Προς το περιεχόμενο

Καραμέλες για τον λαιμό


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά για φαρυγγίτιδα μπορεί να πάει σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό εργαστήριο και να ζητήσει μια καλλιέργεια φαρυγγικού. Σε 24 ώρες θα ξέρει αν έχει ή όχι. Για τον λαιμό βοηθάνε αρκετά και οι καραμέλες fisherman. Με μέτρο όμως. ;)

 

Eκτός από το φίλο του ψαρά, βοηθάει κ αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Χαχαχα έλα ρε μλκ ντέθ με τα λίνκ σου, είμαστε κι άρρωστοι άνθρωποι.

 

Πάντως εγώ το φίλο του ψαρά τον προτιμώ για το βήχα και είναι κολλητός πραγματικά (έχω φάει 1,5 κουτί σε 3 μέρες) αλλά για το λαιμό μάλλον είναι εχθρός μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ θα σου πρότεινα να λείψεις και άλλες μέρες από τη δουλειά, από την τέταρτη ημέρα και μετά επιδοτείσαι από το ΙΚΑ για ασθένεια και την διαφορά του ημερομισθίου την πληρώνει ο εργοδότης, πρέπει να έχεις γνωμάτευση από γιατρό του ΙΚΑ όμως. Πώς θα δουλεύσεις αν δεν μπορείς να μιλήσεις ; Κάτσε σπιτάκι σου, άρρωστη είσαι, τι εργασιομανία είναι αυτή :devil:

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 03:11 ----------

 

ρε συ οταν λεμε εκλεισε η φωνη μου δεν εννοουμε οτι μουγγαθηκα...:o

 

δεν εχεις παθει ποτε φαρυγγιτιδα?

 

Όταν είχα πάθει φαρυγγοαμυγδαλίτιδα δεν μπορούσα να μιλήσω καθόλου ( ή μήπως ήταν η φορά που είχα πάθει τραχειοβρογχίτιδα :confused:). Τελοσπάντων πρέπει να ξαναπάει στο γιατρό να δει τι έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχα πάθει φαρυγγοαμυγδαλίτιδα δεν μπορούσα να μιλήσω καθόλου ( ή μήπως ήταν η φορά που είχα πάθει τραχειοβρογχίτιδα :confused:). Τελοσπάντων πρέπει να ξαναπάει στο γιατρό να δει τι έχει.

 

 

Η διάκριση της φαρυγγίτιδας από την άλλη παρεμφερή νόσο (τη λαρυγγίτιδα) βασίζεται συνήθως στην απουσία της βραχνάδας στην φωνή. Η βραχνάδα στην φωνή και το κλείσιμο της φωνής (αφωνία) δεν αποτελούν συμπτώματα φαρυγγίτιδας και παρατηρούνται μόνο στην λαρυγγίτιδα.

 

:-)

 

http://www.healthview.gr/node/14706

 

 

πολλοι λενε οτι μου εκλεισε η φωνη και στη φαρυγγιτιδα δεν εννοουν αφωνια ομως ακους washcloud? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω νομιζω οτι τα ρακομελα κανουν καλη δουλεια.η lysopaine λενε οτι εχει και αντιβιωση μεσα.

εγω παλι λεω καλα αυτα για κανα μισαωρο...

αν ειναι απλος πονολαιμος-δεν μπορεις να καταπιεις( που δεν νομιζω εφοσον ειχες και πυρετο) συνηθως σε 3 μερες περναει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για φαρυγγίτιδα μπορεί να πάει σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό εργαστήριο και να ζητήσει μια καλλιέργεια φαρυγγικού. Σε 24 ώρες θα ξέρει αν έχει ή όχι. Για τον λαιμό βοηθάνε αρκετά και οι καραμέλες fisherman. Με μέτρο όμως. ;)

 

Αυτό ισχύει αν η φαρυγγίτιδα δεν είναι ιογενής. Στο 95% όμως των περιπτώσεων έχουμε ιογεννή και όχι μικροβική φαρυγγίτιδα.

 

Ως προς τι καραμέλες μου δωσε ο γιατρός αυτές. Τις είχα δοκιμάσει και παλαιότερα και ήταν όντως οι καλύτερες. Αυτές με τον ψαρά δεν τις έχω δοκιμάσει ποτέ.

 

Τέλος έχω να πω ότι η δουλειά στον ΟΤΕ είναι και μπιπ τις δουλειές.

Καλύπτει πλήρως μέχρι και 15 μέρες τον χρόνο ασθένειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου πληρώνουν τα μισά τελικά? Ο καθένας τα δικά του λέει.

 

Είπαμε μέχρι και τις 3 ημέρες σου δίνει ο εργοδότης το μισό ημερομίσθιο από την τέταρτη μέρα και μετά χρειάζεσαι γνωμάτευση γιατρού του ΙΚΑ , κάποια λεφτά τα παίρνεις από τον εργοδότη και κάποια από το ΙΚΑ ( το μισό ημερομίσθιο είναι για τις πρώτες 3 ημέρες) αλλά μετά τις 15 ημέρες θες και γνωμάτευση ΑΥΕ ( τι σημαίνουν τα αρχικά ΑΥΕ δε γνωρίζω, κάποια υγειονομική επιτροπή είναι).

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/asth.cfm

 

Λεπτομέρειες δε ξέρω, και γω άρρωστη δούλευα:cry: Από την πρακτική που έκανα έχω δει έγγραφα για άτομα που λείπανε μήνες αλλά υπήρχε γνωμάτευση επιτροπής για ανικανότητα για εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... το ευχάριστο πάντως είναι ότι θα πληρωθώ.

 

Ρώτα στον ΟΤΕ ποιά ειναι η διαδικασία για την γνωμάτευση, που θα πας για την γνωμάτευση μετά την τέταρτη ημέρα, δεν τα κατέχω τα ιατρικά του ΙΚΑ. Κοίτα όμως τις προυποθέσεις που λέει το site για τα ένσημα που πρέπει να έχεις συμπληρώσει.

 

Υ.Γ. Σε λάθος topic τα γράφω αυτά βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...