Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή το ipod touch είναι tablet?

 

 

οχι σε αυτα παιζει ρολο το μεγεθος. ουτε και τα PDAs ειναι tablets

 

το laptop που μπορει να εχει γυριστη οθονη γινεται και tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φυσικά και κοροϊδευόμαστε όταν θεωρούμε το flash "σοβαρό" software!

 

Μεταξυ μας , ειναι! (ασχετα αν θα μπορουσε να ειχε καλυτερη υλοποιηση κλπ)

Εκτος αν θεωρεις αχρηστο κατι που εχει κυριαρχησει στο internet και βοηθησε παρα πολυ στην εξελιξη του internet ..

 

Ειμαστε ομως τελειως offtopic.

 

 

Φυσικά και κοροϊδευόμαστε όταν θεωρούμε το flash "σοβαρό" software!

Και ειδικά σε mobile συσκευές, μιας και δουλεύω με όλες σχεδόν που κυκλοφορούν, επιτρέψτε μου να γελάσω όταν μετά από κάθε χρήση έχεις μια συσκευή αν όχι κολλημένη ...λαχανιασμενη και καταϊδρωμένη!

 

Αν ήξερα ότι τρέχει άνετα σε άλλες φορητές συσκευές, σαφώς και θα μου έλειπε, για την ώρα όμως δεν μου καίγεται καρφί!

 

Κάποιος όμως που είναι όλη τη μέρα στη "φάρμα" του FB και ταϊζει πρόβατα και αγελάδες, ναι ειναι λογικό να μην του κάνει!

 

B)

 

Συμφωνω και επαυξανω σε αρκετα απο αυτα που λες, αλλα πεστα και στα τυφλα fanboys της apple που λενε οτι για την μη υποστηριξη φταιει η adobe, οχι η μαμα apple..

 

Περιεργο παντως που σε απασχολησε μια αληθεια(οτι το flash τρεχει σε αλλες συσκευες) και δεν σε απασχολησε μια ανακριβεια(οτι το flash δεν τρεχει στο ipad και καλα λογω adobe)..

Γουστα ειναι αυτα, στο κατω-κατω καλα κανεις και δεν ασχολεισαι με τυφλα fanboys που λενε ανακριβειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χάθηκε ο κόσμος να είχε multitasking , expose , File Browser , δεξί κλικ του Mouse με διπλό πάτημα , Τριών και τεσσάρων δακτύλων gestures (σαν τα Macbook).

Ναι ξέρω , όταν βγάλει ο Geohot το jailbrake.

 

Τα θέλει όμως ο κολ#$ τους , ειδικά όταν αφήνουν απ έξω Camera , και ταυτόχρονα διαφημίζουν τα iMac και Macbook με το iChat

και δείχνουν σε σποτάκια παππούδες να επικοινωνούν τόσο εύκολα με την οικογένεια τους!!!

 

Γιατί τελικά σε πιο κοινό απευθύνετε ένα προϊόν που δεν έχει έστω ένα file browser , ένα usb να κάνεις την δουλειά σου ,

κάτι που θα σε κάνει να αποχωριστείς ένα Laptop. -- Μάλλον στον αδαή , σε αυτόν που δεν έχει ιδέα από φορουμς και παράλληλα άριστο γνώστη του Facebook.

(Μιλάμε για το 80% του αγοραστικού κοινού, στο οποίο απευθύνετε) και παρ'όλα αυτά , δεν έχει Camera o άνθρωπος αυτός να ανεβάσει ρε παιδί μου ένα ποίημα στο youtube, που τού ήρθε , άσε που υποπτεύομαι ότι δεν θα παίζει και φάρμα! λόγο έλλειψης Flash

κανείς δεν τον σκεφτεται αυτόν τον χριστιανό !

 

Τέλος δεν θέλω να φανώ προκατελημένος με το προϊόν , (το οποίο και θεωρώ πως είναι το πιο αμφιλεγόμενο προϊόν στην πρόσφατη ιστορία της Εταιρίας)

παντού , όπου και να γυρίσω το μάτι μου μέχρι στιγμής , το Θάβουν.

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσιου ακούω, βγήκαν τα πουλάκια από τα αυγά στη φάρμα?

 

B)

 

---------- Προσθήκη στις 00:50 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:50 ----------

 

 

Γιατί είναι τόσο απαραίτητο να μπει σε κάποια κατηγορία?

 

Για να καταλάβουμε ποιόν ακριβώς λόγο ύπαρξης έχει. Όταν βγαίνει μία συσκευή και δεν ξέρεις τι target group έχεις, έχεις αποτύχει. Ακριβώς το ίδιο σκηνικό παίχτηκε και με τα UMPCs πρίν κανα 4άρι χρόνια (και μιλαμε ότι τα σπρώχνανε κολοσσοί όπως microsoft, sony, samsung κλπ κλπ) . Δυστυχώς δεν επιβίωσε κάποιο δείγμα μέχρι τις μέρες μας για να σου δείξω :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβουμε ποιόν ακριβώς λόγο ύπαρξης έχει. Όταν βγαίνει μία συσκευή και δεν ξέρεις τι target group έχεις, έχεις αποτύχει. Ακριβώς το ίδιο σκηνικό παίχτηκε και με τα UMPCs πρίν κανα 4άρι χρόνια (και μιλαμε ότι τα σπρώχνανε κολοσσοί όπως microsoft, sony, samsung κλπ κλπ) . Δυστυχώς δεν επιβίωσε κάποιο δείγμα μέχρι τις μέρες μας για να σου δείξω :lol:

 

ασε το θεμα με τις κατηγοριες οπως εχει γινει ειναι @@τα

 

εχουν μπλεξει τα μπουτια τους με τοσες διαφορετικες συσκευες δε ξερεις τι θελεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπου και να γυρίσω το μάτι μου μέχρι στιγμής , το Θάβουν.

 

αυτό βλέπω και εγώ... ο μόνος λόγος που θα περπατήσει είναι η τιμή του. Δεν θα πειράξει και πολύ να το έχεις στο coffee table παρατημένο (ειδικά για apple προϊόν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Συμφωνω και επαυξανω σε αρκετα απο αυτα που λες, αλλα πεστα και στα τυφλα fanboys της apple που λενε οτι για την μη υποστηριξη φταιει η adobe, οχι η μαμα apple..

 

Περιεργο παντως που σε απασχολησε μια αληθεια(οτι το flash τρεχει σε αλλες συσκευες) και δεν σε απασχολησε μια ανακριβεια(οτι το flash δεν τρεχει στο ipad και καλα λογω adobe)..

Γουστα ειναι αυτα, στο κατω-κατω καλα κανεις και δεν ασχολεισαι με τυφλα fanboys που λενε ανακριβειες.

 

Δεν φτάνω στα άκρα να υποστηρίξω πως φταίει η adobe η οποία έφτιαξε ότι έφτιαξε! Από την άλλη όμως μπορώ να κατανοήσω γιατί η Apple δεν το θέλει στις συσκευές της.

 

Ο ένας είναι οι επιδόσεις της συσκευής τρέχοντας flash και ο άλλος είναι πως με την ύπαρξή του θα μπορούσαn να υπάρξουν εφαρμογές που θα έτρεχαν εκτός app store που θα επηρέαζε τις πωλήσεις (η apple δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα)!

 

Εμένα λοιπόν με απασχολεί ο πρώτος λόγος μιας και μέχρι τώρα βρίσκω στο app store οτιδήποτε με ενδιαφέρει.

 

Από την άλλη βλέπω για παράδειγμα το πόσο καλός είναι ο browser του N900 και εμφανίζει τις σελίδες ακόμη και με flash μια χαρά αλλά μέχρι εκεί. Μετά σέρνεται το σύστημα και δεν μπορείς να κάνεις ούτε καν ομαλό scroll! Ε αυτή την εικόνα δεν την έχουμε συνηθίσει σε προϊόντα της Apple και προσωπικά δεν θέλω να τη δω (ακόμη και το macbook τρελαίνεται που και που με το plugin του flash στον safari).

 

B)

 

PS: http://flashsucks.org/ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φτάνω στα άκρα να υποστηρίξω πως φταίει η adobe η οποία έφτιαξε ότι έφτιαξε! Από την άλλη όμως μπορώ να κατανοήσω γιατί η Apple δεν το θέλει στις συσκευές της.

 

Ο ένας είναι οι επιδόσεις της συσκευής τρέχοντας flash και ο άλλος είναι πως με την ύπαρξή του θα μπορούσαn να υπάρξουν εφαρμογές που θα έτρεχαν εκτός app store που θα επηρέαζε τις πωλήσεις (η apple δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα)!

 

Μωρε και εγω μπορω να κατανοησω "γιατί η Apple δεν το θέλει στις συσκευές της."

Αλλοι δεν μπορουν και ριχνουν αδικως το φταιξιμο στην adobe..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι και πολύ σχετικός αλλα παρατηρώντας την ιστορια οσα προιόντα της Apple στην αρχή τα έθαβαν γίναναι μετά best sellers.Βέβαια εχει και ο καιρός γυρίσματα....

Παντως είναι νωρίς ακόμα γιατί δεν ξέρω ακόμα τις δυνατότες του Α4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιphone θα σκεφτομουν να παρω

 

Ipod το ιδιο(βασικα εχω ενα)

 

Ipad δε μου κανει κεφι.Βασικα δε καταλαβα τι προσπαθει να κανει αυτη η συσκευη.Ειδα ενα τεραστιο iphone το οποιο θελει να γινει netbook.Ουσιαστικα βεβαια δεν ειναι ουτε tablet...Ειναι ebook.Απλα πανω του εχει και ενα καρω ακομα πραγμματα.

 

Ειναι αυτο που λενε"οταν το πρωτο σου εργο ειναι εποποιϊα τοτε το sequel περιμενεις τουλαχιστον να μεταφερει ενα επιπεδο πιο πανω".Ε νταξ δε μου φενεται να τα καταφερνει το ipad κατι τετοιο.Ισως να ειναι τρομερο τεχνολογικο προϊον αλλα εμενα δε με νοιαζει η τεχνολογια,αλλα ενα προϊον που θα μου προσφερει κατι.

 

Αν παντως αληθευει οτι θα προσφερει βιβλια σε τιμες 14.99$+(οταν το kindle τα εδινε 9.99$)ε τοτε δεν αξιζει σε κανενα τομεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω όλοι περίμεναν κάτι πολύ καλύτερο, μιας και έλεγαν οτι θα κάνει το μπαμ που έκανε το iphone, και κάτι τέτοιο είμαι πεπεισμένος πως δεν θα γίνει.

Και προσωπικά, το θεωρώ αποτυχία. Ως πρώην χρήστης iphone το λέω αυτό. Ειδικά όποιος έχει iphone 3GS και έχει βγάλει τα γούστα του με iphone OS, δεν το χρειάζεται, μιας και ούτε για κινητό κάνει, ούτε για ebook reader, ούτε για netbook. Και γιατί επιμένουν στο no multitasking δεν καταλάβα. Το iphone ήταν ξεκάθαρο πως ήξερες απ[ο πριν τις δυνατότητες, και ήξερες οτι ότι έκανε το έκανε τέλεια. Με καθαρές ελλείψεις που γνώριζες πριν το αγοράσεις. Αυτό βγήκε για να είναι λίγο απο όλα, δεν κατάλαβα. Και αν το iphone δημιούργησε μια κατηγορία απο μόνο του, είναι επειδή πούλησε απίστευτα. Αυτό θα πουλήσει αντίστοιχα κομμάτια; Είμαι περίεργος

Ήλπιζα για νεο iphone το καλοκαίρι, αλλά πλέον δεν νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
αυτό βλέπω και εγώ... ο μόνος λόγος που θα περπατήσει είναι η τιμή του. Δεν θα πειράξει και πολύ να το έχεις στο coffee table παρατημένο (ειδικά για apple προϊόν)

 

 

Γιατί να μην περπατήσει μια συσκευή που ξεκινάει από 500$ και σου προσφέρει έναν πολύ καλό browser σε μια πολύ καλή οθόνη 1024χ768, με wifi, 3G & GPS, μερικές εκατοντάδες χιλιάδες apps, ebooks, podcasts, videos, full office suite, καλή αυτονομία κλπ κλπ?

 

Ούτε το iphone αντικαθιστά ούτε το laptop σου! Είναι μια νέα κατηγορία και έχει χώρο να καλύψει εκεί που δεν μπορούσε το iphone & το laptop.

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτες εντυπώσεις.

 

Νοιώθω ότι η Apple πάει να βγάλει από την μύγα ξύγκι (iPhone).

Προσπαθω να σκεφτώ αν το iPad ταιριάζει στον μέσο χρήστη υπολογιστή (π.χ. γονείς) και αυτό λόγω τιμής στα $499.

 

Δεν με πείθει όμως. Σαν "desktop" είναι λειψό. Θέλει υπολογιστή για μεταφορά μουσικής, φωτογραφιών, βίντεο, δεν υποστηρίζει multitasking, δεν έχει front face camera, έχει μικρό δίσκο.

 

Αν το δω βέβαια σαν την βάση για επόμενο MacOS X των multitouch Mac μου φαίνεται εντυπωσιακό.

 

Επίσης σκέφτομαι ότι αν η κυκλοφορία του είναι σε 2 μήνες, θα αργήσουν τα multitasking, notifications και front face camera για το iPhone :(.

 

By the way, μόνο εμένα μου κακοφαίνονται τα μικρά εικονίδια στην home screen, η μινιατούρα "dock" καθώς και το ρολόι/slider to unlock σε standby? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην περπατήσει μια συσκευή που ξεκινάει από 500$ και σου προσφέρει έναν πολύ καλό browser σε μια πολύ καλή οθόνη 1024χ768, με wifi, 3G & GPS, μερικές εκατοντάδες χιλιάδες apps, ebooks, podcasts, videos, full office suite, καλή αυτονομία κλπ κλπ?

 

Ούτε το iphone αντικαθιστά ούτε το laptop σου! Είναι μια νέα κατηγορία και έχει χώρο να καλύψει εκεί που δεν μπορούσε το iphone & το laptop.

 

B)

 

Μα αυτό λέω... ότι αν θα περπατήσει είναι επειδή γνωστό ότι το marketing της apple δεν το έχει κανείς και είναι (σχετικά) φθηνό...

 

Τώρα για το κενό που λες... απλά δεν υπάρχει. Είναι ένα κενό που δημιουργήθηκε σήμερα στις 20:10 ώρα Ελλάδος που ανακοινώθηκε το ipad...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...