Προς το περιεχόμενο

Τα βιντεοπαιχνίδια κρύβουν κινδύνους για την υγεία των ενηλίκων;


FarCry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πολλές και διάφορες απόψεις όλες σεβαστές...

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το Παν μέτρον Άριστον. Λίγο απόλα είναι το καλύτερο!

Δουλειά, βόλτες, ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ, ταβέρες, καφέδες, gaming, ψώνια τα πάντα, αλλά όλα με μέτρο.

 

Όσοι έχουν/είχαν ασχοληθεί τακτικά με gaming (είμαι ένας από αυτούς), έχετε καταλάβει σίγουρα ότι πλέον ΟΛΑ τα παιχνίδια φτιάχνονται με τέτοιον τρόπο ώστε να σε εθίζουν χωρίς να το πέρνεις καν χαμπάρι και τι εννοώ?

Μέχρι και τα shoot em up (πχ COD μιας και είναι απο τα ποιο γνωστά) σε βάζουν σε τρυπάκι να κάνεις πχ 4 kills στη σειρά για να πάρεις πχ την διόπτρα που θα κάνει ζουμ 10Χ και θα πάρεις rank και παει λέγοντας, μην πω για τα άκρως εθιστικά mmorpg τύπου WoW κλπ που πρέπει να σου βγει ο κώλος για να κάνει drop η μαγική σαγιονάρα από το γαμάτο σετ που σου δίνει 0.05% παραπάνω ταχύτητα κλπ. Και όταν τα αποκτήσω...στο επόμενο ptach του επόμενου 3μηνου θα βγούν καλύτερα!!! (0.06% παραπανω ταχύτητα :P )

Θέλω να καταλήξω ότι οι εταιρείες προσπαθούν να σου περάσουν υποσυνήδητα οτι όσο περισσότερο παίξεις, έχεις και μεγαλύτερες πιθανότητες να γίνεις ο σουπερ ουαου του σερβερ (αν νιώθεις φυσικά γιατί, πλακα πλάκα δεν είναι όλα απλά)...αλλά και ?? οταν πλεον γίνεις ο γαμάτος μετά τι?? Μήπως χέστηκε η φοράδα στ'αλόνι??

 

Δεν κατηγορώ τα παιχνίδια γιατί κι εγώ είμαι gamer (πλεον με μέτρο όμως). Έχω αφιερώσει (και όχι προς καμάρι μου) απίστευτες ώρες σε πολλά games, έχω διασκεδάσει πάρα πολύ, έχω γαμ..θει στα γέλια άποιρες φορές, έχω συνεργαστεί σε μεγάλο βαθμό, έχω κάνει πολλές και καλές γνωριμίες, αλλά πλέον δεν μου κάνει το κλικ για τόσες ωρες και τώρα ειδικά που οι υποχρεώσεις στην ζωή μου έχουν μεγαλώσει αρκετά.

Προτιμώ να φωνάξω έναν φίλο να παίξουμε κανενα coop διπλα δίπλα και να γελάσουμε 1-2 ώρες παρά να χωθώ στην "άβυσσο" του online...

 

Καταλήγω γιατί σας κούρασα (όσοι το διάβασαν όλο) , ναι ευθύνεται το άτομο που θα εθιστεί και θα κάτσει να λιώνει το κορμάκι του, αλλά τα games το προκαλούν αυτό με τον τρόπο που πλέον στήνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...