Προς το περιεχόμενο

overclock AMD 955 & 965 Thread


ColdFusion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κομπλε ευχαριστω.Θα το ψαξω λιγο να ασχοληθω και θα ξανα ποσταρω...

 

Ενω τωρα ειμαι στα 3,8 με 1,42v το cpu-z μου δειχνει μονο τα 3,4..Τι παιζει?Κανω κατι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν βγαζω ακρη.Μαλλον λογο απειριας δεν ξερω και τι κανω σωστα και τι λαθος

 

:shifty: edit :shifty: : Πειραξα το HyperTransport απο το 200 στο 221 και πηγε 3,7 με 39 temps.Στα 1,42v και χωρις να κανω καποιο stress utilities το cpu-z το βγαζει σωστα!!!!

 

Eιναι σωστο αυτο που βλεπω ή ειναι κατι λαθος????

 

63085666.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρεξε το stability test του AOD για μια ωρα. Παντως καλο τσιπακι. 1.42V 4GHZ . Εγω θελω 1.48V

 

Ο δικος σου ειναι ο B55(κομμενος 955) για αυτο θελεις παραπανω.

 

Παντος στο cpu-z του ssns λέει 1.42 και στο aod 1.437 αντε να βγαλεις ακρη . Στα 4ghz ειναι καλα δεν χρειαζεται παραπανω μιας και για λιγα ghz τα volt και η κατανάλωση πανε πολυ πανω...........(γ*μ*μ*ν* ΔΕΗ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια έχω έναν 955 3.2 ghz με m/b asus m4n78 pro 8gb ddr2 στα 1066 ψυχρά h50 corsair τροφοδοτικο tough power 850w πόσο είναι ασφαλές να το πουσαρω ;;;; Μου δόθηκε μια gtx 670 γιαυτό σκέφτομαι να τον δώσω λίγο γκάζι παραπάνω ώστε να σηκώσει πιο εύκολα την καινουρια gpu.

 

Δεν έχω ξανακάνει oc και ψηλό φοβάμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια έχω έναν 955 3.2 ghz με m/b asus m4n78 pro 8gb ddr2 στα 1066 ψυχρά h50 corsair τροφοδοτικο tough power 850w πόσο είναι ασφαλές να το πουσαρω ;;;; Μου δόθηκε μια gtx 670 γιαυτό σκέφτομαι να τον δώσω λίγο γκάζι παραπάνω ώστε να σηκώσει πιο εύκολα την καινουρια gpu.

 

Δεν έχω ξανακάνει oc και ψηλό φοβάμαι

 

Kαι εγω ασχετος ειμαι μην νομιζεις.Με stock ψυχτρα ειμαι εγω και το πειραξα λιγο να παρω μια ιδεα και με τροφοδοτικο κατωτερο απο το δικο σου οπως και καρτα γραφικων.Θα σου πουν τα παιδια να το πειραξεις και το ξανα βαζεις stock μετα αν θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια έχω έναν 955 3.2 ghz με m/b asus m4n78 pro 8gb ddr2 στα 1066 ψυχρά h50 corsair τροφοδοτικο tough power 850w πόσο είναι ασφαλές να το πουσαρω ;;;; Μου δόθηκε μια gtx 670 γιαυτό σκέφτομαι να τον δώσω λίγο γκάζι παραπάνω ώστε να σηκώσει πιο εύκολα την καινουρια gpu.

 

Δεν έχω ξανακάνει oc και ψηλό φοβάμαι

 

Δεν ειναι τιποτα.Ρωτα εδω οτι θες,διαβασε και καναν guide.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Phenom II X4 955 @3.2GHZ rev. C3 υπερχονιζεται ανετα, εφοσον εχεις aftermarket ψυκτρα και οχι την stock (αυτη που δινει η AMD).

 

Σε stock cpu vcore 1.35V μπορεις να τον υπερχονισεις ανετα στα 3.4GHz με μονο αλλαγη του πολλαπλασιαστη απο x16 σε x17. Αν δεις οτι δεν ειναι σταθερο τοτε βαλε την cpu vcore στα 1.3625V.

 

Επισης υπερχρονιζεται ευκολα και στα 3.6GHz, αν βαλεις την cpu vcore στα 1.3625V (ωστε να ειναι σταθερο) με μονο αλλαγη του πολλαπλασιαστη απο x16 σε x18. Αν δεις οτι δεν ειναι σταθερο τοτε βαλε την cpu vcore στα 1.375V.

 

Τελος με αλλαγη του πολλαπλασιαστη απο x16 σε x18.5 παει στα 3.7GHz και λογικα με αλλαγη του πολλαπλασιαστη απο x16 σε x19 παει στα 3.8GHz, και ολα αυτα με cpu vcore απο 1.375V εως 1.4V (αναλογα αν επεσες σε καλο κομματι της cpu).

 

Μεχρι cpu vcore 1.4V ειναι η επιτρεπομενη τιμη απο την AMD. Κατα την γνωμη μου μεχρι cpu vcore 1.425V ειναι ασφαλες και εφοσον υπαρχει καλο συστημα ψυξης.Τα 1.425V πιθανον θα χρειαστουν αν υπερχονισετε τον επεξεργαστη στα 4.0+ GHz.

 

 

Για να δεις αν εχεις σταθερο μηχανημα, τρεχεις το IntelBurnTest :

http://www.xtremesys...testing-program

 

Settings: 20 runs, maximum stress level, all threads

 

Δεν χρειαζεται να τρεξεις Prime95

 

 

 

Ανεβασα το πακετο που χρησιμοποιω και δουλευει και σε AMD και σε Intel επεξεργαστες:

 

IntelBurnTest v2.54 + new Linpack (11.0.1.005) :

 

IntelBurnTest 2.54(11.0.1.005).zip (4.34 MB)

>http://www38.zippyshare.com/v/49500135/file.html
http://rghost.net/private/42252374/509e1e68452d0c8024144c901d1bb2c3
http://www.sendspace.com/file/lcas9z

 

Supported CPUs : AMD + Intel

 

 

Greets,

DaffyDuck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια πήγα στα 3.4 ghz αλλα κόλλησε μου βγάλε κόκκινη οθόνη η CPU voltage είναι στα 1.328volt stock να την ανέβασω λίγο;;;; Η θερμοκρασία με full load στα 3.4 ήταν 50-55 c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...