Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο & Διατροφή & Πρωτεΐνες


MXDaemon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά αυτό δεν ισχύει, μάλλον το αντίθετο θα έλεγα. Αν εξαιρέσεις τους ηλίθιους που κάνουν το κλασικό πορτοειδές κυκλικό πρόγραμμα χέρια-στήθος-χέρια-στήθος-πόδια/πλάτη-χέρια-στήθος-χέρια-στήθος, αν κάνεις κανονικό πρόγραμμα στο γυμναστήριο φτιάχνεις πιο γρήγορα πιο αρμονικό και πιο γραμμωμένο σώμα από οποιοδήποτε άθλημα. Προσοχή τονίζω την σωστή και ισομετρική προπόνηση.

 

Aποψη σου φιλε μου,εγω θα διαφωνισω!

 

 

Χωρίς παρεξήγηση μάλλον δεν έχεις δει ισομετρικά προπονημένο γυμναστηριάκια.

 

Εσύ βλέπεις τους υπεραθλητές στην τηλεόραση και νομίζεις ότι αυτό το σώμα το φτιάχνει ο αθλητισμός. Για πες στον Roberto Carlos να σου δείξει τους πήχυς του ή για πες στο Κόμπι να σταματήσει το γυμναστήριο να δεις αποτελέσματα που θα κάνει ο αθλητισμός. Ακόμα και ο Φελπς θεωρείς ότι έχει αρμονικά γυμνασμένο σώμα με τις πλάτες 2 στρέμματα? Πέρα από αυτό αν κάποιος έκανε γυμναστήριο όσες ώρες ο Φελπς κάνει προπόνηση δεν θα χωρούσε να μπει από την πόρτα.

 

Φιλε μου παιζω τεννις τοσα χρονια και εχω κατεβει σε παγκοσμια πρωταθληματα οποτε αυτους τους υπεραθλητες δεν τους εχω δει μονο στην τηλεοραση!Με εχεις χασει,γι αυτους ασχετως αν εχουν ωραιο σωμα η οχι,εχουν γυμνασμενο σωμα πληρως!!!(περαν των ποδοσφαιριστων)

 

 

Θεωρείς αυτό το σώμα γυμνασμένο ας πούμε? Παγκόσμιας κλάσης υπεραθλητής του τέννις ο συγκεκριμένος.

 

ο Ναδαλ εχει το ιδιο σωμα απο τα 18 του και σιγουρα δεν θεωρειται ωραιο σωμα!!

 

 

Και για να τελειωνω,αυτο που ειπα ειναι πως αμα βαλεις εναν ''γυμναστηριακια'' με ενα πληρως γυμνασμενο σωμα να στριψει,να εκκινησει,να αλλαξει πορεια,να ''φρεναρει'' θα σε πιασουν τα γελια αναλογικα με καποιον που κανει ενα αθλημα!

 

Αν και παλι,ορισμος ωραιου σωματος δεν υπαρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να τελειωνω,αυτο που ειπα ειναι πως αμα βαλεις εναν ''γυμναστηριακια'' με ενα πληρως γυμνασμενο σωμα να στριψει,να εκκινησει,να αλλαξει πορεια,να ''φρεναρει'' θα σε πιασουν τα γελια αναλογικα με καποιον που κανει ενα αθλημα!

 

Αν και παλι,ορισμος ωραιου σωματος δεν υπαρχει...

Σίγουρα ένας αθλητής στρίβει και κινείται πιο εύκολα από ένα γυμναστηριάκια και είναι λογικό, όπως λογικό είναι ένας γυμναστηριάκιας να έχει μεγαλύτερη αντοχή σε βάρη (όχι σε τρέξιμο πχ) ή πιο εμφανείς μυες από έναν αθλητή.

 

Όπως λοιπόν είπε κι ο Fidelio, εξαρτάται τον τύπο σώματος που θέλεις. Αν χρειάζεσαι ευέλικτο και αθλητικό κορμί σίγουρα δεν θα το χτίσεις κάνοντας 130 κιλά πάγκο γιατί θα τουμπανιάσεις. Από την άλλη αν θέλεις να φτιάξεις σε εύλογο χρονικό διάστημα κοιλιακούς, πήχεις, στήθος, πόδια κτλ και ξεκινήσεις μόνο τέννις θα πρέπει να περιμένεις πολύ, πάρα πολύ.

 

Αναμφίβολα πάντως αποτελέσματα στο σώμα σου θα δεις πιο γρήγορα με ένα στοχοποιημένο πρόγραμμα στο γυμναστήριο απ' ότι σε ένα άθλημα. Όπου αποτέλεσμα στο σώμα εγώ μιλάω για γράμμωση ή όγκο. Άμα θέλεις ευκινησία προφανώς και το πρώτο πράγμα που θα σκεφτείς δεν είναι να σηκώνεις βάρη που δεν έχουν κανένα λόγο να σηκωθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα βάρη αν χρησιμοποιηθούν σωστά μπορούν να βοηθήσουν κάθε είδους αθλητή.Ένα παράδειγμα είναι ο bruce lee που ενώ έκανε βάρη είχε τρομερή ευκινησία και ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα βάρη αν χρησιμοποιηθούν σωστά μπορούν να βοηθήσουν κάθε είδους αθλητή.

 

Βασικά το άθλημα από μόνο του δημιουργεί προυποθέσεις δύναμης στον οργανισμό και συνήθως δημιουργεί αυτές που απαιτούνται στοιχειωδώς. Απο κει και πέρα πολλές φορές το ερέθισμα αυτό ΔΕΝ φτάνει για περαιτέρω αυξηση της απόδοσης , ειδικά σε αθλήματα που η μέγιστη δύναμη είναι ο καταλύτης. Τα βάρη είναι ο μόνος τρόπος, αλλά για τους αθλητές έχουν τελείως διαφορετική χρήση από οτι στους ασκούμενους στο fitness.

 

Οντως θέλει προσοχή , γιατί μακροπρόθεσμα αν τα βάρη δεν χρησιμοποιηθούν σωστά θα έχουν δυσμενείς επιπτώσεις σε συγκεκριμένο άθλημα.

 

Για τους αθλητικούς σωματότυπους τώρα το πιο αντιπροσωπευτικό άθλημα , ή μάλλον ο πιο αντιπροσωπευτικός χώρος για να διαλέξει κανείς με την έννοια της αρμονίας , της ισορροπίας και άλλα, είναι ο χώρος του ΣΤΙΒΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H εμφανιση ειναι κατι το υποκειμενικο, εγω παντως δε νομιζω οτι υπαρχει ''αθλητης'' με ολη την εννοια του ορου που κανει μονο γυμναστικη με αντιστασεις, ή μονο ενα αθλημα, με εξαιρεση ισως το κολυμπι.

 

Απο κει και περα, δοκιμασε να παιξεις μπασκετ χωρις να χτυπας βαρδια στα γυμναστηρια 4-5 φορες την εβδομαδα, ή προσπαθησε να βγαλεις εναν αγωνα μπασκετ ή εστω τρεξιμο σε μετρια ενταση χωρις να χεις κανει ποτε αεροβια γυμναστικη και κανοντας μονο βαρη - και μην αρχισει κανεις να μου λεει για διαδρομο κτλ..

 

Οποτε στη συνθεση υπαρχει η αρμονια, για μενα τουλαχιστον.

 

Πιο σημαντικο απ ολα ομως ειναι σιγουρα το να ειμαστε υγιεις, οποτε πριν αρχισουμε οποιοδηποτε προγραμμα γυμναστικης οπωσδηποτε εξετασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται και στο κολύμπι προπόνηση με αντιστάσεις. ΠΧ , λάστιχα , ρούχα , pads για χέρια ή για πόδια για την απομόνωνση μυικών ομάδων στο νερό ,..είναι εργαλεία για αύξηση της αντίστασης.

 

Θεμελιωδώς για να αυξήσεις την δυναμή σου σε ένα σπορ μετα από το πρώτο στάδιο ομοιόστασης, ΠΡΕΠΕΙ να βάλεις στο παιχνίδι και τις ..αντιστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιες αποψεις διαβαζω για την διατροφη και την γυμναστικη απο ολους αν και ειναι φυσικο να διαφερουμε ολοι σε καποια θεματα αφου ο καθενας απο εμας εχει αλλη ιδεα για το πως θελει να γινει.Παντως για να φτιαξεις πολυ καλο σωμα μεχρι το καλοκαιρι ξεχνα το.Να βελτιωθεις πολυ ναι,γινεται.Αλλα αν μου επιτρεπεις ειναι στυλ ζωης,δεν ειναι για μια περιοδο μονο.Και αν θες και μυικοτητα και γραμμωση ,πρεπει να τρως πολυ αυστηρα,με ελαχιστα λιπη,και ελαχιστους υδατανθρακες και περισσοτερο να τρως καθαρο ,αλιπο κρεας και λαχανικα και χορτα.Ειναι πολυ δυσκολη η καλογερικη.Η συνταγη που σου ειπε καποιος για 30% υδατανθρακες ειναι σωστη ,αλλα αφου χασεις το 25% λιπος που εχεις τωρα ,αφου δηλαδη γινεις ''φετες'' που λεμε και φαινονται οι κοιλιακοι πλεχτο.

 

Εμενα μου αρεσει αυτος ο παλιος αθλητης,και εχω ξεκινησει bodybuilding εδω και 2,5 χρονια με τεραστια βελτιωση.

 

Στην ιστοσελιδα του βρισκεις τα παντα για γυμναστικη και διατροφη.

 

http://www.davedraper.com/photo-archive-intro.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιες αποψεις διαβαζω για την διατροφη και την γυμναστικη απο ολους αν και ειναι φυσικο να διαφερουμε ολοι σε καποια θεματα αφου ο καθενας απο εμας εχει αλλη ιδεα για το πως θελει να γινει.Παντως για να φτιαξεις πολυ καλο σωμα μεχρι το καλοκαιρι ξεχνα το.Να βελτιωθεις πολυ ναι,γινεται.Αλλα αν μου επιτρεπεις ειναι στυλ ζωης,δεν ειναι για μια περιοδο μονο.Και αν θες και μυικοτητα και γραμμωση ,πρεπει να τρως πολυ αυστηρα,με ελαχιστα λιπη,και ελαχιστους υδατανθρακες και περισσοτερο να τρως καθαρο ,αλιπο κρεας και λαχανικα και χορτα.Ειναι πολυ δυσκολη η καλογερικη.Η συνταγη που σου ειπε καποιος για 30% υδατανθρακες ειναι σωστη ,αλλα αφου χασεις το 25% λιπος που εχεις τωρα ,αφου δηλαδη γινεις ''φετες'' που λεμε και φαινονται οι κοιλιακοι πλεχτο.

 

Εμενα μου αρεσει αυτος ο παλιος αθλητης,και εχω ξεκινησει bodybuilding εδω και 2,5 χρονια με τεραστια βελτιωση.

 

Στην ιστοσελιδα του βρισκεις τα παντα για γυμναστικη και διατροφη.

 

http://www.davedraper.com/photo-archive-intro.html

 

Φίλε benign, πολύ σημαντικές οι απόψεις σου! Το σημαντικότερο έιναι να το απολαμβάνουμε αυτό που κάνουμε, είτε είναι βάρη σε ερασιτεχνικό επίπεδο είτε είναι bodybuilding σε αγωνιστικό επίπεδο. Ο Dave Draper ήταν κορυφαίος αθλητής, αξίζει να διαβάσεις το βιβλίο του, "Brother Iron, Sister Steel"!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...