Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά θα με κάνετε να πιστέψω πως οι κάτοχοι Mac είστε τα περισσότερο κολλημένα fan boys, ever...

 

'Η εμείς ή αυτοί της Nintendo ;)

 

Φίλτατε Nick, άσε τα υπονοούμενα και τις εξυπνάδες και μίλα με ντοκουμέντα...

Ειρωνικά υπονοούμενα εντυπωσιασμού μπορεί να κάνει ο καθένας μας,

αλλά σίγουρα τα χρησιμοποιούν αυτοί που δεν έχουν επιχειρήματα.

 

Έχω πεί την άποψη μου για το iPad σε προηγούμενο μου ποστ σε αυτό το topic .. Δεν χρειάζεται να την επαναλαμβάνω κάθε φορά που βλέπω κάτι .. Μπορώ να σου πώ όμως, ότι είμαι στην κατηγορία των ατόμων που δεν σκοπεύουν να αγοράσουν ένα γιατί το θεωρούν σπατάλη .. Έτσι για να δείς ότι μερικοί "fanboys" της Apple δεν αγοράζουν ότι βγάζει ο Jobs ;)

 

Όσο αφορά το post μου, απλά είδα κάτι που μου θύμισε κάτι από το παρελθόν και είπα να το επισημάνω ..

 

Γνώμη μου είναι ότι η Apple έχει μια συγκεκριμένη φιλοσοφία γύρω από τα προϊόντα της, και γι'αυτό πετυγχαίνει συνήθως σε αυτά που κάνει .. Εκεί που άλλοι κατασκευαστές σκέφτονται για το πως θα μεταφέρουν τον υπολογιστή σε ένα tablet ( στην περίπτωση του iPad ), η Apple σκέφτεται πως θα κάνει ένα tablet να δουλεύει σωστά ... Σίγουρα μερικοί θα ήθελαν multitasking ή usb, αλλά αφού τα θέλουν αυτά γιατί δεν αγοράζουν ένα laptop ??? Η οθόνη αφής είναι το ζήτημα ??

 

Και αυτό ουσιαστικά είναι το ζήτημα της όλης υπόθεσης ... Το tablet σύμφωνα με την Apple είναι ένα προϊόν ανάμεσα στο laptop και στο τηλέφωνο .. Τι σημαίνει αυτό ? Δεν είναι ΟΥΤΕ laptop ΟΥΤΕ τηλέφωνο .. Είναι κάτι το διαφορετικό ας πούμε .. Εγώ όπως είπα το θεωρώ σπατάλη, άλλοι μπορεί όμως όχι ..

 

Αν υπάρχει αγορά για ένα τέτοιο μηχάνημα ή γενικότερα για τα tablets αυτό μένει να το δούμε ... Το iPad για μένα τουλάχιστον είναι ότι πιο υποσχόμενο έχουμε δεί στην εν λόγω κατηγορία, και ας του λείπουν πράγματα που έχει ο ανταγωνισμός ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Cortex 9 φοράει???

Εκανες την καλύτερη ερώτηση.Απο οτι λένε ο Α4 είναι τυπου Arm, αλλα οχι ο Cortex 9.Είναι απο μια εταιρία επεξεργαστών που έφταχνε τύπου arm chips και την αγόρασε η Apple προσθέτοντας του gpu και άλλα controlers στο ίδιο case.Βέβαια όλοι πέσανε σε όλα τα άλλα που έχει ή δεν έχει το iPad και παραλλείψανε (οπως και η Αpple)το γεγονός οτι για πρώτη φορά(αν δεν κάνω λάθος) εμφανίζεται επεξεργαστής της.Βέβαια υπάρχουν καλύτεροι αλλα στο παιχνίδι των επεξεργαστών υπάρχει ενας επιπλέον αντιπαλος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα είναι έτσι οπως τα λες τότε δε σημαίνει πως ο A4 είναι apple proccessor.

Απλά είναι arm based φτιαγμένος απο την apple όπως ήταν και ο nexperia της sony erricson που έπαιζε και χρηματοδότηση απο την phillips αν θυμάμαι καλά.

H arm τα royalties για να χρησιμοποηθεί η αρχιτεκτονική της απο ενα device πουλάει.

Και η ίδια κάνει rnd και βελτιώνει τις arm cpu της.

Πλάκα πλάκα εχουν φτάσει σε σημείο (στην προσπάθεια τους να ικανοποιήσουν τις υπολογιστικές ανάγκες των σύγχρονων smartphones) να παίζουν στα χωράφια της intel και αναμένονται netbooks με cortex 9 απο φέτος κιόλας.

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=W4W6lVQl3QA&feature=player_embedded[/ame]

Απο ότι βλέπεται θα ναι κρίμα αν δεν είναι arm cortex 9 design.:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αμα είναι έτσι οπως τα λες τότε δε σημαίνει πως ο A4 είναι apple proccessor.

Απλά είναι arm based φτιαγμένος απο την apple όπως ήταν και ο nexperia της sony erricson που έπαιζε και χρηματοδότηση απο την phillips αν θυμάμαι καλά.

H arm τα royalties για να χρησιμοποηθεί η αρχιτεκτονική της απο ενα device πουλάει.

Και η ίδια κάνει rnd και βελτιώνει τις arm cpu της.

Πλάκα πλάκα εχουν φτάσει σε σημείο (στην προσπάθεια τους να ικανοποιήσουν τις υπολογιστικές ανάγκες των σύγχρονων smartphones) να παίζουν στα χωράφια της intel και αναμένονται netbooks με cortex 9 απο φέτος κιόλας.

http://www.youtube.com/watch?v=W4W6lVQl3QA&feature=player_embedded

Απο ότι βλέπεται θα ναι κρίμα αν δεν είναι arm cortex 9 design.:rolleyes:

 

Sorry.Εχεις δίκιο είναι Cortex 9.Αν αυτό το link ειναι σωστο:

http://www.brightsideofnews.com/news/2010/1/27/apple-a4-soc-unveiled---its-an-arm-cpu-and-the-gpu!.aspx

Aλλα αν δεις κατω κάτω το update δεν είναι εκατο τις εκατο σίγουροι....

Επίσης έκανα λαθος για την πρώτη φορά που η Apple φτιαχνει κατι τετοιο...."Apple, they say, nearly went bankrupt the last time Macs and Newton PDA ran custom chips"

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο offtopic βγαίνουμε...

Ακόμα πιο εντυπωσιακή η συνεργασία nvidia - arm και το tegra.

Απλά αυτή την στιγμή η nvidia μάλλον εχει αποροφηθεί στο fermi.

Αν δεις βιντεάκια του Tegra, απο το 2008 κιόλας με εναν παλιόarm 11, θα μείνεις και θα πεις μα καλά γιατί δεν εχει βγεί ενα netbook, tablet ή mobile phone με αυτή την τεχνολογιά.

Φάτε μάτια ψάρια.

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=rQa9nP4yyms[/ame]

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=_p69T3cWHBs[/ame]

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=vDvawVk9l1U&feature=related[/ame]

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=tsYFXGKUIpE&feature=related[/ame]

Μιλάμε για πολυ γκάζι...

Δες τι λέει επίσης ο τύπος στο τέλος του τελευταίου.

(10 ώρες HD video απο την μπαταρία του κινητού...)

Θα πρεπε να ειχαν x86 άδεια οι τυπάδες...

Sorry για το offtopic και πάλι.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να βγάλουν κάτι καλό κι εγώ μαζί τους...

 

Το θέμα είναι όμως ότι πρέπει μια τεχνολογική λύση να είναι βιώσιμη σε όλα τα επίπεδα... Και ναι, ακόμα και στο marketing... Στην τελική, η αποδοχή του ευρέως - ανίδεου - κοινού είναι αυτή που θα ρίξει τις τιμές και θα κάνει την κάθε τεχνολογία προσιτή σε όλους μας...

Έτσι έγινε με την ADSL... Έτσι έγινε με τις LCD... έτσι γίνεται πάντα...

Αν μια τεχνολογία είναι είτε πολύ ακριβή στην παραγωγή, πολύ ενεργοβόρα, εκλύει πολλή θερμότητα, ή χίλια δυο άλλα που δεν την καθιστούν κερδοφόρα, δεν πρόκειται κανείς να την ενσωματώσει, με επιτυχία τουλάχιστον...

Οι εταιρείες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω τον χρόνο να κοιταξω 54 σελιδες commentσ οπότε συγνώμη εάν επαναλάβω κάποια απορία που έχει απαντηθεί.

Εχει βγεί καμια επισημη ανακοίνωση για το άν θα υποστηρίζει Flash content στο web browser του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δεν εχω τον χρόνο να κοιταξω 54 σελιδες commentσ οπότε συγνώμη εάν επαναλάβω κάποια απορία που έχει απαντηθεί.

Εχει βγεί καμια επισημη ανακοίνωση για το άν θα υποστηρίζει Flash content στο web browser του?

 

lol 100 σελίδες τώρα για αυτό "σφαζόμαστε", δεν χρειάζεται πολύς χρόνος για να το δεις!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, είδα μόλις το βίντεο hands on. Δεν περίμενα η λειτουργία μιας φορητής συσκευής να εντυπωσιάσει τόσο πολύ, τόσο σύντομα, μάλλον, μετά το 3GS. Απόλαυση, αυτά τα λίγα που μπορεί να κάνει τα κάνει εντελώς γαμάουα! Και όταν έχεις τέτοια θεμέλια, δηλ τέτοιο λειτουργικό, οι εφαρμογές που χρειάζεσαι είναι θέμα χρόνου να έρθουν. Μπορώ να σκεφτώ ένα κάρο πράγματα που θα ήθελα να κάνω με αυτό το μαραφέτι, ευελπιστώ ότι θα δω τις εφαρμογές που έχω στο μυαλό μου ή που έχουμε δει στο iphone σε εμβρυακό στάδιο, να ενηλικιώνονται στο iPad. Για πολλούς επαγγελματίες, ένα τέτοιο μαραφέτι θα μπορούσε, υπό προϋποθέσεις, να κάνει τη δουλειά απόλαυση και πολύ πιο αποδοτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
χεχεχεχε να είσαι απο τους προνομιούχους που σου στέλνουνε το ipad για δοκιμή και διαφήμιση και να του συμπεριφέρεσαι έτσι.......

 

 

Βασικά αυτό που κρατάει ΔΕΝ είναι ipad!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μπορούσαμε να δούμε Hulu και στην Ελλάδα καλά που θα ήταν :-(

 

Ναι, το ξέρω ότι δεν μπορούμε αλλά το έκανα ποστ γιατί σκέφτηκα ότι είναι σημαντικό το ότι ακόμα ένα μεγάλo site εγκαταλείπει το flash ..

 

Και που ξέρεις ?? Μπορεί στο μέλλον να είναι διαθέσιμο και για το εξωτερικό ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...