Προς το περιεχόμενο

overclock AMD 955 & 965 Thread


ColdFusion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"ειναι καποιο απο τα παραπανω στοιχεια πανω απο τα μη επιτρεπτα ορια?"

 

Αν είσαι ok από temps ο επεξεργαστής σου θα πάει 258 χρόνια με αυτά τα settings, οπότε it's all good :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οκ,για να προσγειωθουμε λιγο. Με το Occt που το αφησα το απογευμα εκανε ρεσταρτ μετα απο μιαμιση ωρα απο οτι ειδα στα logs :-( ε με large data,γαμαει τον cpu ειναι αληθεια :P και το λοιπον,τωρα ημουν 4 ωρες στο battlefield,ολα κομπλε,και θερμοκρασιες χαμηλες. να πειραξω καμια αλλη ρυθμιση,τι λετε?δοκιμασα και με 1.3V το Cpu NB VID και παλι το ιδιο μετα απο μιαμιση ωρα κανει απλο restart >.< εχω feeling οτι λειπει κατι ακομα,χρειαζεται αυτο το κατι παραπανω που λεμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μή πειράζεις το fsb, παίκσε με τον πολλαπλασιαστή μόνο και άσε τις μνήμες στα 1333mhz μέχρι να βρείς το σταθερό σημείο και μετά ασχολήσου με αυτές. Το HTlink στα 2100 είναι τελείως άκυρο, γύρνα το στα 2000.

 

Δοκίμασε αυτό 20Χ200=4000ΜHz, NB=2600Mhz, και HT=2000Mhz.

 

Vcore δώσε τιμή έτσι ώστε στο bios να είναι περίπου στο 1.45v-1.48v και στο CPU-NB=1.25v-130v.

 

Όλα τα άλλα στα default, απενεργοποίησε cool n' quiet και τα power saves, και δές αν βγάζεις blend.

 

Αν ναί, ρίξε το vcore μόνο μέχρι να βρείς το ελάχιστο όριο.

 

Δεν πιάνουν όλοι οι 955/965 τα 4.0ghz, μερικοί χτυπούν τοίχο στα 3.8ghz, αλλά δοκίμασε τα παραπάνω.

Επεξ/σία από Dosas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ,για να προσγειωθουμε λιγο. Με το Occt που το αφησα το απογευμα εκανε ρεσταρτ μετα απο μιαμιση ωρα απο οτι ειδα στα logs :-( ε με large data,γαμαει τον cpu ειναι αληθεια :P και το λοιπον,τωρα ημουν 4 ωρες στο battlefield,ολα κομπλε,και θερμοκρασιες χαμηλες. να πειραξω καμια αλλη ρυθμιση,τι λετε?δοκιμασα και με 1.3V το Cpu NB VID και παλι το ιδιο μετα απο μιαμιση ωρα κανει απλο restart >.< εχω feeling οτι λειπει κατι ακομα,χρειαζεται αυτο το κατι παραπανω που λεμε :P

 

για πες μας και τα υπολοιπα που εχεις στο bios ,, μια εικονα ισως να ηταν το ιδανικο:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα κ από μένα.

>βάλε τις μνήμες σε 2Τ(δεν έχει μεγάλη διαφορά από το 1Τ και το 1Τ μπορεί να δημιουργεί προβλήματα σταθερότητας).

>ΝΒ Speed αν παίζεις τις μνήμες σου στα 1600 τότε το ιδανικό είναι 2400.

> HT=2000Mhz αυστηρά, μεγαλύτερο ή μικρότερο από αυτό χάνεις σε επιδώσεις.

>επίσης δοκίμασε να παίξεις μόνο με πολλαπλασιαστή να βρεις το max stable με max vcore 1,45-1,5 και μετά παίξε κ με Cpu Freq.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τα volts και όλα τα υπόλοιπα τα βλέπετε ok??Όλες τις ρυθμίσεις τις έχει κάνει μόνο του το TurboV EVO της ASUS και δεν ξέρω μήπως κάτι δεν πάει καλά .Επίσης , με υδρόψηξη , μετά από 30 λεπτά prime95 πόσο είναι Normal θερμοκρασία??

post-200146-0-89324500-1324138164_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Μην παίζεις με utilities αλλά από bios.

 

-Υπάρχει λόγος που δεν παίζει με multi;

 

-Μη ξέροντας την loopα και την θερμοκρασία περιβάλλοντος, δεν νομίζω ότι κανείς μπορεί να κάνει εκτίμηση για το τι θερμοκρασίες πρέπει να βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κατέβασα τον επεξεργαστή στις αρχικές του ρυθμίσεις , στα 3,2.Επιδή είμαι σίγουρος ότι θα τα έχετε ξαναπεί και δε θα έχει κανένας όρεξη να γράφει τόσο , μήπως έχετε ένα αναλυτικό οδηγό πρόχειρο για να δω τι πρέπει να κάνω???Και επίσης δεν ξέρω πως μπορώ να πειράξω τον multiplier , δεν το βρίσκω μέσα στο bios

Η θεροκρασία δωματίου είναι 22 βαθμοί και η loopα είναι αντλία-ψυγείο(Black ice 240 GT διπλό)-επεξεργαστής -τανκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...