Προς το περιεχόμενο

Το YouTube ξεκίνησε από σήμερα πειραματικά υποστήριξη HTML5


Daimon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή το βλέπω το παιχνίδι κατά πού πάει (---> η google θα προσπαθήσει να επιβάλει τον chrome με "advanced/unique" features για το youtube, ίσως και αποκλειστικότητα ) , η μόνη σίγουρη λύση είναι : OPEN STANDARDS. Καταλάβετέ το πριν είναι αργά και προωθήστε και στηρίξτε τις open source λύσεις. Αποφεύγετε όπως ο διάολος το λιβάνι τα κλειστά πρότυπα στο internet. Μη βρεθούμε όλοι μαζί να βαράμε το κεφάλι μας στον τοίχο, γιατί στο internet εμείς αποφασίζουμε.

 

Firefox, ogg vorbis και theora, με ανοικτό κώδικα για όλους, να τα χρησιμοποιούμε και να τα εκμεταλλευόμαστε όπως τραβάει η ψυχή μας. Όχι proprietary / patented / whatever λύσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πολυ σωστα το διακρινεις φιλε elias..

 

Που ειναι οι εποχες που ηταν της Macromedia και ηταν παναλαφρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
...το οποίο h264 μπορει να γινει απευθειας decode απο τη vga, εφοσον αυτη υποστηριζει DXVA2?

Ή κατι λεω λαθος?

Ναι, αλλα για συγκεκριμενες αναλυσεις, νομιζω. Για να δεις τι υποστηριζει η καρτα σου εδώ

 

Οσον αφορα την εξελιξη, μπραβο τους. Το flash plugin ειναι μακραν το χειροτερο addon. Ναι, για μπανερακια και αλλα τετοια καλο ειναι, αλλα στον τομεα του video... να φυγεει να παει αλλουυ

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα με τον theora είναι οτι ενώ είναι ανοιχτός δεν είναι τόσο γαμάτος όσο ο H.264 οπότε σου λέει η google εγώ που έχω και τόσα βίντεα στο site μου δεν με παίρνει να έχω μαπα codecs.

Και πολύ καλα έκανε! Το Mpeg 4 avc/H.264 ειναι ο απολυτως καλυτερος codec που υπαρχει. Τελεία και παυλα. Και οσοι δεν πειστηκατε ακομα, να σας πω οτι τα αγαπημενο σας mkv αλλα και το bluray εχουν ως codec το mpeg 4 avc/H.264! Πραγμα που σημαινει οτι οι μετατροπες των youtube video σε αυτα τα δυο φορμα θα γινονται χωρις re-encode και χωρις απωλεια ποιοτητας (με το προγραμμα MKVtoolnix και tsmuxer για οσους δεν ξερουν).

 

Επισης, η google εχει ηδη ολα τα βιντεακια της σε μορφη Mpeg4 avc/H.264, οποτε δεν την συμφερει να κανει re-encode ολο αυτο το υλικο απο την αρχη, πολλω μαλλον σε ενα κατωτερο φορμα.

 

Γενικα, η πλακα ειναι οτι οταν η google χρησιμοποιουσε ως φορμα το FLV με codecs το VP3 και VP6, ολοι την κραζατε σχετικα με το "τι χαζο φορμα ειναι αυτο που σωζει τα βιντεακια μας". Τωρα που τον ιδιο VP3 codec του αλλαξανε δυο τρια πραγματακια και σας τον πασαρανε ως "Theora", ολοι λετε τι καλο φορμα που ειναι αυτο.

 

Οσον αφορα το θεμα με την αναπαραγωγη mpeg 4 avc/H.264 στον firefox 1ον) Δεν τιθεται θεμα πατεντας, το νομικο πλαισιο της Αμερικης εχει ηδη φροντισει να υπαρχουν πατεντες ακομα και για το flashing cursor, οποτε ενας firefox με υποστηριξη mpeg 4 avc θα ειναι τοσο "παρανομος" οσο και ο σημερινος firefox 2)Το mpeg 4 avc ειναι ανοιχτο φορμα (αφου ειναι ISO standard), οποτε στην Ευρωπη που δεν υπαρχουν πατεντες, η χρηση ενος firefox με υποστηριξη Mpeg 4 avc ειναι νομιμη.

Το μονο που μενει ειναι να γινει κατι τετοιο.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολύ καλα έκανε! (...)

 

Επισης, η google εχει ηδη ολα τα βιντεακια της σε μορφη Mpeg4 avc/H.264, οποτε δεν την συμφερει να κανει re-encode ολο αυτο το υλικο απο την αρχη, πολλω μαλλον σε ενα κατωτερο φορμα.

 

Την google δεν την συμφέρει, αλλά και εσένα τι σε νοιάζει τι συμφέρει την google; Λες να μην έχει λεφτά..

 

Εσύ σαν τελικός χρήστης γιατί να μην θες να επικρατήσει το ανοιχτό φορματ και ας επενδύσουν οι εταιρείες σε αυτό, για να γίνει εν τέλει καλύτερο από τα υπόλοιπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την google δεν την συμφέρει, αλλά και εσένα τι σε νοιάζει τι συμφέρει την google; Λες να μην έχει λεφτά..

Στο πρωτο σκελος του ποστ μου ειπα οτι και εμενα τον τελικο χρηστη δεν με συμφερει γιατι το βιντεο θα χρειαζεται μεγαλυτερο bitrate για την ιδια ποιοτητα (=μεγαλυτερο μεγεθος αρχειου, αρα αναγκη για γρηγοροτερες συνδεσεις και μεγαλυτερους δισκους) και οτι θα πρέπει να κανω re-encode το βιντεακι για να το βαλω μεσα σε ενα MKV/bluray. Για τους ιδιους λογους που δεν μου αρεσε το Flv, δεν μου αρεσει και το Ogg.

 

Εσύ σαν τελικός χρήστης γιατί να μην θες να επικρατήσει το ανοιχτό φορματ και ας επενδύσουν οι εταιρείες σε αυτό, για να γίνει εν τέλει καλύτερο από τα υπόλοιπα..

Τα specs του Theora ειναι τετοια που, οσο κι αν εξελιχθουν οι implementations, παντοτε τα βιντεακια θα ειναι κατατι κατωτερα του mpeg 4 avc/H.264. Πολυ απλά, το Mpeg 4 avc format εχει περισσοτερα και καλυτερα features απο το Theora.

Και το Mpeg 4 avc ειναι αρκετα "ανοικτο" για τον μεσο καταναλωτη (σε αντιθεση με φορμα τυπου wmv, που ειναι κλειστα οσο δεν παει αλλο, εκει συμφωνω οτι πρέπει να μην υποστηριζουμε τετοια φορμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρωτο σκελος του ποστ μου ειπα οτι και εμενα τον τελικο χρηστη δεν με συμφερει γιατι το βιντεο θα χρειαζεται μεγαλυτερο bitrate για την ιδια ποιοτητα (=μεγαλυτερο μεγεθος αρχειου, αρα αναγκη για γρηγοροτερες συνδεσεις και μεγαλυτερους δισκους) και οτι θα πρέπει να κανω re-encode το βιντεακι για να το βαλω μεσα σε ενα MKV/bluray. Για τους ιδιους λογους που δεν μου αρεσε το Flv, δεν μου αρεσει και το Ogg.

 

Αυτά που λες είναι σωστά, αλλά άμα τα βάλεις στη ζυγαριά δεν έχουν αρκετό βάρος για να με πείσουν.

 

Οι συνδέσεις είναι πλέον αρκετά γρήγορες, οι δίσκοι μεγάλοι και μακροπρόθεσμα η open source λύση θα σου προσφέρει περισσότερες ευκολίες.

 

Αν η ερώτηση είναι πόσο τεχνικά καλύτερο πρέπει να είναι ένα patented proprietary format για να το επιλέξω σε σχέση με ένα open source .. ,

 

κάποιοι θα σου πουν ότι θα πήγαιναν με το open souce anytime

κάποιοι άλλοι θα διάλεγαν το τεχνικά καλύτερο..

 

Αλλά όταν πρέπει να διαλέξεις κάτι για όλο τον κόσμο (web standard) δεν έχει τόσο σημασία να διαλέξεις το γρηγορότερο/μικρότερο/ωραιότερο αλλά αυτό που είναι πιο ανοιχτό αξιόπιστο και προσβάσιμο από όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα specs του Theora ειναι τετοια που, οσο κι αν εξελιχθουν οι implementations, παντοτε τα βιντεακια θα ειναι κατατι κατωτερα του mpeg 4 avc/H.264. Πολυ απλά, το Mpeg 4 avc format εχει περισσοτερα και καλυτερα features απο το Theora.

Και το Mpeg 4 avc ειναι αρκετα "ανοικτο" για τον μεσο καταναλωτη (σε αντιθεση με φορμα τυπου wmv, που ειναι κλειστα οσο δεν παει αλλο, εκει συμφωνω οτι πρέπει να μην υποστηριζουμε τετοια φορμα)

 

1) Άλλαξε την υπογραφή σου.

 

2) Επειδή δεν είμαι ειδικός, αλλά έκανα μια γρήγορη έρευνα, νομίζω ότι υπερβάλλεις. Το H.264 ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ από το theora είναι οριακά. Αυτό βέβαια μπορεί να αλλάξει άμεσα μια που είναι open source, κάτι που σημαίνει ότι εξ' ορισμού έχει τεράστια δυναμική. Το άλλο που αναφέρεις ότι το H.264 θα είναι πάντα καλύτερο από το theora, το λες βασιζόμενος σε τι? Σε ποια features αναφέρεσαι? Δεν μπορούν να αλλάξουν και να βελτιωθούν και για τα δύο standards? Επίσης ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ότι αναφερόμαστε σε video standards για το internet και όχι για το ποια πρέπει να είναι η κωδικοποίηση των blue-ray ταινιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν εχω καταλαβει γιατι δεν εχει βρεθει μια εταιρια να βγαλει αντικαταστατο του flash player... τοοοοοσα χρονια...

 

πως εχουμε τοσα προγραμματα που ανοιγουν .docs

αλλα τοσα να εχουμε και για τα flash... η και λιγοτερα. αρκει να εχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Ναι, αλλα για συγκεκριμενες αναλυσεις, νομιζω. Για να δεις τι υποστηριζει η καρτα σου εδώ

 

Οσον αφορα την εξελιξη, μπραβο τους. Το flash plugin ειναι μακραν το χειροτερο addon. Ναι, για μπανερακια και αλλα τετοια καλο ειναι, αλλα στον τομεα του video... να φυγεει να παει αλλουυ

 

Mα και η adobe εχει ηδη βγαλει beta του flash player με DXVA decoding...

Οποτε γιατι μονο σε συγκεκριμενες αναλυσεις να υποστηριζεται το DXVA απο το h264?

Αφου ουσιαστικα πλεον δε θα χρειαζομαι τοσους πορους απο τη CPU μου για τα HD flash videos με τον νεο flash player... τι να το κανω το h264?

 

Υπαρχει καμια αλλη διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η adobe δε το εφτιαξε... το πηρε απο την macromedia... για σκεψου ομως τωρα απο ποτε υπαρχουν 64bit λειτουργικα? τουλαχιστον απο win xp 64 θυμαμαι εγω... αρα λοιπον της αξιζει το κραξιμο τοσα χρονια θα μπορουσε να το εξελιξει... αλλιως τι το πηρε? μονο για τα κερδη...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι να ακουσει ενα ευχαριστω η adobe, που τοσα χρονια μας εχει δωσει την δυνατοτητα να βλεπουμε web video, την κραζει ολος ο κοσμος. Καλο!

 

XAXAXA! Καλό!

http://en.wikipedia.org/wiki/Macromedia

 

Πολυ σωστα το διακρινεις φιλε elias..

 

Που ειναι οι εποχες που ηταν της Macromedia και ηταν παναλαφρο?

 

Ακόμα θυμάμαι όταν είχα εγκαταστήσει στο παλιό μου pc την έκδοση της Adobe και από κει που έπαιζαν μια χαρά τα βίντεο, άρχισαν ξαφνικά να σέρνονται... πώς το καταφέρνει αυτό η adobe σε όλα της τα προγράμματα δεν το καταλαβαίνω. Λες και ρίχνει από πάνω από τους κώδικές τους κάποιο χτικιό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...