Προς το περιεχόμενο

Θα πατε Μουντιαλ?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

chill

Μια κοπελα φαρμακοποιος στην γειτονια μου ειναι Ελληνιδα απο Ν.Αφρικη. Μου ειπε οτι αν ενας τουριστας δεν παει σε κακοφημα μερη δεν ντυνεται πολυ ακριβα ωστε να προκαλει (σε μια φτωχη χωρα οπως η Ν.Αφρικη)ειναι ασφαλης.Οι κατοικοι ειναι φιλοξενοι.

 

Νομιζω πηγες τωρα σε ακραια συγκριση με το Πακισταν.Καμμια σχεση,για δες λιγο wikipedia την διαφορα σε υποδομες.Σε καταλαβαινω πως το εννοεις αλλα εισαι αδικος με την Ν.Αφρικη.

 

Δεν έχω βιώματα από την Ν. Αφρική και εγώ μεταφέρω το τι μου έχουν πει μόνιμοι κάτοικοι - νεαρής ηλικίας και πρεσβύτεροι - τα οποία επαναλαμβάνω πως δεν είναι και τα καλύτερα όσων αφορά την ασφάλεια.

 

Φαντάζομαι ότι τα όσα λες στην πρώτη παράγραφο ισχύουν σε κάθε χώρα έτσι κι αλλιώς, δεν είναι μόνο "προνόμιο" της Νοτίου Αφρικής. Στην Ελλάδα μη σου πω ότι δεν χρειάζεται καν να είναι κακόφημη η περιοχή για να βρεις τον μπελά σου την σημερινή εποχή :P

 

Αnyway εγώ αυτό που ευελπιστώ είναι να απαγορεύουν την βουβουζέλα στα γήπεδα ώστε να μπορέσει κάποιος άνθρωπος να απολαύσει την διοργάνωση χωρίς πονοκέφαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πολλά τα λεφτά για μια χωρα που δεν έχει υποδομές στις μετακινήσεις... από το ένα γήπεδο στο άλλο θέλεις 10-12 ώρες σε κάνα σάπιο τρένο/λεωφορείο...

με τα μισά λεφτά στην Αργεντινή κάναμε τρελό party!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην πάρεις αεροπλάνο;

 

υπάρχει η kukula, η 1time κι άλλες, που είναι σαν την easyjet.

 

Βασικά, έτσι για έχουμε αίσθηση των αποστάσεων απo Capetown στο Jo'burg, είναι 3 ώρες πτήση...

 

Όσο λένε για το τι να κάνεις στη Ν. Αφρική, μάλλον δεν έχουν δει ούτε ντοκιμαντέρ του Νάσιοναλ Τζεογράφικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με αεροπορικά εκεί extra? το πιάσαμε το ταληράκι... δεν μπορώ να διανοηθώ τι θα κάνω με 5000 euros στο Buenos Aires p.x :))

 

όσο για το National Geographic επειδή είμαι κολλημένος και βλέπω συνεχεια, στο Bloemfontein k στο Pokowanie πως στο ντιάλο λέγονται, δεν έχει ΤΊΠΟΤΑ :)

Περίμενα πως και πως να παίξουμε κάνα cape town η γιοχάνεσμπουργκ αλλα δε σκέφτηκα ότι αποκλείεται να παίξουμε σε αυτές τις 2 πόλεις τουλάχιστον στους ομίλους ...εκτος k αν περάσουμε ..δύσκολα βεβαια αλλα ok..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 5.000 ευρώ στη Ν. Αφρική, μπορείς να ζήσεις για περισσότερο από 6 εβδομάδες, τρώγοντας αστακό και πίνοντας ένα μπουκάλι κρασί σε κάθε γεύμα, να πας για σαφαρια, εκδρομές, να κάνεις οποιαδήποτε δραστηριότητα, να επισκεφθείς την Μποτσουάνα τη Ζιμπαμπουε και να έχεις προσωπικό οδηγό.

 

Τουλάχιστον, το καλοκαίρι που μας πέρασε έτσι ήταν και πήγα χωρίς να έχω προετοιμάσει τίποτα, επι τόπου αποφασίζαμε τι θέλουμε να κάνουμε, με καλύτερο προγραμματισμό μπορείς να περάσεις φθινότερα.

 

*Τα 80 ευρώ για πτήση 3 ωρών δεν είναι πολλά λεφτά πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου τι λες?? Τα πακέτα ξεκινάνε από 2500. μονος να πας θες 3000...το ξέρω ότι εκεί είναι φτηνά σχετικά, αλλα δε θα είναι τόσο φτηνά το καλοκαίρι, λόγw μουντιάλ.. και αυτά είναι τα πάγια για μεταφορικά διαμονές k εισιτήρια... μιλάω και για τα 3 mats φυσικά, δε ψήνομαι να πετάω 9-12 ώρες (από london η αθηνα) για να δω ένα mats..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι τελευταίο. Η Ν. Αφρική και η Αφρική γενικότερα είναι εμπειρία ζωής. Οι μηδενισμοί είναι ηλίθιοι όπως και οι συγκρίσεις με Ευρώπη και β. Αμερική, δε συγκρίνονται.

 

Πιστεύω πως και το ταξίδι στη Ν. Αμερική είναι αντίστοιχη εμπειρία, αλλά τις εκ προοιμίου και δίχως εμπειρία συγκρίσεις τις θεωρώ ανούσιες.

 

---------- Προσθήκη στις 13:05 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:00 ----------

 

Δεν ξέρω τι κάνουν τα πακέτα. Έκλεισα αεροπορικά μόνος μου (~700 ευρώ), ξενοδοχείο για τις πρώτες ημέρες και είχα βρει τι θέλω να κάνω και επί τόπου κανόνιζα που θα πάω.

 

Σίγουρα, θα είναι ακριβότερα με το μουντιάλ, αλλά μην τρελαθούμε ότι δεν αξίζει το ταξίδι, αξίζει και το προτείνω ανεπιφύλακτα, τη θεωρώ εμπειρια που μπορεί να σου αλλάξει τη ζωή.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα γιατί ξενέρωσα ενώ ήμουν 90% σίγουρος ότι θα πάω...

εκτος από Johannesburg και cape town δε λέει τίποτα ιδιαίτερο η χωρα...δουλεύω με νοτιοαφρικανό και τα είχαμε συζητήσει πριν την κλήρωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψη μου τα Joburg και Capetown είναι από τα μέρη που ΔΕΝ πρέπει να περάσεις πολύ χρόνο στην Αφρική, τα θεωρώ χάσιμο χρόνου. Το φυσικό περιβάλλον είναι αυτό που αξίζει, όπως και η τριβή με την τοπική κουλτούρα, όχι την εξευρωπαϊσμένη των μεγαλουπόλεων.

 

Και φέτος να μην πας για την μπάλα, αν μπορείς κάποια στιγμή να πας, ξεκινώντας από CPT και πήγαίνοντας joburg μέσω ναμίμπια, ζιμπάμουε, μποτσουάνα, να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...