Προς το περιεχόμενο

Σοκολατολογία-Σοκολατογνωσία


evabb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πόσο πιο απολαυστικό είναι ένα προϊον όταν γνωρίζεις με πόση αγάπη και φροντίδα έχει παραχθεί...

 

 

χάρηκες .. πέτα το pc σου

factory_1961435b.jpg

 

 

οντοπικ 

 

ξέρει κανεις αν υπάρχει φερέρο κρέμα (σαν αυτές που βάζουν στις κρέπες )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nickarmy δε βλέπω παιδική εργασία στη φωτό σου, ούτε κάποιες προβληματικές συνθήκες. Βέβαια πιθανότατα να δουλεύουν κανα 10ωρο τη μέρα για πάρα πολύ χαμηλούς μισθούς κάτι το οποίο είναι σαφώς κατακριτέο.

Κατά τ άλλα δε νομίζω ότι είμαι εκτός θέματος. Για σοκολάτες μιλάμε, οπότε αφού είδα ότι όλοι εδώ μέσα στηρίζουν εταιρείες που αποδεδειγμένα μετέχουν στο πρόβλημα του δουλεμπορίου σε Γκάνα και Ακτή Ελεφαντοστού και που συντηρούν (έμμεσα) τις συνθήκες δουλείας, είπα να το σχολιάσω... Και ναι τα προβλήματα αυτά δεν υπάρχουν μόνο στη καλλιέργια και την επεξεργασία κακάο αλλά γενικώς παντού. Είναι αυτός όμως λόγος να αδιαφορούμε;

 

tumblr_mfx5sbwqPs1raa31eo1_500.gif

 

Οχι απαραίτητα. Υπάρχουν και λιγότερο ένοχες σοκολάτες (fair trade κλπ) που είναι το ίδιο νόστιμες.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απαραίτητα. Υπάρχουν και λιγότερο ένοχες σοκολάτες (fair trade κλπ) που είναι το ίδιο νόστιμες.  ;)

sidebar-gif-loki-like-burn-ooh.gif

πες μαρκες.βαλε το λιθαρακι σου στο θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χάρηκες .. πέτα το pc σου

factory_1961435b.jpg

 

 

οντοπικ 

 

ξέρει κανεις αν υπάρχει φερέρο κρέμα (σαν αυτές που βάζουν στις κρέπες )

 

αν νομιζετε οτι οι τυποι ταλαιπωρουνται, που να δειτε ποσο πακετωνονται οταν φτασει η ωρα να τα "ανακυκλωσουν"

 

τι εννοιεις κρεμα;

 

Τα τελευταια 3-4 χρονια κυκλοφορει σε προμηθευτες ετοιμη κρεμα "bueno" για "ζαχαροπλαστικη" (my ass) χρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ψάξετε θα βρείτε πολλά (και ναι είναι παιδιά )  αλλα αυτά που κολλάνε σε αυτό το θέμα 

 

δεν ξέρω δοκίμασα κατα τύχη  και μου άρεσε πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μαρκες.βαλε το λιθαρακι σου στο θεμα.

Well played. Από γνωστές διεθνείς μάρκες δε ξέρω τι υπάρχει που να είναι πραγματικά fair. Μένω Γερμανία και εχω δοκιμάσει κάποιες που κυκλοφορούν μόνο σε τοπικά σουπερ-μάρκετ δυστυχώς... Για Ελλάδα δε ξέρω. Αν υπάρχει πάνω στη συσκευασία κάποιο σήμα fair-trade είναι καλό σημάδι, αν και αυτό από μόνο του δεν εγγυάται απαραίτητα 100% δίκαιες συνθήκες εργασίας και μη συμμετοχή σε δουλεμπόριο κατά την παραγωγή κακάο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πότε περίπου κυκλοφορούσε με την πρώτη συσκευασία? 92-93?

 

μεχρι το 90

 

Θυμαται κανενας πως λεγοντουσαν κατι σοκολατες σαν τις break αλλα ηταν σε μινι μεγεθος, γερμανικο νομιζω ειχαν ονομα ηταν πολυ καλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...