεμπιστεύομαι (επίσης το ότι είναι κάπου online επιτρέπει να τα ανακτώ από οποιοδήποτε μηχάνημα).

 

Βέβαια, εννοείται πως όταν αποφασίσω να σχεδιάσω το επόμενο τρομοκρατικό μου χτύπημα δεν θα χρησιμοποιήσω με τίποτα ChromeOS, αλλά για την τυπική καθημερινή χρήση δεν θα με χάλαγε καθόλου.

 

Για την ακρίβεια, το βασικό μειονέκτημα που βρίσκω σε όλες τις λύσεις τύπου cloud είναι ότι θα δυσχεράνουν την παράνομη διακίνηση λογισμικού και λοιπών πνευματικών δημιουργημάτων, και αυτός είναι και ο βασικός λόγος που θα αργήσω να τα υιοθετήσω πλήρως... :P

Επεξ/σία από gsarig
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είδα το webcast της παρουσίασης. Ο στόχος της Google είναι απλός. Πολύ φτηνά netbooks που θα βρίσκονται παντού. Θέλουν SSD , αλλά προφανώς θα απαιτούνται πολύ μικρά σε μέγεθος.

 

Περιμένω μάλιστα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑΣ. Αν τα τωρινά netbooks φτάνουν σε 11 ώρες, περιμένω πάνω από το διπλάσιο

 

Όπως είπε , στόχος είναι να παίζουν ΟΛΑ τα βίντεο ΚΑΙ τα high definition με hardware acceleration.

 

Ένα τέτοιο ΦΤΗΝΟ μηχάνημα το βλέπω ΠΑΝΤΟΥ. Στην κουζίνα....με τις συνταγές (που να βάλεις pc εκεί), στην κρεββατοκάμαρα, σαν media controller.

 

Τεράστιο θέμα η γρήγορη εκκίνηση.

 

Όπως είπαν και οι ίδιοι , στόχος είναι όχι το βασικό pc μας, αλλά ένα μηχάνημα που έχει να κάνει με το internet.

 

Όσο αναφορά την ασφάλεια, απλά super safe.

 

Περιμένω τα πρώτα leaks από τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδανικο για διαδικτυακη χρηση οπως τονισαν και οι προηγουμενοι, αλλα μεχρι εκει. Λειτουργικο στο οποιο να μην μπορω να τρεχω ο,τι μου κατεβει, τι να το κανω;

 

Είδωμεν..

 

Με "ι" γραφεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.h-online.com/open/news/item/Google-releases-source-code-for-ChromeOS-864600.html

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=343086

 

The source code has been published on src.chromium.org. It appears to be a Debian-based distribution with a number of well known packages, such as Host AP Linux drivers, XScreenSaver, authentication with PAM and the SysLinux lightweight bootloader. The system also includes the xserver-xorg-core and Intel video drivers, Clutter (the animated UI library) and drivers for Synaptics touch devices. Google promise to contribute their code changes upstream to allow the wider community to benefit from ChromeOS development. For more details, the ChromiumOS project page includes information on how to build the source code, the software and security architectures and other documentation.

 

Aλλη μια διανομη linux βασισμενη στο debian κιολας......μαλιστα...ρε παιδια....μηπως να παρουμε και μεις το debian να φτιαξουμε δικο μας ui και να το ονομασουμε insomnium OS...?:lol:Απλα ελεος...:eek::eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλη μια διανομη linux βασισμενη στο debian κιολας......μαλιστα...ρε παιδια....μηπως να παρουμε και μεις το debian να φτιαξουμε δικο μας ui και να το ονομασουμε insomnium OS...?Απλα ελεος...

αν δεν σας αρέσει το ChromeOS ή το debian

υπάρχει και το puppylinux

είναι ένChromeο OS

.

post-36682-129063037619_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...