Προς το περιεχόμενο

LOTR cockring


crAss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μυαλό μου, τη λογική μου και την κριτική μου ικανότητα...

Πιστεύω ότι είναι παραπάνω από αρκετά για να στείλουν αδιάβαστο οποιοδήποτε ξόρκι και μαγικό...

 

crAss

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σιγά μην έχω γίνει και καγκουρό πουά...

Στο κάτω κάτω τέτοιο κόμπλεξ και με τη γλώσσα???

Ας αρχίσουμε να γράφουμε σε desperado μπας και καταλάβετε και εσείς οι ίδιοι τι λέτε...

 

crAss

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote crAss:</font><hr> Το μυαλό μου, τη λογική μου και την κριτική μου ικανότητα...

<hr /></blockquote>

 

Το πιο συμαντικο για να πεισεις, απο αυτα που λες, ειναι το 2ο, η λογικη!

και θα ρωτησω.. η λογικη γιατι δεν ειναι ξορκι; :confused:

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote crAss:</font><hr> Σιγά μην έχω γίνει και καγκουρό πουά...

Στο κάτω κάτω τέτοιο κόμπλεξ και με τη γλώσσα???

Ας αρχίσουμε να γράφουμε σε desperado μπας και καταλάβετε και εσείς οι ίδιοι τι λέτε...

 

crAss

<hr /></blockquote>

Kapoios den katalabe t'asteio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kapoios pragmati den katalabe to asteio giati htan etoimos na antimetopisei epithesh kai theorhse to xioumor os epithesh. Htan aplos kako timing (alla kalo asteio :grin:)

As arxiso loipon na epitithomai ego pou eimai fan toso ton sci-fi biblion, oso kai auton pou exoun os thema drakous kai ksotika oso kai auta pou exoun metafysika stoixeia kai mpoliko tromo (Stephen King thee!!) oson kai auton pou exoun filosophiko periexomeno alla kai psyxologiko periexomeno (logo ton spoudon) kai polla alla. Den sas katalabaino re paidia. De goustarete ton Tolkin? De goustarete ton Clive Barker kai ton Yfantokosmo tou? Thelete Isaak Asimov kai Arthur Clark kai William Gibson? Kala kanete. Poios sas kathgorei? To kathe eidos exei diaforetika pragmata na dosei. Otan diabasa thn trilogia gia ena mhna katoikousa sthn Mordor. Kanena sci-fi biblio den me exei kanei na taksidepso, na xatho se allous kosmous. Exete diabasei ton Yfantokosmo 9pou einai eksisou kalo me ton Tolkin?) Auto den einai biblio, einai taksidiotikos praktoras. To kathe eidos (an kai mou th dinei h kathgoriopoihsh tha th xrhsimopoihso giati bohtha thn koubenta) exei kati diaforetiko na dosei. Eiste anohtoi pantos an theoreite logotexnia ton Gibson ki oxi ton Tolkin, ton Clark ki oxi to Barker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote yannis27gr:</font><hr>

Den sas katalabaino re paidia. De goustarete ton Tolkin? De goustarete ton Clive Barker kai ton Yfantokosmo tou? Thelete Isaak Asimov kai Arthur Clark kai William Gibson? Kala kanete. Poios sas kathgorei? <hr /></blockquote>

 

<blockquote><font class="small">Quote yannis27gr:</font><hr>

Συμφωνώ απόλυτα. Το πλέον υπερτιμημένο βιβλιο του αιώνα μας.

Επίσης, κάποιος άλλος πρότεινε Φρόυντ. Μην ξεράσω...

<hr /></blockquote>

 

Για εξήγησε μου εσύ γιατι "άλλα" βιβλία ειναι υπερτιμημένα και ο Tolkien οχι.

 

Προσωπικά κρίνω ένα βιβλίο απο δύο παράγοντες (ανεξάρτητα απο το είδος της γραφής που δεν έχει καμία σημασία).

α) Ειναι αυθεντικό; Ειναι η προσωπική κατάθεση του συγγραφέα;;; Μπορώ να νιώσω την ίδια συγκίνηση με αυτόν που το έγραφε;;;;

β) Έχει κάτι να πεί;; Είναι εμπνευσμένο;;; Ειναι κάτι που δεν έχω ξαναδιαβάσει;;;; Θα με κάνει καλύτερο όταν τελειώσω το διάβασμα;;;;

 

Και φυσικά όλα τα παραπάνω δεν εφαρμόζονται μόνο στα βιβλία αλλά σε κάθε μορφή τέχνης. Δίνω σε κάθε βιβλίο 20 σελίδες (οχι οτι είμαι κάποιος, απλώς δεν έχω όσο χρόνο χρειάζομαι και πρέπει να διαβάζω επιλεκτικά), για να μου αποδείξει τα δυο παραπάνω. Και όσο πιστεύω οτι ο συγγραφέας του ʼρχοντα καταθέτει ψυχή, τοσο πιστεύω οτι το έργο αυτό δεν είναι παρα ο φανταστικός κόσμος στο κεφάλι του και τιποτα άλλο. Θέλετε να κρίνουμε το έργο σαν λογοτεχνικό βιβλίο;; Αν τολμήσουμε να κάνουμε κάτι τέτοιο και να ξεφύγουμε απο τον "φανταστικό κόσμο" και την "μυθολογία", τοτε το βιβλίο ειναι χειρότερο και απο το Harry Potter. Φτηνοί εντυπωσιασμοί (τέρατα, δράκοι, ήρωες, καλό, κακό), "απλές" παρομοιώσεις (δενδράνθρωποι), αναμασηματα της σειράς (good vs evil, heroes κτλ), αμερικανιές (οι καλοί ειναι και πολύ δυνατοί και μετράνει πόσους σκοτώνουν) κ. α πολλά. Οταν κατι δεν κολλάει (όπως αυτά που έγραψα πιο πάνω) πετάς ένα ξόρκι και τελείωσες.

 

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απαγορεύεται να κρίνω το έργο του Tolkien, ή οποιουδήποτε άλλου συγγραφέα. Παρομοίως τό έργο μου φαίνεται απίστευτα υπερτιμημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote yannis27gr:</font><hr> oso kai auta pou exoun metafysika stoixeia kai mpoliko tromo (Stephen King thee!!) <hr /></blockquote>

Oxi pros theou,o xeiroteros sigrafeas!!!Se porwnei afantasta me atmosfera ,metafysika,einai-den einai, kai sto telos panta,ma panta(ekseresi logw idieteris fysis to Christine) skaei myth ena teras,enas ekswgiinos(ax re me to It ti ksenerwma efaga sto telos) enas brikolakas kati pantws pou sou gamaei oli tin atmosfera

Ase pou ta melodramatika tou Stasou plai mou ktl einai poly dakrybrexta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paidia to videaki to eida .....perimena kati pio asteio ...oso gia tin tainia poy tin eida stin premiera...me afise pragmatika telios apogoiteymeno ..se merika simia nomizeis oti einai to Lord Of The Rings toy peter jackson kai oxi toy Tolkien...ti na po .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τώρα γιατί μου κάνι εντύπωση που ο crass κατακρίνει το(τα) βιβλίο(α) χωρίς να το έχει διαβάσει;

 

Αλήθεια, ξέρει κανένας πώς ξεκίνησε να γράφει τη συγκεκριμένη ιστορία ο Τόλκιεν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεύει ότι δεν το έχω διαβάσει ολόκληρο...Γιατί είναι από τα λίγα βιβλία που έχω παρατήσει στη μέση (πια μέση...).

Μέχρι το κεφάλαιο Conspiracy Unmasked ή κάπου εκεί κοντά διάβασα. Μετά από βαρεμάρα σταμάτησα γιατί το βρήκα ανούσιο και χάσιμο χρόνου

Έχω επίσης διαβάσει τα Appendix E, Appendix F

Βέβαια για να σταματήσω να είμαι τόσο αρνητικός πρέπει να παραδεχθω ότι και ο ίδιος ο Tolkien πρώτος είπε ότι το έγραψε γιατί του άρεσε χωρίς να έχει σκοπό να περάσει βαθύτερα μυνήματα ή οτιδήποτε. Και αυτή του η δήλωση αποτελεί σημάδι ειλικρίνιας, αξιοπρέπειας και αυτογνωσίας.

Πάρτε και τα δικά του λόγια για να βγάλετε τα συμπεράσματα μόνοι σας...

As for any other meaning or "message", it has in the intention of the author none. It is neither allegorical nor topical<hr /></blockquote>

 

Αν κάποιος πιστεύει ότι έκοψα την πρόταση από διαφορετικό context ας μου ζητήσει να του σκανάρω όλο το κείμενο (είναι από το Foreword to the Second Edition)...

 

 

crAss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερτιμημένο είναι ένα βιβλίο όταν κάποιο θεωρούν ότι προσφέρει 10 πράγματα κι αυτό στην πραγματικότητα προσφέρει 3, όπως συμβαίνει με τον Αλχημιστή που έχει παιδιαστικά κι απλοϊκά μηνύματα. Όσο για τον Τόλκιν, αυτά που λέτε για να τον κατακρίνετε είναι τελικά αυτά που έχει ως πλεονεκτήματα. Ειδικότερα, στόχος του ήταν να γράψει μια καλή ιστορία ικανή να σε παρασύρει στο δικό της κόσμο. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Εσείς θεωρείτε λογοτεχνία μονάχα τα βιβλία που είναι γεμάτα μηνύματα? Λογοτεχνία, όπως υποδηλώνει κι ο τίτλος, είναι η ικανότητα να κατέχεις την τέχνη του λόγου και δη του γραπτού (αν είχαμε να κάνουμε με τον προφορικό θα μιλούσαμε για ρητορεία). Αυτή την τέχνη ο Τόλιν την κατέχει, είτε σας αρέσει είτε όχι. Κι εμένα δε μου αρέσει ο Μπετόβεν αλλά αν πω ότι δεν ήταν καλός συνθέτης θα πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μου!!! :grin:

Όσον αφορά τον King, ε αυτός που τον έθαψε καταδικάζεται ερήμην σε τριάντα χρόνια καταναγκαστικά έργα στη Σιβηρία και μαστίγωμα ανά οχτάωρο! :grin: :grin: Μιλάμε για τον πλέον παρεξηγημένο συγγραφέα. Ο άνθρωπος το μόνο που θέλει είναι να γράφει ιστορίες που θα σε κρατούν καθηλωμένο. Το έχει δηλώσει, όπως έκανε κι ο Τόλκιν. Αν κάποιος λοιπόν δεν έμεινε καθηλωμένος, ε ας μην τον διαβάσει. Αν κρίνουμε όμως από τον αριθμό των βιβλίων που έχει πουλήσει, μάλλον το πέτυχε, τουλάχιστον για τους περισσότερους (me included).

Συνοψίζοντας, υπάρχουν συγγραφείς που γραφουν απλώς ενδιαφέρουσες ιστορίες (Τόλκιν, Κινγκ, Μπάρκερ) και άλλοι συγγραφείς που θέλουν κάτι περισσότερο (Έκο, Μεσαντιέ).Αν θέλετε λοιπόν να τους κρίνετε, να τους κρίνετε με βάση αυτό το κριτηρίο κι όχι με βάση το αν σας άρεσε ή όχι. Έιναι ξεκάθαρη η διαφορά ανάμεσα στο "δεν ΒΡΗΚΑ ενδιαφέρον ένα βιβλίο" και στο "δεν ΕΙΝΑΙ ενδιαφέρον ένα βιβλίο", δεν είναι? :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote theobabis:</font><hr> Ξεκαθαρη σαν το κρυσταλο.

Η πρωτη προταση υποδηλωνει

προσωπικη αποψη ενω η δευτερη

ενας θεος ξερει τι... biggrin.gif

<hr /></blockquote>

 

Αθεοφοβε! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote yannis27gr:</font><hr> Όσον αφορά τον King, ε αυτός που τον έθαψε καταδικάζεται ερήμην σε τριάντα χρόνια καταναγκαστικά έργα στη Σιβηρία και μαστίγωμα ανά οχτάωρο! :grin: :grin: Μιλάμε για τον πλέον παρεξηγημένο συγγραφέα. Ο άνθρωπος το μόνο που θέλει είναι να γράφει ιστορίες που θα σε κρατούν καθηλωμένο. Το έχει δηλώσει, όπως έκανε κι ο Τόλκιν. Αν κάποιος λοιπόν δεν έμεινε καθηλωμένος, ε ας μην τον διαβάσει. Αν κρίνουμε όμως από τον αριθμό των βιβλίων που έχει πουλήσει, μάλλον το πέτυχε, τουλάχιστον για τους περισσότερους (me included).

<hr /></blockquote>

Edw megale,egw ton ethapsa ton King.I mallon gia tin akribeia ksanadiabase to post mou.Den ton thabw,mallon ton ekthiazw!!!!Apla lew oti mou tin spaei apisteyta se simeio na mhn ksanadiabasw allo biblio tou oti enw me kathilwnei ,nai,nai,kai mena me kathilwnei o King ,sto telos 90% den yparxei kapoio tromero telos alla kapoio ekswgiino teras i kapoios fobero plasma.Diladi re file pesmou,tin araxni sto It ti skata tin ithele re?

Kai megale,to post mou den ton elege axristo,elege thn apopsi mou gia to ergo tou.Esy den eisai pou koptese yper twn diakiwmatwn tou King?Den exw kai egw to dikaiwma na pw kati enantion tou?Prepei diladi na leme oloi"emena maresei o Eko,esena o King"?Den mporoume na leme "emena den maresei o Eko,emena den maresei o King"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...