Προς το περιεχόμενο

Σοκολατολογία-Σοκολατογνωσία


evabb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αναφαιρομαι σε πιο προσιτα πραγματα βρε

 

κοιτα αμα την διαφορα την βλεπεις δεν νομιζω οτι ειναι θεμα καθησυχασμου, δεν λεω οτι δεν υπαρχουν και βλακειες που τις πληρωνεις και ειναι μουφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μιλκα φράουλα , μίλκα πραλίνα και ίον αμυγδάλου ... Α και κάτι καλές που έχει η Νεστλε

 

όλα τα άλλα είναι νάχαμε να λέγαμε θαρρώ

 

Η μόνη καλη σοκολάτα που μου άρεσε ήταν κάτι μπίλιες με ενα πράσινο πράγμα στον πηρύνα σκέτη ΓΚΑΥΛΑ που μου έφερε η θεία μου απο την Βιέννη ... Mozart έλεγαν απόξω

 

ετούτες ειναι:

salzburg-0036.jpg

 

Βρηκα τυχαια μια συνταγη για σοκολατακια τυπου Mozart ...Δε ξερω αν η γευση ειναι σαν αυτα στη φωτο.Για οποιον ενδιαφερεται Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λοιπόν, το παραπάνω μου θύμισε αυτό:

 

chataigne.jpg

 

Από Στρασβούργο μου το έφεραν, φημισμένο γλυκό εκεί (φαντάζομαι και αλλού), chataigne (κάστανο) το λένε. Αν βρω κάπου συνταγή θα δώσω σύνδεσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα τυχαια μια συνταγη για σοκολατακια τυπου Mozart ...Δε ξερω αν η γευση ειναι σαν αυτα στη φωτο.Για οποιον ενδιαφερεται Link

 

Τα εκανα με καποιες δικές μου αλλαγουλες. Μαμησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον σημερα που περασα απο τις αναχωρισεις στο ελ βενιζελος (γυριζα στο βελγιο) ειδα οτι εχει :tobleron σε γαιδουρινα μεγεθη, lindt, leonidas, godiva, guylian αλλα καθολου cote d'or.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον σημερα που περασα απο τις αναχωρισεις στο ελ βενιζελος (γυριζα στο βελγιο) ειδα οτι εχει :tobleron σε γαιδουρινα μεγεθη, lindt, leonidas, godiva, guylian αλλα καθολου cote d'or.

Τώρα που το ξαναθυμήθηκα, ιεροσυλία και περίεργα γούστα μπορεί, αλλά τώρα πια η Toblerone δεν μου κάνουν καμία αίσθηση. Μου φαίνονται πολύ μέτριες σοκολάτες για το όνομα και για την τιμή που φέρουν.

 

Το κατάλαβα όταν πρόσφατα δοκίμασα ενώ είχα να φάω καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι?Εγω δε τα εχω φτιαξει ακομα.

 

Yes. Συμβουλη να μη βαλεις οση αχνη λέει και με 1/3 της κουπας ηταν πολυ γλυκα, αντι για λικερ ή ρουμι μπορεις να βάλεις χυμό πορτοκάλι και το πιο βασικό στην κουβερτούρα που θα λιώσεις μη βάλεις ούτε γάλα, ούτε βούτυρο γιατί με το 1ο δεν θα έχει ωραία υφή και με το 2ο αν τα βαλεις ψυγείο θα ασπρίσουν επειδή θα παγώσει το λίπος. Τελος για να παρουν ωραίο σχήμα πρεπει να περιμένεις να φτασει η κουβερτουρα στους 31-32C για να το καταλάβεις ακουμπας μια σταγώνα στο κατω χείλος και αν ειναι περιπου στη θερμοκρασία του σώματος εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το ξαναθυμήθηκα, ιεροσυλία και περίεργα γούστα μπορεί, αλλά τώρα πια η Toblerone δεν μου κάνουν καμία αίσθηση. Μου φαίνονται πολύ μέτριες σοκολάτες για το όνομα και για την τιμή που φέρουν.

 

Το κατάλαβα όταν πρόσφατα δοκίμασα ενώ είχα να φάω καιρό.

 

ενα δικιο θα στο δωσω, η ιδια η σοκολατα δεν λεει τπτ, η μαλακιουλες που εχει μεσα ειναι νοστιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο cinnabon μου αρεσε πολυ το σοκολατενιο cup cake του και σημερα διαβαζα εδω http://www.oneman.gr/keimena/diaskedash/oneman_food/me-gluka-apo-ton-kanada.1642805.html αλλα δεν ξερω καθολου τι ποιοτητα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yes. Συμβουλη να μη βαλεις οση αχνη λέει και με 1/3 της κουπας ηταν πολυ γλυκα, αντι για λικερ ή ρουμι μπορεις να βάλεις χυμό πορτοκάλι και το πιο βασικό στην κουβερτούρα που θα λιώσεις μη βάλεις ούτε γάλα, ούτε βούτυρο γιατί με το 1ο δεν θα έχει ωραία υφή και με το 2ο αν τα βαλεις ψυγείο θα ασπρίσουν επειδή θα παγώσει το λίπος. Τελος για να παρουν ωραίο σχήμα πρεπει να περιμένεις να φτασει η κουβερτουρα στους 31-32C για να το καταλάβεις ακουμπας μια σταγώνα στο κατω χείλος και αν ειναι περιπου στη θερμοκρασία του σώματος εισαι οκ.

Δεν τα λες καλα απο αποψη ζαχαροπλαστικης, αλλα για την συγκεκριμενη συνταγη το θεμα της ειναι πως ειναι λαθος. Μια τρουφα με μαρζιπαν στην μεση ειναι απο οτι καταλαβαινω, και την περιγραφει λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...