Προς το περιεχόμενο

Καραμέλες για τον λαιμό


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ναι το hexalen μου το είπε πριν κλείσει. Μήπως χειροτερεύει το κλείσιμο?

 

οχι ρε. δε κλεινει το hexalen λαιμους χαλαρωσε :P

 

καλο θα ηταν παντως να του πεις τα μετεπειτα συμπτωματα μηπως ειναι κατι πιο σοβαρο...αν και αυτα θελουν εξεταση απο κοντα οχι τηλεφωνου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι απλός βήχας δεν είναι κατι φοβερό... αν συνδυάζεται με αναπνευστικά προβλήματα-πονοκεφάλους κλπ είναι πιο σοβαρό.

 

Το ιδανικό είναι να εξεταστεί απο γιατρό βέβαια για να μην ανησυχεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στοιχηματίζω ότι σε 3 μέρες θα έχει φύγει το πρόβλημα.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το κλείσιμο της φωνής γι αυτές τις μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στοιχηματίζω ότι σε 3 μέρες θα έχει φύγει το πρόβλημα.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το κλείσιμο της φωνής γι αυτές τις μέρες.

 

Άσε με να μαντέψω..... τραγουδίστρια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι έχει η OP αλλά δυο πράματα για τη φαρυγγίτιδα.

 

Μπορεί να προκληθεί από ιούς ή βακτηρίδια. Στην πρώτη περίπτωση δεν παίρνεις τίποτα γιατί δε θα κάνουν δουλειά και παίζει να σου δημιουργήσουν άλλα προβλήματα, στη δεύτερη πας για αντιβιοτικά τα οποία επιλέγονται ανάλογα το βακτηρίδιο.

 

Τα συνηθέστερα συμπτώματα της είναι πόνος και τσούξιμο στο λαιμό, δυσκολία στην κατάποση, πυρετός, πονοκέφαλος, μύτη που τρέχει και τέτοια.

 

Κατά 95% πέρασα φαρυγγίτιδα πριν λίγες μέρες και σε 5-6 μέρες ήμουν μια χαρά. Αυτό που μπορείς να κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ξεκούραση (σάπισε στον ύπνο δηλαδή), πολλά υγρά (για τον πυρετό και για τον λαιμό, κάνα τσάι με λεμόνι και μέλι ίσως κάνει καλό), γαργάρες με αλατόνερο αρκετές φορές την ημέρα, φαγητά που δεν ερεθίζουν τον φάρυγγα, τρώγε καμιά σούπα και φυσικά μακρυά από καπνούς τσιγάρων και τέτοια.

 

Αν όντως έχεις φαρυγγίτιδα και δεν υποχωρήσει μέσα σε ένα εύλογο διάστημα ημερών ή έχεις κάτι άλλο πας σε γιατρό.

 

*Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει παρακαλώ κάποιος ιατρός του forum αλλιώς ας σωπάσει για πάντα. :P

 

Επίσης, ο τίτλος του topic μου θύμισε αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για φαρυγγίτιδα μπορεί να πάει σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό εργαστήριο και να ζητήσει μια καλλιέργεια φαρυγγικού. Σε 24 ώρες θα ξέρει αν έχει ή όχι. Για τον λαιμό βοηθάνε αρκετά και οι καραμέλες fisherman. Με μέτρο όμως. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...