Προς το περιεχόμενο

LOTR cockring


crAss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://agriroot.aua.gr/~nikant/lotr.wmv

Αν δεν το έχετε δει, απλώς δεν έχετε δει τίποτα και δεν μπορείτε να κατανοήσετε το μεγαλείο της ταινίας...Μικρό είναι 2.5MB και windows media 8...

 

 

crAss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για πες το λόγο...

Στο σπίτι έχω πάρα πολλά βιβλία και τα έχω διαβάσει όλα, εκτός από ένα. Και αυτό είναι φυσικά το LOTR (σε ένα βιβλίο όλα μαζί). Και τις ταινίες που τις είδα, τις είδα για να δικαιούμαι να τις κατακρίνω...

 

 

crAss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote crAss:</font><hr> Για πες το λόγο...

Στο σπίτι έχω πάρα πολλά βιβλία και τα έχω διαβάσει όλα, εκτός από ένα. Και αυτό είναι φυσικά το LOTR (σε ένα βιβλίο όλα μαζί). Και τις ταινίες που τις είδα, τις είδα για να δικαιούμαι να τις κατακρίνω...

 

crAss <hr /></blockquote>

 

Καλά, ετοιμάσου να σου την πέσει το μισό forum τώρα. :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πριν αρχίσουν τα "πεσίματα" (γιατί μετά από αυτά που θα διαβάσεται σίγουρα θα αρχίσουν) να πω γιατί δεν διαβάζω επική φαντασία. Από τα 14 διαβάζω πολύ επιστημονική φαντασία (science fiction) και μάλιστα κατά προτίμιση γραμμένη από ανθρώπους που έχουν ένα σοβαρό επιστημονικό υπόβαθρο και πολλές φορές τα βιβλία τους έχουν ήδη αποδειχθεί προφητικά (αναφέρω μόνο τους δύο κολλοσούς Asimov & Clarke). Πείτε λόγο χαρακτήρα ή ότι άλλο θέλετε ακόμα και στα 14 δεν την έβρισκα με σπαθιά και δράκους και ξωτικά και οτιδήποτε άλλο. Εκεί όμως που νευρίαζα και τα παίρνω χοντρά ακόμα και τώρα είναι όταν λέω σε κάποιον ότι διαβάζω και επιστημονική φαντασία και μου απαντάει "Tolkien κτλ?" Όχι ρε φίλε. Επιστημονική φαντασία είπα...

Η επιστημονική φαντασία πάρα πολλές φορές αποτελλεί φιλοσοφικά δοκίμια μεταμφιεσμένα σε μυθιστορήματα που μπορούν να διαβαστούν και να γίνουν κατανοητά από αρκετούς ανθρώπους.

Προτιμώ να διαβάζω για τη αναζήτηση του ανθρώπου να ορίσει το "καλό" και το "κακό" μέσα από μια διαδικασία αυτογνωσίας και συλλογής κοινωνικών ερεθισμάτων, παρά να διαβάζω για παρανοϊκούς κακούς που έχουν βάθος χαρακτήρα λεπτότερο από ένα φύλλο χαρτί ή για "καλούς" που χωρίς ηθικούς φραγμούς ή ενδοιασμούς σκοτώνουν για ένα "καλό" που ποτέ δε αμφισβητίσουν για να δουν αν όντως είναι "καλό"...

Και στο κάτω κάτω προσωπικά βρίσκω αηδιαστικά και αποκρουστικά σχεδόν το σύνολο των κομπλεξικών και με καμία επαφή με την πραγματικότητα θεμάτων που προβάλλονται στο μεγαλύτερο ποσοστό των βιβλίων επικής φαντασίας...

 

 

crAss

 

PS. Το θέμα το ξέρω ότι από αυτό μου το Post ξεφεύγει από την ταινία για την οποία και πολλοί που αγαπούν το βιβλίο έχουν αποκυρίξει...Όλα όσα αναφέρω πιο πανω στοχεύουν κατευθείαν στο έργο του Tolkien και όχι στη ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[whispering mode]

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Κανείς ποτέ δεν αμφισβήτησε μια επική ταινία γιατι εκεί όλα επιτρέπονται.

Είναι πολύ εύκολο να αφήσεις την φαντασία σου να τρέξει χωρίς να έχεις κανένα απολύτως περιορισμό.

Ο Legolas ρίχνει βέλη για μισή ώρα γιατι έχει "κατι" of plenty. Όταν ο νάνος και ο Arargon ρίχνουν τα αδίστακτα τέρατα (τις φονικές μηχανές) Ουρουκ-Χαι σαν να είναι μύγες, πάλι υπάρχει ένα ξόρκι που δεν το θυμάμαι. Όπως επίσης οτι φτιάχτηκε stronghold στο Helm's Deep που δεν έχει βαλλιστικά όπλα (αλλά έχει ο αντίπαλος) , ούτε καν καυτό λάδι, αλλά ούτε και κάποιο φαράγγι (χωρίς κροκόδειλους) για να μην μπορούν να μπούν εύκολα σκάλες.

 

Κοινώς όλα στην Ιστορία μας βολεύουν και αν κάτι αρχίζει να φαίνεται ξένο, βαράς ένα ξόρκι και το φέρνεις στα ίσα. Ενώ στα "σοβαρά" βιβλία επιστημονικής φαντασίας όλα είναι υπο κρίση, και σε όλα πρέπει να έχεις μια πειστική επιστημονική (βασισμένη σε επιστημονικές εικασίες δηλαδή) απάντηση. Δεν μπορείς να πεις οτι το ξόρκι του τάδε μας διακτίνισε στον τάδε πλανήτη.

 

Υ.Γ Αναφέρομαι μόνο στο βιβλίο και στην επική φαντασία για την οποία μάλλον υπάρχει ένας παροξυσμός. Η ταινία μου φάνηκε καλογυρισμένη και πολύ καλή στο είδος της.

 

[/whispering mode]

 

Plz, το ξύλο στον crass !!!! P) P) P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ʼντε, αν είναι να φάμε ξύλο, ας είμαστε τουλάχιστον τρεις για να μοιραστούν ισομερώς οι φάπες. :P

 

Ποτέ μου δεν χώνεψα τα Dungeons And Dragons (παιχνίδια, βιβλία, ταινίες). Όπως λέει κι ο bandito, όλα είναι πολύ 'εύκολα'. Θες να πετάξεις; Υπάρχει ξόρκι. Θες να εξαφανιστείς; Υπάρχει βότανο. Θες να γίνεις πράσινο βατράχι με κίτρινες λουρίδες; Υπάρχει κατάρα.

 

ΥΓ: Το ξύλο στον crAss και στον bandito!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...