Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για παιχνίδι με αεροπλάνα (realistic flight simulator, combat action)


kavatzoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 6 μήνες μετά...

Flight simulator

 

Δεν ειμαι gamer γενικως αλλα καιρο τωρα σκεφτομαι να ασχοληθω με flight simulator μιας και ενα παθος με τα αεροπλανα το εχω. Το εχω ψαξει λιγακι στο ιντερνετ(κυριως στο steam) και ειδα οτι υπαρχει κυριως το microsoft flight simulator x και το aerofly. Εχετε καποιο αλλο να προτεινετε;

 

Γνωριζοντας οτι δεν με ενδιαφερουν τοσο τα γραφικα οσο οι διαδικασιες πριν, κατα την διαρκεια και μετα την πτηση.

 

Επιδης ειμαι στην διαδικασια αλλαγης pc. Με λαπτοπ 17αρι i3 και 920 ας πουμε θα μπορω να παιξω ικανοποιητικα( με βολευει εστω και το θηριο το 17αρι για ελαφρες μετακινησεις, novago ktl) ή χρειάζομαι καλο desktop;

 

Ευχαριστω

 

EDIT: ουπς σοορυ, εκανα αναζητηση flight simulator και δεν εβγαλε κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να ξεχωρίσεις τι είδους εξομοίωση ψάχνεις. Το Aerofly είναι semi-sim.

 

Αν θες την απόλυτη εξομοίωση/εμπειρία για πολιτική αεροπορία κυρίως, αλλά κι όχι μονο, οι επιλογές σου είναι 3:

1. MS Flight Simulator X (FSX), πλέον το βρίσκεις από στο Steam από την Dovetail
2. Prepar3D (P3D), από την αεροναυπηγική εταιρία Lockheed Martin(F16/F22/F35), που πήρε τον κώδικα από τo FSX της MS και τον εξέλιξε, προσφέροντας ένα πολύ καλύτερο πλέον προϊόν (απόδοση/γραφικά/δυνατότητες) διατηρώντας το compatibility με το FSX και το τεράστιο database του.

3. X-Plane 10 που το βρίσκεις επίσης από το Steam

 

Για πολεμική μόνο δες το DCS World από Steam ή το παλιό αλλά ακόμα εξαιρετικό Falcon 4(BMS).

 

Να γνωρίζεις πως τα παραπάνω πακέτα έχουν εκατοντάδες addons για κάθε τομέα(αεροπλάνα, σκηνικά, αεροδρόμια, καιρός, γραφικά κτλ) δωρεάν ή επί πληρωμή που ανεβάζουν εκ νέου τον πήχη ψηλότερα και σε ρεαλισμό(δες πακέτα πχ της PMDG, FSLABS, Majestic για αεροσκάφη, με προσομοίωση όλων των συστημάτων/διαδικασιών των αεροσκαφών τους πιστοποιημένα και από πιλότους). Τα default αεροσκάφη είναι απλοϊκά από συστήματα και κυρίως για να μάθεις το χειρισμό και καμιά βόλτα.

 

Για την απόδοση, μην σε ξεγελά ο οπτικός τομέας ή η παλαιότητα τους. Είναι από τα πιο απαιτητικά software που θα συναντήσεις. Προτείνεται Desktop με 4πύρηνο CPU, 8GB Ram minimum και μια αξιοπρεπή κάρτα γραφικών. Μπορείς να δοκιμάσεις και με το Laptop για αρχή, αλλά θα απογοητευτείς από την απόδοση.

 

Για τον χειρισμό τίποτα λιγότερο από ένα joystick. Κάτι απλό μέχρι να μάθεις. Μετά είναι καθαρά δική σου επιλογή.

 

Προσωπικά προτιμώ Prepar3D.
Ρίξε και μια ματιά και σε αυτό το ελληνικό κανάλι(όχι δεν είναι δικό μου)

https://www.youtube.com/watch?v=bjFVPRZQjpU

 

 

Καλή αρχή!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωω ευχαριστω φιλε για τις πληροφοριες πραγματικα. Βασικα αυτο που θελω να κανω ειναι οτι κανει και ο τυπος στο videaki.

Με ψιλο απογοητευσες λιγο με το θεμα υπολογιστη :-D 

 

Και παλι ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν τα γραφικά δεν είναι θέμα, σε σχετικά casual -- και σε καμιά περίπτωση realistic-- και free online flight simulator, υπάρχει και ο GEFS Online που είναι παρακλάδι από το παλιό plugin του Google Earth, που τρέχει από browser (με HTML5). Είναι ακόμα υπό ανάπτυξη οπότε του λείπουν διάφορα features (δεν έχει 3d κτίρια πχ).
http://www.gefs-online.com

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου προσωπικά, αλλά κάποιοι συνάδελφοι μου το έλιωναν όσο ήταν plugin του Google Earth.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...