Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να το κάνει τι το sudden motion sensor; Αφού δεν έχει δίσκο...

 

Δεν εφαρμόζεται μόνο στους δίσκους. Με αυτό μπορεί να αντιλαμβάνεται τη τοποθέτηση του στο χώρο.

 

Επίσης μη ξεχνάτε ότι ο νέος firefox(και όχι για να σώζει data) το υποστηρίζει. Άρα κάτι νέο μαγειρεύεται γύρω από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν εφαρμόζεται μόνο στους δίσκους. Με αυτό μπορεί να αντιλαμβάνεται τη τοποθέτηση του στο χώρο.

 

ότι κάνει δηλαδή το accelerometer με την πυξίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν καποτε μια εταιρια, που ηθελε να βγαλει ενα καινουριο προιον στην αγορα. Καταφερε να κανει διαφημηση στο προιον χωρις να δωσει ουτε ενα ευρω. Για το προιον της μιλουσαν ακομα και οι πετρες χωρις να προσπαθησει και πολυ και χωρις να το εχει καν ανακοινωσει η ιδια. Και μια μερα βγαινει και δινει στον κοσμο κατι, που κανει ΟΛΑ τα φορουμ τεχνολογιας στο διαδικτυο να ξεχασουν τα παντα και να ασχολουνται με αυτο. Δεν το λες και αποτυχια αυτο.

 

Για να παμε ομως στο προιον.

 

Μια τεραστεια οθονη (για hand held device)

Μια απο τις πιο πετυχημενες πλατφορμες

Μια στρωμενη αγορα

Ενα δοκιμασμενο design

Δεν το λες κακο

 

Απο την αλλη

Δεν εχει καμερα (πανε καλα ?)

Δεν εχει point of use

 

Πρακτικα η συσκευη ειναι σουπερ, πρωτοποριακη, μια κατηγορια απο μονη της, πανεμορφη και σωστα πλασαρισμενη, ΑΛΛΑ τι να τα κανεις ολα αυτα απο την στιγμη που 2-3 ελλειψεις της, κανουν τον μεσο gadgetακια (εμενα) να προσπαθει να βρει δικαιολογια για να ακουμπησει 500 ευρα.

 

Αν ειχε την καμερουλα θα μπορουσα να πεισω τον εαυτο μου οτι ειναι χρησημο σαν video caller

Αν ειχε card reader θα βολευε τραγικα ολους τους φωτογραφους σαν portable display

Αν ειχε file system θα σταματουσε τις πωλησεις φθηνων λαπτοπ και νετμπουκ

Αν ειχε αξιοπρεπες video out θα ηταν χρεισιμη και στο σαλονι

Αν, αν ,αν , αν

 

Γεγονος ειναι ομως οτι ειναι αυτο που ηθελε η apple να ειναι.

Και ναι πιστευω οτι ηταν απο τα καλυτερα νεα που ακουσαμε ολοι σημερα γιατι αν μη τι αλλο, μην ξεχνατε οτι τρεχει το λειτουργικο που τρεχει και το Iphone, πραγμα που σημαινει οτι περιμενουμε (λογω πιεσεων που θα γινουν πολυ ισχροτερες στο Ipad) τρελη αναβαθμηση στο iOS, Και δευτερο και κυριοτερο, αν προσεξατε τι λεει ο τυπας στο τελος του video παρουσιασης του ipad στο site της apple, σε χαλαρη μεταφορα απο εμενα "τωρα ξερουμε ποιος ειναι ο δρομος που θα ακολουθησουμε" πραγμα που σε εμενα τουλαχιστον λεει οτι ερχονται τρελες αλλαγες στον τροπο αλληλεπιδρασης του ανθρωπου με τον υπολογιστη.

Αντε να δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρουμε αν θα κάνει tethering με το iPhone? αν λογικά κανει τότε θα ειναι άχρηστο το 3G του :P:P

 

Σίγουρα θα κάνει

 

+1 Well said

Η κάμερα αδιάφορη, προσωπική άποψη πάντα.

 

Χωρίς τη κάμερα, αχρηστεύονται όλες οι augmented reality εφαρμογές του app store που θα ήταν απόλαυση σε αυτή την οθόνη

 

Έχει βγει η παρουσίαση του steve jobs στη διεύθυνση

http://www.apple.com/quicktime/qtv/keynote/

 

Προσπαθώ να κατεβάσω τη high quality έκδοση γιατί στο iTunes το βλέπω να αργεί. Για όσους ενδιαφέρονται η διεύθυνση είναι εδώ και δοκιμάζω με hidownload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα κάνει

 

 

 

Χωρίς τη κάμερα, αχρηστεύονται όλες οι augmented reality εφαρμογές του app store που θα ήταν απόλαυση σε αυτή την οθόνη

 

 

Το λέω απτην άποψη οτι θα είναι δύσχρηστο να κουνάς πάνω κάτω το iPad για να εκμεταλευτείς την camera, με την ίδια ευκολία που χρησιμοποιείς το iphone πχ. Έτσι μου φαντάζει εμένα, δν μπορώ να το φανταστώ..

 

Για το tethering πιστέυω πρέπει να μάθουμε σίγουρα, έχει μεγάλη σημασία! Όσοι έχουμε mb στο κινητό μας, θα τα εκμεταλευτούμε στο έπακρο με το iPad!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες tethering τι ακριβως εννοεις?

Να χρησιμοποιεις το 3g του κινητου σου για να δινεις προσβαση στο iPad?

Δεν νομιζω οτι θα παιζει αυτο..

 

Ή εννοεις το αντιθετο: να χρησιμοποιεις το 3g του iPad για να δινεις Internet σε εναν υπολογιστη?

Γιατι να το κανεις αυτο απο την στιγμη που το iPad ειναι αρκετα ολοκληρωμενο για internet χρηση. (δεν ειναι iPhone)

 

Το σημαντικο ειναι αυτη η υποδοχη για την microsim που λεει να παιρνει πραγματι κανονικες sim ή αν δεν παιρνει, να βγαλουν συντομα οι εδω εταιριες τετοια sim.

Απο την στιγμη που θα γινει κατι τετοιο, δεν μας απασχολει ουτε tethering , ουτε τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
ρε τρελλε ο ορισμος του tablet ειναι αυτος εδω

 

 

ειναι tablet συμφωνα με αυτο. ξεκολα

 

Ωραία εσύ βλέπε το "tablet" και ξέχνα το "pc". Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι αυτό το πράμα έχει την οποιαδήποτε σχέση με προσωπικό υπολογιστή, πάω πάσο. Ακόμα και ένα windows mobile παλαιάς γενιάς είναι πολύ περισσότερο υπολογιστής. Αυτό είναι ένα ebook reader που παίζει και video και μπαίνει και στο internet με 3g. Ούτε office έχει, ούτε pdf θα δεις εύκολα, ούτε os για υπολογιστή έχει, οπότε δεν τρέχει κάποιο σοβαρό πρόγραμμα ή game. Δηλαδή θα κουβαλώ μαζί μου όλο αυτό το πράγμα μόνο και μόνο για το calendar, το safari και τις φωτό μου; Έλεος! Έχω το iphone - ipod να κάνει αυτά τα πράγματα. Επίσης θεωρώ το iphone μια χαρά για να διαβάζω λογοτεχνικά ebooks που αγοράζω από τις αντίστοιχες υπηρεσίες. Δε χρειάζομαι ipad! Αν όμως είχαν σεβαστεί λίγο τον κόσμο που τους ακολουθεί και την ιστορία τους σαν εταιρεία και το έφτιαχναν αλλιώς... τότε... Σκέψου σε αυτό το μηχάνημα να είχες real thin hardware keyboard, μαζί με την touchscreen και το Snow Leopard για βασικό OS, με implementation ένα περιβάλλον που θα έτρεχε τις εφαρμογές του iphone. Τότε ναι θα ήταν ένα tablet pc, ή αν θες καλύτερα ένα tablet mac! Αυτό θα ήταν τεράστιο άλμα μπροστά!!! Ειδικά άμα ερχόταν με ssd στα 128 GB minimum. Κρίμα! Η apple έχασε την ευκαιρία να γράψει ξανά ιστορία!

 

Υ.Γ. Αλήθεια έχεις δει ποτέ πώς είναι, τι κάνει και πόσο κοστίζει ένα πραγματικό tablet pc?

Επεξ/σία από ixthy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Αλήθεια έχεις δει ποτέ πώς είναι, τι κάνει και πόσο κοστίζει ένα πραγματικό tablet pc?

 

 

οχι απο κοντα αλλα δεν εχει σημασια. ξερω οτι ειναι ακριβα. απλα εδω το argument ειναι ιδιο με το οτι το netbook δεν ειναι λαπτοπ...δε ξερω αμα γινομαι κατανοητος....

 

η μεγαλη κατηγορια ειναι tablet. αυτο ειπα. ειναι θεμα definition. μπλεξαμε το θεωρητικο-πρακτικο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι σημαντικο???

 

Οταν ειχα iphone (καλε εποχες με το ποιοτικο αλουμινενιο) το browsing στο internet ηταν αργο απο την πλευρα του οτι πηγαινα στο πισω tab και το ξαναφορτωνε. Στο μπροστα tab και παλι το φορτωνε...

 

Αυτο το πραγμα εχει λυθει στα σημερινα iphone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε αναμενομενο

 

Apple iPad: I can't justify buying it

 

but with a market that’s already over-saturated with netbooks and iPhones, it’s going to be hard for many people to justify adopting this new category of device.

 

http://blogs.zdnet.com/mobile-gadgeteer/?p=2440

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ούτε office έχει, ούτε pdf θα δεις εύκολα, ούτε os για υπολογιστή έχει, οπότε δεν τρέχει κάποιο σοβαρό πρόγραμμα ή game

 

iWork.

pdf φυσικά και βλεπεις ανετα.

σοβαρα προγραμματα υπάρχουν και είδη έδειξε μερικά samples στη παρουσίαση που θα πρωορίζονται 100% για το ιPad.

 

 

 

η apple βγαζει προιόντα για ένα συγκεκριμένο κοινό/ομάδες ανθρώπων. Ναι σε πολλούς εδώ στην ελλάδα δεν χρειάζεται το iPad τσάμπα τα λευτά να πούμε, αλλα μην αρχίζεται να το κραζεται. Εγώ το βρίσκω άκρως ενδιαφέρον, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορώ να το αξιοποιήσω 100%.

 

Το ipad ήρθε για να δημιουργήσει μια δικιά του κατηγορία ούτε netbook ουτε ebook reader ουτε pc tablet. πήρε άπο όλα λιγο (με τη βοηθεια του appstore) και είναι κάτι ξεχωριστό και ιδιαίτερο, so συγκρίσεις με pc tablets etc μου φένονται τελείως άκυρες. Σου έδειξα και πάνω και το pdf σου βλέπεις και edit view documents kάνεις ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΝΕΣΗ ΚΑΤΩ απο το OS του iphone.

 

 

σου πρωτείνω λοιπόν να δεις την παρουσίαση και μετά να αρχίζεις να "επιτίθεσαι" διότι πιστευεις οτι απευθήνεται σε άτομα (apple fan boys) που θα το πάρουν για να surfarun στο ιντερνετ, να δουνε κανα youtube στο καναπέ, σε μεγάλο ποσοστό αυτό γίνεται και με το iPhone αντε θα μπουνε κανεναν safari kανένα youtube kαι τελείωσε η υπόθεση.

 

εγώ σου λέω κανει χιλια δυο πραγματα παραπάνω και θα κάνει πολλά περισσότερα με την ελευση του καινούργιου OS. Είναι ένα γκατζετ που απευθήνεται απο μαθητές μέχρι και ζωγράφους.

στη τελική ακρυβοπληρωσε ενα tablet pc που για τη γνώμη μου δεν είναι καθόλου λειτουργικό σε σχέση με το iPad (πάντα σε ίδια πραγματα)

 

φιλικά παντα.

 

μου θυμίζει λιγο την ιστορία του mac air..

Επεξ/σία από kebinB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Η προσωπική μου γνώμη πάντα (χωρίς να δημιουργήσω "διαμάχες") είναι:

 

Πιστεύω ότι σαν προϊόν είναι πολύ καλό και πάλι πρωτοπορϊακό σε πολλά απλά δεν μας μας φανήκαν διότι τα είχαμε ξαναδεί αλλά ΟΧΙ ξανά σε tablet ή αν ναι όχι σε τέτοιο βαθμό. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Μιλάω για την οθόνη αφής multitouch, την χρήση αυτής χωρίς γραφίδα, καθώς επίσης και διάφορα άλλα μικρά-μεγάλα (τρομερή ποιότητα κατασκευής, περιστροφή προβολής κ.α.)

 

Αναφέρω το γιατι: Καταρχήν επειδή έχουμε εδώ και 2,5 χρόνια πόσο πάει απο το 1ο iPhone που πρωτογνωρίσαμε την καταπληκτική οθόνη αφής multitouch και κυρίως ΧΩΡΙΣ ΓΡΑΦΙΔΑ και ενώ στην αρχή αυτό σήκωσε δισταγμούς απο κάποιους, στην πορεία άλλαξαν γνώμη μετά και τον χειρισμό του και όλα αυτά τα κατάφερε με το τρομερά εύχρηστο περιβάλλον και μάλιστα πλέον ακολουθούν την τακτική χωρίς γραφίδα και άλλες εταιρίες, πλέον εκεί που χρησιμοποιούσαν γραφίδα πάντα. Νομίζω το HTC HD2 δεν έχει γραφίδα εκεί που πάντα στα κινητά έβαζε γραφίδα.

 

Το iPad δεν είναι κατά εμέ ο ρόλος του να είναι υπολογιστής ούτε κινητό(ποιός ο λόγος τότε να υπάρχουν υπολογιστές, κινητά) παρά είναι ένα μέσω βασικών αναγκών κυρίως όπως το Internet και γενικά η πληροφόρηση μας σχετικά με τα νέα στον κόσμο. Επομένως δεν ζητάω να έχει κάμερα, λειτουργικό λές και είναι MacBook να έχει Snow Leopard, να τραβάει video, φωτογραφίες και άλλα τέτοια. Για όλους τους παραπάνω λόγους θα έπαιρνα laptop. Άλλη η δουλειά του. Δεν είναι laptop με οθόνη touch screen (έχουμε ακόμα καιρό να δούμε τέτοια laptop). Αυτό που με χαλάει και θα συμφωνήσω είναι ότι θα μπορούσαν να βάλουν ενσωματωμένη θύρα USB και όχι να κουβαλάς μαζί σου εξωτερικές μικροσυσκευές. Επίσης αυτό το σπαστικό του να έχει τα δικά της βύσματα σύνδεσης. Anyway.

 

Θέλω λίγο να έρθω επάνω στο θέμα λειτουργικού.

Η Apple για εμένα ένας απο του βασικούς λόγους που την υποστηρίζω αγοράζοντας προϊόντα της, ένα απο τα καλά που έχει είναι ότι για πολλά χρόνια δεν ξεχνάει τα προϊόντα της και ας έχει βγάλει πιο καινούργια μοντέλα. Αναφέρομαι στην αναβάθμιση αυτών στο θέμα λογισμικού αλλά και εξωτερικών συμβατών συσκευών. Δε μιλάω για αναβαθμίσεις τύπους bug fixes και άλλα τέτοια μικρά σημαντικά αλλά όχι ουσιαστικά στο θέμα δυνατοτήτων. Πάρτε για παράδειγμα το iPhopne όταν πρωτοκυκλοφόρησε τι είχε και τη έχει τώρα πλέον με την έκδοση λογισμικού 3 και μετά. Σϊγουρα πολλά απο αυτά δεν ήταν ανάγκη να περιμένουμε τόσσα χρόνια για να τα ενσωματόσει με ένα update αλλά όμως δεν είναι "χαζή" η Apple. Ξέρει τι κάνει και μάλιστα το κάνει πάρα πάρα πολύ καλά και αυτό φαίνεται απο τα κέρδη της κάθε χρόνο στο πόσο αυξάνονται. Έχει μπορέσει και έχει κάνει πελάτες της, ανθρώπους που δεν συμφωνούν με την λογική της αν θέλετε και γενικά με τα προϊόντα της, τιμές τους. Επομένως και στο iPad είμαι σίγουρος ότι κάποιες ελλείψεις να θέλετε στο μέλλον θα προστεθούν με κάποιο update.

 

Λευτά: Για εμένα όχι πολύ ακριβό για αυτά που προσφέρει.

 

Αυτά απο εμένα...Καλημέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι η Apple προσπαθεί να μας δημιουργήσει ανάγκες. Αυτό που λέτε ότι το ipad είναι για να κάθεσαι στον καναπέ χαλαρός και να κάνεις ό,τι κάνεις μπορείς το ίδιο άνετα να το κάνεις με ένα mb ή ένα mbp13. Ή και ένα mbair.Ή στην τελική πάρε ένα netbοok. Μην τρελαθούμε τώρα. Το βλέπετε και μόνοι σας. ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ όλοι να βρούμε χρησιμότητα. Όταν βγάζεις ένα προιόν δεν νομίζω πως θες ο αγοραστής σου να παλεύει να βρει τι θα κάνει με αυτό. Δλδ θεωρώ πως το μήνυμα της χρησιμότητας θα πρέπει να το πέρνει αμέσως.

 

Τόσες σελίδες καθόμαστε και γράφουμε ψάχνοντας σε τι στο κέρατο θα μπορούσε να χρησιμεύσει. Και μετά,στο next event η apple θα μας παρουσιάσει ένα καινούργιο προιόν το οποίο θα χρησιμεύει για όταν πας στην τουαλέτα. Θα σου βγάζει και το χαρτί υγείας. Επίσης μετά θα βγάλει άλλο για όταν τρως, όταν συζητάς με έναν φίλο σου, όταν διαβάζεις για εξεταστική και πάει λέγοντας. Για μένα είναι ένα τεράστιο fail. Τώρα για την μοίρα του,τα νούμερα θα δείξουν που για να πω την αλήθεια έχω τεράστια περιέργεια να τα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...