Προς το περιεχόμενο

Προσφορά για αγορά Υπολογιστή.


Cristina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν... Δείτε μια προσφορά από ένα μαγαζί.

 

Case: MIDI ATX 300W MT-GA

Motherboard: LITE-ON NA 280

CPU+FAN: INTEL PENTIUM 4 2,4 GHz

RAM: 256 MB 133 MHz

HD: SEAGATE 40GB 7200RPM

Flopy Disk: SONY 1,44 MB

VGA Card: GEFORCE2 MX400 64MB

Sound Card: ON BOARD 16 BIT

k/b: ACER 104 KEYS

Mouse: PS/2

Speakers: 180W PARROT

DVD: DVD PIONNER 16X

Modem: 56K INTERNAL

Monitor: VIEWSONIC VG150 15"

Printer: EPSON C42

 

Όλα αυτά 1258 Ε + ΦΠΑ

 

Πείτε μου αν είναι καλή η προσφορά, όπως επίσης αν πιστεύετε πως πρέπει κάτι να αλλάξει...

 

Οι απαιτήσεις δεν είναι πολλές. Αλλά να είναι ένα αξιοπρεπές μηχάνημα σε μια λογική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cristina δεν αναφέρεις για τι χρήση προορίζετε.

 

Λειτουργικό; Αν είναι WinXP, τα 256ΜΒ μνήμης (SDRAM) είναι λίγα. 512ΜΒ θα ήταν υπεραρκετά.

 

Αν η χρήση είναι για net,word και έτσι τότε:

α. Ο δίσκος θα κρατάει πίσω όλο το σύστημα

β. Η CPU μου φαίνεται ότι θα μένει ανεκμετάλευτη, κάτι σε πιο αργό;

 

Γενικά, η εικόνα του παραπάνω συστήματος είναι απαγορευτική για παιχνίδια. Για εφαρμογές γραφείου είναι ΟΚ, αλλά θα μπορούσες να κερδίσεις καλύτερη τιμή αν έβαζες μικρότερο επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που μου απάντησες :)

 

Για internet και για εφαρμογές γραφείου κυρίως.

Για παιχνίδια ίσως...

Για τα XP πάντως, ο δικός μου αν και αρχαίος (επιεικώς) και μόνο με 320MB, πετάει...

 

Θα μπορούσες να κάνεις μια πρόταση εσύ;

Ή κάποια παρέμβαση σε κάποιο από αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το σύστημα...

 

Έχω δει τα XP στο δικό μου σύστημα με 256,512 και 768

 

Με 256 ζήταγε παραπάνω

Με 512 ήταν ότι πρέπει (ελάχιστο swapfile)

Με 768 ήταν ακόμα καλύτερα!

Αχ, τι κάνουν τα μνημοφάγα XP !!!

 

Έχε και στο νου σου ότι μερικά internal modems, τραβάνε επεξεργαστική ισχύη (αρκετή ακόμα και για P4) και εμποδίζουν την κυκλοφορία στο PCI Bus. Επίσης, τσέκαρε αν έχει οδηγούς για το λειτουργικό που θα του βάλουν.

 

Πάντως για τα παιχνίδια δεν το βλέπω και πολύ εντάξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw cristinoula pisteuw oti den 8a eprepe na mpoun sdram (sta 133mhz)... akoma gia paixnidia i geforce 2 pisteuw oti den einai kai i pio katallilh karta! 8a prepe na stoxeuseis se mia pou na min einai mx (i ti4200, ti4600 i ati). i o8oni pou exeis den gnwrizw an einai tft, alla an den einai den a3izei na pareis mia 15ara crt... kai ena teleytaio: egw pote den empisteuomai tis prosfores apo ta magazia giati prow8oun ayta pou den exoun zitish i exoun e3alipsei. kalitera na rwtiseis kapoion diko sou pou 3erei kai na ftia3ete mazi ena mixanhma, to opoio 8a petaei kai 8a einai sta idia lefta, isws kai f8inotero... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I othoni einai poli mikri pantos. Kalitera mia sxetika ftini 17' para ti viewsonic tin 15'. An kai me enan athlon sta 2400+ kai mia antistoixi mobo tha eisoun ftinotera ostoso o P4 sta 2.4 einai OK. Afto me to monitor koitakse to pantos, kata ti gnomi mou. Tha xaramiseis to pc me mia tetoia othoni.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδια ολα αυτα που λετε αλλα για τη μητρικη Liteon γιατι δεν λετε τιποτα?Εκτος και αν ειναι καμια φοβερη μητρικη και δεν το ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις ένα σύστημα βασιζμένο σε ATHLON XP 2000+ με κάποια μητρική της ASUS ή gigabyte. Κατα προτίμηση με chipset nForce 2 ή ΚΤ400. Από εκεί και πέρα κάποια οθόνη 17' θα ήταν καλύτερη, μνήμη τα 256Mb είναι καλά για εφαρμογές γραφείου και τις λοιπές χρήσεις. Αν δείς ότι σου περισέυουν πάρε και άλλα 256. Αντιγραφικό κάποιο Sony το οποίο είναι και αρκετά φθηνό. Σκληρό δίσκο πάλι τα ίδια, προτείνω 80Gb με 8MB chache στις 7200rpm. Από κάρτα γραφικών θα έλεγα ότι μια Geforce 2 ΜΧ 400 είναι υπεραρκετά για τα κοινά παιχνίδια. Εκτός βέβαια αν θέλεις να παίζεις Doom και UT χωρίς πρόβλημα θα χρειαστής κάτι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Christina νομίζω ότι και κάποιος από εδώ μέσα που μένει κοντά σου δεν θα του είναι κόπος να σε βοηθήσει να στήσεις ένα αξιοπρεπές μηχάνημα αν πρόκειται για εσένα.

Κάποια πράγματα που φοράει αυτό επάνω είναι ήδη παροχημένης τεχνολογίας αν πρόκειται για κάποιον άλλον (sdram, gforce 2). Τώρα οι Liteon βασιλεύουν σε φτηνά έτοιμα συστήματα. Αυτό ίσως να σου λέει κάτι. Cpu & hd τους βρίσκω μία χαρά σε αυτά τα λεφτά. Μόνο dvd είναι λίγο για αυτά τα λεφτά. Οθόνη αν είναι crt επιεικώς απαράδεκτη για αυτά τα λεφτά. Περίμενε να βρώ μερικά links να ποστάρω. Πες μου για μέχρι πόσα χρήματα μιλάμε αν είναι για εσένα.

 

sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μνήμη SDRAM κόβει πολύ τις επιδόσεις,μητρική ψιλοχάλια,κάρτα γραφικών φρένο στις επιδόσεις,DVD καλό.

Δίσκος αρκετά καλός.Ακόμα και για απλή χρήση να είναι γιατί να του πετσοκόψεις κυριολεκτικά τις επιδόσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...