Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

της ποιας βιομηχανίας; του tablet; του "κάτι από tablet"; του ipod touch x2;

 

κάνετε κάτι άκυρες συγκρίσεις με αμάξια και το θέτετε ως επιχείρημα...

 

Εσύ δεν είσουν αυτός που έκανες μια ανάλογη άστοχη σύγκριση ?? Και ποιός το έθεσε σαν επιχείρημα ?? Ανούσιες συγκρίσεις είναι λογικό να οδηγούν σε ανούσιες συζητήσεις ..

 

έχεις δίκιο... δεν στηρίζονται σε ιστορίες βγαλμένες από την ζωή, πχ ενός router που αρνείται να συνδεθεί ή ένα τόπικ γεμάτο παλαβούς που λένε ότι το flash θα έκανε ζημία στο app store αλλά ο ένας ο σωστός τους βάζει στην θέση τους... και ακόμα πόσα άλλα...

 

Μην υπερτιμάς τον εαυτό σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εσύ δεν είσουν αυτός που έκανες μια ανάλογη άστοχη σύγκριση ?? Και ποιός το έθεσε σαν επιχείρημα ?? Ανούσιες συγκρίσεις είναι λογικό να οδηγούν σε ανούσιες συζητήσεις ..

 

ναι, αλλά δεν είπες από την αρχή ότι θεωρείς ανούσια την παρομοίωση με ferrari αντίθετα την αποδέχθηκες... θα βοηθούσε να πάρεις μια απόφαση

 

Μην υπερτιμάς τον εαυτό σου ;)

 

σε μια παρέα macάδων σαν και του λόγου σας είναι φύση αδύνατων να το κάνω αυτό... απλά δεν γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αλλά δεν είπες από την αρχή ότι θεωρείς ανούσια την παρομοίωση με ferrari αντίθετα την αποδέχθηκες... θα βοηθούσε να πάρεις μια απόφαση

 

Ψάχνουμε ψύλλους στα άχυρα νομίζω και κουράστηκα ..

 

σε μια παρέα macάδων σαν και του λόγου σας είναι φύση αδύνατων να το κάνω αυτό... απλά δεν γίνεται

 

Μην τα βάζεις με τις Ferrari ;) Καλό βράδυ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνουμε ψύλλους στα άχυρα νομίζω και κουράστηκα ..

 

 

Μην τα βάζεις με τις Ferrari ;) Καλό βράδυ ..

 

έτσι είναι τα σπορ αμάξια... κουραστικά στον δρόμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλά μια παρομοίωση, μην αγχώνεσαι .. Συνήθως οι παρομοιώσεις από την μια βιομηχανία στην άλλη είναι λογικό να είναι άστοχες, λόγω του ότι πρόκειται για 2 εντελώς διαφορετικούς τομείς .. Όσο hyundai είναι η Apple πάντως, τόσο Ferrari είναι .. Γι'αυτό να είσαι σίγουρος ;)

Δεν κατάλαβες, δεν με "πείραξε" ότι είναι διαφορετικές βιομηχανίες, αλλά με πείραξε ότι συγκρίθηκαν σκ@τ@ με λουκουμάδες.

 

Δηλαδή το τραβάμε το τραβάμε να βγάλουμε μια παρομοίωση και στο τέλος το ξεχειλώνουμε. Σου έδειξα μια εταιρία που μπορεί πολύ πιο άνετα να παρομοιαστεί με την ferrari από μια εταιρία που βγάζει μπρίκια που αλλάζουν φόντο, μπαίνουν στο ιντερνετ και αυτοπροσδιορίζονται ως επανάσταση.

 

Κι άλλο ένα αντεπιχείρημα. Ρώτα 100 άτομα αν θα προτιμήσουν ferrari από Hyundai.

Ρώτα 100 άτομα αν θα προτιμήσουν bang-olufsen από sony.

 

Ρώτα τώρα και 100 άτομα αν θα προτιμήσουν Mac από PC ή Apple από οτιδήποτε. Surprise!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ρόλο βέβαια και τί άτομα θα ρωτήσεις... ρωτήσαμε 1.000.000 παιδάκια και μας είπαν ότι η Καλομοίρα ήταν καλύτερη τραγουδίστρια από Καραφώτη, Ραλία Χρηστίδου, κλπ.... Οι επιλογές του κόσμου δεν βασίζονται πάντα στα κριτήρια που πρέπει...

Και οι σημερινοί χρήστες Η/Υ δεν διαλέγουν ουσιαστικά, σχεδόν τους επιβάλλεται να χρησιμοποιούν Windows... Αφού οποιαδήποτε άλλη οδός θα ήταν τρομερά δύσκολη για ανθρώπους που θα διάλεγαν τη λαιμητόμο από το να χρειαστεί να ανοίξουν έστω τα εγχειρίδια των συσκευών που τους ανήκουν...

Μην το πλατιάζουμε όμως, όπως πολύ καλά είπαν και τα παιδιά πριν... Κι εγώ ποτέ δεν ήμουν φαν της Apple, απλά με το iPhone είχα την πρώτη εμπειρία της ικανοποίησης να έχω κάτι που δουλεύει τόσο καλά...

Η σύγκριση με την Ferrari είχε απλά σκοπό να δείξει ότι κάτι με τόσο πολλούς περιορισμούς είναι τόσο επιθυμητό από τόσο πολλούς, έστω και μόνο γιατί κάνει ένα συγκεκριμένο πράγμα τόσο καλά... Κι αυτό προφανώς γιατί κάποιοι μιλούν για marketing, εταιρείες, φιλοσοφία ανθρώπων κλπ ενώ εδώ μιλάμε απλά για ένα προϊόν...

Που ακόμα δεν έχουμε δει κιόλας...

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=XMUi4oOCe3M&feature=player_embedded#

Για μένα, αυτό που δείχνει το βίντεο προσεγγίζει τον ιδεατό (tablet ; )Browser, με την Πλατωνική έννοια, αν θέλετε. Δεν είναι το τι μπορεί να κάνει αλλά το πως το κάνει και εφόσον συζητάτε για αυτοκίνητα, δεν με ενδιαφέρει που μπορεί να με πάει ένα αυτοκίνητο αλλά πως θα με πάει. Μια συσκευή που ακόμα και αν δεν κάνει τίποτα το σπουδαίο, γουστάρεις τρελά να χρησιμοποιείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι από αυτούς που θα αποκτήσουν ένα iPad, τόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε ότι και αυτή η συσκευή θα έχει το κοινό της, που δεν θα είναι περισσότερο ηλίθιο, gay και αστοιχείωτο από τα κοινά των άλλων συσκευών?

 

Αυτό το απλό πράγμα τόσο δύσκολο είναι να το κατανοήσετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αυτό προφανώς γιατί κάποιοι μιλούν για marketing, εταιρείες, φιλοσοφία ανθρώπων κλπ ενώ εδώ μιλάμε απλά για ένα προϊόν...

Που ακόμα δεν έχουμε δει κιόλας...

Δηλαδή αμφιβάλλεις για τη δύναμη του τμήματος marketing της Apple?

 

Αν ναι, ξέρεις πολλούς ανθρώπους που θα υπερασπίζονταν ένα walkman sony ας πούμε μέχρι αηδίας αν έβγαινε και είχε τέλεια ποιότητα ήχου αλλά δεν υποστήριζε mp3 format? Γιατί εγώ μόνο με την Apple έχω δει κάτι τέτοιο.

 

Χωρίς να είμαι από αυτούς που θα αποκτήσουν ένα iPad, τόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε ότι και αυτή η συσκευή θα έχει το κοινό της, που δεν θα είναι περισσότερο ηλίθιο, gay και αστοιχείωτο από τα κοινά των άλλων συσκευών?

 

Αυτό το απλό πράγμα τόσο δύσκολο είναι να το κατανοήσετε?

Δεν είναι δύσκολο, το ξέρουμε όλοι αυτό. Το να μην σηκώνει κριτική ένα προϊόν όμως γιατί θα θιχτούν οι αγοραστές του είναι εξωφρενικό. Δεν έχω προσωπικά με την Apple απλή κριτική όπως γίνεται σε όλα τα προϊόντα κάνουμε, τόσο δύσκολο είναι να το κατανοήσετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κριτική είναι απαραίτητη, απλά θα υπάρχουν και απαντήσεις. Πχ αν μου πεις ότι τα macbooks είναι ακριβά θα σου πω πως αγοράζεις φινέτσα, κατασκευαστική αρτιότητα και απρόσκοπτη λειτουργία. Αν μου πεις ότι δε βλέπει φλας, θα σου πω ότι αυτό είναι έλλειψη αλλά κάποιος λόγος θα υπάρχει και το συζητάμε. Αν μου πεις ότι δεν κάνει για τίποτα και εσύ που το πήρες είσαι θύμα, πιόνι, ψώνιο, γκέι, μαλάκας, θα σου πω άντε και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δύσκολο, το ξέρουμε όλοι αυτό. Το να μην σηκώνει κριτική ένα προϊόν όμως γιατί θα θιχτούν οι αγοραστές του είναι εξωφρενικό. Δεν έχω προσωπικά με την Apple απλή κριτική όπως γίνεται σε όλα τα προϊόντα κάνουμε, τόσο δύσκολο είναι να το κατανοήσετε?

 

Όσο αδικαιολόγητα είναι καποια σχόλια και απόψεις από τους μεν, άλλο τόσο αδικαιολόγητα και αρκετές φορές πικρόχολα και προσβλητικά είναι και από τους δε.

 

Επίσης, το να εισβάλλουν οι μη Apple users σε apple threads για να πουν τον πόνο τους (γιατί έχει τελειώσει προ πολλού η παράθεση απόψεων περί του iPad) και για να ανοίξουν τα μάτια των χαζών Apple users είναι ένα φαινόμενο πραγματικά αξιοσημείωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι από αυτούς που θα αποκτήσουν ένα iPad, τόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε ότι και αυτή η συσκευή θα έχει το κοινό της, που δεν θα είναι περισσότερο ηλίθιο, gay και αστοιχείωτο από τα κοινά των άλλων συσκευών?

 

Αυτό το απλό πράγμα τόσο δύσκολο είναι να το κατανοήσετε?

 

Για αυτο πρέπει να βρεθουν συντομα iPad killers να ξεφορτωθουμε αυτο το κοινό...:lol:

Αλλα πάλι βλέπω να το παίρνουν σαν αξεσουαρ οπως έκαναν με το iPhone...:cry:

Αυτή η αισθητική αποψη της Apple μας έχει καταστρέψει.....:mad: πρέπει τα iPad killers τουλάχιστον να είναι πιο όμορφα!Για ψαχτε ρε παιδια τιποτα πιο ωραίο απο το iPad γιατί προβλέπω να βλέπουμε το iPad στα Hondos Center προσφορά με κάθε άρωμα....

Ξέρω οτι δεν ανήκουμε σε αυτή την κατηγορία( και γράφουμε λες και είμαστε εμείς η πληοψηφεία) αλλά πολλοι άλλοι ανήκουν....B)

Μόνο μια Νokia πιστεύω να μας σώσει και μόνο με το ονομα της και ένα αισθητικά ωραιο μοντέλο πέρα ολων των αλλων θα είναι αρκετο να ξεκολήσουν απο την Apple...:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω εχω δει αρκετα ενδιαφεροντα tablet που προκειται να βγουν και να ειστε σιγουροι οτι θα βγουν και πολλα ακομη...

 

παντως αυτο που εκτιμω στο ipad ειναι το απιστευτο στυλ του, που δυσκολα θα το συναγονιστει εκει κανεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...