Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

 

By the way, μόνο εμένα μου κακοφαίνονται τα μικρά εικονίδια στην home screen, η μινιατούρα "dock" καθώς και το ρολόι/slider to unlock σε standby? :/

 

Όχι μόνο σε σένα αλλά και σε μένα!

B)

 

---------- Προσθήκη στις 01:17 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:15 ----------

 

Μα αυτό λέω... ότι αν θα περπατήσει είναι επειδή γνωστό ότι το marketing της apple δεν το έχει κανείς και είναι (σχετικά) φθηνό...

 

Τώρα για το κενό που λες... απλά δεν υπάρχει. Είναι ένα κενό που δημιουργήθηκε σήμερα στις 20:10 ώρα Ελλάδος που ανακοινώθηκε το ipad...

 

Σε ταξίδια ας πούμε που το iphone είναι λίγο και το laptop μεγάλο για να το ανοίξεις στα πόδια σου, είναι μια μέση λύση!

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε ταξίδια ας πούμε που το iphone είναι λίγο και το laptop μεγάλο για να το ανοίξεις στα πόδια σου, είναι μια μέση λύση!

 

B)

Εγω πιστευω πως ειναι για ακομα πιο ειδικες περιπτωσεις ή αν θελεις για πιο καθημερινες(αν πχ το χρειαζεται καποιος καθημερινα στο λεωφορειο κλπ).

 

Γιατι για τα ταξιδια που λες, υπαρχουν οι φορητοι ή τα tablet των 10"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έλεγες τουαλέτα μπορεί και να συμφωνούσα...

 

Εγώ σκέφτηκα που θα το χρησιμοποιούσα αν μου το χάριζαν... εκτός από τον καναπέ μετά το φαγητό και έχοντας ανοιχτή την τηλεόραση δεν βρήκα κάτι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

449€ χωρίς wifi! Ριλι; Να το κάνεις τι?

630€ με wifi είναι πιο φτηνό από ότι περίμενα αλλά και πάλι ακριβό σε περίπτωση που το θες για να σερφάρεις απλά, αλλά μόλις βγήκε, στο μέλλον θα πέσει λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε πολύ κρύο, ούτε πολύ ζέστη το iPad.

 

Προς το κρύο γενικώς, αλλά όχι και το απόλυτο ξενέρωμα.

 

Από την πρώτη στιγμή που έπιασα στα χέρια μου το iPod Touch (το οποίο λάτρεψα για την τιμή του), αυτό που σκέφτηκα ήταν "ε ρε να είχα ένα τέτοιο με μεγάλη οθόνη!". Και φυσικά, σε τέτοια οθόνη εφαρμογές όπως το iWork (και άλλες που ελπίζω να κυκλοφορήσουν) έχουν πλέον νόημα. Ακόμα και ορισμένες εφαρμογές για το iPod Touch αποκτούν πλέον σπουδαιότερο νόημα.

 

Αυτή η επιθυμία μου πραγματοποιήθηκε και μάλιστα όχι σε απαγορευτική τιμή. Αν η συσκευή φτάσει εδώ σε τιμή 450€, και δεν είχα το iPod Touch, θα το τσίμπαγα. Το 500 σε ευρώ είναι ένα τικ βαρύ δυστυχώς (άτιμη Apple, πάντα στα όρια της βάζεις τις τιμές σου...)

 

Δυστυχώς, όμως, τίποτα από όλες τις φήμες που έλεγαν για την σούπερ ουάου καινοτομία δεν επιβεβαιώθηκε.

 

Δεν ξέρω πόσο μεγάλο κατόρθωμα είναι (ή δεν είναι) να δημιουργήσεις ένα iPod Touch 9,7" με 10 ώρες μπαταριά, πάντως όλοι περίμεναν κάτι περισσότερο.

 

Όπως έγραψα και στην αρχή, ανάμεικτα συναισθήματα προς το κρύο. Και κυρίως προς το κρύο γιατί έχω την εντύπωση ότι η επιθυμία μου για εφαρμογές που θα στοχεύουν και θα εκμεταλλεύονται τις δυνατότητες του iPad δε θα πραγματοποιηθεί στο βαθμό που ονειρεύομαι. Μακάρι να πουλήσει, να γίνει μόδα και να δημιουργηθούν αντίστοιχα αξιόλογες εφαρμογές με του iPod Touch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

449€ χωρίς wifi! Ριλι; Να το κάνεις τι?

630€ με wifi είναι πιο φτηνό από ότι περίμενα αλλά και πάλι ακριβό σε περίπτωση που το θες για να σερφάρεις απλά, αλλά μόλις βγήκε, στο μέλλον θα πέσει λογικά.

 

wifi έχουν και οι 2 εκδόσεις... 3g δεν έχει η φθηνή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχει συμβεί σε πολλά παρόμοια θέματα σχετικά με τα προιόντα τις Apple δεν λείπουν οι εντάσεις.

Έχει ελλείψεις. ΟΚ, δεκτό. Και εγώ περίμενα κάτι παραπάνω. Αλλά με τα δεδομένα του σήμερα, του τώρα...

 

Ας προσπαθήσουμε να επικεντρωθούμε στις πιο τρανταχτές του ελλείψεις σκεπτόμενοι όχι το σήμερα αλλά το αύριο (όπου το αύριο για τις τεχνολογικά ανεπτυγμένες χώρες είτε είναι ήδη εκεί είτε απέχει μερικούς μήνες)

1/ Γιατί έχει τόσο μικρό δίσκο?

Τι τον χρειάζομαι εφόσον υπάρχει το γρήγορο ιντερνετ (και μάλιστα παντού)? Δηλαδή εγώ που έχω 3-4 δίσκους γεμάτους πράγματα τους έχω συνέχεια με το λαπτοπ μου? Όχι, κουβαλάω μόνο αυτά που μου χρειάζονται, και για αυτό τον λόγο τα 16GB μάλλον είναι αρκετά (μουσική για μερικές ώρες, έγγραφα της δουλειάς/σχολείου μου, κανα δυο άλμπουμ με φωτογραφίες και βιβλία για τον ελεύθερο χρόνο μου π.χ. διάλειμμα, λεωφορείο κλπ.)

2/ Έλλειψη multitasking.

ΟΚ, so? Αν κρίνω από το iPhone, του οποίου είμαι κάτοχος εδώ και 1.5 χρόνο πότε μου χρειάστηκε απαραίτητα το multitasking? Για να κάνω chat ενώ κάνω browsing? So what? Χρήσιμο δε λέω, αλλά όχι και του σκοτωμού και όχι για κάτι που δεν προορίζεται για αυτό το λόγο (its not a PC). Μουσική που θα είχε νοήμα να ακούσει κάποιος όταν σερφάρει ή γράφει ένα κείμενο όπως υποστηρίζεται στο iPhone κατά πάσα πιθανότητα θα υποστηρίζεται και στο iPad.

3/ What is the actual Added-value?

Ότι έχει επεξεργαστή τείνουμε να το θεωρούμε υπολογιστή. Γιατί? Ο εγκέφαλος του αυτοκινήτο σας θέλετε να κάνει τα πάντα? Όχι, θέλετε αυτό που κάνει να το κάνει καλά. Το iPad δε νομίζω ότι προορίζεται να αντικαστήσει τον υπολογιστή. Σκοπεύει να λειτουργήσει σαν μια ψυχαγωγική συσκευή με ορισμένες επιπλέον δυνατότητες. Π.χ. αν σας αρέσει το διάβασμα, τα βιβλία είναι ένα κλικ (touch) μακρύα. H CES που έγινε το προηγούμενο μήνα έπηξε με συσκευές e-Book, που οι περισσότερες από αυτές αφενός δεν προγραμματίζονται (για εξτρα δυνατότητες) και αφετέρου έρχονται πακέτο με ένα κατάστημα για αγορά βιβλίων.

 

Το iPad έχει μια έτοιμη πλατφόρμα, δοκιμασμένη και πάνω από όλα επιτυχημένη, όπως η ίδια η πορεία του (AppStore) μαρτυρά. Και μάλιστα είναι τέτοια που δεν περιορίζει την δημιουργικότητα των developers.Νέες εφαρμογές, χρήσιμες και μη, δεν θα αργήσουν να εμφανιστούν και όλοι το ξέρουν αυτό. Και όλες αυτές, μαζί με όσες ήδη υπάρχουν θα βρίσκονται εκεί, 1 touch μακρύα. Και κατά την δική μου ταπείνη προσωπική άποψη όποιος αρνείται να δει ότι αυτό δεν είναι ένα βήμα μπροστά, μάλλον δεν έχει καταλάβει τι χρειάζεται ο απλός, καθημερινός χρήστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα μηνύματα βλέπω θέτουν πολύ εύστοχες παρατηρήσεις. Να πω και εγώ τις δικές μου αν και δε θα προσθέσω κάτι καινούριο.

 

Είναι φανερό ακόμα και από το τρόπο που το παρουσίασαν (καναπές), ότι δείχνουν για τι χρήσεις προορίζεται. Αν το παρουσίαζαν σε μια τουαλέτα πιστεύω θα ήταν πιο εύστοχο :-)

 

Δε μπορώ να το θεωρήσω υπολογιστή, η έλλειψη multitasking είναι πολύ σοβαρή αν και πιθανόν να το δούμε στο os 4.0. Δυστυχώς, ο απόλυτος έλεγχος που έχει η Apple στο τι εφαρμογές μπορεί να τρέξουν στο iPad, μόνο ενθαρρυντικό δεν είναι. Ευτυχώς τους τελευταίους μήνες δείχνει να αλλάζει στάση.Ως e-book reader ναι αν και δε πιστεύω ότι θα είναι πιο άνετο το διάβασμα από το Kindle. Ως internet device, η έλλειψη flash είναι δίκοπο μαχαίρι ειδικά με την εξάπλωση του facebook και των social online games. Για ταινίες, πολύ σωστά κάποιος είπε ότι από τη στιγμή που δε παίζει xvid επίσημα, πρέπει να μπούμε στη διαδικασία του encoding (άντε να μπούμε).

 

Αυτό που παρατηρώ από τα hands on videos είναι η μαγεία του User Interface και η απίστευτη ταχύτητα του. Τα εφέ στις εφαρμογές είναι εντυπωσιακά και πιστεύω ότι οι εφαρμογές που θα βγουν για το iPad θα είναι οι πιο user friendly που έχουμε δει ποτέ.

 

Ερώτηση, θα επιλέγατε ένα windows 7 tablet με τα ίδια χαρακτηριστικά και τιμή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ξεκινησω διαφορετικα, η λεξη ελειψη δεν υπαρχει για μενα. Οτι και να ειχε παντα θα βρισκαμε οτι θα του ελειπε...

 

Πιστευω οτι θα ειναι αρκετα πετηχυμενο προιον που μετα απο ενα χρονο θα το θεωρουμε δεδομενο. Καλα τα νετμπους αλλα λυπαμαι οσους βλεπω να τα χειριζονται, μικρα γραμματακια, σκυμενοι με τις ωρες σε μια σελιδα του ιντερνετ. Για σοβαρη δουλεια λοιπον office κτλ παιρνεις το λαπτοπ στην καφετερεια και οχι το νετμπουκ...

 

Εχει μπει τοσο το ιντερνετ και οι υπηρεσιες του στην ζωη μας και πιστευω αυτη η συσκευη θα κανει πολυ πιο ευκολο αυτο το κομματι. Μςγαλο πληκτρολογιο, τερραστιας ακριβειας οπως ξερουμε απο iphone. Μεγαλα "κουμπια", γενικα μεγαλο που σημαινει οτι το χειριζεσαι ευκολα και δεν κανεις 100000 focus να βρεις τα κουμπακια της σελιδας σε ενα νετμουκ.

 

Δεν θελω να γραψω αλλα γιατι θα γινω κουραστικος αν δεν εχω ηδη γινει

 

Ερώτηση, θα επιλέγατε ένα windows 7 tablet με τα ίδια χαρακτηριστικά και τιμή ?

 

Οχι δεν θα τα επελεγα. Ο λογος δεν ειναι οτι δεν συμπαθω τα 7, αντιθετως. Ο λογος ειναι οτι αυτη η συσκευη σου δινει την ανετιλα που χρειαζεσαι, στο σπιτι εχεις αυτο που εχεις. Στο δρομο θες την ανετιλα, να πατησεις το κουμπι και να ανοιξει αμεσα. Να μην σε απασχολουν παραμετροι πολλοι.

 

Αυτη την ανετιλα αγαπησαμε και στο iphone.

Επεξ/σία από iced
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα μηνύματα βλέπω θέτουν πολύ εύστοχες παρατηρήσεις. Να πω και εγώ τις δικές μου αν και δε θα προσθέσω κάτι καινούριο.

 

Είναι φανερό ακόμα και από το τρόπο που το παρουσίασαν (καναπές), ότι δείχνουν για τι χρήσεις προορίζεται. Αν το παρουσίαζαν σε μια τουαλέτα πιστεύω θα ήταν πιο εύστοχο :-)

 

Δε μπορώ να το θεωρήσω υπολογιστή, η έλλειψη multitasking είναι πολύ σοβαρή αν και πιθανόν να το δούμε στο os 4.0. Δυστυχώς, ο απόλυτος έλεγχος που έχει η Apple στο τι εφαρμογές μπορεί να τρέξουν στο iPad, μόνο ενθαρρυντικό δεν είναι. Ευτυχώς τους τελευταίους μήνες δείχνει να αλλάζει στάση.Ως e-book reader ναι αν και δε πιστεύω ότι θα είναι πιο άνετο το διάβασμα από το Kindle. Ως internet device, η έλλειψη flash είναι δίκοπο μαχαίρι ειδικά με την εξάπλωση του facebook και των social online games. Για ταινίες, πολύ σωστά κάποιος είπε ότι από τη στιγμή που δε παίζει xvid επίσημα, πρέπει να μπούμε στη διαδικασία του encoding (άντε να μπούμε).

 

Αυτό που παρατηρώ από τα hands on videos είναι η μαγεία του User Interface και η απίστευτη ταχύτητα του. Τα εφέ στις εφαρμογές είναι εντυπωσιακά και πιστεύω ότι οι εφαρμογές που θα βγουν για το iPad θα είναι οι πιο user friendly που έχουμε δει ποτέ.

 

Ερώτηση, θα επιλέγατε ένα windows 7 tablet με τα ίδια χαρακτηριστικά και τιμή ?

Aν ετρεχε κανονικα τα windows 7 (meaning multitasking, video viewing, flash,ανετο browsing κλπ) θα το προτιμουσα..

Αλλα δεν νομιζω να εβγαινε σε αυτην την τιμη...

 

Aν δεν εκανε αυτα(multitasking,video viewing, flash, ανετο browsing κλπ), τοτε προφανως δεν θα ετρεχε ουσιαστικα windows 7 , αλλα κατι που μοιαζει με windows 7..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ πιστεύω ότι για τα φιλόδοξα σχέδια που έχει η Apple (iBooks και εφαρμογές για το iPad), η τιμή του θα έπρεπε να είναι ακόμη πιο κάτω.

 

Πιθανώς αυτό να συμβεί γρήγορα. Αφού φύγουν τα πρώτα κομμάτια στους hardcore fans.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω από τους developers θα εξαρτηθεί η επιτυχία του σε ένα μεγάλο βαθμό.

 

Για κάποιο λόγο μου βγάζει πιο πολύ business oriented συσκευή παρά consumer όπως την διαφήμισε η Apple.

 

Σε μία καφετέρια, σε ένα bookstore ενώ με targetted εφαρμογές σε ένα ΙΚΕΑ, μία αποθήκη, ένα νοσοκομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χρήση για πιανίστες που πολλοί μπορεί να μην έχετε σκεφτεί:

 

Παρτιτούρες με το κιλό μέσα στη συσκευή, την ακουμπάς πάνω στο πιάνο και αρχίζεις να χαζεύεις.

 

Κοινώς, για εμένα η καλύτερη χρήση μιας τέτοιας συσκευής (και λόγω μεγέθους, αλλά και αποθηκευτικού χώρου) είναι σαν ένα πολύ-βιβλίο, με εξτρά δυνατότητες (ίντερνετ, φωτογραφίες, βίντεο, εφαρμογές, iWork).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινώς, για εμένα η καλύτερη χρήση μιας τέτοιας συσκευής (και λόγω μεγέθους, αλλά και αποθηκευτικού χώρου) είναι σαν ένα πολύ-βιβλίο, με εξτρά δυνατότητες (ίντερνετ, φωτογραφίες, βίντεο, εφαρμογές, iWork).

 

Τετοιου ειδους συσκευες μπορει μελλοντικα(οταν φθηνυνουν ακομα περισσοτερο και αποκτησουν κι αλλες δυνατοτητες) να μπουν στο καθε σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το βίντεο, εντάξει το λάτρεψα, το φαντάζομαι σαν την εξέλιξη της εφημερίδας, αντί να κρατάς χαρτί, έχεις το ipad, αντί για βιβλίο, να διαβάζεις σημειώσεις, pdfs, γενικότερα ότι έντυπο είχες. Φαντάζομαι ότι αν δεν είχα δουλειά να κάνω (αν και έχω apps στο iphone που δουλεύω με αυτά) δεν θα άνοιγα καν τον φορητό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...