Προς το περιεχόμενο

VGA Cooler για 4850


antonl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η 4850 φίλου χτυπάει 100άρια και λογικά άμα ζεστάνει ο καιρός μπορεί και να λιώσει. Πιθανότατα να χει πιάσει σκόνη/στόκο το fan της αν και πριν λίγο καιρό το καθάρισε με την ηλεκτρική (δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικά). Λόγω του ότι το stock fan είναι εκτός από αναποτελεσματικό είναι και θορυβώδες, σκέφτομαι να αντικατασταθεί.

Έχετε να προτείνεται κάτι ήσυχο και αποτελεσματικό; Τιμή γύρω στα 30€ θα ήταν καλά. Όχι από eshop.gr.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα χρήματα, αυτή, χωρίς να είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο σε αυτά τα χρήματα όμως. Από προσωπική εμπειρία σε μια 3870, τα πάει άριστα η συγκεκριμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα χρήματα, αυτή, χωρίς να είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο σε αυτά τα χρήματα όμως. Από προσωπική εμπειρία σε μια 3870, τα πάει άριστα η συγκεκριμένη.

Τα χρησιμοποιούσες εξαρχής πάνω στην 3870; Αν όχι, μήπως θυμάσαι σε τι επίπεδο κυμαίνονταν οι διαφορές στη θερμοκρασία με την stock ψύξη;

Από θόρυβο πώς τα πάει; Όταν λειτουργεί στο full; Ίσως είναι λίγο σχετικό αυτό γιατί αν έχεις κάποιο άλλο θορυβώδες fan στο pc, πιθανόν να το υπερκαλύπτει.

 

@chiderboy: Αν υπάρχει κάτι αξιόλογο σε χαμηλότερη τιμή, καλοδεχούμενο :). Σε ποια κάρτα το χεις; Αν δε σου κάνει κόπο μπορείς να κάνεις κάποιο σχόλιο στις από πάνω απορίες μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν φίλου η 3870, σε mid case με πενιχρό airflow..Βαρούσε 90άρια για πλάκα. Με την Musashi+ceramique πάνω από 72-75 δεν είδαμε. Τώρα τα fans τα ρυθμίζεις εσύ αν θέλεις με το ποντεσιόμετρο, πάντως για 2k rpm, δεν κάνουν και ΤΟΝ θόρυβο να πεις αμάν. Αλλά είναι υποκειμενικό το θέμα :-).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.quietpc.com/ie-en-eur/products/ati-vga/ac-acc-l2pro

http://www.driverheaven.net/reviews.php?reviewid=852&pageid=6

http://www.dragonsteelmods.com/index.php?option=com_content&task=view&id=14628&Itemid=1

 

Κοίτα τα reviews. Εγώ την είχα πάνω σε μια 4670 και μια 1950pro που δεν είναι τόσο ενεργοβόρες. Τις κράταγε με 7V κάτω απο 60 βαθμούς εντελώς αθόρυβα σε furmark.Με τα stock cooler βαράγαν κατοστάρια και κάναν σαν ελικόπτερα. Στα 12V μόλις που ακούγεται με ανοιχτό το κουτί άλλα κάνει ένα μπάσο πολύ γλυκό ήχο. Γενικά έχω άριστες εμπειρίες από arctic cooling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ κι εσένα childerboy για την ενημέρωση.

Απλά επειδή στο παρελθόν είχα μια ψιλοτραυματική εμπειρία με αγορά vga cooler των 50+€, ρωτάω και τις προσωπικές εμπειρίες χρηστών πέρα από reviews :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Antonl και εγω εχω βαλει την Arctic Cooling Accelero L2 Pro VGA Cooler σε μια 8800gt που τσουρουφλουσε με την στοκ ψυκτρα και πραγματικα ειδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα με την L2....... σου την προτεινω..... και το κυριοτερο, ΑΘΟΡΥΒΗ ακομα και στο 100% των στροφων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Musashi, μπήκε Πάαααααρα πολύ εύκολα , δεν είχα ξανακάνει κάτι τέτοιο υπάρχει και πολύ καλό tutorial στο youtube. Από 85-90 , 37-44. Καλά νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+2 για την accelero l2 pro.

την έχω σε μια 8600gt και εκεί που η κάρτα σε stock χτύπαγε 100άρες με την accelero και oc μέχρι τέρμα δεν ξεπερνάει τους 70 σε full load. Σε κουτί με καλύτερο airflow απο το htpc case μου σίγουρα χαμηλότερες θερμοκρασίες. 'Ερχεται κομπλέ με τα πάντα στη συσκευασία.

Το σημαντικότερο, αθόρυβη είτε χρησιμοποιήσεις το 7v είτε το 12v βυσματάκι του adaptor. Καμμία διαφορα σε θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς καμία διαφορά overall ή με το αυτί κολλημένο στα φουρφούρια;

 

Χρόνια καλά btw :Ρ

 

Αυξάνονται η στροφές αλλά όχι ο θόρυβος....:P

και με το αυτί επίσης δεν καταλαβαίνω κάτι εκτός μιάς στιγμής που δίνουν παραπάνω.

overall καμμία διαφορά, πιο πολύ ακούγεται ο σκληρός.

 

Επίσης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...