Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls Online


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο τροπος με τον οποιο παραδοσιακα γινεται αυτο στα MMO ειναι καπως ετσι

.........

 

Ταυτοχρονα, οσο ανεβαινεις θα ανοιγουν και επιλογες για instanced dungeons (περιοχες στις οποιες μπαινεις αυστηρα με παρεα γιατι ειναι πολυ δυσκολες αλλα η καθε ομαδα εχει την δικη της ιδιωτικη εκδοση της περιοχης), καθως και περιοχες για PvP (ειτε στον ευρυτερο χαρτη ειτε και αυτες instanced).

 

Υποθετω οτι κατι τετοιο θα ισχυει και για το elder scrolls.

 

Όχι, και ειδικά "instances" δεν είναι "παραδοσιακό". 

Όπως έχουν ανακοινώσει, δεν θα υπάρχουν "instances" αλλά όλος ο κόσμος θα είναι ανοιχτός για όλους. 

 

Όσοι έχουν παίξει DAOC μέχρι και TOA expansion, είναι στο ίδιο μοντέλο. Όσοι όχι (λόγο ηλικίας.....), δεν έχει καμμία σχέση, δοκιμάστε τον Uthgard server του DAOC. Μιας και το κανονικό παιχνίδι το έχουν μετατρέψει σε ήμι-WoW κλώνο. (αν και το RVR παραμένει ώς έχει). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, και ειδικά "instances" δεν είναι "παραδοσιακό". 

 

Σχετικά με αυτό, ότι και να λένε, τα instances είναι μακράν το κυρίαρχο μοντέλο εδώ και σχεδόν μία δεκαετία στα MMO. Άλλο το τι λένε τώρα ή πως ήταν τα πράγματα επί DAOC, που ήταν εντελώς διαφορετική περίοδος για τα MMO, και άλλο τι θα γίνει τελικά.

 

Άλλωστε υπάρχουν πρακτικοί λόγοι που κάνουν τα instances χρήσιμα. Βέβαια υπάρχει πάντα ο Mega Server, και πιθανώς με τον τρόπο που διαχειρίζεται τον πληθυσμό σε κάθε περιοχή να διευκολύνει την κατάσταση αρκετά, αλλά και πάλι ίδωμεν..

 

Γενικά, όσο αφορά τις προσδοκίες σας από το παιχνίδι, κρατάτε μικρό καλάθι. Ο λόγος που τα MMO κινούνται πάνω κάτω σε κοινά πλαίσια και έχουν κοινά ελατώμματα σε σχέση με τα single player RPG, δεν έχει να κάνει μόνο με τους developers, αλλά και με το πως το community συμπεριφέρεται σε τέτοια παιχνίδια και φυσικά, με διάφορους εγγενείς περιορισμούς τους (π.χ. δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να δίνουν στον παίκτη το ίδιο πλήθος επιλογών στην πλοκή, ούτε η επιλογές αυτές μπορούν να έχουν την ίδια βαρύτητα όσο αφορά στην συνέχεια της πλοκής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με αυτό, ότι και να λένε, τα instances είναι μακράν το κυρίαρχο μοντέλο εδώ και σχεδόν μία δεκαετία στα MMO.

 

Παράθεσέ μου ΜΜΟ δεκαετίας, που είχε instances. 

 

Και μην ξεχνάς, ότι το WoW βγήκε 10 χρόνια αργότερα από το Μeridian 59, 8 από το UO, 6 από το The 4th Coming και 4 από το DAOC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε γαμώτο καμία ιδέα για ημερομηνία δεν υπάρχει,και ακόμα κρατάν τα στοιχεία του σαν επτασφράγιστα μυστικά.

Ούτε αν χρειάζεται συνδρομή ή όχι ξέρουμε,ούτε πως λειτουργούν μερικά συστήματα,ούτε αν έχει crafting,δεν μας έχουν δείξει το level menu πως ειναι και πως λειτουργεί,τα skills,τίποτα...

 

Και το θέμα είναι ότι ήθελα να ξεκαθαρίσω μέσα μου και να αποφασίσω.

Γιατί είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι σοβαρά να πάρω ένα mmo και να βυθιστώ μέσα του,και όλο και πιο γλυκό μου φαίνεται το Guild Wars 2. Αλλά απ την άλλη σκέφτομαι μη πάει και είναι καλύτερο το άλλο. Αλλά με τόση μυστικοπάθεια δεν ξέρω αν θα αντέξω να περιμένω μέχρι όποτε τους καπνίσει,και αν τελικά θα είναι καλό το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παράθεσέ μου ΜΜΟ δεκαετίας, που είχε instances. 

 

Και μην ξεχνάς, ότι το WoW βγήκε 10 χρόνια αργότερα από το Μeridian 59, 8 από το UO, 6 από το The 4th Coming και 4 από το DAOC. 

 

WoW, ΜΜO του 2004 για ΗΠΑ και 2005 για Ευρώπη. Έχουμε 2013. Είπα σχεδόν μια δεκαετία.

 

Στη συνέχεια ακολούθησαν και άλλα, αλλά το WoW από μόνο του έχει απασχολήσει την πλειοψηφία των MMO gamers και επομένως δείχνει την κυρίαρχη τάση.

 

Ε ναι βγήκε αργότερα από αυτά που λες και αυτό είναι το θέμα. Το WoW δείχνει την κυρίαρχη τάση που εξακολουθεί να ισχύει μέχρι σήμερα, όχι αυτό που ίσχυε πριν 15 χρόνια, που στην τελική ήταν και τα εντελώς αρχικά στάδια για το MMO-gaming και ο κάθε developer έκανε διάφορους πειραματισμούς. Είναι διαφορετική περίοδος για τα MMO πλέον και οι gamers έχουν διαφορετικές απαιτήσεις.

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως και κανενας σας μεχρι τωρα δεν το συγκρινει με το Darkfall? Κατα τη γνωμη μου αυτο ειναι οτι ποιο κοντινο περιμενω για το The elder scrolls online. Με φυσικα τη μεγαλη διαφορα οτι δεν θα ειναι τοσο hardcore. Τεραστιες περιοχες, απειρα quests οπως και ολη η σειρα elder scrolls. Τη διαφορα (αν τη κανει) θα ειναι στο pvp και στο κατα ποσο θα ειναι καλη η κατανομη των classes....Αντε να μας στειλουν κανα beta invitation να δουμε τι μας περιμενει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως και κανενας σας μεχρι τωρα δεν το συγκρινει με το Darkfall? Κατα τη γνωμη μου αυτο ειναι οτι ποιο κοντινο περιμενω για το The elder scrolls online. Με φυσικα τη μεγαλη διαφορα οτι δεν θα ειναι τοσο hardcore. Τεραστιες περιοχες, απειρα quests οπως και ολη η σειρα elder scrolls. Τη διαφορα (αν τη κανει) θα ειναι στο pvp και στο κατα ποσο θα ειναι καλη η κατανομη των classes....Αντε να μας στειλουν κανα beta invitation να δουμε τι μας περιμενει ;)

 

 

Το darkfall ουσιαστικα δεν ειχε quests. Δηλαδη τιποτα περα απο τα "σκοτωσε χ αριθμο απο το y τερας" η "φερε μου χ κομματια απο το y υλικο".

Απο την αλλη το full loot και μονο αρκει για να βαλει το darkfall σε μια κατηγορια μονο του οποτε δεν εχει νοημα καμια συγκριση, με εξαιρεση την αισθητικη. Απο την πρωτη στιγμη που ειδα το darkfall ειχα σκεφτει οτι θυμιζει elder scrolls εμφανησιακα.

 

Το κακο με το darkfall ειναι οτι το βαρεθηκα λογω ελλειψης quest αλλα και ανυπαρκτων classes (ολοι καταληξανε να γινουν super μαγοι με σπαθια) αλλα μου αρεσε τοσο το full loot και η λογικη του αναλωσιμου εξοπλισμου που πλεον δε με γεμιζουν και τα υπολοιπα ΜΜΟ. Ετσι βεβαια σταματησα να ασχολουμαι, οποτε μαλλον καλο μου εκανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μεταξύ ebonhearth και το άλλο με τους bretons. όχι ότι μ αρέσουν οι bretons,απλά στο βιντεάκι που εξηγούσε τους λόγους της κάθε συμμαχίας μου φάνηκε πως αυτή θέλει απλά να επαναφέρει το σύστημα όπως ήταν πριν,και μου αρέσει πολύ η δυναστεία των Septims.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...